Vikarierende landstræner Lars Knudsen har tisdag udtaget landsholdstruppen til kampene mod Serbien og Schweiz i Nations League, og der er en del nyt blod på landsholdet, som har sagt farvel til Simon Kjær og Thomas Delaney.
Morten Frendrup fra Genoa, Albert Grønbæk fra Rennes og Patrick Dorgu fra Lecce, ligesom Gustav Isaksen fra Lazio og Matt O’Riley fra Brighton & Hove Albion er med i truppen igen.
Men der er også flere markante spillere, der ikke er med. Heriblandt skadede stjerner som Andreas Christensen, Rasmus Højlund og Joakim Mæhle, ligesom Mohamed Daramy heller ikke har været i aktion, siden han blev skadet i en landskamp i foråret.
Flere spændende navne er heller ikke med, selvom de er klar.
Her lister Tipsbladet de mest markante fravalg.
Mathias Jensen, midtbanespiller, Brentford
Under Kasper Hjulmand var han fast inventar i truppen, men han har aldrig fået samme succes på landsholdet, som han nyder i Premier League. Han er tilsyneladende blevet overhalet af yngre kræfter.
Philip Billing, midtbanespiller, Bournemouth
Har aldrig for alvor været en fast bestanddel af det danske landshold, og ligesom Mathias Jensen er han nok overhalet af folk som Albert Grønbæk og Matt O’Riley. Han var heller ikke med i weekendens Premier League-kamp dog.
Jesper Lindstrøm, offensivspiller, Everton
Han er stadig på vej tilbage efter et meget skuffende ophold i Napoli, så der skal minutter, mål og assister til, før han er i spil til landsholdet igen.
Filip Jørgensen, målmand, Chelsea
Filip Jørgensen skiftede Villarreal ud med Chelsea i en stor millionhandel denne sommer, men det er hidtil kun blevet til en kamp i den engelske klub. Spørgsmål er, om han kan overhale Frederik Rønnow og Mads Hermansen i kampen om at være reserve til Kasper Schmeichel.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Anders Dreyer, kantspiller, Anderlecht
Var med til EM uden at få spilletid og har startet sæsonen uden mål for Anderlecht.
Maurits Kjærgaard, midtbanespiller, RB Salzburg
En af mange spændende midtbanespiller, Danmark har. Maurits Kjærgaard har været on fire for RB Salzburg i sæsonstarten med fem mål og to assister i syv kampe – men det har ikke været nok til at finde vej til landsholdet.
Jacob Bruun Larsen, kantspiller, Hoffenheim
Kom med på yderste mandat til EM-truppen og har fået lidt spilletid for Hoffenheim i sæsonens indledning, men Lars Knudsen har kigget andre veje.
Mads Bech Sørensen, forsvarsspiller, FC Midtjylland og Jacob Rasmussen, forsvarsspiller, Brøndby IF
Vi slår lige to Superliga-stoppere sammen her. Med Simon Kjærs stop og Andreas Christensens skade var der måske en åbning for Mads Bech Sørensen eller Jacob Rasmussen, men sådan er det ikke endt.
Andre profilerede navne, der er fravalgt: Mathias “Zanka” Jørgensen (Anderlecht), Elias Jelert (Galatasaray), Robert Skov (kontraktfri), Martin Braithwaite (Gremio), Oliver Sørensen (FC Midtjylland)
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW