Den brasilianske fodboldstjerne Neymar har få dage før valget i Brasilien fået voldsom kritik for sin offentlige støtte til den yderste højrefløjs kandidat og siddende præsident, Jair Bolsonaro.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Torsdag lagde den 30-årige fodboldspiller en video ud på det sociale medie TikTok af sig selv, der storsmilende på en kontorstol danser med til en kampagnesang for Bolsonaro.
Med fingrene viser han tallet 22, der er Bolsonaros kandidatnummer til valget.
– Stem, stem og tryk bekræft til 22, det er Bolsonaro, lyder sangen, der er en reference til de elektroniske stemmemaskiner i Brasilien.
Jair Bolsonaro var hurtigt ude og retweete Neymars støtte, men mange andre brugere på sociale medier har udtrykt forargelse over, at Neymar bruger sin stjernestatus på den måde.
På TikTok har fodboldstjernen over otte millioner følgere, mens han har næsten 180 millioner følgere på Instagram og 58 millioner på Twitter.
Blandt kritikerne er den tidligere brasilianske angriber Walter Casagrande. I en klumme for UOL Esporte skriver han, at Neymar har "afsløret al sin inkohærens … og hans mangel på social bevidsthed".
Han kritiserer Neymar for at give sin opbakning til "den mest fordomsfulde kandidat i Brasiliens politiske historie, og som har fremsat homofobiske, sexistiske og notorisk racistiske udtalelser".
Neymar har svaret igen på kritikken.
– De taler om demokrati og mange andre ting, men når nogen har en anden mening, bliver de angrebet af de selv samme mennesker, som taler om demokrati, skriver han fredag på Twitter.
Jair Bolsonaro er gået tilbage i meningsmålingerne, mens den folkelige opbakning til hans nærmeste rival, Luiz Inácio Lula da Silva, er stigende.
Brasilianerne skal sætte deres kryds søndag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT