DBU oplyser i en pressemeddelelse nyt omkring landsholdets trænerteam.
Her fremgår det, at Morten Wieghorst er raskmeldt, men han bliver i den kommende landsholdstermin assistenttræner for Lars Knudsen, der fortsætter som fungerende cheftræner for Danmark i oktober.
Fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, udtaler følgende om Morten Wieghorst.
– Morten er en meget værdsat kollega og person, og det er først og fremmest fantastisk godt nyt, at han har det godt og er kommet sig så meget over sin sygdom, at han kan genoptage arbejdet.
– Samtidig har vi set på, hvad der er det bedste for Morten og for landsholdet i den nuværende situation. Jobbet som landstræner er krævende, og med kun få uger til de næste kampe har vi sammen med Morten vurderet, at det her er den bedste løsning for de kommende to kampe.

Morten Wighorst var ellers udråbt som fungerende landstræner frem til årsskiftet, men nu bliver det istedet Lars Knudsen, der fører taktstokken videre henover den næste landsholdstermin.
– De seneste uger har vist, hvor solidt et setup vi har omkring Herrelandsholdet. Vi står sammen og løser de opgaver, der er. Samtidig har Lars vist, at han er en knalddygtig og tydelig leder og helt klar til opgaven. Han har et fremragende team omkring sig, hvor Daniel Agger i den grad også er trådt i karakter som en meget stærk assistenttræner. Morten vil helt naturligt glide ind i det setup som assistenttræner, siger Peter Møller.
Lars Knudsen stod også i spidsen for Danmark senest, hvor man vandt over Schweiz og Serbien. Næste opgave for Lars Knudsen med Morten Wieghorst som højre hånd bliver mod Spanien og Schweiz.
Både Morten Wieghorst og Lars Knudsen udtrykker i DBU's pressemeddelelse glæde over det nuværende setup, hvor der er blevet taget hensyn til alles ønsker.
Kenneth Weber og Daniel Agger vil fortsat være assistenter under næste landsholdstermin.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
NYHEDER