Midtbanespiller Philip Billing har tidligere gjort det klart, at det er det danske landshold, han ønsker at spille for, men Åge Hareide gav aldrig Billing debut i rødt og hvidt, og derfor er han ikke låst til Danmark. Det har Nigeria forsøgt at udnytte og har igen henvendt sig til Philip Billing.
Det fortæller den 24-årige dansker i et stort interview med Tipsbladet fredag.
Det var landstræner Gernot Rohr, der telefonerede Billing og forsøgte at smigre danskeren, og så begyndte det også at ramme de sociale medier, at Billing var blevet forsøgt overtalt.
Læs også:Billing er tvivlsom til Newcastle-møde
– Jeg fik en masse beskeder om, at jeg bare udnyttede Nigeria for at få en bedre chance for at komme på det danske landshold. Jeg havde en god snak med Gernot Rohr, og jeg fortalte ham, at jeg føler mig dansk og gerne vil spille for Danmark. Det betyder jo ikke, at jeg ikke er stolt over at være halvt nigeriansk gennem min far.
– Da jeg var mindre, heppede jeg altid på Danmark og Nigeria. Men det er Danmark, jeg drømmer om at spille for. Det er min store drøm, og jeg ser mig selv som 100 procent dansk, for jeg er jo opvokset her. Jeg har spillet på U21-landsholdet, og det er min drøm at spille i et fyldt Parken for Danmark, siger Philip Billing til Tipsbladet.
Midtbanespilleren ser frem til at arbejde med den nye landstræner, som han allerede har været i kontakt med.
Læs også:Billing udgik med skade: Han troede, han kunne fortsætte
– Jeg har talt med ham. Jeg tror faktisk, han har talt med alle, der er omkring landsholdet, for lige at sige hej og høre, hvordan det går. Vi talte bare kort sammen, men jeg kunne tydeligt mærke, at han ser frem til at være landstræner, og jeg fortalte, at jeg ser frem til at se, hvad der sker, siger Philip Billing.
Landsholdsdelen er bare en lille bid af det store interview med Philip Billing, du altså finder i Tipsbladet fredag. I interviewet fortæller han også om at opleve racisme, og hvorfor det som atlet er vigtigt at tale om problemet i stedet for kun at holde sig til sport.
Tipsbladet ligger som indstik i Ekstra Bladet hver fredag.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Klar for FC København
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
