Ny Brøndby-profil var meget tæt på landsholdet

Rasmus Lauritsen var meget tæt på at blive en del af landsholdet, da han var på toppen af sin karriere.



Tipsbladet i Portugal.

Brøndby IF har landet en ny sterne i Rasmus Lauritsen, der på den lange bane skal løfte den tunge arv efter Andreas Maxsø.

Den 26-årige midtstopper kommer til Brøndby fra Dinamo Zagreb, hvor han har spillet de seneste to og et halvt år. I en lang periode var han en af klubbens store profiler, men tilgangen af Ante Cacic på sidelinjen ændrede danskerens situation.

Før den 69-årige kroat tiltrådte som cheftræner, så var Rasmus Lauritsen en af holdets bærende kræfter, ligesom hans drøm om en dansk landsholdsudtagelse var inden for rækkevidde.

Det fortæller forsvarsspilleren til Tipsbladet under Brøndbys træningslejr i Portugal.

– Da det gik allerbedst, så var der lidt snak om det, og der var også mulighed for at komme videre på en endnu større hylde, siger han.

Det var kort før EM-slutrunden i 2021, hvor Rasmus Lauritsen nød stor succes i Dinamo Zagreb, at Kasper Hjulmand havde ham som en del af sin bruttotrup.

– Jeg var tæt på, og jeg var klart tættere på, end jeg er nu. Lige nu fokuserer jeg ikke så meget på landsholdet, men på at komme ind og gøre det godt her. Det er klart, at det ligger langt væk lige nu, men det gjorde det også tidligere, og så blev det pludseligt en ting meget hurtigt.

Rasmus Lauritsen var aldrig med til en landsholdstræning, så på den måde kan han ikke skrive noget med rødt og hvidt på cv’et. Han kan istedet skrive Brøndby IF på cv’et, som også tæller FCM, Skive, Vejle Boldklub, IFK og Dinamo Zagreb, frem til 2027.

Midtstopperen er fortsat et stykke fra at være fuldstændig i topform, da det er længe siden, at han seneste var i aktion. 14 kampe står han noteret for i denne sæson, hvor det også er blevet til en enkelt scoring.

I afspilleren ovenfor kan du se og høre hele landsholdssnakken med Rasmus Lauritsen.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse