Nu tør Riemer godt komme med indrømmelse om Dorgu

Landstræner Brian Riemer har været meget usikker på Patrick Dorgus defensive kvaliteter. Det er han ikke længere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Patrick Dorgu ligner en spiller, der kommer til at tegne det danske landshold de næste mange år.

I januars transfervindue skiftede Dorgu til Manchester United, og det har næppe svækket hans kandidatur, at han er skiftet til én af verdens største klubber, hvor presset er enormt.

Men går det nu an med Patrick Dorgu i en fireback-kæde? Er han dygtig nok defensivt til det, eller gør han sig bedst i en 3-5-2, hvor han i højere grad kan sprudle offensivt som wingback?

Brian Riemer vil gerne komme med en indrømmelse i forbindelse med, at Patrick Dorgu tirsdag er blevet udtaget til landsholdet.

– Han har virkelig overbevist mig. Jeg tør godt sige til jer nu, at jeg var lidt i tvivl i Lecce, for når jeg så kampene, var han mere wing end back, og hans defensive færdigheder var…. diskutable. Men jeg har set ham mange gange nu, og jeg er faktisk ret imponeret over, hvad han har præsteret defensivt, siger Riemer og tilføjer:

– Defensivt var der, min tvivl var, og der har han overbevist mig. Han har gjort det stærkt. Der er stadig småting, der kan gøres bedre, men selv i den bedste liga i verden har han leveret varen.

Derfor mener Danmarks landstræner, at Patrick Dorgu kan begå sig i en firebackkæde såvel som wingback.

– Det, synes jeg, han har bevist for Manchester United. Jeg ved godt, at de spiller med en wingback, men mange gange er han endt som back, og det er derfor, jeg har haft ham under lup og set på, hvordan han forsvarer sig. De situationer, jeg har analyseret, har overbevist mig om, at han kan begge dele, siger Riemer.

20-årige Patrick Dorgu har spillet fast for Manchester United siden sin ankomst, men i øjeblikket afsoner han en række karantænedage efter en udvisning mod Ipswich.

På landsholdet debuterede Dorgu i efteråret, og han gik direkte på banen og scorede mod Schweiz.





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentina – Østrig

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

Norge – Senegal

Slagter stjerner: Noget lort!

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sender opfordring til Superliga-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller