Hvis man er til fest, fodbold og fadøl, men ikke har fået billet til landskampen mod Irland lørdag aften, kan man med fordel lægge vejen forbi Rådhuspladsen. Her forventes mellem 10.000 og 12.000 mennesker at overvære VM-playoffkampen på storskærm, herunder tusindvis af irere.
Gæsterne fra den grønne ø har fået 2345 billetter til udebaneafsnittet, men politiet forventer, at mindst 4000 irere uden billet vil befinde sig i København i morgen. Mange af dem vil givetvis lægge vejen forbi de mange pubber og barer i hovedstaden, mens andre vil se kampen på storskærm.
– Vi ved, at der er 6000, der har sendt ansøgning om at købe billet, og vi forventer 4000 irere rejse til København plus de herboende irere. Vi samarbejder med vores kollegaer i Irland, og det er det bud, vi har fået, og som vi stoler på, siger Jesper Bangsgaard, der er vicepolitiinspektør ved Københavns Politi, til tipsbladet.dk.
– Vi ved ikke præcis, hvor mange der kommer ind på Rådhuspladsen, men et sted mellem 10-12 000 (i alt, red.) er nok ikke usandsynligt. Specielt hvis der kommer 4000-6000 irere.
Når så mange tilrejsende fans dukker op i en værtsby uden mulighed for at komme ind til kampen, ville man i nogle tilfælde forberede sig på ballade, men ikke i morgen. DBU opfordrer tværtimod irerne til at se kampen på Rådhuspladsen sammen med de danske fans.
– Ja, for pokker. Vi tror, der er kæmpe festpotentiale, og de irske fans er kendte for at skabe en kæmpe fest. Det er fantastisk, at der kommer mange af dem, og jeg sikker på, at danske og irske fans matcher hinanden meget godt, siger kommunikationschef i DBU, Jakob Høyer.
Der er da også noget, der tyder på, at Københavns beværtninger har forberedt sig på et stort indtog af irske fodboldfans. En barejer fortæller eksempelvis Jyllands-Posten, at han har indkøbt mere øl til i morgen end til St. Patrick’s Day, den irske nationaldag, som ellers traditionelt fejres ganske festligt.
Også hos ordensmagten forventer de mere feststemning end slagsmål. Sådan plejer det at være, når irerne kommer på besøg.
– Vores udgangspunkt er, at det bliver en festlig og fornøjelig dag for begge holds fans. Både irske og nordiske fans blev berømmede for deres indsats under EM i Frankrig sidste sommer og fik en hædersbevisning for god opførsel, Médaille de la Ville de Paris. Det er rollemodeller for, hvordan fans burde være, siger Jesper Bangsgaard fra Københavns Politi, der dog står klar, hvis der alligevel skulle opstå uroligheder.
– Hvis nogle skulle blive lidt mugne over at tabe, kan vi håndtere de småuroligheder, der måtte opstå, siger vicepolitiinspektøren.
Derudover har politiet taget de samme sikkerhedsforanstaltninger, som de ellers ville, når forventlig 10-12.000 mennesker forsamles. Jesper Bangsgaard er varsom med ikke at sige terrorsikring, men nøjes med at konstatere, at politiet tager sikkerheden alvorligt.
– Vi har altid den vinkel ind over, at der kan ske noget, der ikke har noget med fodbold at gøre. En stor, uvarslet hændelse. Det kan altid ske, når der er store menneskemængder, uanset om det er fodbold eller en koncert, eller hvad det måtte være.
Der er kickoff fra Parken klokken 20.45 i morgen aften.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
FCK-boss kan snart præsentere noget
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED
