Opkald i vente? Har observeret Yuito Suzuki

Japans landstræner Hajime Moriyasu var til stede på Brøndby Stadion i forårspremieren en måned før landets VM-kvalifikationskampe.



Yuito Suzuki kickstartede foråret med maner mod Viborg FF, hvor han både scorede og fremtvang et selvmål.

Og det var formentlig den helt rigtige dag at spille op til sit bedste, for der var nemlig øjne på ham.

Således beretter flere japanske medier – herunder NHK – at nationens landstræner Hajime Moriyasu var til stede på Brøndby Stadion for at kigge nærmere på Yuito Suzuki.

– Jeg blev inspireret og lærte en masse ved at overvære spillernes kampe i Europa. Jeg fik en masse gode informationer, som jeg tager med mig videre, siger han til mediet.

Hajime Moriyasu var i Europa i 17 dage, hvor han så 16 kampe med japansk deltagelse. Han har med andre ord haft travlt og har faktisk overvejet bare at flytte til Europa, så han er tættere på sine spillere.

– Hvis det var en ligakamp (i Japan, red.), ville jeg få informationerne automatisk, men i Europa tager jeg til kampene og ser dem, snakker med folk og lærer en masse. Så jeg overvejer også, om jeg skal flytte til Europa, siger han til NHK, der talte med ham i lufthavnen efter hans rundtur i Europa.

Om en måned spiller Japan to VM-kvalifikationskampe mod Bahrain og Saudi-Arabien. Vinder man bare en af dem, er man sikret deltagelse ved VM i 2026, da man lige nu har et stort forspring i sin pulje.

– Vi er stålsatte på at vinde alle kampe, så vi vil være godt forberedte og kæmpe for at opnå vores mål om at kvalificere os til VM, siger Hajime Moriyasu.

Det kan 23-årige Yuito Suzuki altså ende med at blive en del af, hvis han bliver udtaget til de to kampe, som spilles den 20. og 25. marts.

Brøndby-angriberen står noteret for en enkelt landskamp i en VM-kvalifikationskamp sidste år.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nu vender han tilbage

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Bayern – Stuttgart

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Chelsea – Tottenham

AGF jagter hollandsk talent

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Freiburg – Aston Villa