BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har været det helt store samtaleemne efter Danmarks nederlag i Portugal. Og opmærksomheden er ikke blevet mindre, efter at Ekstra Bladets bragte en leder med overskriften “Farvel, Kasper Schmeichel”.
I lederen bliver Schmeichel kaldt både “kvabset og tung”, mens en af hans aktioner sammenlignes med, hvad et “polioramt barn” kunne gøre.
Det har fået voldsom kritik fra Spillerforeningen, der kalder den langt over stregen.
Og onsdag er Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, også ude med kritik af Ekstra Bladets leder.
– Jeg synes jo, det er voldsomme ordvalg. Jeg kan ikke forstå, hvorfor det er nødvendigt at bruge de ord. Jeg synes, vi har et godt forhold til den danske sportspresse, og kritik er på sin plads, hvis vi ikke spiller godt. Og hvis der er meninger, om Kasper skulle have taget det eller andet mål, det er godt, men altså…
– Jeg synes, det bliver meget personligt, og på et niveau, jeg ikke har set før. Det er ret voldsomt, uagtet at det er vores anfører med over 100 kampe. Det bliver på et plan, hvor hvis vi ikke siger fra over for det, hvor ender vi så henne i forhold til den måde, der skal laves klummer på, og spillerne skal evalueres på? Nu snakker jeg ikke kun fodbold – det er også andre sportsgrene. Er det den standard, som vi ikke behøver at sige fra over for?
– Jeg er sikker på, at I (de fremmødte journalister, red.) også sidder med jeres egne holdninger. Jeg har ikke oplevet jer skrive i den tone i hvert fald, uagtet at vi også har fået kritik for mange ting. Jeg har aldrig oplevet jer skrive i den tone, siger Peter Møller til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Peter Møller kalder de benyttede ord for “moralsk forkert” og slår fast:
– Jeg kunne ikke selv finde på at bruge de ord, selv hvis jeg havde været meget sur. Slet ikke i arbejdssammenhæng. Og som sagt har jeg ikke oplevet nogle af jer bruge sådanne ord. Det handler ikke om kritik på det faglige plan, for det er på sin plads, men når det bliver på et personligt plan, kan jeg ikke forstå det.
Fodbolddirektøren blev også spurgt, om det får konsekvenser, men det kan han ikke stå for. Det må i så fald være op til læserne, siger han, men siger, at Ekstra Bladet “fører 1-0”, og at Ekstra Bladet fik den omtale, de eftersøgte.
– Fire landstrænere har syntes, at Schmeichel har været god nok
Debatten har primært omhandlet ordvalgene fra Ekstra Bladets leder, men selve pointen er, at Kasper Schmeichel bør være fortid på landsholdet. Det er dog ikke noget, Peter Møller bestemmer, fastslår han.
– Det skal jeg ikke forholde mig til. Der er en landstræner, der bestemmer det. Fire landstrænere har syntes, at han har været god nok, og det er det, vi er nødt til at forholde os til. En landstræner bestemmer og sætter holdet, og der er Kasper altså nummer et. Det er ikke min opgave at vurdere, hvornår Kasper ikke skal spille på landsholdet mere.
– Han kommer hver gang, fordi han er udtaget, og udstråler det, som vi gerne vil have: Kærlighed til at spille for det landshold. Der er han de facto den største landsholdsspiller, jeg har set, lyder det fra Peter Møller.
Kasper Schmeichel, 38 år, har stået 113 kampe for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
EKSKLUSIVT