Nu tør Riemer godt komme med indrømmelse om Dorgu

Landstræner Brian Riemer har været meget usikker på Patrick Dorgus defensive kvaliteter. Det er han ikke længere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Dorgu ligner en spiller, der kommer til at tegne det danske landshold de næste mange år.

I januars transfervindue skiftede Dorgu til Manchester United, og det har næppe svækket hans kandidatur, at han er skiftet til én af verdens største klubber, hvor presset er enormt.

Men går det nu an med Patrick Dorgu i en fireback-kæde? Er han dygtig nok defensivt til det, eller gør han sig bedst i en 3-5-2, hvor han i højere grad kan sprudle offensivt som wingback?

Brian Riemer vil gerne komme med en indrømmelse i forbindelse med, at Patrick Dorgu tirsdag er blevet udtaget til landsholdet.

– Han har virkelig overbevist mig. Jeg tør godt sige til jer nu, at jeg var lidt i tvivl i Lecce, for når jeg så kampene, var han mere wing end back, og hans defensive færdigheder var…. diskutable. Men jeg har set ham mange gange nu, og jeg er faktisk ret imponeret over, hvad han har præsteret defensivt, siger Riemer og tilføjer:

– Defensivt var der, min tvivl var, og der har han overbevist mig. Han har gjort det stærkt. Der er stadig småting, der kan gøres bedre, men selv i den bedste liga i verden har han leveret varen.

Derfor mener Danmarks landstræner, at Patrick Dorgu kan begå sig i en firebackkæde såvel som wingback.

– Det, synes jeg, han har bevist for Manchester United. Jeg ved godt, at de spiller med en wingback, men mange gange er han endt som back, og det er derfor, jeg har haft ham under lup og set på, hvordan han forsvarer sig. De situationer, jeg har analyseret, har overbevist mig om, at han kan begge dele, siger Riemer.

20-årige Patrick Dorgu har spillet fast for Manchester United siden sin ankomst, men i øjeblikket afsoner han en række karantænedage efter en udvisning mod Ipswich.

På landsholdet debuterede Dorgu i efteråret, og han gik direkte på banen og scorede mod Schweiz.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Braithwaite del af stor transferplan

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bo Svensson svært utilfreds

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’