Peter Møller reagerer: Voldsomt og moralsk forkert

Peter Møller reagerer nu på Ekstra Bladets leder om Kasper Schmeichel.



BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har været det helt store samtaleemne efter Danmarks nederlag i Portugal. Og opmærksomheden er ikke blevet mindre, efter at Ekstra Bladets bragte en leder med overskriften “Farvel, Kasper Schmeichel”.  

I lederen bliver Schmeichel kaldt både “kvabset og tung”, mens en af hans aktioner sammenlignes med, hvad et “polioramt barn” kunne gøre. 

Det har fået voldsom kritik fra Spillerforeningen, der kalder den langt over stregen.

Og onsdag er Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, også ude med kritik af Ekstra Bladets leder. 

– Jeg synes jo, det er voldsomme ordvalg. Jeg kan ikke forstå, hvorfor det er nødvendigt at bruge de ord. Jeg synes, vi har et godt forhold til den danske sportspresse, og kritik er på sin plads, hvis vi ikke spiller godt. Og hvis der er meninger, om Kasper skulle have taget det eller andet mål, det er godt, men altså… 

– Jeg synes, det bliver meget personligt, og på et niveau, jeg ikke har set før. Det er ret voldsomt, uagtet at det er vores anfører med over 100 kampe. Det bliver på et plan, hvor hvis vi ikke siger fra over for det, hvor ender vi så henne i forhold til den måde, der skal laves klummer på, og spillerne skal evalueres på? Nu snakker jeg ikke kun fodbold – det er også andre sportsgrene. Er det den standard, som vi ikke behøver at sige fra over for? 

– Jeg er sikker på, at I (de fremmødte journalister, red.) også sidder med jeres egne holdninger. Jeg har ikke oplevet jer skrive i den tone i hvert fald, uagtet at vi også har fået kritik for mange ting. Jeg har aldrig oplevet jer skrive i den tone, siger Peter Møller til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Peter Møller kalder de benyttede ord for “moralsk forkert” og slår fast: 

– Jeg kunne ikke selv finde på at bruge de ord, selv hvis jeg havde været meget sur. Slet ikke i arbejdssammenhæng. Og som sagt har jeg ikke oplevet nogle af jer bruge sådanne ord. Det handler ikke om kritik på det faglige plan, for det er på sin plads, men når det bliver på et personligt plan, kan jeg ikke forstå det. 

Fodbolddirektøren blev også spurgt, om det får konsekvenser, men det kan han ikke stå for. Det må i så fald være op til læserne, siger han, men siger, at Ekstra Bladet “fører 1-0”, og at Ekstra Bladet fik den omtale, de eftersøgte.

– Fire landstrænere har syntes, at Schmeichel har været god nok

Debatten har primært omhandlet ordvalgene fra Ekstra Bladets leder, men selve pointen er, at Kasper Schmeichel bør være fortid på landsholdet. Det er dog ikke noget, Peter Møller bestemmer, fastslår han. 

– Det skal jeg ikke forholde mig til. Der er en landstræner, der bestemmer det. Fire landstrænere har syntes, at han har været god nok, og det er det, vi er nødt til at forholde os til. En landstræner bestemmer og sætter holdet, og der er Kasper altså nummer et. Det er ikke min opgave at vurdere, hvornår Kasper ikke skal spille på landsholdet mere. 

– Han kommer hver gang, fordi han er udtaget, og udstråler det, som vi gerne vil have: Kærlighed til at spille for det landshold. Der er han de facto den største landsholdsspiller, jeg har set, lyder det fra Peter Møller. 

Kasper Schmeichel, 38 år, har stået 113 kampe for Danmark. 





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Italiensk skandale afblæst