Optakt: Kasakhstan – Danmark

En perfekt start på EM-kvalifikationen skal følges op langt østpå i Kasakhstan, hvor Danmark er storfavoritter.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Astana Arena 
Dommer: Novak Simovic, Serbien 
På TV: TV 2
Hashtag: #kasdan #fordanmark #landsholdet

Holdnyt:
Kasakhstan:
Kasakhstan er et gigantisk land arealmæssigt, men fodboldmæssigt er der tale om en lilleput. Nummer 115 på FIFA’s verdensrangliste har aldrig været i nærheden af en slutrunde og kommer det formentlig heller ikke.

Kasakherne indledte EM-kvalifikationen med et 1-2-nederlag på hjemmebane til Slovenien, og det var en bét for nationen, der henter stort set samtlige af de få point, det bliver til, hjemme på Astana Arena.

Kasakhstan fik for nyligt ny landstræner i form af russeren Magomed Adiev, og han er en udpræget 5-4-1-træner. Det vil med al sandsynlighed også være den formation, Danmark bliver mødt med.

Landets bedste resultat de senere år daterer sig tilbage til 2019, hvor holdet slog Skotland med 3-0 på hjemmebane i en EM-kvalifikationskamp.

Kasakhstan får Nuraly Alip retur fra karantæne, som han fik efter et rødt kort mod Azerbaijan i Nations League tilbage i september. Han starter formentlig inde foran Marat Bystrov i forsvaret.

Danmark:
EM-kvalifikationen startede perfekt for Danmark med en 3-1-sejr over Finland, og nationen har fået en ny darling i hattrickhelten Rasmus Højlund. 

Finland er på papiret den måske sværeste modstander for Danmark i en meget overkommelig gruppe, så det er lige før, at Kasper Hjulmands tropper allerede har taget et stort skridt mod slutrunden i Tyskland i 2024 alene ved at slå finnerne. Men det får man dem naturligvis ikke til at tale om nu.

Spillemæssigt var opgøret i Parken ikke det store sus, men der manglede også flere af de største stjerner, og så var der tale om den første kamp efter VM-fadæsen. Mon ikke, der har været nogle nerver hist og her. 

Andreas Christiansen har forladt den danske lejr med en skade, og han er blevet afløst af Mathias “Zanka” Jørgensen.

Karantæner:  
Kasakhstan: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Kasakhstan (5-4-1): Shatskiy – Gabyshev, Maliy, Alip, Marochkin, Vorogovskiy – Orazov, Darabaev, Tagybergen, Samorodov – Aymbetov

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Bah, Kjær, Nelsson, Mæhle – Højbjerg, Nørgaard, Jensen – Braithwaite, Højlund, Damsgaard

Dom:
Danmark er langt væk hjemmefra og har krydset fem tidszoner for at komme til Kasakhstan, der grænser op til Asien. Her møder de til gengæld et hold, der i deres seneste fire kampe har tabt til Slovenien, De Forende Arabiske Emirater, Uzbekistan og Aserbajdsjan, så der er ingen undskyldninger. Danmark skal vinde, og det gør de også. 3-0 til Rasmus Højlund og holdkammeraterne. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Topscorer færdig

‘Sur over Brøndby-transfer’

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Legende med chokmelding

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort medie fremhæver FCM-flop

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Her er prisen på Skov Olsen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt