Nye faciliteter: DBU vil modernisere Parken og rykke hovedkontoret

DBU har besluttet, at en række faciliteter skal forbedres, så man kan følge med konkurrenterne i de kommende år.



Sidste år meldte DBU’s bestyrelse ud, af dansk fodbold trænger til nye og moderne faciliteter, og onsdag har man så fremlagt de mere konkrete planer.

Som det fremgår af forbundets hjemmeside, er der flere ting, DBU ønsker at forbedre.

Heriblandt ønsker man aktivt at gå ind i en modernisering af Telia Parken, og DBU kommer derfor til at gå i dialog med Parken Sport & Entertainment samt Københavns Kommune, så stadion kan få bedre faciliteter og flere pladser – gerne op til 50.000, lyder det.

Læs også:Danske klubber risikerer at flytte EL-kampe: SønderjyskE overvejer Tyskland

DBU kommer desuden til at involvere sig i etableringen af det nye stadion i Kongelunden i Aarhus. Arbejdet med det nye stadion, der efter DBU’s ønske skal have plads til 25.000 tilskuere, har AGF og Aarhus Kommune allerede været i gang med længe, men DBU ønsker altså også at bidrage.

DBU ønsker også at etablere et hovedkontor for DBU Jylland med tilhørende administration, kurser m.m. Det betyder, at det nuværende hovedkontor i Tilst ved Aarhus skal rykkes til Kongelunden.

Læs også:Hareide ligner en ny træner i Rosenborg: Forventes præsenteret tirsdag

Også i Odense kommer der til at ske nye ting og sager. DBU vil etablere et trænings- og videnscenter for dansk fodbold ved Syddansk Universitet, hvor der skal være plads til både træningsbaner, innovation-, analyse- og forsknings-enheder, der kan gøre Danmark til en førende nation indenfor forskning, viden og udvikling af fodbold til også at fremme sundhed, trivsel, bæredygtighed og ikke mindst sikre talentudviklingen på allerhøjeste niveau.

Sidst, men ikke mindst, ønsker DBU at etablere et nyt hovedkontor for DBU, Divisionsforeningen og Kvindedivisionsforeningen ved siden af Parken i København med mulighed for flere parter herunder fodbold- og idrætsorganisationer. Som følge heraf skal DBU’s nuværende hovedkontor i Brøndby sælges.

Læs også:Efter børneflugt fra fodbolden: DBU ændrer strategi
Læs også:Avis: Landsholdet kan alligevel få tilskuere til Nations League-kampe
Læs også:Minister vil finde løsning på landsholdets trøjekaos




LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Belgien – Egypten

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Roser Superliga-klub: Godt set! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla