Den brasilianske fodboldstjerne Neymar har få dage før valget i Brasilien fået voldsom kritik for sin offentlige støtte til den yderste højrefløjs kandidat og siddende præsident, Jair Bolsonaro.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Torsdag lagde den 30-årige fodboldspiller en video ud på det sociale medie TikTok af sig selv, der storsmilende på en kontorstol danser med til en kampagnesang for Bolsonaro.
Med fingrene viser han tallet 22, der er Bolsonaros kandidatnummer til valget.
– Stem, stem og tryk bekræft til 22, det er Bolsonaro, lyder sangen, der er en reference til de elektroniske stemmemaskiner i Brasilien.
Jair Bolsonaro var hurtigt ude og retweete Neymars støtte, men mange andre brugere på sociale medier har udtrykt forargelse over, at Neymar bruger sin stjernestatus på den måde.
På TikTok har fodboldstjernen over otte millioner følgere, mens han har næsten 180 millioner følgere på Instagram og 58 millioner på Twitter.
Blandt kritikerne er den tidligere brasilianske angriber Walter Casagrande. I en klumme for UOL Esporte skriver han, at Neymar har "afsløret al sin inkohærens … og hans mangel på social bevidsthed".
Han kritiserer Neymar for at give sin opbakning til "den mest fordomsfulde kandidat i Brasiliens politiske historie, og som har fremsat homofobiske, sexistiske og notorisk racistiske udtalelser".
Neymar har svaret igen på kritikken.
– De taler om demokrati og mange andre ting, men når nogen har en anden mening, bliver de angrebet af de selv samme mennesker, som taler om demokrati, skriver han fredag på Twitter.
Jair Bolsonaro er gået tilbage i meningsmålingerne, mens den folkelige opbakning til hans nærmeste rival, Luiz Inácio Lula da Silva, er stigende.
Brasilianerne skal sætte deres kryds søndag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER