Tipsbladet i Helsingør
Uge efter uge er der nye rygter om Matt O'Riley, og hvis den danske landsholdsspiller, som tørner ud for den skotske storklub Celtic, vil opdateres på rygtestrømmen, skulle man tro, at opkaldet ville gå til hans agent.
For Matt O'Riley vil det dog give langt mere mening at give hans mormor Lis et kald.
– Jeg prøver ikke at tænke så meget på det, men min mormor på 85 kan meget godt lide at læse om det, og hun ser hver eneste kamp, jeg spiller for Celtic. Hun har været på stadion, men de fleste kampe ser hun på TV, fordi hun bor i Horsens. Hun er syg nok – hun er på Twitter hver eneste dag og bare scrolle, scrolle, scrolle. Det er derfor, hun stadig er i live, tror jeg, siger O'Riley, mens han sidder i sofaen på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor det danske landshold lige nu er samlet.
Midtbanespillerens mormor følger naturligvis også spændt med i denne uge, hvor hendes barnebarn kan få debut på det danske landshold. Matt O'Riley håber, at han kan få det ønske til at gå i opfyldelse.
– Hun har ikke så meget tid tilbage, så det vil være stort, hvis jeg får debut, mens hun lever. Jeg håber, jeg kommer til at spille, mens hun stadig kan se det, siger Celtic-spilleren og tilføjer, at mormor i øjeblikket døjer med lidt sygdom i kroppen og derfor ikke vil være at finde i Parken på fredag.
Hvad angår de mange transferrygter, som mormor og mange andre labber i sig, tager Celtic-spilleren dem i stiv arm.
– Jeg har spillet Champions League mod mange gode hold, og jeg synes, jeg er klar (til at tage næste skridt, red.), men jeg spiller allerede for et godt hold. Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, lyder det fra O'Riley.
En stille fyr
Matt O'Riley gennemfører interviewet på dansk, men det er tydeligt, at han ikke føler sig 100 procent hjemme i det danske sprog. Derfor er han heller ikke den, der råber højest i landsholdslejren.
– Jeg er en stille type, der ikke går rundt og snakker så meget, men ude på træningsbanen kan jeg godt vise lidt mere. Det har været nemt at komme ind på holdet, og jeg har fået talt med de fleste spillere, siger han.
Han fortæller, at især Mads Hermansen, som han kender fra U21-landsholdet, har taget godt imod ham, men mest af alt vil han lade fødderne tale.
– Før San Marino-kampen viste Hjulmand mig lidt om taktikken, så jeg ved godt, hvordan jeg skal spille, hvis jeg kommer på banen. Jeg er sikker på, vi skal have flere samtaler. Jeg kan både spille som 6'er, 8'er og 10'er. Christian Eriksen er ikke med, og han er den spiller med mest kvalitet. Måske øger det min chance for at få spilletid, men samtidig har vi mange gode midtbanespillere, lyder det fra Matt O'Riley.
Midtbanespilleren er i denne sæson noteret for syv mål og seks assists for Celtic.
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
Manchester United skuffer efter trænerfyring
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG