Norsk landskamp i fare: Det kan få dramatiske konsekvenser

Søndag aften skal Norge spille udekamp mod Rumænien i Nations League, men de norske spillere har ikke fået lov til at rejse endnu, og kampen hænger i en tynd tråd.



Det skabte en hel del kritik, da landskampen mellem Norge og Israel forleden blev aflyst, fordi en af de israelske spillere var blevet ramt af corona. Det var dog ikke så slemt for det norske landshold, da der var tale om en venskabskamp. Nu brænder det dog noget mere på.

Nu er også søndagens udekamp mod Rumænien nemlig kommet i fare, og det er et problem, fordi der her er tale om en officiel Nations League-kamp. Efter dialog mellem det norske fodboldforbund og sundhedsmyndighederne har spillerne dog ikke fået lov at rejse ud endnu, og ingen ved, om de får det.

Afrejsen til Rumænien strider nemlig mod de norske regler, og det får nu fodboldforbundet til at sende et åbent brev til myndighederne. Her advarer man om, at Norge er i gang med at bryde de europæiske aftaler og retningslinjer:

– Fodboldforbundets vurdering er, at der ikke er taget højde for situationer som denne, og at konsekvenserne ved ikke at stille op til kamp er meget store for norsk fodbold, skriver det norske fodboldforbund blandt andet i brevet.

Og det er ikke kun i det interne brev, der er bekymring omkring en mulig aflysning af landskampen:

– Dette kan få dramatiske konsekvenser. Vi risikerer at misse to landskampe, og vi er i fare for at blive degraderet fra niveau to af UEFA, siger generalsekretær i det norske fodboldforbund Pål Bjerketvedt til den norske avis VG.

Fra officielt hold lyder det lørdag aften, at søndagens kamp er udsat, men ingen ved endnu noget, og alt tegner temmelig kaotisk.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’