Optakt: Danmark – Montenegro

Åge Hareide og Danmark skal tilbage på sporet i VM-kvalifikationen, og det kræver en sejr over Montenegro, der er kommet godt fra land i gruppen.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Alberto Undiano Mallenco, Spanien
På TV: Kanal 5
Twitter: #DENMNE #vmdk

Holdnyt:

Danmark:
Det danske landshold fik ikke noget med fra opgøret mod Polen, og selv om der nok ikke er mange, der kommer til at få noget med fra Polen, er det alligevel ærgerligt for det danske hold, at det ikke blev til et bedre resultat. Anden halvleg var godkendt, men i første halvleg smed Danmark det hele væk. Og bekymrende må det være, at alle tre centrale forsvarsspillere havde deres andel i Robert Lewandowskis hattrick.

Danmark har dog en mulighed for at komme tilbage på sporet, når Montenegro gæster Telia Parken i en kamp, der potentielt får stor betydning for Danmark. Et nederlag vil bringe sorte skyer over den danske VM-kvalifikation, mens uafgjort vil efterlade holdet med en bitter smag i munden. Det ligner en tæt pulje, hvor Polen og Rumænien er aktuelle, og hvor Montenegro er startet godt.

Landstræner Åge Hareide har allerede udtalt, at han vil skifte lidt i startopstillingen, og det er nok sandsynligt, at Yussuf Poulsen starter inde, efter han leverede en fin indsats og scorede mod Polen. Det kan være i stedet for Nicolai Jørgensen, der ikke spillede godt i Polen.

Thomas Delaney ser også ud til at starte inde – i stedet for William Kvist.

Montenegro:
Det boomer ikke med stjerner på Montenegros hold, men der er alligevel et par stykker, der skal holdes øje med. Angriber Stevan Jovetic fra Inter er det store navn på Montenegros landshold, hvor også Atletico Madrids forsvarsspiller Stefan Savic er et solidt navn og en god spiller.

Senest vandt Montenegro med hele 5-0 hjemme over Kasakhstan, som Polen altså blot spillede 2-2 med, og det vidner om, at det er et mandskab, man ikke skal undervurdere. Efter to kampe har Montenegro fire point, da det blev til uafgjort ude mod Rumænien i første runde af kvalifikationen.

Sejren på 5-0 over Kasakhstan var Montenegros største hjemmesejr nogensinde, og landstræner Ljubisa Tumbakovic kan vælge at gå med samme 11 fra start, omend det heller ikke er utænkeligt, at han vælger at stille en tand mere defensivt op.

Mirko Vucinic er tvivlsom til opgøret – han er holdets anfører.

Montenegro har ikke vundet i de sidste fem udekampe.

Karantæne:
Danmark
: Ingen
Montenegro: Ingen

Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-1-2)
: Schmeichel – Kjær, Christensen, Jørgensen – Ankersen, Delaney, Højbjerg, Durmisi – Eriksen – Fischer, Poulsen

Montenegro (4-4-2): Bozovic – Marusic, Savic, Simic, Tomasevic – Vesovic, Scekic, Kojasevic – Jovetic, Beciraj

Profilen:
Yussuf Poulsen kom ind fra anden halvlegs start af opgøret mod Polen, hvor han afløste en anonym Nicolai Jørgensen, og Poulsen gjorde det så godt, at han burde få chancen fra start. Først var han med i det selvmål, Kamil Glik scorede, og efterfølgende var det Yussuf Poulsen selv, der scorede det, der skulle vise sig at blive kampens sidste scoring. Poulsen kom ind til landsholdskampene med en scoring for RB Leipzig, og han virker til at være i god form for tiden, så hold øje med den fysisk stærke og hurtige angriber.

Vidste du, at…:
Mens det danske landshold skuffede med 2-3 ude mod Polen, kan Åge Hareide glæde sig over at have gang i en ganske fin statistik med det danske landshold. De fire seneste hjemmekampe er blevet vundet, og holdet har ikke lukket mål ind i de seneste tre hjemmekampe.

Dom:
Danmark og Montenegro har kun mødt hinanden én gang tidligere, og det opgør var en testkamp, som det danske landshold vandt med 2-1. Så det er ikke meget, de to nationer kender til hinanden.

Men det er et tricky opgør for Danmark, hvor der er pres på. Alt andet end tre point vil stille Danmark i en rigtig ringe situation – specielt i det, der ligner en tæt gruppe – så holdet skal ud og vinde opgøret.

Spørgsmålet er, hvor defensivt Montenegro stiller, og om Åge Hareide får lavet de rigtige udskiftninger i startopstillingen.

Som sagt er alt andet end tre point en skuffelse, og vi tror da også på, at det danske hold får rejst sig. Yussuf Poulsen virker varm for tiden og kan komme på tavlen mod Montenegro, hvor vi tror, at det danske landshold vinder med 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’




LIVE

TransferLIVE: Jagter dansker

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Vil undgå Bendtner-stunt

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

På blokken i danskerklub

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Topscorer færdig

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

– Vi er pressede

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

‘Sur over Brøndby-transfer’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske