Det nigerianske fodboldlandshold kommer ikke til at stille op til tirsdagens kvalifikationskamp til de afrikanske mesterskaber mod Libyen.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Årsagen bag boykottet er ifølge Det Nigerianske Fodboldforbund den "umenneskelige behandling", som de nigerianske spillere har oplevet i forbindelsen med indrejsen til Libyen.
Forbundet vil derfor flyve holdet tilbage til Nigeria.
Tidligere mandag kom det frem, at det nigerianske landshold var havnet i et lufthavnskaos i forbindelse med rejsen til Libyen.
Holdets fly til Libyen blev omdirigeret og landede derfor 220 kilometer fra den oprindelige destination.
Det nigerianske landshold har efterfølgende været indespærret i en tom lufthavn i den libyske by Al-Abraq i mere end 15 timer siden landingen søndag – uden mad, drikke og telefonforbindelse.
Nigeria har sendt en formel klage til Det Afrikanske fodboldforbund (CAF), og forbundets disciplinærinstans undersøger hændelsen. CAF siger, at man tager hændelsen "meget seriøst".
Ifølge anføreren William Troost-Ekong kommer holdet ikke til at spille kampen. Man ønsker af sikkerhedsmæssige årsager ikke at tage den tre timer lange bustur gennem Libyen til Benghazi, hvor kampen er sat til at blive afviklet tirsdag.
– Lad dem (Libyen. red.) få pointene. Vi vil ikke acceptere at rejse nogen steder i bil. Selv med ekstra sikkerhed vil det ikke være sikkert.
– Vi kan kun forestille os, hvordan hotellet og forplejningen vil være, hvis vi fortsætter, skrev anføreren tidligere mandag på sin X-profil.
Det Libyske Fodboldforbund afviser at have orkestreret situationen og udtrykker, at man har den yderste respekt over for det nigerianske landshold.
Det vides endnu ikke, hvilket pointmæssigt udfald kampen får.
I fredags vandt Nigeria med 1-0 på hjemmebane over Libyen i det omvendte opgør. Nigeria fører kvalifikationspuljen, mens Libyen indtager sidstepladsen.
Nigeria har blandt andet angrebsstjernen Victor Boniface og de to tidligere FC Midtjylland-spillere Frank Onyeka og Raphael Onyedika med i truppen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fantastisk start for USA
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE