BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Dorgu ligner en spiller, der kommer til at tegne det danske landshold de næste mange år.
I januars transfervindue skiftede Dorgu til Manchester United, og det har næppe svækket hans kandidatur, at han er skiftet til én af verdens største klubber, hvor presset er enormt.
Men går det nu an med Patrick Dorgu i en fireback-kæde? Er han dygtig nok defensivt til det, eller gør han sig bedst i en 3-5-2, hvor han i højere grad kan sprudle offensivt som wingback?
Brian Riemer vil gerne komme med en indrømmelse i forbindelse med, at Patrick Dorgu tirsdag er blevet udtaget til landsholdet.
– Han har virkelig overbevist mig. Jeg tør godt sige til jer nu, at jeg var lidt i tvivl i Lecce, for når jeg så kampene, var han mere wing end back, og hans defensive færdigheder var…. diskutable. Men jeg har set ham mange gange nu, og jeg er faktisk ret imponeret over, hvad han har præsteret defensivt, siger Riemer og tilføjer:
– Defensivt var der, min tvivl var, og der har han overbevist mig. Han har gjort det stærkt. Der er stadig småting, der kan gøres bedre, men selv i den bedste liga i verden har han leveret varen.
Derfor mener Danmarks landstræner, at Patrick Dorgu kan begå sig i en firebackkæde såvel som wingback.
– Det, synes jeg, han har bevist for Manchester United. Jeg ved godt, at de spiller med en wingback, men mange gange er han endt som back, og det er derfor, jeg har haft ham under lup og set på, hvordan han forsvarer sig. De situationer, jeg har analyseret, har overbevist mig om, at han kan begge dele, siger Riemer.
20-årige Patrick Dorgu har spillet fast for Manchester United siden sin ankomst, men i øjeblikket afsoner han en række karantænedage efter en udvisning mod Ipswich.
På landsholdet debuterede Dorgu i efteråret, og han gik direkte på banen og scorede mod Schweiz.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER