Ny hæder til Hjulmand: Vinder foran store kanoner

Landstræner for fodboldherrerne Kasper Hjulmand vinder prisen “Årets Leder” fra organisationen Lederne.



Det danske herrelandshold i fodbold har haft et imponerende 2021, og nu er der endnu engang ros til manden, der lægger taktikken.

Resultaterne og evnen til at samle Danmark med ærlig kommunikation sikrer landstræner Kasper Hjulmand prisen “Årets Leder”.

Det oplyser organisationen Lederne, som uddeler prisen, i en pressemeddelelse.

Landstræneren har ifølge administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris, der sidder i juryen, vist sig som et forbillede.

– Han formår at spille på hele ledelsesklaviaturet – fra den store vision, der sætter retningen, til den lille detalje, der kan gøre den store forskel.

– Og på den måde får han det allerbedste ud af alle sine medarbejdere. Og det er noget, som alle ledere kan lære af, siger hun i meddelelsen.

Tidligere har blandt andre Novo Nordisks topchef, Lars Fruergaard Jørgensen, og topchefer i Lego og Nordea modtaget prisen.

Det er første gang, at det er en leder fra sportens verden, der vinder prisen, som Lederne har uddelt siden 2002.

Hovedpersonen selv er stolt over prisen. Æren tilfalder også spillerne og staben omkring landsholdet, lyder det fra landstræneren.

– Den begejstring, entusiasme og opbakning, vi har omkring fodbold i øjeblikket, er helt fantastisk. Og jeg er bare den sidste lille brik, som er med til at forløse det, siger han i pressemeddelelsen.

Kasper Hjulmand vinder prisen foran næsen på blandt andre Gitte Aabo, topchef for GN Hearing, der laver høreapparater.

Også topcheferne fra energiselskabet Danske Commodities og Salling Group, der står bag blandt andet Føtex – Helle Østergaard Kristiansen og Per Bank – var nomineret til prisen, der torsdag er blevet uddelt.

Alle medlemmer af Lederne kan indstille kandidater til prisen. Hvem der får den, besluttes af en jury, som også kan indstille personer.

Juryen består af syv personer – blandt andre Bjarne Corydon, topchef for Dagbladet Børsen, og Thomas Senderovitz, der tidligere var direktør i Lægemiddelstyrelsen. Nu er han ansat i Novo Nordisk.

Prisen skal hylde den stærke ledelsespræstation. Det kan blandt andet være en rollemodel, økonomiske resultater eller et fokus på bæredygtig ledelse.

/ritzau/





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




LIVE

VM-LIVE: Sydkorea slår Danmarks onde ånd

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

City med vildt rekordbud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Jens Jønsson flirter med dansk retur