Nyt landshold: Dansk profil skifter nationalitet

Den peruvianske landsholdsdrøm rykker tættere og tættere på for Oliver Sonne.



Oliver Sonnes drøm om at spille landsholdsfodbold rykker tættere på.

Det bekræfter hans bedstemor Elsa Christensen overfor det peruvianske medie Willax Deportes.

– Min datter [Oliver Sonnes mor, red.] og jeg var på ambassaden for at lave det nødvendige papirarbejde. De fortalte os, at det vil tage omkring tre måneder, før Oliver vil have sit peruvianske pas. Vi må bare være tålmodige og vente, siger hun.

Oliver Sonnes mormor har peruviansk ophav, hvorfor højrebacken fra Silkeborg IF har mulighed for at repræsentere Peru. Det kræver selvsagt et peruviansk pas, som Oliver Sonne får inden længe.

Tanken om et peruviansk statsborgerskab og landsholdsfodbold er ikke bare plukket ud af den blå luft, da Oliver Sonne rent faktisk er i landstræner, Juan Reynosos, søgelys og har været det i et stykke tid.

Landstræneren fortalte sidste efterår, at man havde et vågent øje på spillere, som har mulighed for at repræsentere Peru. Det har Oliver Sonne, og nu forlyder det endda, at Reynoso i de kommende uger skal til Danmark for at snakke med højrebacken.

Selv har Oliver Sonne også flere gange luftet sin drøm om at repræsentere Perus landshold. Ligesom han tidligere har bekræftet, at man er i tæt dialog med Perus Fodboldforbund.

22-årige Oliver Sonne har fået sit endelig gennembrud i denne sæson i Silkeborg IF, hvor han har taget over for Rasmus Carstensen, som man solgte i sommer. Tre scoringer og to assister er det blevet til for højrebacken i 21 Superliga-kampe.

Oliver Sonne har aldrig repræsenteret Danmark hverken på A-landsholdet eller på ungdomslandsholdene. Nu bliver hans første landsholdsoplevelse formentlig med Peru.

Perus næste mål er kvalifikationen til VM i 2026, som man satser benhårdt på. Her drømmer Oliver Sonne også om at være med.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Leverkusen – Bayern