Danmark er klar til VM, efter det tirsdag aften blev til en sejr på 1-0 hjemme over Østrig, og dermed kan Kasper Hjulmand se tilbage på otte landskampe, der har budt på otte sejre og en målscore på 27-0.
Mens der er glæde i Danmark over sejren og VM-kvalifikationen, er der også respekt fra de østrigske mediers side.
Vi har samlet nogle af reaktionerne på Danmarks sejr.
– På det fuldt besatte Parken Stadion i København, hvor det er fire måneder siden, at Christian Eriksens sammenbrud fandt sted ved EM, lagde de højtstående danskere pres på fra starten. Inden kampen modtog det danske landshold også en fair play-pris for deres opfølser i tilfældet med deres holdkammerats medicinske nødstilfælde, men træner Kasper Hjulmands hold viste ingen nåde under kampen. Veletablerede Danmark udnyttede rummene godt – både frem og tilbage i banen, skriver det østrigske medie Österreichischer Rundfunk.
Fra Salzburger Nachrichten lyder det:
– Selvom præstationen på Parken stadion i København var lidt mere modig end i tidligere kampe, mangler holdet med træner Franco Foda ideerne og styrken. De 90 minutter gik uden et eneste skud på danskernes mål! EM-semifinalisterne, der havde syv sejre i syv kampe og en målscore på 27-0 inden opgøret, viste forfriskende offensivt spil.
– Østrig kan takke den stærke målmand Daniel Bachmann, der var i stand til at holde Østrig i kampen i første halvleg. Han reddede for eksempel skud fra Skov Olsen og Damsgaard. I anden halvleg var han chanceløs: Efter at have tabt bolden på midtbanen scorede kantspiller Joakim Mæhle med et lavt skud i nærmeste hjørne. 1-0 til danskerne. Billetten til VM i 2022 var booket, og de 35.000 tilskuere i København jublede med deres fodboldhelte.
– Foda (landstræneren i Østrig, red.) forsøgte at være modig og ødelægge det sjove for danskerne. Han lavede udskiftninger for at bringe noget friskhed på banen, men ligesom resten af spillerne blev de overvældet og kunne ikkf inde løsninger. Danskernes præstation var ikke magisk, men det var bestemt nok. “Qatar, vi kommer”, blev der jublet. Efter otte runder er de på maksimum 24 point og med en målforskel på 27-0.
Mens Danmark altså er klar til VM, ser Østrig ud til at gå glip af slutrunden. Nationen har 10 point efter otte runder og kan ikke længere nå Skotland på andenpladsen i gruppen, men Østrig har fortsat en mulighed for at komme med til VM, da man har en chance via Nations League.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
FC København-krisen fortsætter
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
