Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Alberto Undiano Mallenco, Spanien
På TV: Kanal 5
Twitter: #DENMNE #vmdk
Holdnyt:
Danmark:
Det danske landshold fik ikke noget med fra opgøret mod Polen, og selv om der nok ikke er mange, der kommer til at få noget med fra Polen, er det alligevel ærgerligt for det danske hold, at det ikke blev til et bedre resultat. Anden halvleg var godkendt, men i første halvleg smed Danmark det hele væk. Og bekymrende må det være, at alle tre centrale forsvarsspillere havde deres andel i Robert Lewandowskis hattrick.
Danmark har dog en mulighed for at komme tilbage på sporet, når Montenegro gæster Telia Parken i en kamp, der potentielt får stor betydning for Danmark. Et nederlag vil bringe sorte skyer over den danske VM-kvalifikation, mens uafgjort vil efterlade holdet med en bitter smag i munden. Det ligner en tæt pulje, hvor Polen og Rumænien er aktuelle, og hvor Montenegro er startet godt.
Landstræner Åge Hareide har allerede udtalt, at han vil skifte lidt i startopstillingen, og det er nok sandsynligt, at Yussuf Poulsen starter inde, efter han leverede en fin indsats og scorede mod Polen. Det kan være i stedet for Nicolai Jørgensen, der ikke spillede godt i Polen.
Thomas Delaney ser også ud til at starte inde – i stedet for William Kvist.
Montenegro:
Det boomer ikke med stjerner på Montenegros hold, men der er alligevel et par stykker, der skal holdes øje med. Angriber Stevan Jovetic fra Inter er det store navn på Montenegros landshold, hvor også Atletico Madrids forsvarsspiller Stefan Savic er et solidt navn og en god spiller.
Senest vandt Montenegro med hele 5-0 hjemme over Kasakhstan, som Polen altså blot spillede 2-2 med, og det vidner om, at det er et mandskab, man ikke skal undervurdere. Efter to kampe har Montenegro fire point, da det blev til uafgjort ude mod Rumænien i første runde af kvalifikationen.
Sejren på 5-0 over Kasakhstan var Montenegros største hjemmesejr nogensinde, og landstræner Ljubisa Tumbakovic kan vælge at gå med samme 11 fra start, omend det heller ikke er utænkeligt, at han vælger at stille en tand mere defensivt op.
Mirko Vucinic er tvivlsom til opgøret – han er holdets anfører.
Montenegro har ikke vundet i de sidste fem udekampe.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Montenegro: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-1-2): Schmeichel – Kjær, Christensen, Jørgensen – Ankersen, Delaney, Højbjerg, Durmisi – Eriksen – Fischer, Poulsen
Montenegro (4-4-2): Bozovic – Marusic, Savic, Simic, Tomasevic – Vesovic, Scekic, Kojasevic – Jovetic, Beciraj
Profilen:
Yussuf Poulsen kom ind fra anden halvlegs start af opgøret mod Polen, hvor han afløste en anonym Nicolai Jørgensen, og Poulsen gjorde det så godt, at han burde få chancen fra start. Først var han med i det selvmål, Kamil Glik scorede, og efterfølgende var det Yussuf Poulsen selv, der scorede det, der skulle vise sig at blive kampens sidste scoring. Poulsen kom ind til landsholdskampene med en scoring for RB Leipzig, og han virker til at være i god form for tiden, så hold øje med den fysisk stærke og hurtige angriber.
Vidste du, at…:
Mens det danske landshold skuffede med 2-3 ude mod Polen, kan Åge Hareide glæde sig over at have gang i en ganske fin statistik med det danske landshold. De fire seneste hjemmekampe er blevet vundet, og holdet har ikke lukket mål ind i de seneste tre hjemmekampe.
Dom:
Danmark og Montenegro har kun mødt hinanden én gang tidligere, og det opgør var en testkamp, som det danske landshold vandt med 2-1. Så det er ikke meget, de to nationer kender til hinanden.
Men det er et tricky opgør for Danmark, hvor der er pres på. Alt andet end tre point vil stille Danmark i en rigtig ringe situation – specielt i det, der ligner en tæt gruppe – så holdet skal ud og vinde opgøret.
Spørgsmålet er, hvor defensivt Montenegro stiller, og om Åge Hareide får lavet de rigtige udskiftninger i startopstillingen.
Som sagt er alt andet end tre point en skuffelse, og vi tror da også på, at det danske hold får rejst sig. Yussuf Poulsen virker varm for tiden og kan komme på tavlen mod Montenegro, hvor vi tror, at det danske landshold vinder med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
FC København tjente millioner tirsdag aften
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
