Norsk landskamp i fare: Det kan få dramatiske konsekvenser

Søndag aften skal Norge spille udekamp mod Rumænien i Nations League, men de norske spillere har ikke fået lov til at rejse endnu, og kampen hænger i en tynd tråd.



Det skabte en hel del kritik, da landskampen mellem Norge og Israel forleden blev aflyst, fordi en af de israelske spillere var blevet ramt af corona. Det var dog ikke så slemt for det norske landshold, da der var tale om en venskabskamp. Nu brænder det dog noget mere på.

Nu er også søndagens udekamp mod Rumænien nemlig kommet i fare, og det er et problem, fordi der her er tale om en officiel Nations League-kamp. Efter dialog mellem det norske fodboldforbund og sundhedsmyndighederne har spillerne dog ikke fået lov at rejse ud endnu, og ingen ved, om de får det.

Afrejsen til Rumænien strider nemlig mod de norske regler, og det får nu fodboldforbundet til at sende et åbent brev til myndighederne. Her advarer man om, at Norge er i gang med at bryde de europæiske aftaler og retningslinjer:

– Fodboldforbundets vurdering er, at der ikke er taget højde for situationer som denne, og at konsekvenserne ved ikke at stille op til kamp er meget store for norsk fodbold, skriver det norske fodboldforbund blandt andet i brevet.

Og det er ikke kun i det interne brev, der er bekymring omkring en mulig aflysning af landskampen:

– Dette kan få dramatiske konsekvenser. Vi risikerer at misse to landskampe, og vi er i fare for at blive degraderet fra niveau to af UEFA, siger generalsekretær i det norske fodboldforbund Pål Bjerketvedt til den norske avis VG.

Fra officielt hold lyder det lørdag aften, at søndagens kamp er udsat, men ingen ved endnu noget, og alt tegner temmelig kaotisk.





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Er det Clement Bischoffs nye klub?

“Det går over i historien”

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’