Vikarierende landstræner Lars Knudsen har tisdag udtaget landsholdstruppen til kampene mod Serbien og Schweiz i Nations League, og der er en del nyt blod på landsholdet, som har sagt farvel til Simon Kjær og Thomas Delaney.
Morten Frendrup fra Genoa, Albert Grønbæk fra Rennes og Patrick Dorgu fra Lecce, ligesom Gustav Isaksen fra Lazio og Matt O’Riley fra Brighton & Hove Albion er med i truppen igen.
Men der er også flere markante spillere, der ikke er med. Heriblandt skadede stjerner som Andreas Christensen, Rasmus Højlund og Joakim Mæhle, ligesom Mohamed Daramy heller ikke har været i aktion, siden han blev skadet i en landskamp i foråret.
Flere spændende navne er heller ikke med, selvom de er klar.
Her lister Tipsbladet de mest markante fravalg.
Mathias Jensen, midtbanespiller, Brentford
Under Kasper Hjulmand var han fast inventar i truppen, men han har aldrig fået samme succes på landsholdet, som han nyder i Premier League. Han er tilsyneladende blevet overhalet af yngre kræfter.
Philip Billing, midtbanespiller, Bournemouth
Har aldrig for alvor været en fast bestanddel af det danske landshold, og ligesom Mathias Jensen er han nok overhalet af folk som Albert Grønbæk og Matt O’Riley. Han var heller ikke med i weekendens Premier League-kamp dog.
Jesper Lindstrøm, offensivspiller, Everton
Han er stadig på vej tilbage efter et meget skuffende ophold i Napoli, så der skal minutter, mål og assister til, før han er i spil til landsholdet igen.
Filip Jørgensen, målmand, Chelsea
Filip Jørgensen skiftede Villarreal ud med Chelsea i en stor millionhandel denne sommer, men det er hidtil kun blevet til en kamp i den engelske klub. Spørgsmål er, om han kan overhale Frederik Rønnow og Mads Hermansen i kampen om at være reserve til Kasper Schmeichel.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Anders Dreyer, kantspiller, Anderlecht
Var med til EM uden at få spilletid og har startet sæsonen uden mål for Anderlecht.
Maurits Kjærgaard, midtbanespiller, RB Salzburg
En af mange spændende midtbanespiller, Danmark har. Maurits Kjærgaard har været on fire for RB Salzburg i sæsonstarten med fem mål og to assister i syv kampe – men det har ikke været nok til at finde vej til landsholdet.
Jacob Bruun Larsen, kantspiller, Hoffenheim
Kom med på yderste mandat til EM-truppen og har fået lidt spilletid for Hoffenheim i sæsonens indledning, men Lars Knudsen har kigget andre veje.
Mads Bech Sørensen, forsvarsspiller, FC Midtjylland og Jacob Rasmussen, forsvarsspiller, Brøndby IF
Vi slår lige to Superliga-stoppere sammen her. Med Simon Kjærs stop og Andreas Christensens skade var der måske en åbning for Mads Bech Sørensen eller Jacob Rasmussen, men sådan er det ikke endt.
Andre profilerede navne, der er fravalgt: Mathias “Zanka” Jørgensen (Anderlecht), Elias Jelert (Galatasaray), Robert Skov (kontraktfri), Martin Braithwaite (Gremio), Oliver Sørensen (FC Midtjylland)
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Harry Maguire i chok
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne