Yuito Suzuki kickstartede foråret med maner mod Viborg FF, hvor han både scorede og fremtvang et selvmål.
Og det var formentlig den helt rigtige dag at spille op til sit bedste, for der var nemlig øjne på ham.
Således beretter flere japanske medier – herunder NHK – at nationens landstræner Hajime Moriyasu var til stede på Brøndby Stadion for at kigge nærmere på Yuito Suzuki.
– Jeg blev inspireret og lærte en masse ved at overvære spillernes kampe i Europa. Jeg fik en masse gode informationer, som jeg tager med mig videre, siger han til mediet.
Hajime Moriyasu var i Europa i 17 dage, hvor han så 16 kampe med japansk deltagelse. Han har med andre ord haft travlt og har faktisk overvejet bare at flytte til Europa, så han er tættere på sine spillere.
– Hvis det var en ligakamp (i Japan, red.), ville jeg få informationerne automatisk, men i Europa tager jeg til kampene og ser dem, snakker med folk og lærer en masse. Så jeg overvejer også, om jeg skal flytte til Europa, siger han til NHK, der talte med ham i lufthavnen efter hans rundtur i Europa.
Om en måned spiller Japan to VM-kvalifikationskampe mod Bahrain og Saudi-Arabien. Vinder man bare en af dem, er man sikret deltagelse ved VM i 2026, da man lige nu har et stort forspring i sin pulje.
– Vi er stålsatte på at vinde alle kampe, så vi vil være godt forberedte og kæmpe for at opnå vores mål om at kvalificere os til VM, siger Hajime Moriyasu.
Det kan 23-årige Yuito Suzuki altså ende med at blive en del af, hvis han bliver udtaget til de to kampe, som spilles den 20. og 25. marts.
Brøndby-angriberen står noteret for en enkelt landskamp i en VM-kvalifikationskamp sidste år.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER