Hvis man er til fest, fodbold og fadøl, men ikke har fået billet til landskampen mod Irland lørdag aften, kan man med fordel lægge vejen forbi Rådhuspladsen. Her forventes mellem 10.000 og 12.000 mennesker at overvære VM-playoffkampen på storskærm, herunder tusindvis af irere.
Gæsterne fra den grønne ø har fået 2345 billetter til udebaneafsnittet, men politiet forventer, at mindst 4000 irere uden billet vil befinde sig i København i morgen. Mange af dem vil givetvis lægge vejen forbi de mange pubber og barer i hovedstaden, mens andre vil se kampen på storskærm.
– Vi ved, at der er 6000, der har sendt ansøgning om at købe billet, og vi forventer 4000 irere rejse til København plus de herboende irere. Vi samarbejder med vores kollegaer i Irland, og det er det bud, vi har fået, og som vi stoler på, siger Jesper Bangsgaard, der er vicepolitiinspektør ved Københavns Politi, til tipsbladet.dk.
– Vi ved ikke præcis, hvor mange der kommer ind på Rådhuspladsen, men et sted mellem 10-12 000 (i alt, red.) er nok ikke usandsynligt. Specielt hvis der kommer 4000-6000 irere.
Når så mange tilrejsende fans dukker op i en værtsby uden mulighed for at komme ind til kampen, ville man i nogle tilfælde forberede sig på ballade, men ikke i morgen. DBU opfordrer tværtimod irerne til at se kampen på Rådhuspladsen sammen med de danske fans.
– Ja, for pokker. Vi tror, der er kæmpe festpotentiale, og de irske fans er kendte for at skabe en kæmpe fest. Det er fantastisk, at der kommer mange af dem, og jeg sikker på, at danske og irske fans matcher hinanden meget godt, siger kommunikationschef i DBU, Jakob Høyer.
Der er da også noget, der tyder på, at Københavns beværtninger har forberedt sig på et stort indtog af irske fodboldfans. En barejer fortæller eksempelvis Jyllands-Posten, at han har indkøbt mere øl til i morgen end til St. Patrick’s Day, den irske nationaldag, som ellers traditionelt fejres ganske festligt.
Også hos ordensmagten forventer de mere feststemning end slagsmål. Sådan plejer det at være, når irerne kommer på besøg.
– Vores udgangspunkt er, at det bliver en festlig og fornøjelig dag for begge holds fans. Både irske og nordiske fans blev berømmede for deres indsats under EM i Frankrig sidste sommer og fik en hædersbevisning for god opførsel, Médaille de la Ville de Paris. Det er rollemodeller for, hvordan fans burde være, siger Jesper Bangsgaard fra Københavns Politi, der dog står klar, hvis der alligevel skulle opstå uroligheder.
– Hvis nogle skulle blive lidt mugne over at tabe, kan vi håndtere de småuroligheder, der måtte opstå, siger vicepolitiinspektøren.
Derudover har politiet taget de samme sikkerhedsforanstaltninger, som de ellers ville, når forventlig 10-12.000 mennesker forsamles. Jesper Bangsgaard er varsom med ikke at sige terrorsikring, men nøjes med at konstatere, at politiet tager sikkerheden alvorligt.
– Vi har altid den vinkel ind over, at der kan ske noget, der ikke har noget med fodbold at gøre. En stor, uvarslet hændelse. Det kan altid ske, når der er store menneskemængder, uanset om det er fodbold eller en koncert, eller hvad det måtte være.
Der er kickoff fra Parken klokken 20.45 i morgen aften.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Skæbnekamp: Danmark møder Skotland
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER
