Danmark er klar til VM, efter det tirsdag aften blev til en sejr på 1-0 hjemme over Østrig, og dermed kan Kasper Hjulmand se tilbage på otte landskampe, der har budt på otte sejre og en målscore på 27-0.
Mens der er glæde i Danmark over sejren og VM-kvalifikationen, er der også respekt fra de østrigske mediers side.
Vi har samlet nogle af reaktionerne på Danmarks sejr.
– På det fuldt besatte Parken Stadion i København, hvor det er fire måneder siden, at Christian Eriksens sammenbrud fandt sted ved EM, lagde de højtstående danskere pres på fra starten. Inden kampen modtog det danske landshold også en fair play-pris for deres opfølser i tilfældet med deres holdkammerats medicinske nødstilfælde, men træner Kasper Hjulmands hold viste ingen nåde under kampen. Veletablerede Danmark udnyttede rummene godt – både frem og tilbage i banen, skriver det østrigske medie Österreichischer Rundfunk.
Fra Salzburger Nachrichten lyder det:
– Selvom præstationen på Parken stadion i København var lidt mere modig end i tidligere kampe, mangler holdet med træner Franco Foda ideerne og styrken. De 90 minutter gik uden et eneste skud på danskernes mål! EM-semifinalisterne, der havde syv sejre i syv kampe og en målscore på 27-0 inden opgøret, viste forfriskende offensivt spil.
– Østrig kan takke den stærke målmand Daniel Bachmann, der var i stand til at holde Østrig i kampen i første halvleg. Han reddede for eksempel skud fra Skov Olsen og Damsgaard. I anden halvleg var han chanceløs: Efter at have tabt bolden på midtbanen scorede kantspiller Joakim Mæhle med et lavt skud i nærmeste hjørne. 1-0 til danskerne. Billetten til VM i 2022 var booket, og de 35.000 tilskuere i København jublede med deres fodboldhelte.
– Foda (landstræneren i Østrig, red.) forsøgte at være modig og ødelægge det sjove for danskerne. Han lavede udskiftninger for at bringe noget friskhed på banen, men ligesom resten af spillerne blev de overvældet og kunne ikkf inde løsninger. Danskernes præstation var ikke magisk, men det var bestemt nok. “Qatar, vi kommer”, blev der jublet. Efter otte runder er de på maksimum 24 point og med en målforskel på 27-0.
Mens Danmark altså er klar til VM, ser Østrig ud til at gå glip af slutrunden. Nationen har 10 point efter otte runder og kan ikke længere nå Skotland på andenpladsen i gruppen, men Østrig har fortsat en mulighed for at komme med til VM, da man har en chance via Nations League.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Glem det, Leicester!
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
