Tipsbladet i Portugal.
Brøndby IF har landet en ny sterne i Rasmus Lauritsen, der på den lange bane skal løfte den tunge arv efter Andreas Maxsø.
Den 26-årige midtstopper kommer til Brøndby fra Dinamo Zagreb, hvor han har spillet de seneste to og et halvt år. I en lang periode var han en af klubbens store profiler, men tilgangen af Ante Cacic på sidelinjen ændrede danskerens situation.
Før den 69-årige kroat tiltrådte som cheftræner, så var Rasmus Lauritsen en af holdets bærende kræfter, ligesom hans drøm om en dansk landsholdsudtagelse var inden for rækkevidde.
Det fortæller forsvarsspilleren til Tipsbladet under Brøndbys træningslejr i Portugal.
– Da det gik allerbedst, så var der lidt snak om det, og der var også mulighed for at komme videre på en endnu større hylde, siger han.
Det var kort før EM-slutrunden i 2021, hvor Rasmus Lauritsen nød stor succes i Dinamo Zagreb, at Kasper Hjulmand havde ham som en del af sin bruttotrup.
– Jeg var tæt på, og jeg var klart tættere på, end jeg er nu. Lige nu fokuserer jeg ikke så meget på landsholdet, men på at komme ind og gøre det godt her. Det er klart, at det ligger langt væk lige nu, men det gjorde det også tidligere, og så blev det pludseligt en ting meget hurtigt.
Rasmus Lauritsen var aldrig med til en landsholdstræning, så på den måde kan han ikke skrive noget med rødt og hvidt på cv’et. Han kan istedet skrive Brøndby IF på cv’et, som også tæller FCM, Skive, Vejle Boldklub, IFK og Dinamo Zagreb, frem til 2027.
Midtstopperen er fortsat et stykke fra at være fuldstændig i topform, da det er længe siden, at han seneste var i aktion. 14 kampe står han noteret for i denne sæson, hvor det også er blevet til en enkelt scoring.
I afspilleren ovenfor kan du se og høre hele landsholdssnakken med Rasmus Lauritsen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter