Danmark er klar til VM, efter det tirsdag aften blev til en sejr på 1-0 hjemme over Østrig, og dermed kan Kasper Hjulmand se tilbage på otte landskampe, der har budt på otte sejre og en målscore på 27-0.
Mens der er glæde i Danmark over sejren og VM-kvalifikationen, er der også respekt fra de østrigske mediers side.
Vi har samlet nogle af reaktionerne på Danmarks sejr.
– På det fuldt besatte Parken Stadion i København, hvor det er fire måneder siden, at Christian Eriksens sammenbrud fandt sted ved EM, lagde de højtstående danskere pres på fra starten. Inden kampen modtog det danske landshold også en fair play-pris for deres opfølser i tilfældet med deres holdkammerats medicinske nødstilfælde, men træner Kasper Hjulmands hold viste ingen nåde under kampen. Veletablerede Danmark udnyttede rummene godt – både frem og tilbage i banen, skriver det østrigske medie Österreichischer Rundfunk.
Fra Salzburger Nachrichten lyder det:
– Selvom præstationen på Parken stadion i København var lidt mere modig end i tidligere kampe, mangler holdet med træner Franco Foda ideerne og styrken. De 90 minutter gik uden et eneste skud på danskernes mål! EM-semifinalisterne, der havde syv sejre i syv kampe og en målscore på 27-0 inden opgøret, viste forfriskende offensivt spil.
– Østrig kan takke den stærke målmand Daniel Bachmann, der var i stand til at holde Østrig i kampen i første halvleg. Han reddede for eksempel skud fra Skov Olsen og Damsgaard. I anden halvleg var han chanceløs: Efter at have tabt bolden på midtbanen scorede kantspiller Joakim Mæhle med et lavt skud i nærmeste hjørne. 1-0 til danskerne. Billetten til VM i 2022 var booket, og de 35.000 tilskuere i København jublede med deres fodboldhelte.
– Foda (landstræneren i Østrig, red.) forsøgte at være modig og ødelægge det sjove for danskerne. Han lavede udskiftninger for at bringe noget friskhed på banen, men ligesom resten af spillerne blev de overvældet og kunne ikkf inde løsninger. Danskernes præstation var ikke magisk, men det var bestemt nok. “Qatar, vi kommer”, blev der jublet. Efter otte runder er de på maksimum 24 point og med en målforskel på 27-0.
Mens Danmark altså er klar til VM, ser Østrig ud til at gå glip af slutrunden. Nationen har 10 point efter otte runder og kan ikke længere nå Skotland på andenpladsen i gruppen, men Østrig har fortsat en mulighed for at komme med til VM, da man har en chance via Nations League.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Tottenham under stregen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
FC København med overtidssejr over Randers
Silkeborg-comeback giver håb
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT
