Det danske herrelandshold i fodbold har haft et imponerende 2021, og nu er der endnu engang ros til manden, der lægger taktikken.
Resultaterne og evnen til at samle Danmark med ærlig kommunikation sikrer landstræner Kasper Hjulmand prisen “Årets Leder”.
Det oplyser organisationen Lederne, som uddeler prisen, i en pressemeddelelse.
Landstræneren har ifølge administrerende direktør Bodil Nordestgaard Ismiris, der sidder i juryen, vist sig som et forbillede.
– Han formår at spille på hele ledelsesklaviaturet – fra den store vision, der sætter retningen, til den lille detalje, der kan gøre den store forskel.
– Og på den måde får han det allerbedste ud af alle sine medarbejdere. Og det er noget, som alle ledere kan lære af, siger hun i meddelelsen.
Tidligere har blandt andre Novo Nordisks topchef, Lars Fruergaard Jørgensen, og topchefer i Lego og Nordea modtaget prisen.
Det er første gang, at det er en leder fra sportens verden, der vinder prisen, som Lederne har uddelt siden 2002.
Hovedpersonen selv er stolt over prisen. Æren tilfalder også spillerne og staben omkring landsholdet, lyder det fra landstræneren.
– Den begejstring, entusiasme og opbakning, vi har omkring fodbold i øjeblikket, er helt fantastisk. Og jeg er bare den sidste lille brik, som er med til at forløse det, siger han i pressemeddelelsen.
Kasper Hjulmand vinder prisen foran næsen på blandt andre Gitte Aabo, topchef for GN Hearing, der laver høreapparater.
Også topcheferne fra energiselskabet Danske Commodities og Salling Group, der står bag blandt andet Føtex – Helle Østergaard Kristiansen og Per Bank – var nomineret til prisen, der torsdag er blevet uddelt.
Alle medlemmer af Lederne kan indstille kandidater til prisen. Hvem der får den, besluttes af en jury, som også kan indstille personer.
Juryen består af syv personer – blandt andre Bjarne Corydon, topchef for Dagbladet Børsen, og Thomas Senderovitz, der tidligere var direktør i Lægemiddelstyrelsen. Nu er han ansat i Novo Nordisk.
Prisen skal hylde den stærke ledelsespræstation. Det kan blandt andet være en rollemodel, økonomiske resultater eller et fokus på bæredygtig ledelse.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Skotland – Brasilien
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
OPTAKT
Schweiz – Canada
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT