Boykotter kamp efter “umenneskelig behandling”

Efter at have været fanget i en libysk lufthavn i over 15 timer vender Nigerias landshold nu snuden hjemad.



Det nigerianske fodboldlandshold kommer ikke til at stille op til tirsdagens kvalifikationskamp til de afrikanske mesterskaber mod Libyen.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Årsagen bag boykottet er ifølge Det Nigerianske Fodboldforbund den "umenneskelige behandling", som de nigerianske spillere har oplevet i forbindelsen med indrejsen til Libyen.

Forbundet vil derfor flyve holdet tilbage til Nigeria.

Tidligere mandag kom det frem, at det nigerianske landshold var havnet i et lufthavnskaos i forbindelse med rejsen til Libyen.

Holdets fly til Libyen blev omdirigeret og landede derfor 220 kilometer fra den oprindelige destination.

Det nigerianske landshold har efterfølgende været indespærret i en tom lufthavn i den libyske by Al-Abraq i mere end 15 timer siden landingen søndag – uden mad, drikke og telefonforbindelse.

Nigeria har sendt en formel klage til Det Afrikanske fodboldforbund (CAF), og forbundets disciplinærinstans undersøger hændelsen. CAF siger, at man tager hændelsen "meget seriøst".

Ifølge anføreren William Troost-Ekong kommer holdet ikke til at spille kampen. Man ønsker af sikkerhedsmæssige årsager ikke at tage den tre timer lange bustur gennem Libyen til Benghazi, hvor kampen er sat til at blive afviklet tirsdag.

– Lad dem (Libyen. red.) få pointene. Vi vil ikke acceptere at rejse nogen steder i bil. Selv med ekstra sikkerhed vil det ikke være sikkert.

– Vi kan kun forestille os, hvordan hotellet og forplejningen vil være, hvis vi fortsætter, skrev anføreren tidligere mandag på sin X-profil.

Det Libyske Fodboldforbund afviser at have orkestreret situationen og udtrykker, at man har den yderste respekt over for det nigerianske landshold.

Det vides endnu ikke, hvilket pointmæssigt udfald kampen får.

I fredags vandt Nigeria med 1-0 på hjemmebane over Libyen i det omvendte opgør. Nigeria fører kvalifikationspuljen, mens Libyen indtager sidstepladsen.

Nigeria har blandt andet angrebsstjernen Victor Boniface og de to tidligere FC Midtjylland-spillere Frank Onyeka og Raphael Onyedika med i truppen.

/ritzau/



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

– Han har været en decideret atombombe

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Du har udstråling som tagpap

Supercomputer: Værste nogensinde!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Marokko mishandler Mali

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!