Hvis man er til fest, fodbold og fadøl, men ikke har fået billet til landskampen mod Irland lørdag aften, kan man med fordel lægge vejen forbi Rådhuspladsen. Her forventes mellem 10.000 og 12.000 mennesker at overvære VM-playoffkampen på storskærm, herunder tusindvis af irere.
Gæsterne fra den grønne ø har fået 2345 billetter til udebaneafsnittet, men politiet forventer, at mindst 4000 irere uden billet vil befinde sig i København i morgen. Mange af dem vil givetvis lægge vejen forbi de mange pubber og barer i hovedstaden, mens andre vil se kampen på storskærm.
– Vi ved, at der er 6000, der har sendt ansøgning om at købe billet, og vi forventer 4000 irere rejse til København plus de herboende irere. Vi samarbejder med vores kollegaer i Irland, og det er det bud, vi har fået, og som vi stoler på, siger Jesper Bangsgaard, der er vicepolitiinspektør ved Københavns Politi, til tipsbladet.dk.
– Vi ved ikke præcis, hvor mange der kommer ind på Rådhuspladsen, men et sted mellem 10-12 000 (i alt, red.) er nok ikke usandsynligt. Specielt hvis der kommer 4000-6000 irere.
Når så mange tilrejsende fans dukker op i en værtsby uden mulighed for at komme ind til kampen, ville man i nogle tilfælde forberede sig på ballade, men ikke i morgen. DBU opfordrer tværtimod irerne til at se kampen på Rådhuspladsen sammen med de danske fans.
– Ja, for pokker. Vi tror, der er kæmpe festpotentiale, og de irske fans er kendte for at skabe en kæmpe fest. Det er fantastisk, at der kommer mange af dem, og jeg sikker på, at danske og irske fans matcher hinanden meget godt, siger kommunikationschef i DBU, Jakob Høyer.
Der er da også noget, der tyder på, at Københavns beværtninger har forberedt sig på et stort indtog af irske fodboldfans. En barejer fortæller eksempelvis Jyllands-Posten, at han har indkøbt mere øl til i morgen end til St. Patrick’s Day, den irske nationaldag, som ellers traditionelt fejres ganske festligt.
Også hos ordensmagten forventer de mere feststemning end slagsmål. Sådan plejer det at være, når irerne kommer på besøg.
– Vores udgangspunkt er, at det bliver en festlig og fornøjelig dag for begge holds fans. Både irske og nordiske fans blev berømmede for deres indsats under EM i Frankrig sidste sommer og fik en hædersbevisning for god opførsel, Médaille de la Ville de Paris. Det er rollemodeller for, hvordan fans burde være, siger Jesper Bangsgaard fra Københavns Politi, der dog står klar, hvis der alligevel skulle opstå uroligheder.
– Hvis nogle skulle blive lidt mugne over at tabe, kan vi håndtere de småuroligheder, der måtte opstå, siger vicepolitiinspektøren.
Derudover har politiet taget de samme sikkerhedsforanstaltninger, som de ellers ville, når forventlig 10-12.000 mennesker forsamles. Jesper Bangsgaard er varsom med ikke at sige terrorsikring, men nøjes med at konstatere, at politiet tager sikkerheden alvorligt.
– Vi har altid den vinkel ind over, at der kan ske noget, der ikke har noget med fodbold at gøre. En stor, uvarslet hændelse. Det kan altid ske, når der er store menneskemængder, uanset om det er fodbold eller en koncert, eller hvad det måtte være.
Der er kickoff fra Parken klokken 20.45 i morgen aften.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .
Her kan du se Tottenham mod FC København
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
TIPSBLADET I EUROPA
FC København brager sammen med Tottenham
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
Prøver at lokke FC København-stjerne
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde
HELT VILDT
AaB vil have 75 millioner kroner
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Deler godt FC København-nyt
NYHEDER
Axelsen jubler: Lander ny aftale
Riemer forklarer store overraskelser
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
Derfor vinder Brøndby ikke guld
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER
Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
Lettet Isaksen kigger mod Europa
TIPSBLADET I EUROPA
FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’
DAGENS SPILFORSLAG
