Peter Møller reagerer: Voldsomt og moralsk forkert

Peter Møller reagerer nu på Ekstra Bladets leder om Kasper Schmeichel.



BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har været det helt store samtaleemne efter Danmarks nederlag i Portugal. Og opmærksomheden er ikke blevet mindre, efter at Ekstra Bladets bragte en leder med overskriften “Farvel, Kasper Schmeichel”.  

I lederen bliver Schmeichel kaldt både “kvabset og tung”, mens en af hans aktioner sammenlignes med, hvad et “polioramt barn” kunne gøre. 

Det har fået voldsom kritik fra Spillerforeningen, der kalder den langt over stregen.

Og onsdag er Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, også ude med kritik af Ekstra Bladets leder. 

– Jeg synes jo, det er voldsomme ordvalg. Jeg kan ikke forstå, hvorfor det er nødvendigt at bruge de ord. Jeg synes, vi har et godt forhold til den danske sportspresse, og kritik er på sin plads, hvis vi ikke spiller godt. Og hvis der er meninger, om Kasper skulle have taget det eller andet mål, det er godt, men altså… 

– Jeg synes, det bliver meget personligt, og på et niveau, jeg ikke har set før. Det er ret voldsomt, uagtet at det er vores anfører med over 100 kampe. Det bliver på et plan, hvor hvis vi ikke siger fra over for det, hvor ender vi så henne i forhold til den måde, der skal laves klummer på, og spillerne skal evalueres på? Nu snakker jeg ikke kun fodbold – det er også andre sportsgrene. Er det den standard, som vi ikke behøver at sige fra over for? 

– Jeg er sikker på, at I (de fremmødte journalister, red.) også sidder med jeres egne holdninger. Jeg har ikke oplevet jer skrive i den tone i hvert fald, uagtet at vi også har fået kritik for mange ting. Jeg har aldrig oplevet jer skrive i den tone, siger Peter Møller til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Peter Møller kalder de benyttede ord for “moralsk forkert” og slår fast: 

– Jeg kunne ikke selv finde på at bruge de ord, selv hvis jeg havde været meget sur. Slet ikke i arbejdssammenhæng. Og som sagt har jeg ikke oplevet nogle af jer bruge sådanne ord. Det handler ikke om kritik på det faglige plan, for det er på sin plads, men når det bliver på et personligt plan, kan jeg ikke forstå det. 

Fodbolddirektøren blev også spurgt, om det får konsekvenser, men det kan han ikke stå for. Det må i så fald være op til læserne, siger han, men siger, at Ekstra Bladet “fører 1-0”, og at Ekstra Bladet fik den omtale, de eftersøgte.

– Fire landstrænere har syntes, at Schmeichel har været god nok

Debatten har primært omhandlet ordvalgene fra Ekstra Bladets leder, men selve pointen er, at Kasper Schmeichel bør være fortid på landsholdet. Det er dog ikke noget, Peter Møller bestemmer, fastslår han. 

– Det skal jeg ikke forholde mig til. Der er en landstræner, der bestemmer det. Fire landstrænere har syntes, at han har været god nok, og det er det, vi er nødt til at forholde os til. En landstræner bestemmer og sætter holdet, og der er Kasper altså nummer et. Det er ikke min opgave at vurdere, hvornår Kasper ikke skal spille på landsholdet mere. 

– Han kommer hver gang, fordi han er udtaget, og udstråler det, som vi gerne vil have: Kærlighed til at spille for det landshold. Der er han de facto den største landsholdsspiller, jeg har set, lyder det fra Peter Møller. 

Kasper Schmeichel, 38 år, har stået 113 kampe for Danmark. 





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Brentford har gjort det igen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Schmedes roser ny transfer

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Har talt med Ferguson om United-job

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Real Madrid satte Atlético på plads

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Roony Bardghji med drømmekamp

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’