Morten Wieghorst raskmeldt og tilbage i ny rolle

Morten Wieghorst er raskmeldt, men det er fortsat Lars Knudsen, der vil stå i spidsen for Danmark under den kommende landsholdstermin.



DBU oplyser i en pressemeddelelse nyt omkring landsholdets trænerteam.

Her fremgår det, at Morten Wieghorst er raskmeldt, men han bliver i den kommende landsholdstermin assistenttræner for Lars Knudsen, der fortsætter som fungerende cheftræner for Danmark i oktober.

Fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, udtaler følgende om Morten Wieghorst.

– Morten er en meget værdsat kollega og person, og det er først og fremmest fantastisk godt nyt, at han har det godt og er kommet sig så meget over sin sygdom, at han kan genoptage arbejdet.

– Samtidig har vi set på, hvad der er det bedste for Morten og for landsholdet i den nuværende situation. Jobbet som landstræner er krævende, og med kun få uger til de næste kampe har vi sammen med Morten vurderet, at det her er den bedste løsning for de kommende to kampe.

273774

Foruden jobbet som fungerende landstræner er Lars Knudsen dødboldstræner i Augsburg. Foto: Alamy

Morten Wighorst var ellers udråbt som fungerende landstræner frem til årsskiftet, men nu bliver det istedet Lars Knudsen, der fører taktstokken videre henover den næste landsholdstermin.

– De seneste uger har vist, hvor solidt et setup vi har omkring Herrelandsholdet. Vi står sammen og løser de opgaver, der er. Samtidig har Lars vist, at han er en knalddygtig og tydelig leder og helt klar til opgaven. Han har et fremragende team omkring sig, hvor Daniel Agger i den grad også er trådt i karakter som en meget stærk assistenttræner. Morten vil helt naturligt glide ind i det setup som assistenttræner, siger Peter Møller.

Lars Knudsen stod også i spidsen for Danmark senest, hvor man vandt over Schweiz og Serbien. Næste opgave for Lars Knudsen med Morten Wieghorst som højre hånd bliver mod Spanien og Schweiz.

Både Morten Wieghorst og Lars Knudsen udtrykker i DBU's pressemeddelelse glæde over det nuværende setup, hvor der er blevet taget hensyn til alles ønsker. 

Kenneth Weber og Daniel Agger vil fortsat være assistenter under næste landsholdstermin.





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’