Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) proces med at udpege en vært for VM-slutrunden i fodbold 2034 har været uigennemsigtig og kritisabel.
Det siger kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) til Politiken.
– Det sandsynlige valg af Saudi-Arabien er omspundet af en syg tåge af uigennemsigtighed. Det er mit indtryk, at Fifa har designet processen således, at det har været rigtig svært for andre lande at komme med realistiske bud, siger han til avisen.
På en online kongres onsdag vil Fifa udpege en vært for slutrunden i 2034, og det bliver med al sandsynlighed Saudi-Arabien, da der ikke er andre bud.
Kulturministeren påpeger blandt andet, at Fifa 4. oktober sidste år meddelte, at Spanien, Portugal og Marokko ville få 2030-slutrunden med afstikkere til Uruguay, Argentina og Paraguay.
Også dette bud bliver officielt udpeget onsdag. Der er heller ikke andre bud.
Fifa opsatte samtidig en deadline for bud til 2034-slutrunden til 31. oktober – altså mindre end én måned derefter.
Da de seks lande er fordelt på tre kontinenter, blev det ifølge Fifas rotationsprincip Asien eller Oceaniens tur i 2034.
Dette samarbejde kunne man have delt op, så de sydamerikanske lande kunne have søgt om værtskabet i 2034, mener Jakob Engel-Schmidt.
Han mener, at det ligner en genvej til, at Saudi-Arabien kan stå alene med buddet i 2024.
Det kalder Jakob Engel-Schmidt “uheldigt og kritisabelt”.
Tirsdag udtalte Norges fodboldpræsident, Lise Klaveness, at Det Norske Fodboldforbund (NFF) vil afstå fra at stemme ved kongressen onsdag.
– NFF kan ikke give sin godkendelse efter en proces, der ikke er i overensstemmelse med et godt og forudsigeligt regelstyret system.
– At undlade at stemme er et bevidst signal om, at vi ikke kan støtte processen, sagde Klaveness i en pressemeddelelse.
Direktør for Dansk Boldspil-Union (DBU) Erik Brøgger Rasmussen udtalte i sidste uge i et interview med DR, at hvis Saudi-Arabien “leverer på alt det, de siger, så vil det se rigtig positivt ud”.
Erik Brøgger Rasmussen havde ikke lagt sig fast på, om DBU vil stemme for, men:
– Det tror jeg godt, vi kan holde til, sagde han til DR.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER