Neymar modtager hård kritik efter TikTok-video

Neymars støtte til den højreorienterede Jair Bolsonaro viser hans mangel på social bevidsthed, mener kritiker.



Den brasilianske fodboldstjerne Neymar har få dage før valget i Brasilien fået voldsom kritik for sin offentlige støtte til den yderste højrefløjs kandidat og siddende præsident, Jair Bolsonaro.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Torsdag lagde den 30-årige fodboldspiller en video ud på det sociale medie TikTok af sig selv, der storsmilende på en kontorstol danser med til en kampagnesang for Bolsonaro.

Med fingrene viser han tallet 22, der er Bolsonaros kandidatnummer til valget.

– Stem, stem og tryk bekræft til 22, det er Bolsonaro, lyder sangen, der er en reference til de elektroniske stemmemaskiner i Brasilien.

Jair Bolsonaro var hurtigt ude og retweete Neymars støtte, men mange andre brugere på sociale medier har udtrykt forargelse over, at Neymar bruger sin stjernestatus på den måde.

På TikTok har fodboldstjernen over otte millioner følgere, mens han har næsten 180 millioner følgere på Instagram og 58 millioner på Twitter.

Blandt kritikerne er den tidligere brasilianske angriber Walter Casagrande. I en klumme for UOL Esporte skriver han, at Neymar har "afsløret al sin inkohærens … og hans mangel på social bevidsthed".

Han kritiserer Neymar for at give sin opbakning til "den mest fordomsfulde kandidat i Brasiliens politiske historie, og som har fremsat homofobiske, sexistiske og notorisk racistiske udtalelser".

Neymar har svaret igen på kritikken.

– De taler om demokrati og mange andre ting, men når nogen har en anden mening, bliver de angrebet af de selv samme mennesker, som taler om demokrati, skriver han fredag på Twitter.

Jair Bolsonaro er gået tilbage i meningsmålingerne, mens den folkelige opbakning til hans nærmeste rival, Luiz Inácio Lula da Silva, er stigende.

Brasilianerne skal sætte deres kryds søndag.

/ritzau/





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Supercomputer: De vinder VM

Han bliver cheftræner i Brøndby

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Bud på 1,12 milliard afvist

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem