Nyt landshold: Dansk profil skifter nationalitet

Den peruvianske landsholdsdrøm rykker tættere og tættere på for Oliver Sonne.



Oliver Sonnes drøm om at spille landsholdsfodbold rykker tættere på.

Det bekræfter hans bedstemor Elsa Christensen overfor det peruvianske medie Willax Deportes.

– Min datter [Oliver Sonnes mor, red.] og jeg var på ambassaden for at lave det nødvendige papirarbejde. De fortalte os, at det vil tage omkring tre måneder, før Oliver vil have sit peruvianske pas. Vi må bare være tålmodige og vente, siger hun.

Oliver Sonnes mormor har peruviansk ophav, hvorfor højrebacken fra Silkeborg IF har mulighed for at repræsentere Peru. Det kræver selvsagt et peruviansk pas, som Oliver Sonne får inden længe.

Tanken om et peruviansk statsborgerskab og landsholdsfodbold er ikke bare plukket ud af den blå luft, da Oliver Sonne rent faktisk er i landstræner, Juan Reynosos, søgelys og har været det i et stykke tid.

Landstræneren fortalte sidste efterår, at man havde et vågent øje på spillere, som har mulighed for at repræsentere Peru. Det har Oliver Sonne, og nu forlyder det endda, at Reynoso i de kommende uger skal til Danmark for at snakke med højrebacken.

Selv har Oliver Sonne også flere gange luftet sin drøm om at repræsentere Perus landshold. Ligesom han tidligere har bekræftet, at man er i tæt dialog med Perus Fodboldforbund.

22-årige Oliver Sonne har fået sit endelig gennembrud i denne sæson i Silkeborg IF, hvor han har taget over for Rasmus Carstensen, som man solgte i sommer. Tre scoringer og to assister er det blevet til for højrebacken i 21 Superliga-kampe.

Oliver Sonne har aldrig repræsenteret Danmark hverken på A-landsholdet eller på ungdomslandsholdene. Nu bliver hans første landsholdsoplevelse formentlig med Peru.

Perus næste mål er kvalifikationen til VM i 2026, som man satser benhårdt på. Her drømmer Oliver Sonne også om at være med.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner