Peter Møller reagerer: Voldsomt og moralsk forkert

Peter Møller reagerer nu på Ekstra Bladets leder om Kasper Schmeichel.



BRØNDBY (Tipsbladet): Kasper Schmeichel har været det helt store samtaleemne efter Danmarks nederlag i Portugal. Og opmærksomheden er ikke blevet mindre, efter at Ekstra Bladets bragte en leder med overskriften “Farvel, Kasper Schmeichel”.  

I lederen bliver Schmeichel kaldt både “kvabset og tung”, mens en af hans aktioner sammenlignes med, hvad et “polioramt barn” kunne gøre. 

Det har fået voldsom kritik fra Spillerforeningen, der kalder den langt over stregen.

Og onsdag er Peter Møller, fodbolddirektør i DBU, også ude med kritik af Ekstra Bladets leder. 

– Jeg synes jo, det er voldsomme ordvalg. Jeg kan ikke forstå, hvorfor det er nødvendigt at bruge de ord. Jeg synes, vi har et godt forhold til den danske sportspresse, og kritik er på sin plads, hvis vi ikke spiller godt. Og hvis der er meninger, om Kasper skulle have taget det eller andet mål, det er godt, men altså… 

– Jeg synes, det bliver meget personligt, og på et niveau, jeg ikke har set før. Det er ret voldsomt, uagtet at det er vores anfører med over 100 kampe. Det bliver på et plan, hvor hvis vi ikke siger fra over for det, hvor ender vi så henne i forhold til den måde, der skal laves klummer på, og spillerne skal evalueres på? Nu snakker jeg ikke kun fodbold – det er også andre sportsgrene. Er det den standard, som vi ikke behøver at sige fra over for? 

– Jeg er sikker på, at I (de fremmødte journalister, red.) også sidder med jeres egne holdninger. Jeg har ikke oplevet jer skrive i den tone i hvert fald, uagtet at vi også har fået kritik for mange ting. Jeg har aldrig oplevet jer skrive i den tone, siger Peter Møller til Tipsbladet og den fremmødte presse. 

Peter Møller kalder de benyttede ord for “moralsk forkert” og slår fast: 

– Jeg kunne ikke selv finde på at bruge de ord, selv hvis jeg havde været meget sur. Slet ikke i arbejdssammenhæng. Og som sagt har jeg ikke oplevet nogle af jer bruge sådanne ord. Det handler ikke om kritik på det faglige plan, for det er på sin plads, men når det bliver på et personligt plan, kan jeg ikke forstå det. 

Fodbolddirektøren blev også spurgt, om det får konsekvenser, men det kan han ikke stå for. Det må i så fald være op til læserne, siger han, men siger, at Ekstra Bladet “fører 1-0”, og at Ekstra Bladet fik den omtale, de eftersøgte.

– Fire landstrænere har syntes, at Schmeichel har været god nok

Debatten har primært omhandlet ordvalgene fra Ekstra Bladets leder, men selve pointen er, at Kasper Schmeichel bør være fortid på landsholdet. Det er dog ikke noget, Peter Møller bestemmer, fastslår han. 

– Det skal jeg ikke forholde mig til. Der er en landstræner, der bestemmer det. Fire landstrænere har syntes, at han har været god nok, og det er det, vi er nødt til at forholde os til. En landstræner bestemmer og sætter holdet, og der er Kasper altså nummer et. Det er ikke min opgave at vurdere, hvornår Kasper ikke skal spille på landsholdet mere. 

– Han kommer hver gang, fordi han er udtaget, og udstråler det, som vi gerne vil have: Kærlighed til at spille for det landshold. Der er han de facto den største landsholdsspiller, jeg har set, lyder det fra Peter Møller. 

Kasper Schmeichel, 38 år, har stået 113 kampe for Danmark. 







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Yoram Zague sigtet i Danmark

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Færdig i FC Midtjylland?

Høgh hyldes af UEFA

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

OB straffer angriber

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Den første i næsten 40 år

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket