Nye faciliteter: DBU vil modernisere Parken og rykke hovedkontoret

DBU har besluttet, at en række faciliteter skal forbedres, så man kan følge med konkurrenterne i de kommende år.



Sidste år meldte DBU’s bestyrelse ud, af dansk fodbold trænger til nye og moderne faciliteter, og onsdag har man så fremlagt de mere konkrete planer.

Som det fremgår af forbundets hjemmeside, er der flere ting, DBU ønsker at forbedre.

Heriblandt ønsker man aktivt at gå ind i en modernisering af Telia Parken, og DBU kommer derfor til at gå i dialog med Parken Sport & Entertainment samt Københavns Kommune, så stadion kan få bedre faciliteter og flere pladser – gerne op til 50.000, lyder det.

Læs også:Danske klubber risikerer at flytte EL-kampe: SønderjyskE overvejer Tyskland

DBU kommer desuden til at involvere sig i etableringen af det nye stadion i Kongelunden i Aarhus. Arbejdet med det nye stadion, der efter DBU’s ønske skal have plads til 25.000 tilskuere, har AGF og Aarhus Kommune allerede været i gang med længe, men DBU ønsker altså også at bidrage.

DBU ønsker også at etablere et hovedkontor for DBU Jylland med tilhørende administration, kurser m.m. Det betyder, at det nuværende hovedkontor i Tilst ved Aarhus skal rykkes til Kongelunden.

Læs også:Hareide ligner en ny træner i Rosenborg: Forventes præsenteret tirsdag

Også i Odense kommer der til at ske nye ting og sager. DBU vil etablere et trænings- og videnscenter for dansk fodbold ved Syddansk Universitet, hvor der skal være plads til både træningsbaner, innovation-, analyse- og forsknings-enheder, der kan gøre Danmark til en førende nation indenfor forskning, viden og udvikling af fodbold til også at fremme sundhed, trivsel, bæredygtighed og ikke mindst sikre talentudviklingen på allerhøjeste niveau.

Sidst, men ikke mindst, ønsker DBU at etablere et nyt hovedkontor for DBU, Divisionsforeningen og Kvindedivisionsforeningen ved siden af Parken i København med mulighed for flere parter herunder fodbold- og idrætsorganisationer. Som følge heraf skal DBU’s nuværende hovedkontor i Brøndby sælges.

Læs også:Efter børneflugt fra fodbolden: DBU ændrer strategi
Læs også:Avis: Landsholdet kan alligevel få tilskuere til Nations League-kampe
Læs også:Minister vil finde løsning på landsholdets trøjekaos






Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Her kan man se La Liga fremover

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Argentina – Kap Verde

Australien – Egypten



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Steve Cooper med stor beslutning