Optakt: Kasakhstan – Danmark

En perfekt start på EM-kvalifikationen skal følges op langt østpå i Kasakhstan, hvor Danmark er storfavoritter.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Astana Arena 
Dommer: Novak Simovic, Serbien 
På TV: TV 2
Hashtag: #kasdan #fordanmark #landsholdet

Holdnyt:
Kasakhstan:
Kasakhstan er et gigantisk land arealmæssigt, men fodboldmæssigt er der tale om en lilleput. Nummer 115 på FIFA’s verdensrangliste har aldrig været i nærheden af en slutrunde og kommer det formentlig heller ikke.

Kasakherne indledte EM-kvalifikationen med et 1-2-nederlag på hjemmebane til Slovenien, og det var en bét for nationen, der henter stort set samtlige af de få point, det bliver til, hjemme på Astana Arena.

Kasakhstan fik for nyligt ny landstræner i form af russeren Magomed Adiev, og han er en udpræget 5-4-1-træner. Det vil med al sandsynlighed også være den formation, Danmark bliver mødt med.

Landets bedste resultat de senere år daterer sig tilbage til 2019, hvor holdet slog Skotland med 3-0 på hjemmebane i en EM-kvalifikationskamp.

Kasakhstan får Nuraly Alip retur fra karantæne, som han fik efter et rødt kort mod Azerbaijan i Nations League tilbage i september. Han starter formentlig inde foran Marat Bystrov i forsvaret.

Danmark:
EM-kvalifikationen startede perfekt for Danmark med en 3-1-sejr over Finland, og nationen har fået en ny darling i hattrickhelten Rasmus Højlund. 

Finland er på papiret den måske sværeste modstander for Danmark i en meget overkommelig gruppe, så det er lige før, at Kasper Hjulmands tropper allerede har taget et stort skridt mod slutrunden i Tyskland i 2024 alene ved at slå finnerne. Men det får man dem naturligvis ikke til at tale om nu.

Spillemæssigt var opgøret i Parken ikke det store sus, men der manglede også flere af de største stjerner, og så var der tale om den første kamp efter VM-fadæsen. Mon ikke, der har været nogle nerver hist og her. 

Andreas Christiansen har forladt den danske lejr med en skade, og han er blevet afløst af Mathias “Zanka” Jørgensen.

Karantæner:  
Kasakhstan: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Kasakhstan (5-4-1): Shatskiy – Gabyshev, Maliy, Alip, Marochkin, Vorogovskiy – Orazov, Darabaev, Tagybergen, Samorodov – Aymbetov

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Bah, Kjær, Nelsson, Mæhle – Højbjerg, Nørgaard, Jensen – Braithwaite, Højlund, Damsgaard

Dom:
Danmark er langt væk hjemmefra og har krydset fem tidszoner for at komme til Kasakhstan, der grænser op til Asien. Her møder de til gengæld et hold, der i deres seneste fire kampe har tabt til Slovenien, De Forende Arabiske Emirater, Uzbekistan og Aserbajdsjan, så der er ingen undskyldninger. Danmark skal vinde, og det gør de også. 3-0 til Rasmus Højlund og holdkammeraterne. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag