Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Alberto Undiano Mallenco, Spanien
På TV: Kanal 5
Twitter: #DENMNE #vmdk
Holdnyt:
Danmark:
Det danske landshold fik ikke noget med fra opgøret mod Polen, og selv om der nok ikke er mange, der kommer til at få noget med fra Polen, er det alligevel ærgerligt for det danske hold, at det ikke blev til et bedre resultat. Anden halvleg var godkendt, men i første halvleg smed Danmark det hele væk. Og bekymrende må det være, at alle tre centrale forsvarsspillere havde deres andel i Robert Lewandowskis hattrick.
Danmark har dog en mulighed for at komme tilbage på sporet, når Montenegro gæster Telia Parken i en kamp, der potentielt får stor betydning for Danmark. Et nederlag vil bringe sorte skyer over den danske VM-kvalifikation, mens uafgjort vil efterlade holdet med en bitter smag i munden. Det ligner en tæt pulje, hvor Polen og Rumænien er aktuelle, og hvor Montenegro er startet godt.
Landstræner Åge Hareide har allerede udtalt, at han vil skifte lidt i startopstillingen, og det er nok sandsynligt, at Yussuf Poulsen starter inde, efter han leverede en fin indsats og scorede mod Polen. Det kan være i stedet for Nicolai Jørgensen, der ikke spillede godt i Polen.
Thomas Delaney ser også ud til at starte inde – i stedet for William Kvist.
Montenegro:
Det boomer ikke med stjerner på Montenegros hold, men der er alligevel et par stykker, der skal holdes øje med. Angriber Stevan Jovetic fra Inter er det store navn på Montenegros landshold, hvor også Atletico Madrids forsvarsspiller Stefan Savic er et solidt navn og en god spiller.
Senest vandt Montenegro med hele 5-0 hjemme over Kasakhstan, som Polen altså blot spillede 2-2 med, og det vidner om, at det er et mandskab, man ikke skal undervurdere. Efter to kampe har Montenegro fire point, da det blev til uafgjort ude mod Rumænien i første runde af kvalifikationen.
Sejren på 5-0 over Kasakhstan var Montenegros største hjemmesejr nogensinde, og landstræner Ljubisa Tumbakovic kan vælge at gå med samme 11 fra start, omend det heller ikke er utænkeligt, at han vælger at stille en tand mere defensivt op.
Mirko Vucinic er tvivlsom til opgøret – han er holdets anfører.
Montenegro har ikke vundet i de sidste fem udekampe.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Montenegro: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (3-4-1-2): Schmeichel – Kjær, Christensen, Jørgensen – Ankersen, Delaney, Højbjerg, Durmisi – Eriksen – Fischer, Poulsen
Montenegro (4-4-2): Bozovic – Marusic, Savic, Simic, Tomasevic – Vesovic, Scekic, Kojasevic – Jovetic, Beciraj
Profilen:
Yussuf Poulsen kom ind fra anden halvlegs start af opgøret mod Polen, hvor han afløste en anonym Nicolai Jørgensen, og Poulsen gjorde det så godt, at han burde få chancen fra start. Først var han med i det selvmål, Kamil Glik scorede, og efterfølgende var det Yussuf Poulsen selv, der scorede det, der skulle vise sig at blive kampens sidste scoring. Poulsen kom ind til landsholdskampene med en scoring for RB Leipzig, og han virker til at være i god form for tiden, så hold øje med den fysisk stærke og hurtige angriber.
Vidste du, at…:
Mens det danske landshold skuffede med 2-3 ude mod Polen, kan Åge Hareide glæde sig over at have gang i en ganske fin statistik med det danske landshold. De fire seneste hjemmekampe er blevet vundet, og holdet har ikke lukket mål ind i de seneste tre hjemmekampe.
Dom:
Danmark og Montenegro har kun mødt hinanden én gang tidligere, og det opgør var en testkamp, som det danske landshold vandt med 2-1. Så det er ikke meget, de to nationer kender til hinanden.
Men det er et tricky opgør for Danmark, hvor der er pres på. Alt andet end tre point vil stille Danmark i en rigtig ringe situation – specielt i det, der ligner en tæt gruppe – så holdet skal ud og vinde opgøret.
Spørgsmålet er, hvor defensivt Montenegro stiller, og om Åge Hareide får lavet de rigtige udskiftninger i startopstillingen.
Som sagt er alt andet end tre point en skuffelse, og vi tror da også på, at det danske hold får rejst sig. Yussuf Poulsen virker varm for tiden og kan komme på tavlen mod Montenegro, hvor vi tror, at det danske landshold vinder med 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
