Det nigerianske fodboldlandshold kommer ikke til at stille op til tirsdagens kvalifikationskamp til de afrikanske mesterskaber mod Libyen.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Årsagen bag boykottet er ifølge Det Nigerianske Fodboldforbund den "umenneskelige behandling", som de nigerianske spillere har oplevet i forbindelsen med indrejsen til Libyen.
Forbundet vil derfor flyve holdet tilbage til Nigeria.
Tidligere mandag kom det frem, at det nigerianske landshold var havnet i et lufthavnskaos i forbindelse med rejsen til Libyen.
Holdets fly til Libyen blev omdirigeret og landede derfor 220 kilometer fra den oprindelige destination.
Det nigerianske landshold har efterfølgende været indespærret i en tom lufthavn i den libyske by Al-Abraq i mere end 15 timer siden landingen søndag – uden mad, drikke og telefonforbindelse.
Nigeria har sendt en formel klage til Det Afrikanske fodboldforbund (CAF), og forbundets disciplinærinstans undersøger hændelsen. CAF siger, at man tager hændelsen "meget seriøst".
Ifølge anføreren William Troost-Ekong kommer holdet ikke til at spille kampen. Man ønsker af sikkerhedsmæssige årsager ikke at tage den tre timer lange bustur gennem Libyen til Benghazi, hvor kampen er sat til at blive afviklet tirsdag.
– Lad dem (Libyen. red.) få pointene. Vi vil ikke acceptere at rejse nogen steder i bil. Selv med ekstra sikkerhed vil det ikke være sikkert.
– Vi kan kun forestille os, hvordan hotellet og forplejningen vil være, hvis vi fortsætter, skrev anføreren tidligere mandag på sin X-profil.
Det Libyske Fodboldforbund afviser at have orkestreret situationen og udtrykker, at man har den yderste respekt over for det nigerianske landshold.
Det vides endnu ikke, hvilket pointmæssigt udfald kampen får.
I fredags vandt Nigeria med 1-0 på hjemmebane over Libyen i det omvendte opgør. Nigeria fører kvalifikationspuljen, mens Libyen indtager sidstepladsen.
Nigeria har blandt andet angrebsstjernen Victor Boniface og de to tidligere FC Midtjylland-spillere Frank Onyeka og Raphael Onyedika med i truppen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER