Optakt: Danmark – Luxembourg

Der venter en testkamp for Danmark i Aalborg tirsdag, og her skal Åge Hareide formentlig se nogle af truppens ydre spillere i aktion.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Stadion
Dommer: Bojan Pandzic, Sverige
På TV: Kanal 5
Hashtag: #danlux #fordanmark

Holdnyt:
Danmark:
Det danske fodboldlandshold er tæt på at booke billet til EM-slutrunden, der blandt andet spilles i København næste år. Efter Danmarks sejr over Schweiz på 1-0, der kom efter en sen scoring af Yussuf Poulsen, vil en sejr over Gibraltar og uafgjort mod Irland i november være nok til at gå videre til EM. Faktisk kan Danmark med en sejr over Gibraltar og et nederlag til Irland gå videre til slutrunden, hvis Schweiz smider point i en af de sidste tre kampe. Derfor er danskerens øjne nok også rettet en smule mod Schweiz, hvor alpelandet møder Irland tirsdag aften.

Nu venter så en venskabskamp hjemme mod Luxembourg, og den kamp skal formentlig bruges til at holde truppen til ilden. Det er i hvert fald en mulighed for at give nogle af de spillere, der ikke spiller så meget normalt, en chance.

Samtidig er det en chance for at forbedre spillet, for den del må man også se på og sige, at det ikke helt var godt nok. Schweiz var i opgøret lørdag i Telia Parken bedst og havde de største chancer, og havde det ikke været for Kasper Schmeichel, havde Danmark ikke vundet opgøret. Så spillet vil landstræner Åge Hareide nok gerne se en forbedring i mod Luxembourg, hvor angriberne også får en god mulighed for at lave nogle mål.

Yussuf Poulsen, Jens Stryger Larsen og Andreas Christensen er alle rejst hjem til deres klubber, og ind i truppen er kommet Lasse Nielsen, Jonas Knudsen og Lucas Andersen.

Det er muligt, at flere spillere bliver sparet og enten kun spiller 45 minutter eller simpelthen starter på bænken. For eksempel Andreas Cornelius, som man måske ønsker at beskytte lidt.

Luxembourg:
Luxembourg var engang et af de hold, der fik store klø i kvalifikationsturneringerne, men efterhånden er nederlagene blevet mindre og mindre. Og denne gang er der også tikket point på kontoen for Luxembourg, der startede kvalifikationen med at slå Litauen, tabe til Ukraine og siden spille uafgjort med Litauen.

Siden har de ikke fået point og tabte senest med 0-3 ude mod Portugal, men nederlagene i kvalifikationen har været med et mål af to omgange til Ukraine og to mål i et opgør mod Serbien. Så de er ikke lige så dårlige, som de var engang.

Det er dog stadig et hold, Danmark skal slå, og det er heller ikke mange kendte navne, Luxembourg kommer med. Men efterhånden er de klubhold, de spiller i, blevet bedre, og tre spillere i landsholdstruppen kommer eksempelvis fra tyske Mainz, blandt andre den bare 17-årige angriber Alessio Curci, der har sin landsholdsdebut til gode.

I forhold til opgøret mod Danmark er Maurice Deville vendt hjem til klubholdet på grund af en skade.

Karantæne:
Danmark: Ingen
Luxembourg: Ingen

Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, “Zanka”, Ankersen – Højbjerg, Wass, Eriksen – Skov, Dolberg, Braithwaite

Læs også:– Lægen sagde, at hvis jeg lagde mig til at sove, var jeg måske ikke vågnet igen

Luxembourg (5-3-2): Moris – Bohnert, Krogh Gerson, Chanot, Carlson, Jans – Oliver Thill, Vincent Thill, Barreiro – Rodrigues, Turpel

Profilen:
Peter Ankersen står til at få en chance på holdet tirsdag, efter Jens Stryger Larsen har forladt landsholdslejren med en mindre skade. Ankersen leverede et godt indhop, da han kom ind lørdag, og han var blandt andet også involveret målet til 1-0. Om han spiller som højre eller venstre back, skal han bygge yderligere på, for de gode præstationer kan være med til at bringe Peter Ankersen tættere på startopstillingen.

Vidste du, at..:
Danmark og Luxembourg har mødt hinanden 10 gange tidligere. De første to landskampe endte uafgjort, og siden har Danmark bare vundet. Det er altså en stime på otte sejre i træk, det danske fodboldlandshold har mod Luxembourg.

Dom:
Det er en testkamp, og det kommer man formentlig også til at kunne se på måden, der bliver spillet på. Men Åge Hareide og det danske hold skal ud og vise, at det er bedre end Luxembourg, og så skal holdet også have vist, at det kan spille godt, som man ikke helt fik vist i Telia Parken lørdag, hvor det dog endte med tre point.

Danmark er storfavorit tirsdag, og vi forventer også, at det ender med en dansk sejr.

2-0 til Danmark.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Mål i spansk mandagskamp

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC Midtjylland misser gylden chance

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

I svime over Pelle Mattsson

Ekene Chukwuani igen på måltavlen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

“Ingen er uerstattelige”

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia