Peter Møller reagerer: Voldsomt og moralsk forkert

Peter Møller reagerer nu på Ekstra Bladets leder om Kasper Schmeichel.



BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har været det helt store samtaleemne efter Danmarks nederlag i Portugal. Og opmærksomheden er ikke blevet mindre, efter at Ekstra Bladets bragte en leder med overskriften “Farvel, Kasper Schmeichel”.  

I lederen bliver Schmeichel kaldt både “kvabset og tung”, mens en af hans aktioner sammenlignes med, hvad et “polioramt barn” kunne gøre. 

Det har fået voldsom kritik fra Spillerforeningen, der kalder den langt over stregen.

Og onsdag er Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, også ude med kritik af Ekstra Bladets leder. 

– Jeg synes jo, det er voldsomme ordvalg. Jeg kan ikke forstå, hvorfor det er nødvendigt at bruge de ord. Jeg synes, vi har et godt forhold til den danske sportspresse, og kritik er på sin plads, hvis vi ikke spiller godt. Og hvis der er meninger, om Kasper skulle have taget det eller andet mål, det er godt, men altså… 

– Jeg synes, det bliver meget personligt, og på et niveau, jeg ikke har set før. Det er ret voldsomt, uagtet at det er vores anfører med over 100 kampe. Det bliver på et plan, hvor hvis vi ikke siger fra over for det, hvor ender vi så henne i forhold til den måde, der skal laves klummer på, og spillerne skal evalueres på? Nu snakker jeg ikke kun fodbold – det er også andre sportsgrene. Er det den standard, som vi ikke behøver at sige fra over for? 

– Jeg er sikker på, at I (de fremmødte journalister, red.) også sidder med jeres egne holdninger. Jeg har ikke oplevet jer skrive i den tone i hvert fald, uagtet at vi også har fået kritik for mange ting. Jeg har aldrig oplevet jer skrive i den tone, siger Peter Møller til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Peter Møller kalder de benyttede ord for “moralsk forkert” og slår fast: 

– Jeg kunne ikke selv finde på at bruge de ord, selv hvis jeg havde været meget sur. Slet ikke i arbejdssammenhæng. Og som sagt har jeg ikke oplevet nogle af jer bruge sådanne ord. Det handler ikke om kritik på det faglige plan, for det er på sin plads, men når det bliver på et personligt plan, kan jeg ikke forstå det. 

Fodbolddirektøren blev også spurgt, om det får konsekvenser, men det kan han ikke stå for. Det må i så fald være op til læserne, siger han, men siger, at Ekstra Bladet “fører 1-0”, og at Ekstra Bladet fik den omtale, de eftersøgte.

– Fire landstrænere har syntes, at Schmeichel har været god nok

Debatten har primært omhandlet ordvalgene fra Ekstra Bladets leder, men selve pointen er, at Kasper Schmeichel bør være fortid på landsholdet. Det er dog ikke noget, Peter Møller bestemmer, fastslår han. 

– Det skal jeg ikke forholde mig til. Der er en landstræner, der bestemmer det. Fire landstrænere har syntes, at han har været god nok, og det er det, vi er nødt til at forholde os til. En landstræner bestemmer og sætter holdet, og der er Kasper altså nummer et. Det er ikke min opgave at vurdere, hvornår Kasper ikke skal spille på landsholdet mere. 

– Han kommer hver gang, fordi han er udtaget, og udstråler det, som vi gerne vil have: Kærlighed til at spille for det landshold. Der er han de facto den største landsholdsspiller, jeg har set, lyder det fra Peter Møller. 

Kasper Schmeichel, 38 år, har stået 113 kampe for Danmark. 





Han er IKKE i spil


Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Han er IKKE i spil

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort Yussuf Poulsen-chok

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Her er AGF’s transferplaner

– Lidt af en bombe

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

‘En af sæsonens bedste transfers’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Medier i svime: Den bedste!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Brøndby bekræfter salg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo