Neymar modtager hård kritik efter TikTok-video

Neymars støtte til den højreorienterede Jair Bolsonaro viser hans mangel på social bevidsthed, mener kritiker.



Den brasilianske fodboldstjerne Neymar har få dage før valget i Brasilien fået voldsom kritik for sin offentlige støtte til den yderste højrefløjs kandidat og siddende præsident, Jair Bolsonaro.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Torsdag lagde den 30-årige fodboldspiller en video ud på det sociale medie TikTok af sig selv, der storsmilende på en kontorstol danser med til en kampagnesang for Bolsonaro.

Med fingrene viser han tallet 22, der er Bolsonaros kandidatnummer til valget.

– Stem, stem og tryk bekræft til 22, det er Bolsonaro, lyder sangen, der er en reference til de elektroniske stemmemaskiner i Brasilien.

Jair Bolsonaro var hurtigt ude og retweete Neymars støtte, men mange andre brugere på sociale medier har udtrykt forargelse over, at Neymar bruger sin stjernestatus på den måde.

På TikTok har fodboldstjernen over otte millioner følgere, mens han har næsten 180 millioner følgere på Instagram og 58 millioner på Twitter.

Blandt kritikerne er den tidligere brasilianske angriber Walter Casagrande. I en klumme for UOL Esporte skriver han, at Neymar har "afsløret al sin inkohærens … og hans mangel på social bevidsthed".

Han kritiserer Neymar for at give sin opbakning til "den mest fordomsfulde kandidat i Brasiliens politiske historie, og som har fremsat homofobiske, sexistiske og notorisk racistiske udtalelser".

Neymar har svaret igen på kritikken.

– De taler om demokrati og mange andre ting, men når nogen har en anden mening, bliver de angrebet af de selv samme mennesker, som taler om demokrati, skriver han fredag på Twitter.

Jair Bolsonaro er gået tilbage i meningsmålingerne, mens den folkelige opbakning til hans nærmeste rival, Luiz Inácio Lula da Silva, er stigende.

Brasilianerne skal sætte deres kryds søndag.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De tager ikke med FC København på træningslejr

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Schweiz – Algeriet

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra