Danmark er klar til VM, efter det tirsdag aften blev til en sejr på 1-0 hjemme over Østrig, og dermed kan Kasper Hjulmand se tilbage på otte landskampe, der har budt på otte sejre og en målscore på 27-0.
Mens der er glæde i Danmark over sejren og VM-kvalifikationen, er der også respekt fra de østrigske mediers side.
Vi har samlet nogle af reaktionerne på Danmarks sejr.
– På det fuldt besatte Parken Stadion i København, hvor det er fire måneder siden, at Christian Eriksens sammenbrud fandt sted ved EM, lagde de højtstående danskere pres på fra starten. Inden kampen modtog det danske landshold også en fair play-pris for deres opfølser i tilfældet med deres holdkammerats medicinske nødstilfælde, men træner Kasper Hjulmands hold viste ingen nåde under kampen. Veletablerede Danmark udnyttede rummene godt – både frem og tilbage i banen, skriver det østrigske medie Österreichischer Rundfunk.
Fra Salzburger Nachrichten lyder det:
– Selvom præstationen på Parken stadion i København var lidt mere modig end i tidligere kampe, mangler holdet med træner Franco Foda ideerne og styrken. De 90 minutter gik uden et eneste skud på danskernes mål! EM-semifinalisterne, der havde syv sejre i syv kampe og en målscore på 27-0 inden opgøret, viste forfriskende offensivt spil.
– Østrig kan takke den stærke målmand Daniel Bachmann, der var i stand til at holde Østrig i kampen i første halvleg. Han reddede for eksempel skud fra Skov Olsen og Damsgaard. I anden halvleg var han chanceløs: Efter at have tabt bolden på midtbanen scorede kantspiller Joakim Mæhle med et lavt skud i nærmeste hjørne. 1-0 til danskerne. Billetten til VM i 2022 var booket, og de 35.000 tilskuere i København jublede med deres fodboldhelte.
– Foda (landstræneren i Østrig, red.) forsøgte at være modig og ødelægge det sjove for danskerne. Han lavede udskiftninger for at bringe noget friskhed på banen, men ligesom resten af spillerne blev de overvældet og kunne ikkf inde løsninger. Danskernes præstation var ikke magisk, men det var bestemt nok. “Qatar, vi kommer”, blev der jublet. Efter otte runder er de på maksimum 24 point og med en målforskel på 27-0.
Mens Danmark altså er klar til VM, ser Østrig ud til at gå glip af slutrunden. Nationen har 10 point efter otte runder og kan ikke længere nå Skotland på andenpladsen i gruppen, men Østrig har fortsat en mulighed for at komme med til VM, da man har en chance via Nations League.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER
