Oliver Sonnes drøm om at spille landsholdsfodbold rykker tættere på.
Det bekræfter hans bedstemor Elsa Christensen overfor det peruvianske medie Willax Deportes.
– Min datter [Oliver Sonnes mor, red.] og jeg var på ambassaden for at lave det nødvendige papirarbejde. De fortalte os, at det vil tage omkring tre måneder, før Oliver vil have sit peruvianske pas. Vi må bare være tålmodige og vente, siger hun.
Oliver Sonnes mormor har peruviansk ophav, hvorfor højrebacken fra Silkeborg IF har mulighed for at repræsentere Peru. Det kræver selvsagt et peruviansk pas, som Oliver Sonne får inden længe.
Tanken om et peruviansk statsborgerskab og landsholdsfodbold er ikke bare plukket ud af den blå luft, da Oliver Sonne rent faktisk er i landstræner, Juan Reynosos, søgelys og har været det i et stykke tid.
Landstræneren fortalte sidste efterår, at man havde et vågent øje på spillere, som har mulighed for at repræsentere Peru. Det har Oliver Sonne, og nu forlyder det endda, at Reynoso i de kommende uger skal til Danmark for at snakke med højrebacken.
Selv har Oliver Sonne også flere gange luftet sin drøm om at repræsentere Perus landshold. Ligesom han tidligere har bekræftet, at man er i tæt dialog med Perus Fodboldforbund.
22-årige Oliver Sonne har fået sit endelig gennembrud i denne sæson i Silkeborg IF, hvor han har taget over for Rasmus Carstensen, som man solgte i sommer. Tre scoringer og to assister er det blevet til for højrebacken i 21 Superliga-kampe.
Oliver Sonne har aldrig repræsenteret Danmark hverken på A-landsholdet eller på ungdomslandsholdene. Nu bliver hans første landsholdsoplevelse formentlig med Peru.
Perus næste mål er kvalifikationen til VM i 2026, som man satser benhårdt på. Her drømmer Oliver Sonne også om at være med.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED