Opkald i vente? Har observeret Yuito Suzuki

Japans landstræner Hajime Moriyasu var til stede på Brøndby Stadion i forårspremieren en måned før landets VM-kvalifikationskampe.



Yuito Suzuki kickstartede foråret med maner mod Viborg FF, hvor han både scorede og fremtvang et selvmål.

Og det var formentlig den helt rigtige dag at spille op til sit bedste, for der var nemlig øjne på ham.

Således beretter flere japanske medier – herunder NHK – at nationens landstræner Hajime Moriyasu var til stede på Brøndby Stadion for at kigge nærmere på Yuito Suzuki.

– Jeg blev inspireret og lærte en masse ved at overvære spillernes kampe i Europa. Jeg fik en masse gode informationer, som jeg tager med mig videre, siger han til mediet.

Hajime Moriyasu var i Europa i 17 dage, hvor han så 16 kampe med japansk deltagelse. Han har med andre ord haft travlt og har faktisk overvejet bare at flytte til Europa, så han er tættere på sine spillere.

– Hvis det var en ligakamp (i Japan, red.), ville jeg få informationerne automatisk, men i Europa tager jeg til kampene og ser dem, snakker med folk og lærer en masse. Så jeg overvejer også, om jeg skal flytte til Europa, siger han til NHK, der talte med ham i lufthavnen efter hans rundtur i Europa.

Om en måned spiller Japan to VM-kvalifikationskampe mod Bahrain og Saudi-Arabien. Vinder man bare en af dem, er man sikret deltagelse ved VM i 2026, da man lige nu har et stort forspring i sin pulje.

– Vi er stålsatte på at vinde alle kampe, så vi vil være godt forberedte og kæmpe for at opnå vores mål om at kvalificere os til VM, siger Hajime Moriyasu.

Det kan 23-årige Yuito Suzuki altså ende med at blive en del af, hvis han bliver udtaget til de to kampe, som spilles den 20. og 25. marts.

Brøndby-angriberen står noteret for en enkelt landskamp i en VM-kvalifikationskamp sidste år.





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

PSG – Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League