Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 19.00
Spillested: Aalborg Stadion
Dommer: Bojan Pandzic, Sverige
På TV: Kanal 5
Hashtag: #danlux #fordanmark
Holdnyt:
Danmark:
Det danske fodboldlandshold er tæt på at booke billet til EM-slutrunden, der blandt andet spilles i København næste år. Efter Danmarks sejr over Schweiz på 1-0, der kom efter en sen scoring af Yussuf Poulsen, vil en sejr over Gibraltar og uafgjort mod Irland i november være nok til at gå videre til EM. Faktisk kan Danmark med en sejr over Gibraltar og et nederlag til Irland gå videre til slutrunden, hvis Schweiz smider point i en af de sidste tre kampe. Derfor er danskerens øjne nok også rettet en smule mod Schweiz, hvor alpelandet møder Irland tirsdag aften.
Nu venter så en venskabskamp hjemme mod Luxembourg, og den kamp skal formentlig bruges til at holde truppen til ilden. Det er i hvert fald en mulighed for at give nogle af de spillere, der ikke spiller så meget normalt, en chance.
Samtidig er det en chance for at forbedre spillet, for den del må man også se på og sige, at det ikke helt var godt nok. Schweiz var i opgøret lørdag i Telia Parken bedst og havde de største chancer, og havde det ikke været for Kasper Schmeichel, havde Danmark ikke vundet opgøret. Så spillet vil landstræner Åge Hareide nok gerne se en forbedring i mod Luxembourg, hvor angriberne også får en god mulighed for at lave nogle mål.
Yussuf Poulsen, Jens Stryger Larsen og Andreas Christensen er alle rejst hjem til deres klubber, og ind i truppen er kommet Lasse Nielsen, Jonas Knudsen og Lucas Andersen.
Det er muligt, at flere spillere bliver sparet og enten kun spiller 45 minutter eller simpelthen starter på bænken. For eksempel Andreas Cornelius, som man måske ønsker at beskytte lidt.
Luxembourg:
Luxembourg var engang et af de hold, der fik store klø i kvalifikationsturneringerne, men efterhånden er nederlagene blevet mindre og mindre. Og denne gang er der også tikket point på kontoen for Luxembourg, der startede kvalifikationen med at slå Litauen, tabe til Ukraine og siden spille uafgjort med Litauen.
Siden har de ikke fået point og tabte senest med 0-3 ude mod Portugal, men nederlagene i kvalifikationen har været med et mål af to omgange til Ukraine og to mål i et opgør mod Serbien. Så de er ikke lige så dårlige, som de var engang.
Det er dog stadig et hold, Danmark skal slå, og det er heller ikke mange kendte navne, Luxembourg kommer med. Men efterhånden er de klubhold, de spiller i, blevet bedre, og tre spillere i landsholdstruppen kommer eksempelvis fra tyske Mainz, blandt andre den bare 17-årige angriber Alessio Curci, der har sin landsholdsdebut til gode.
I forhold til opgøret mod Danmark er Maurice Deville vendt hjem til klubholdet på grund af en skade.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Luxembourg: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, “Zanka”, Ankersen – Højbjerg, Wass, Eriksen – Skov, Dolberg, Braithwaite
Læs også:– Lægen sagde, at hvis jeg lagde mig til at sove, var jeg måske ikke vågnet igen
Luxembourg (5-3-2): Moris – Bohnert, Krogh Gerson, Chanot, Carlson, Jans – Oliver Thill, Vincent Thill, Barreiro – Rodrigues, Turpel
Profilen:
Peter Ankersen står til at få en chance på holdet tirsdag, efter Jens Stryger Larsen har forladt landsholdslejren med en mindre skade. Ankersen leverede et godt indhop, da han kom ind lørdag, og han var blandt andet også involveret målet til 1-0. Om han spiller som højre eller venstre back, skal han bygge yderligere på, for de gode præstationer kan være med til at bringe Peter Ankersen tættere på startopstillingen.
Vidste du, at..:
Danmark og Luxembourg har mødt hinanden 10 gange tidligere. De første to landskampe endte uafgjort, og siden har Danmark bare vundet. Det er altså en stime på otte sejre i træk, det danske fodboldlandshold har mod Luxembourg.
Dom:
Det er en testkamp, og det kommer man formentlig også til at kunne se på måden, der bliver spillet på. Men Åge Hareide og det danske hold skal ud og vise, at det er bedre end Luxembourg, og så skal holdet også have vist, at det kan spille godt, som man ikke helt fik vist i Telia Parken lørdag, hvor det dog endte med tre point.
Danmark er storfavorit tirsdag, og vi forventer også, at det ender med en dansk sejr.
2-0 til Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
