Danmark er klar til VM, efter det tirsdag aften blev til en sejr på 1-0 hjemme over Østrig, og dermed kan Kasper Hjulmand se tilbage på otte landskampe, der har budt på otte sejre og en målscore på 27-0.
Mens der er glæde i Danmark over sejren og VM-kvalifikationen, er der også respekt fra de østrigske mediers side.
Vi har samlet nogle af reaktionerne på Danmarks sejr.
– På det fuldt besatte Parken Stadion i København, hvor det er fire måneder siden, at Christian Eriksens sammenbrud fandt sted ved EM, lagde de højtstående danskere pres på fra starten. Inden kampen modtog det danske landshold også en fair play-pris for deres opfølser i tilfældet med deres holdkammerats medicinske nødstilfælde, men træner Kasper Hjulmands hold viste ingen nåde under kampen. Veletablerede Danmark udnyttede rummene godt – både frem og tilbage i banen, skriver det østrigske medie Österreichischer Rundfunk.
Fra Salzburger Nachrichten lyder det:
– Selvom præstationen på Parken stadion i København var lidt mere modig end i tidligere kampe, mangler holdet med træner Franco Foda ideerne og styrken. De 90 minutter gik uden et eneste skud på danskernes mål! EM-semifinalisterne, der havde syv sejre i syv kampe og en målscore på 27-0 inden opgøret, viste forfriskende offensivt spil.
– Østrig kan takke den stærke målmand Daniel Bachmann, der var i stand til at holde Østrig i kampen i første halvleg. Han reddede for eksempel skud fra Skov Olsen og Damsgaard. I anden halvleg var han chanceløs: Efter at have tabt bolden på midtbanen scorede kantspiller Joakim Mæhle med et lavt skud i nærmeste hjørne. 1-0 til danskerne. Billetten til VM i 2022 var booket, og de 35.000 tilskuere i København jublede med deres fodboldhelte.
– Foda (landstræneren i Østrig, red.) forsøgte at være modig og ødelægge det sjove for danskerne. Han lavede udskiftninger for at bringe noget friskhed på banen, men ligesom resten af spillerne blev de overvældet og kunne ikkf inde løsninger. Danskernes præstation var ikke magisk, men det var bestemt nok. “Qatar, vi kommer”, blev der jublet. Efter otte runder er de på maksimum 24 point og med en målforskel på 27-0.
Mens Danmark altså er klar til VM, ser Østrig ud til at gå glip af slutrunden. Nationen har 10 point efter otte runder og kan ikke længere nå Skotland på andenpladsen i gruppen, men Østrig har fortsat en mulighed for at komme med til VM, da man har en chance via Nations League.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
FCK-bænken var rasende!
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
