DBU oplyser i en pressemeddelelse nyt omkring landsholdets trænerteam.
Her fremgår det, at Morten Wieghorst er raskmeldt, men han bliver i den kommende landsholdstermin assistenttræner for Lars Knudsen, der fortsætter som fungerende cheftræner for Danmark i oktober.
Fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, udtaler følgende om Morten Wieghorst.
– Morten er en meget værdsat kollega og person, og det er først og fremmest fantastisk godt nyt, at han har det godt og er kommet sig så meget over sin sygdom, at han kan genoptage arbejdet.
– Samtidig har vi set på, hvad der er det bedste for Morten og for landsholdet i den nuværende situation. Jobbet som landstræner er krævende, og med kun få uger til de næste kampe har vi sammen med Morten vurderet, at det her er den bedste løsning for de kommende to kampe.

Morten Wighorst var ellers udråbt som fungerende landstræner frem til årsskiftet, men nu bliver det istedet Lars Knudsen, der fører taktstokken videre henover den næste landsholdstermin.
– De seneste uger har vist, hvor solidt et setup vi har omkring Herrelandsholdet. Vi står sammen og løser de opgaver, der er. Samtidig har Lars vist, at han er en knalddygtig og tydelig leder og helt klar til opgaven. Han har et fremragende team omkring sig, hvor Daniel Agger i den grad også er trådt i karakter som en meget stærk assistenttræner. Morten vil helt naturligt glide ind i det setup som assistenttræner, siger Peter Møller.
Lars Knudsen stod også i spidsen for Danmark senest, hvor man vandt over Schweiz og Serbien. Næste opgave for Lars Knudsen med Morten Wieghorst som højre hånd bliver mod Spanien og Schweiz.
Både Morten Wieghorst og Lars Knudsen udtrykker i DBU's pressemeddelelse glæde over det nuværende setup, hvor der er blevet taget hensyn til alles ønsker.
Kenneth Weber og Daniel Agger vil fortsat være assistenter under næste landsholdstermin.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
City holder liv i mesterskabsdrømmen
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER