Optakt: Danmark – Montenegro

Åge Hareide og Danmark skal tilbage på sporet i VM-kvalifikationen, og det kræver en sejr over Montenegro, der er kommet godt fra land i gruppen.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Alberto Undiano Mallenco, Spanien
På TV: Kanal 5
Twitter: #DENMNE #vmdk

Holdnyt:

Danmark:
Det danske landshold fik ikke noget med fra opgøret mod Polen, og selv om der nok ikke er mange, der kommer til at få noget med fra Polen, er det alligevel ærgerligt for det danske hold, at det ikke blev til et bedre resultat. Anden halvleg var godkendt, men i første halvleg smed Danmark det hele væk. Og bekymrende må det være, at alle tre centrale forsvarsspillere havde deres andel i Robert Lewandowskis hattrick.

Danmark har dog en mulighed for at komme tilbage på sporet, når Montenegro gæster Telia Parken i en kamp, der potentielt får stor betydning for Danmark. Et nederlag vil bringe sorte skyer over den danske VM-kvalifikation, mens uafgjort vil efterlade holdet med en bitter smag i munden. Det ligner en tæt pulje, hvor Polen og Rumænien er aktuelle, og hvor Montenegro er startet godt.

Landstræner Åge Hareide har allerede udtalt, at han vil skifte lidt i startopstillingen, og det er nok sandsynligt, at Yussuf Poulsen starter inde, efter han leverede en fin indsats og scorede mod Polen. Det kan være i stedet for Nicolai Jørgensen, der ikke spillede godt i Polen.

Thomas Delaney ser også ud til at starte inde – i stedet for William Kvist.

Montenegro:
Det boomer ikke med stjerner på Montenegros hold, men der er alligevel et par stykker, der skal holdes øje med. Angriber Stevan Jovetic fra Inter er det store navn på Montenegros landshold, hvor også Atletico Madrids forsvarsspiller Stefan Savic er et solidt navn og en god spiller.

Senest vandt Montenegro med hele 5-0 hjemme over Kasakhstan, som Polen altså blot spillede 2-2 med, og det vidner om, at det er et mandskab, man ikke skal undervurdere. Efter to kampe har Montenegro fire point, da det blev til uafgjort ude mod Rumænien i første runde af kvalifikationen.

Sejren på 5-0 over Kasakhstan var Montenegros største hjemmesejr nogensinde, og landstræner Ljubisa Tumbakovic kan vælge at gå med samme 11 fra start, omend det heller ikke er utænkeligt, at han vælger at stille en tand mere defensivt op.

Mirko Vucinic er tvivlsom til opgøret – han er holdets anfører.

Montenegro har ikke vundet i de sidste fem udekampe.

Karantæne:
Danmark
: Ingen
Montenegro: Ingen

Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-1-2)
: Schmeichel – Kjær, Christensen, Jørgensen – Ankersen, Delaney, Højbjerg, Durmisi – Eriksen – Fischer, Poulsen

Montenegro (4-4-2): Bozovic – Marusic, Savic, Simic, Tomasevic – Vesovic, Scekic, Kojasevic – Jovetic, Beciraj

Profilen:
Yussuf Poulsen kom ind fra anden halvlegs start af opgøret mod Polen, hvor han afløste en anonym Nicolai Jørgensen, og Poulsen gjorde det så godt, at han burde få chancen fra start. Først var han med i det selvmål, Kamil Glik scorede, og efterfølgende var det Yussuf Poulsen selv, der scorede det, der skulle vise sig at blive kampens sidste scoring. Poulsen kom ind til landsholdskampene med en scoring for RB Leipzig, og han virker til at være i god form for tiden, så hold øje med den fysisk stærke og hurtige angriber.

Vidste du, at…:
Mens det danske landshold skuffede med 2-3 ude mod Polen, kan Åge Hareide glæde sig over at have gang i en ganske fin statistik med det danske landshold. De fire seneste hjemmekampe er blevet vundet, og holdet har ikke lukket mål ind i de seneste tre hjemmekampe.

Dom:
Danmark og Montenegro har kun mødt hinanden én gang tidligere, og det opgør var en testkamp, som det danske landshold vandt med 2-1. Så det er ikke meget, de to nationer kender til hinanden.

Men det er et tricky opgør for Danmark, hvor der er pres på. Alt andet end tre point vil stille Danmark i en rigtig ringe situation – specielt i det, der ligner en tæt gruppe – så holdet skal ud og vinde opgøret.

Spørgsmålet er, hvor defensivt Montenegro stiller, og om Åge Hareide får lavet de rigtige udskiftninger i startopstillingen.

Som sagt er alt andet end tre point en skuffelse, og vi tror da også på, at det danske hold får rejst sig. Yussuf Poulsen virker varm for tiden og kan komme på tavlen mod Montenegro, hvor vi tror, at det danske landshold vinder med 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’



LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


FCK-stjerne i klubskifte?

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afslører – i dialog med danske klubber

Tæt på ny klub

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

‘En dyr fejl’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Det kan ende helt galt



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afvist af United

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FCK-retur droppet

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

FC København-handel er gået i hårdknude

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket



Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Nu kan de hentes gratis

De viser Brøndby og FCM i Europa

Brøndby-duo skal væk


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Holger Rune-fadæse går verden rundt

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

– Det virker bare lidt mærkeligt

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Vil af med Sory Kaba

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper



Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Giver grønt lys til stor transfer

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame



Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Henter Emil Riis

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund