Yuito Suzuki kickstartede foråret med maner mod Viborg FF, hvor han både scorede og fremtvang et selvmål.
Og det var formentlig den helt rigtige dag at spille op til sit bedste, for der var nemlig øjne på ham.
Således beretter flere japanske medier – herunder NHK – at nationens landstræner Hajime Moriyasu var til stede på Brøndby Stadion for at kigge nærmere på Yuito Suzuki.
– Jeg blev inspireret og lærte en masse ved at overvære spillernes kampe i Europa. Jeg fik en masse gode informationer, som jeg tager med mig videre, siger han til mediet.
Hajime Moriyasu var i Europa i 17 dage, hvor han så 16 kampe med japansk deltagelse. Han har med andre ord haft travlt og har faktisk overvejet bare at flytte til Europa, så han er tættere på sine spillere.
– Hvis det var en ligakamp (i Japan, red.), ville jeg få informationerne automatisk, men i Europa tager jeg til kampene og ser dem, snakker med folk og lærer en masse. Så jeg overvejer også, om jeg skal flytte til Europa, siger han til NHK, der talte med ham i lufthavnen efter hans rundtur i Europa.
Om en måned spiller Japan to VM-kvalifikationskampe mod Bahrain og Saudi-Arabien. Vinder man bare en af dem, er man sikret deltagelse ved VM i 2026, da man lige nu har et stort forspring i sin pulje.
– Vi er stålsatte på at vinde alle kampe, så vi vil være godt forberedte og kæmpe for at opnå vores mål om at kvalificere os til VM, siger Hajime Moriyasu.
Det kan 23-årige Yuito Suzuki altså ende med at blive en del af, hvis han bliver udtaget til de to kampe, som spilles den 20. og 25. marts.
Brøndby-angriberen står noteret for en enkelt landskamp i en VM-kvalifikationskamp sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
‘Det er slut’
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL