Boykotter kamp efter “umenneskelig behandling”

Efter at have været fanget i en libysk lufthavn i over 15 timer vender Nigerias landshold nu snuden hjemad.



Det nigerianske fodboldlandshold kommer ikke til at stille op til tirsdagens kvalifikationskamp til de afrikanske mesterskaber mod Libyen.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Årsagen bag boykottet er ifølge Det Nigerianske Fodboldforbund den "umenneskelige behandling", som de nigerianske spillere har oplevet i forbindelsen med indrejsen til Libyen.

Forbundet vil derfor flyve holdet tilbage til Nigeria.

Tidligere mandag kom det frem, at det nigerianske landshold var havnet i et lufthavnskaos i forbindelse med rejsen til Libyen.

Holdets fly til Libyen blev omdirigeret og landede derfor 220 kilometer fra den oprindelige destination.

Det nigerianske landshold har efterfølgende været indespærret i en tom lufthavn i den libyske by Al-Abraq i mere end 15 timer siden landingen søndag – uden mad, drikke og telefonforbindelse.

Nigeria har sendt en formel klage til Det Afrikanske fodboldforbund (CAF), og forbundets disciplinærinstans undersøger hændelsen. CAF siger, at man tager hændelsen "meget seriøst".

Ifølge anføreren William Troost-Ekong kommer holdet ikke til at spille kampen. Man ønsker af sikkerhedsmæssige årsager ikke at tage den tre timer lange bustur gennem Libyen til Benghazi, hvor kampen er sat til at blive afviklet tirsdag.

– Lad dem (Libyen. red.) få pointene. Vi vil ikke acceptere at rejse nogen steder i bil. Selv med ekstra sikkerhed vil det ikke være sikkert.

– Vi kan kun forestille os, hvordan hotellet og forplejningen vil være, hvis vi fortsætter, skrev anføreren tidligere mandag på sin X-profil.

Det Libyske Fodboldforbund afviser at have orkestreret situationen og udtrykker, at man har den yderste respekt over for det nigerianske landshold.

Det vides endnu ikke, hvilket pointmæssigt udfald kampen får.

I fredags vandt Nigeria med 1-0 på hjemmebane over Libyen i det omvendte opgør. Nigeria fører kvalifikationspuljen, mens Libyen indtager sidstepladsen.

Nigeria har blandt andet angrebsstjernen Victor Boniface og de to tidligere FC Midtjylland-spillere Frank Onyeka og Raphael Onyedika med i truppen.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Ramt af pointstraf

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De vil have Martin Braithwaite

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Spændende OB-nyhed



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

AGF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Medier fælder hård dom

– Jeg tror de vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Silkeborg IF – Viborg FF

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

‘De går amok!’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Stjernetransfer på plads alligevel

“De havde det bedste transfervindue”

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke set i 30 år

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

FC Nordsjælland – Sønderjyske

– Han virker frustreret!

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet