Tipsbladet i Helsingør
Uge efter uge er der nye rygter om Matt O'Riley, og hvis den danske landsholdsspiller, som tørner ud for den skotske storklub Celtic, vil opdateres på rygtestrømmen, skulle man tro, at opkaldet ville gå til hans agent.
For Matt O'Riley vil det dog give langt mere mening at give hans mormor Lis et kald.
– Jeg prøver ikke at tænke så meget på det, men min mormor på 85 kan meget godt lide at læse om det, og hun ser hver eneste kamp, jeg spiller for Celtic. Hun har været på stadion, men de fleste kampe ser hun på TV, fordi hun bor i Horsens. Hun er syg nok – hun er på Twitter hver eneste dag og bare scrolle, scrolle, scrolle. Det er derfor, hun stadig er i live, tror jeg, siger O'Riley, mens han sidder i sofaen på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor det danske landshold lige nu er samlet.
Midtbanespillerens mormor følger naturligvis også spændt med i denne uge, hvor hendes barnebarn kan få debut på det danske landshold. Matt O'Riley håber, at han kan få det ønske til at gå i opfyldelse.
– Hun har ikke så meget tid tilbage, så det vil være stort, hvis jeg får debut, mens hun lever. Jeg håber, jeg kommer til at spille, mens hun stadig kan se det, siger Celtic-spilleren og tilføjer, at mormor i øjeblikket døjer med lidt sygdom i kroppen og derfor ikke vil være at finde i Parken på fredag.
Hvad angår de mange transferrygter, som mormor og mange andre labber i sig, tager Celtic-spilleren dem i stiv arm.
– Jeg har spillet Champions League mod mange gode hold, og jeg synes, jeg er klar (til at tage næste skridt, red.), men jeg spiller allerede for et godt hold. Det er svært at sige, hvad der kommer til at ske, lyder det fra O'Riley.
En stille fyr
Matt O'Riley gennemfører interviewet på dansk, men det er tydeligt, at han ikke føler sig 100 procent hjemme i det danske sprog. Derfor er han heller ikke den, der råber højest i landsholdslejren.
– Jeg er en stille type, der ikke går rundt og snakker så meget, men ude på træningsbanen kan jeg godt vise lidt mere. Det har været nemt at komme ind på holdet, og jeg har fået talt med de fleste spillere, siger han.
Han fortæller, at især Mads Hermansen, som han kender fra U21-landsholdet, har taget godt imod ham, men mest af alt vil han lade fødderne tale.
– Før San Marino-kampen viste Hjulmand mig lidt om taktikken, så jeg ved godt, hvordan jeg skal spille, hvis jeg kommer på banen. Jeg er sikker på, vi skal have flere samtaler. Jeg kan både spille som 6'er, 8'er og 10'er. Christian Eriksen er ikke med, og han er den spiller med mest kvalitet. Måske øger det min chance for at få spilletid, men samtidig har vi mange gode midtbanespillere, lyder det fra Matt O'Riley.
Midtbanespilleren er i denne sæson noteret for syv mål og seks assists for Celtic.

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Afviser store klubber for at tage til Brøndby

15-årig kom på banen for FC København

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Henter storklub Christian Eriksen?

Tottenhams største genistreg

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Dårligere end Laudrup: Her er Birks pointsnit

Wow! Brøndby lander stort trænernavn

‘FCK vil ikke bytte med én eneste Brøndby-spiller’

‘En utilgivelig dansk lussing’

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

BOMBE – Brøndby fyrer Frederik Birk

Nu er Danmark IKKE favoritter

Brøndbys nye træner er tidligere verdensmester

Afsløring: Vejle Boldklub tester kæmpetalent af

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Afslører: Bød på FC København-angriber

Igen og igen og: Vuelta-etape ødelagt på ny

Dybt imponeret over dansk stjerne

Nedtur for Vingegaard

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Afvist af Kasper Dolberg

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

Tilbage i Premier League

Gravesen i kæmpe hyldest: ‘Et enormt skridt’

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Afviste gigantisk tilbud

Deler nyt om Christian Eriksen

Klasseforskel – topkarakter til danske stjerner

‘Dråben der fik bægeret til at flyde over’

Afsløring: Harder tjener styrtende i Leipzig

Kæmpe lønforhøjelse

Vanvittig kamp af U21-landsholdet!

Sammenlignet med legende

Vingegaard elsker et godt glas vin

Tidligere Superliga-stjerne er gratis om lidt

Afsløring: Belgisk klub spørger på Jakob Jessen

Danmark i vanvidskamp: ‘Det er stærkt’

Afviste bud på stjerne

Mads Emil Madsen får uofficiel FCK-debut

‘Hader at snakke om mig selv’

Blæst bagover af Victor Froholdt

Klar besked i nat: ‘Snæversynet’

Medier raser – dumper ALLE svenskere

Thuram sænker vikingeskib i Paris

‘Det er en forløsning’

Kræver Jon Dahl Tomasson fyret

Kæmpemæssig svensk fiasko