Hvis man er til fest, fodbold og fadøl, men ikke har fået billet til landskampen mod Irland lørdag aften, kan man med fordel lægge vejen forbi Rådhuspladsen. Her forventes mellem 10.000 og 12.000 mennesker at overvære VM-playoffkampen på storskærm, herunder tusindvis af irere.
Gæsterne fra den grønne ø har fået 2345 billetter til udebaneafsnittet, men politiet forventer, at mindst 4000 irere uden billet vil befinde sig i København i morgen. Mange af dem vil givetvis lægge vejen forbi de mange pubber og barer i hovedstaden, mens andre vil se kampen på storskærm.
– Vi ved, at der er 6000, der har sendt ansøgning om at købe billet, og vi forventer 4000 irere rejse til København plus de herboende irere. Vi samarbejder med vores kollegaer i Irland, og det er det bud, vi har fået, og som vi stoler på, siger Jesper Bangsgaard, der er vicepolitiinspektør ved Københavns Politi, til tipsbladet.dk.
– Vi ved ikke præcis, hvor mange der kommer ind på Rådhuspladsen, men et sted mellem 10-12 000 (i alt, red.) er nok ikke usandsynligt. Specielt hvis der kommer 4000-6000 irere.
Når så mange tilrejsende fans dukker op i en værtsby uden mulighed for at komme ind til kampen, ville man i nogle tilfælde forberede sig på ballade, men ikke i morgen. DBU opfordrer tværtimod irerne til at se kampen på Rådhuspladsen sammen med de danske fans.
– Ja, for pokker. Vi tror, der er kæmpe festpotentiale, og de irske fans er kendte for at skabe en kæmpe fest. Det er fantastisk, at der kommer mange af dem, og jeg sikker på, at danske og irske fans matcher hinanden meget godt, siger kommunikationschef i DBU, Jakob Høyer.
Der er da også noget, der tyder på, at Københavns beværtninger har forberedt sig på et stort indtog af irske fodboldfans. En barejer fortæller eksempelvis Jyllands-Posten, at han har indkøbt mere øl til i morgen end til St. Patrick’s Day, den irske nationaldag, som ellers traditionelt fejres ganske festligt.
Også hos ordensmagten forventer de mere feststemning end slagsmål. Sådan plejer det at være, når irerne kommer på besøg.
– Vores udgangspunkt er, at det bliver en festlig og fornøjelig dag for begge holds fans. Både irske og nordiske fans blev berømmede for deres indsats under EM i Frankrig sidste sommer og fik en hædersbevisning for god opførsel, Médaille de la Ville de Paris. Det er rollemodeller for, hvordan fans burde være, siger Jesper Bangsgaard fra Københavns Politi, der dog står klar, hvis der alligevel skulle opstå uroligheder.
– Hvis nogle skulle blive lidt mugne over at tabe, kan vi håndtere de småuroligheder, der måtte opstå, siger vicepolitiinspektøren.
Derudover har politiet taget de samme sikkerhedsforanstaltninger, som de ellers ville, når forventlig 10-12.000 mennesker forsamles. Jesper Bangsgaard er varsom med ikke at sige terrorsikring, men nøjes med at konstatere, at politiet tager sikkerheden alvorligt.
– Vi har altid den vinkel ind over, at der kan ske noget, der ikke har noget med fodbold at gøre. En stor, uvarslet hændelse. Det kan altid ske, når der er store menneskemængder, uanset om det er fodbold eller en koncert, eller hvad det måtte være.
Der er kickoff fra Parken klokken 20.45 i morgen aften.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .
LIVE
LIVE: Medie spår – han bliver ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klar på chokskifte
Melder ud om Kasper Hjulmand
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Vild stime før Danmark-brag
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Ser I med, Brøndby?
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
