Nyt landshold: Dansk profil skifter nationalitet

Den peruvianske landsholdsdrøm rykker tættere og tættere på for Oliver Sonne.



Oliver Sonnes drøm om at spille landsholdsfodbold rykker tættere på.

Det bekræfter hans bedstemor Elsa Christensen overfor det peruvianske medie Willax Deportes.

– Min datter [Oliver Sonnes mor, red.] og jeg var på ambassaden for at lave det nødvendige papirarbejde. De fortalte os, at det vil tage omkring tre måneder, før Oliver vil have sit peruvianske pas. Vi må bare være tålmodige og vente, siger hun.

Oliver Sonnes mormor har peruviansk ophav, hvorfor højrebacken fra Silkeborg IF har mulighed for at repræsentere Peru. Det kræver selvsagt et peruviansk pas, som Oliver Sonne får inden længe.

Tanken om et peruviansk statsborgerskab og landsholdsfodbold er ikke bare plukket ud af den blå luft, da Oliver Sonne rent faktisk er i landstræner, Juan Reynosos, søgelys og har været det i et stykke tid.

Landstræneren fortalte sidste efterår, at man havde et vågent øje på spillere, som har mulighed for at repræsentere Peru. Det har Oliver Sonne, og nu forlyder det endda, at Reynoso i de kommende uger skal til Danmark for at snakke med højrebacken.

Selv har Oliver Sonne også flere gange luftet sin drøm om at repræsentere Perus landshold. Ligesom han tidligere har bekræftet, at man er i tæt dialog med Perus Fodboldforbund.

22-årige Oliver Sonne har fået sit endelig gennembrud i denne sæson i Silkeborg IF, hvor han har taget over for Rasmus Carstensen, som man solgte i sommer. Tre scoringer og to assister er det blevet til for højrebacken i 21 Superliga-kampe.

Oliver Sonne har aldrig repræsenteret Danmark hverken på A-landsholdet eller på ungdomslandsholdene. Nu bliver hans første landsholdsoplevelse formentlig med Peru.

Perus næste mål er kvalifikationen til VM i 2026, som man satser benhårdt på. Her drømmer Oliver Sonne også om at være med.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Monstersalg: FC København-boss jubler

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Iran kommer med krav før VM

Atletico Madrid interesseret i dansker

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

FC København sælger Nathan Trott

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Køber snart Brøndby-angriber