Brutal besked: Mohamed Daramy bryder tavsheden

Nu tager Mohamed Daramy for første gange bladet fra munden og åbner op om miseren ved seneste landsholdssamling. Det sker i et stort interview med Tipsbladet.



Mohamed Daramy var Superligaens bedste spiller, han var klar til at slå igennem i Ajax, og Kasper Hjulmand bragte ham tilbage i landsholdsvarmen.

Alt spillede for den vævre kantspiller tilbage i juni, hvor han var udlejet fra Ajax til FC København.

Men midt i alle succeshistorierne sprang en bombe om ørerne på Mohamed Daramy. Kantspilleren var udtaget til landsholdet ved samlingen i juni og fik spilletid, da han blev indskiftet i slutminutterne af Danmarks sejr på 1-0 over Nordirdland den 16. juni.

Trods få minutter på banen blev Mohamed Daramy kritiseret for sine defensive mangler, og dagen efter kom det så frem, at han ikke skulle rejse med resten af landsholdet til Ljubljana og spille mod Slovenien. Ifølge B.T. var det fordi, at Mohamed Daramy kun opfyldte to ud af Kasper Hjulmands 12 kriterier til en landsholdsspiller.

Om det er korrekt, har Tipsbladet spurgt Mohamed Daramy om.

– Det er sådan, det er kommet ud. Jeg og Hjulmand havde en samtale dernede og efter episoden. Jeg er ærgerlig over, at tingene er kommet ud på den måde. Jeg vil helst ikke gå så meget i detaljer omkring det. Jeg har lagt tingene bag mig og fokuserer på kampene med U21-landsholdet.

GettyImages-1258813467

Ved du hvorfor, at det er kommet ud på den her måde med de to ud af 12 kriterier?

– Det er klart, at den samtale jeg har haft med Hjulmand, den har jeg jo haft med min agent og min familie. Og så er nogle ting kommet ud, som måske ikke skulle være kommet ud. Hvis man kender mig, ved man godt, at jeg ikke er en person, der snakker så meget og derfor ikke vil have ting ud på sådan en måde. Jeg vil bare gerne fokusere på at spille fodbold. Det, der skete med Hjulmand, har vi talt om. Det er klaret, og der er ikke noget mellem os. Vi er på god fod, og at jeg ikke er med denne gang, det er sådan, det er.

Har Hjulmand 12 kriterier til en landsholdsspiller?

– Det ved jeg ikke, altså… Jeg vil helst ikke komme ind på alle de detaljer. Men jeg ved ikke, om der er 12 kriterier. Det er ikke noget, jeg vil komme ind på.

Har du bedt nogen om, at det her skulle ud, eller er det sket uden din viden?

– Jeg har ikke bedt nogen om, at lække en artikel. Sådan er jeg ikke som person. Der er ikke nogen grund til at skulle skabe et drama for at sætte mig selv i fokus.

Er du sur på nogen over, at det her er kommet ud?

– Ikke som sådan. Det er selvfølgelig ærgerligt, at det kommer ud på den måde. Men det er ikke fordi, at jeg vil have, at nogen skal se skævt til hverken mig eller Hjulmand. Jeg er bare en glad person, som gerne vil spille fodbold.

GettyImages-1258813467

Er der noget omkring hele den her episode, som du ville ønske, at du kunne have gjort anderledes?

– Jeg er jo ærgerlig over, at episoden er sket på den måde. Jeg blev jo bare valgt fra, og nogen skal jo vælges fra. Sådan er det bare. Det er klart, at jeg altid gerne vil være med, og det er ærgerligt at blive valgt fra på den måde. Sådan er fodbold, og det må man acceptere. Der er ikke blevet lagt noget i det efter episoden, hvor jeg har fokuseret på at finde den bedste klub for mig.

Mohamed Daramy er ikke udtaget til A-landsholdet denne gang, men han er i stedet med U21-landsholdet, der spiller to kampe mod Frankrig og Slovakiet.

– Jeg har ikke snakket med Hjulmand denne gang, men han har selv udtalt, at han har udtaget den trup, som han mener, er den bedste til at løse opgaven i de kommende kampe. Det respekterer jeg fuldstændig. Der er mange gode spillere til pladserne, og det er selvfølgelig ikke noget nemt valg at skulle tage. Sådan er det denne gang, og så kan det være, at jeg er med næste gang.

Senest Kasper Hjulmand og Mohamed Daramy talte sammen, var efter episoden, hvor landstræneren genfortalte kantspillerens ærgrelse.

– Mo [Mohamed Daramy, red.] ringer til mig og er pisseked af det, for det, der bliver refereret til, er ikke det, der er blevet sagt, sagde Kasper Hjulmand kort inden kampen mod Slovenien til TV 2 Sport.

Nu skal 21-årige Mohamed Daramy forsøge at overbevise Kasper Hjulmand gennem sine præstationer i Stade Reims, som kantspilleren skiftede til fra Ajax denne sommer.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trist: Marios Oikonomou er død

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Næste sæson skal vi i Europa

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring