Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Alberto Undiano Mallenco, Spanien
På TV: Kanal 5
Twitter: #DENMNE #vmdk
Holdnyt:
Danmark:
Det danske landshold fik ikke noget med fra opgøret mod Polen, og selv om der nok ikke er mange, der kommer til at få noget med fra Polen, er det alligevel ærgerligt for det danske hold, at det ikke blev til et bedre resultat. Anden halvleg var godkendt, men i første halvleg smed Danmark det hele væk. Og bekymrende må det være, at alle tre centrale forsvarsspillere havde deres andel i Robert Lewandowskis hattrick.
Danmark har dog en mulighed for at komme tilbage på sporet, når Montenegro gæster Telia Parken i en kamp, der potentielt får stor betydning for Danmark. Et nederlag vil bringe sorte skyer over den danske VM-kvalifikation, mens uafgjort vil efterlade holdet med en bitter smag i munden. Det ligner en tæt pulje, hvor Polen og Rumænien er aktuelle, og hvor Montenegro er startet godt.
Landstræner Åge Hareide har allerede udtalt, at han vil skifte lidt i startopstillingen, og det er nok sandsynligt, at Yussuf Poulsen starter inde, efter han leverede en fin indsats og scorede mod Polen. Det kan være i stedet for Nicolai Jørgensen, der ikke spillede godt i Polen.
Thomas Delaney ser også ud til at starte inde – i stedet for William Kvist.
Montenegro:
Det boomer ikke med stjerner på Montenegros hold, men der er alligevel et par stykker, der skal holdes øje med. Angriber Stevan Jovetic fra Inter er det store navn på Montenegros landshold, hvor også Atletico Madrids forsvarsspiller Stefan Savic er et solidt navn og en god spiller.
Senest vandt Montenegro med hele 5-0 hjemme over Kasakhstan, som Polen altså blot spillede 2-2 med, og det vidner om, at det er et mandskab, man ikke skal undervurdere. Efter to kampe har Montenegro fire point, da det blev til uafgjort ude mod Rumænien i første runde af kvalifikationen.
Sejren på 5-0 over Kasakhstan var Montenegros største hjemmesejr nogensinde, og landstræner Ljubisa Tumbakovic kan vælge at gå med samme 11 fra start, omend det heller ikke er utænkeligt, at han vælger at stille en tand mere defensivt op.
Mirko Vucinic er tvivlsom til opgøret – han er holdets anfører.
Montenegro har ikke vundet i de sidste fem udekampe.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Montenegro: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-1-2): Schmeichel – Kjær, Christensen, Jørgensen – Ankersen, Delaney, Højbjerg, Durmisi – Eriksen – Fischer, Poulsen
Montenegro (4-4-2): Bozovic – Marusic, Savic, Simic, Tomasevic – Vesovic, Scekic, Kojasevic – Jovetic, Beciraj
Profilen:
Yussuf Poulsen kom ind fra anden halvlegs start af opgøret mod Polen, hvor han afløste en anonym Nicolai Jørgensen, og Poulsen gjorde det så godt, at han burde få chancen fra start. Først var han med i det selvmål, Kamil Glik scorede, og efterfølgende var det Yussuf Poulsen selv, der scorede det, der skulle vise sig at blive kampens sidste scoring. Poulsen kom ind til landsholdskampene med en scoring for RB Leipzig, og han virker til at være i god form for tiden, så hold øje med den fysisk stærke og hurtige angriber.
Vidste du, at…:
Mens det danske landshold skuffede med 2-3 ude mod Polen, kan Åge Hareide glæde sig over at have gang i en ganske fin statistik med det danske landshold. De fire seneste hjemmekampe er blevet vundet, og holdet har ikke lukket mål ind i de seneste tre hjemmekampe.
Dom:
Danmark og Montenegro har kun mødt hinanden én gang tidligere, og det opgør var en testkamp, som det danske landshold vandt med 2-1. Så det er ikke meget, de to nationer kender til hinanden.
Men det er et tricky opgør for Danmark, hvor der er pres på. Alt andet end tre point vil stille Danmark i en rigtig ringe situation – specielt i det, der ligner en tæt gruppe – så holdet skal ud og vinde opgøret.
Spørgsmålet er, hvor defensivt Montenegro stiller, og om Åge Hareide får lavet de rigtige udskiftninger i startopstillingen.
Som sagt er alt andet end tre point en skuffelse, og vi tror da også på, at det danske hold får rejst sig. Yussuf Poulsen virker varm for tiden og kan komme på tavlen mod Montenegro, hvor vi tror, at det danske landshold vinder med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Afviser mesterskabssnak
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Silkeborg-comeback giver håb
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
