BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Dorgu ligner en spiller, der kommer til at tegne det danske landshold de næste mange år.
I januars transfervindue skiftede Dorgu til Manchester United, og det har næppe svækket hans kandidatur, at han er skiftet til én af verdens største klubber, hvor presset er enormt.
Men går det nu an med Patrick Dorgu i en fireback-kæde? Er han dygtig nok defensivt til det, eller gør han sig bedst i en 3-5-2, hvor han i højere grad kan sprudle offensivt som wingback?
Brian Riemer vil gerne komme med en indrømmelse i forbindelse med, at Patrick Dorgu tirsdag er blevet udtaget til landsholdet.
– Han har virkelig overbevist mig. Jeg tør godt sige til jer nu, at jeg var lidt i tvivl i Lecce, for når jeg så kampene, var han mere wing end back, og hans defensive færdigheder var…. diskutable. Men jeg har set ham mange gange nu, og jeg er faktisk ret imponeret over, hvad han har præsteret defensivt, siger Riemer og tilføjer:
– Defensivt var der, min tvivl var, og der har han overbevist mig. Han har gjort det stærkt. Der er stadig småting, der kan gøres bedre, men selv i den bedste liga i verden har han leveret varen.
Derfor mener Danmarks landstræner, at Patrick Dorgu kan begå sig i en firebackkæde såvel som wingback.
– Det, synes jeg, han har bevist for Manchester United. Jeg ved godt, at de spiller med en wingback, men mange gange er han endt som back, og det er derfor, jeg har haft ham under lup og set på, hvordan han forsvarer sig. De situationer, jeg har analyseret, har overbevist mig om, at han kan begge dele, siger Riemer.
20-årige Patrick Dorgu har spillet fast for Manchester United siden sin ankomst, men i øjeblikket afsoner han en række karantænedage efter en udvisning mod Ipswich.
På landsholdet debuterede Dorgu i efteråret, og han gik direkte på banen og scorede mod Schweiz.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
AaB dæmper superligaforventninger
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE