Norsk landskamp i fare: Det kan få dramatiske konsekvenser

Søndag aften skal Norge spille udekamp mod Rumænien i Nations League, men de norske spillere har ikke fået lov til at rejse endnu, og kampen hænger i en tynd tråd.



Det skabte en hel del kritik, da landskampen mellem Norge og Israel forleden blev aflyst, fordi en af de israelske spillere var blevet ramt af corona. Det var dog ikke så slemt for det norske landshold, da der var tale om en venskabskamp. Nu brænder det dog noget mere på.

Nu er også søndagens udekamp mod Rumænien nemlig kommet i fare, og det er et problem, fordi der her er tale om en officiel Nations League-kamp. Efter dialog mellem det norske fodboldforbund og sundhedsmyndighederne har spillerne dog ikke fået lov at rejse ud endnu, og ingen ved, om de får det.

Afrejsen til Rumænien strider nemlig mod de norske regler, og det får nu fodboldforbundet til at sende et åbent brev til myndighederne. Her advarer man om, at Norge er i gang med at bryde de europæiske aftaler og retningslinjer:

– Fodboldforbundets vurdering er, at der ikke er taget højde for situationer som denne, og at konsekvenserne ved ikke at stille op til kamp er meget store for norsk fodbold, skriver det norske fodboldforbund blandt andet i brevet.

Og det er ikke kun i det interne brev, der er bekymring omkring en mulig aflysning af landskampen:

– Dette kan få dramatiske konsekvenser. Vi risikerer at misse to landskampe, og vi er i fare for at blive degraderet fra niveau to af UEFA, siger generalsekretær i det norske fodboldforbund Pål Bjerketvedt til den norske avis VG.

Fra officielt hold lyder det lørdag aften, at søndagens kamp er udsat, men ingen ved endnu noget, og alt tegner temmelig kaotisk.







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen