Tipsbladet i Helsingør
Uge efter uge er der nye rygter om Matt O'Riley, og hvis den danske landsholdsspiller, som tørner ud for den skotske storklub Celtic, vil opdateres på rygtestrømmen, skulle man tro, at opkaldet ville gå til hans agent.
For Matt O'Riley vil det dog give langt mere mening at give hans mormor Lis et kald.
– Jeg prøver ikke at tænke så meget på det, men min mormor på 85 kan meget godt lide at læse om det, og hun ser hver eneste kamp, jeg spiller for Celtic. Hun har været på stadion, men de fleste kampe ser hun på TV, fordi hun bor i Horsens. Hun er syg nok – hun er på Twitter hver eneste dag og bare scrolle, scrolle, scrolle. Det er derfor, hun stadig er i live, tror jeg, siger O'Riley, mens han sidder i sofaen på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor det danske landshold lige nu er samlet.
Midtbanespillerens mormor følger naturligvis også spændt med i denne uge, hvor hendes barnebarn kan få debut på det danske landshold. Matt O'Riley håber, at han kan få det ønske til at gå i opfyldelse.
– Hun har ikke så meget tid tilbage, så det vil være stort, hvis jeg får debut, mens hun lever. Jeg håber, jeg kommer til at spille, mens hun stadig kan se det, siger Celtic-spilleren og tilføjer, at mormor i øjeblikket døjer med lidt sygdom i kroppen og derfor ikke vil være at finde i Parken på fredag.
Hvad angår de mange transferrygter, som mormor og mange andre labber i sig, tager Celtic-spilleren dem i stiv arm.
– Jeg har spillet Champions League mod mange gode hold, og jeg synes, jeg er klar (til at tage næste skridt, red.), men jeg spiller allerede for et godt hold. Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, lyder det fra O'Riley.
En stille fyr
Matt O'Riley gennemfører interviewet på dansk, men det er tydeligt, at han ikke føler sig 100 procent hjemme i det danske sprog. Derfor er han heller ikke den, der råber højest i landsholdslejren.
– Jeg er en stille type, der ikke går rundt og snakker så meget, men ude på træningsbanen kan jeg godt vise lidt mere. Det har været nemt at komme ind på holdet, og jeg har fået talt med de fleste spillere, siger han.
Han fortæller, at især Mads Hermansen, som han kender fra U21-landsholdet, har taget godt imod ham, men mest af alt vil han lade fødderne tale.
– Før San Marino-kampen viste Hjulmand mig lidt om taktikken, så jeg ved godt, hvordan jeg skal spille, hvis jeg kommer på banen. Jeg er sikker på, vi skal have flere samtaler. Jeg kan både spille som 6'er, 8'er og 10'er. Christian Eriksen er ikke med, og han er den spiller med mest kvalitet. Måske øger det min chance for at få spilletid, men samtidig har vi mange gode midtbanespillere, lyder det fra Matt O'Riley.
Midtbanespilleren er i denne sæson noteret for syv mål og seks assists for Celtic.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW