Nu tør Riemer godt komme med indrømmelse om Dorgu

Landstræner Brian Riemer har været meget usikker på Patrick Dorgus defensive kvaliteter. Det er han ikke længere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Dorgu ligner en spiller, der kommer til at tegne det danske landshold de næste mange år.

I januars transfervindue skiftede Dorgu til Manchester United, og det har næppe svækket hans kandidatur, at han er skiftet til én af verdens største klubber, hvor presset er enormt.

Men går det nu an med Patrick Dorgu i en fireback-kæde? Er han dygtig nok defensivt til det, eller gør han sig bedst i en 3-5-2, hvor han i højere grad kan sprudle offensivt som wingback?

Brian Riemer vil gerne komme med en indrømmelse i forbindelse med, at Patrick Dorgu tirsdag er blevet udtaget til landsholdet.

– Han har virkelig overbevist mig. Jeg tør godt sige til jer nu, at jeg var lidt i tvivl i Lecce, for når jeg så kampene, var han mere wing end back, og hans defensive færdigheder var…. diskutable. Men jeg har set ham mange gange nu, og jeg er faktisk ret imponeret over, hvad han har præsteret defensivt, siger Riemer og tilføjer:

– Defensivt var der, min tvivl var, og der har han overbevist mig. Han har gjort det stærkt. Der er stadig småting, der kan gøres bedre, men selv i den bedste liga i verden har han leveret varen.

Derfor mener Danmarks landstræner, at Patrick Dorgu kan begå sig i en firebackkæde såvel som wingback.

– Det, synes jeg, han har bevist for Manchester United. Jeg ved godt, at de spiller med en wingback, men mange gange er han endt som back, og det er derfor, jeg har haft ham under lup og set på, hvordan han forsvarer sig. De situationer, jeg har analyseret, har overbevist mig om, at han kan begge dele, siger Riemer.

20-årige Patrick Dorgu har spillet fast for Manchester United siden sin ankomst, men i øjeblikket afsoner han en række karantænedage efter en udvisning mod Ipswich.

På landsholdet debuterede Dorgu i efteråret, og han gik direkte på banen og scorede mod Schweiz.





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Køber snart Brøndby-angriber

Wolfsburg – Bayern

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel lander stort job