Yuito Suzuki kickstartede foråret med maner mod Viborg FF, hvor han både scorede og fremtvang et selvmål.
Og det var formentlig den helt rigtige dag at spille op til sit bedste, for der var nemlig øjne på ham.
Således beretter flere japanske medier – herunder NHK – at nationens landstræner Hajime Moriyasu var til stede på Brøndby Stadion for at kigge nærmere på Yuito Suzuki.
– Jeg blev inspireret og lærte en masse ved at overvære spillernes kampe i Europa. Jeg fik en masse gode informationer, som jeg tager med mig videre, siger han til mediet.
Hajime Moriyasu var i Europa i 17 dage, hvor han så 16 kampe med japansk deltagelse. Han har med andre ord haft travlt og har faktisk overvejet bare at flytte til Europa, så han er tættere på sine spillere.
– Hvis det var en ligakamp (i Japan, red.), ville jeg få informationerne automatisk, men i Europa tager jeg til kampene og ser dem, snakker med folk og lærer en masse. Så jeg overvejer også, om jeg skal flytte til Europa, siger han til NHK, der talte med ham i lufthavnen efter hans rundtur i Europa.
Om en måned spiller Japan to VM-kvalifikationskampe mod Bahrain og Saudi-Arabien. Vinder man bare en af dem, er man sikret deltagelse ved VM i 2026, da man lige nu har et stort forspring i sin pulje.
– Vi er stålsatte på at vinde alle kampe, så vi vil være godt forberedte og kæmpe for at opnå vores mål om at kvalificere os til VM, siger Hajime Moriyasu.
Det kan 23-årige Yuito Suzuki altså ende med at blive en del af, hvis han bliver udtaget til de to kampe, som spilles den 20. og 25. marts.
Brøndby-angriberen står noteret for en enkelt landskamp i en VM-kvalifikationskamp sidste år.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
EKSKLUSIVT