Boykotter kamp efter “umenneskelig behandling”

Efter at have været fanget i en libysk lufthavn i over 15 timer vender Nigerias landshold nu snuden hjemad.



Det nigerianske fodboldlandshold kommer ikke til at stille op til tirsdagens kvalifikationskamp til de afrikanske mesterskaber mod Libyen.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Årsagen bag boykottet er ifølge Det Nigerianske Fodboldforbund den "umenneskelige behandling", som de nigerianske spillere har oplevet i forbindelsen med indrejsen til Libyen.

Forbundet vil derfor flyve holdet tilbage til Nigeria.

Tidligere mandag kom det frem, at det nigerianske landshold var havnet i et lufthavnskaos i forbindelse med rejsen til Libyen.

Holdets fly til Libyen blev omdirigeret og landede derfor 220 kilometer fra den oprindelige destination.

Det nigerianske landshold har efterfølgende været indespærret i en tom lufthavn i den libyske by Al-Abraq i mere end 15 timer siden landingen søndag – uden mad, drikke og telefonforbindelse.

Nigeria har sendt en formel klage til Det Afrikanske fodboldforbund (CAF), og forbundets disciplinærinstans undersøger hændelsen. CAF siger, at man tager hændelsen "meget seriøst".

Ifølge anføreren William Troost-Ekong kommer holdet ikke til at spille kampen. Man ønsker af sikkerhedsmæssige årsager ikke at tage den tre timer lange bustur gennem Libyen til Benghazi, hvor kampen er sat til at blive afviklet tirsdag.

– Lad dem (Libyen. red.) få pointene. Vi vil ikke acceptere at rejse nogen steder i bil. Selv med ekstra sikkerhed vil det ikke være sikkert.

– Vi kan kun forestille os, hvordan hotellet og forplejningen vil være, hvis vi fortsætter, skrev anføreren tidligere mandag på sin X-profil.

Det Libyske Fodboldforbund afviser at have orkestreret situationen og udtrykker, at man har den yderste respekt over for det nigerianske landshold.

Det vides endnu ikke, hvilket pointmæssigt udfald kampen får.

I fredags vandt Nigeria med 1-0 på hjemmebane over Libyen i det omvendte opgør. Nigeria fører kvalifikationspuljen, mens Libyen indtager sidstepladsen.

Nigeria har blandt andet angrebsstjernen Victor Boniface og de to tidligere FC Midtjylland-spillere Frank Onyeka og Raphael Onyedika med i truppen.

/ritzau/





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links