Optakt: Kasakhstan – Danmark

En perfekt start på EM-kvalifikationen skal følges op langt østpå i Kasakhstan, hvor Danmark er storfavoritter.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Astana Arena 
Dommer: Novak Simovic, Serbien 
På TV: TV 2
Hashtag: #kasdan #fordanmark #landsholdet

Holdnyt:
Kasakhstan:
Kasakhstan er et gigantisk land arealmæssigt, men fodboldmæssigt er der tale om en lilleput. Nummer 115 på FIFA’s verdensrangliste har aldrig været i nærheden af en slutrunde og kommer det formentlig heller ikke.

Kasakherne indledte EM-kvalifikationen med et 1-2-nederlag på hjemmebane til Slovenien, og det var en bét for nationen, der henter stort set samtlige af de få point, det bliver til, hjemme på Astana Arena.

Kasakhstan fik for nyligt ny landstræner i form af russeren Magomed Adiev, og han er en udpræget 5-4-1-træner. Det vil med al sandsynlighed også være den formation, Danmark bliver mødt med.

Landets bedste resultat de senere år daterer sig tilbage til 2019, hvor holdet slog Skotland med 3-0 på hjemmebane i en EM-kvalifikationskamp.

Kasakhstan får Nuraly Alip retur fra karantæne, som han fik efter et rødt kort mod Azerbaijan i Nations League tilbage i september. Han starter formentlig inde foran Marat Bystrov i forsvaret.

Danmark:
EM-kvalifikationen startede perfekt for Danmark med en 3-1-sejr over Finland, og nationen har fået en ny darling i hattrickhelten Rasmus Højlund. 

Finland er på papiret den måske sværeste modstander for Danmark i en meget overkommelig gruppe, så det er lige før, at Kasper Hjulmands tropper allerede har taget et stort skridt mod slutrunden i Tyskland i 2024 alene ved at slå finnerne. Men det får man dem naturligvis ikke til at tale om nu.

Spillemæssigt var opgøret i Parken ikke det store sus, men der manglede også flere af de største stjerner, og så var der tale om den første kamp efter VM-fadæsen. Mon ikke, der har været nogle nerver hist og her. 

Andreas Christiansen har forladt den danske lejr med en skade, og han er blevet afløst af Mathias “Zanka” Jørgensen.

Karantæner:  
Kasakhstan: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Kasakhstan (5-4-1): Shatskiy – Gabyshev, Maliy, Alip, Marochkin, Vorogovskiy – Orazov, Darabaev, Tagybergen, Samorodov – Aymbetov

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Bah, Kjær, Nelsson, Mæhle – Højbjerg, Nørgaard, Jensen – Braithwaite, Højlund, Damsgaard

Dom:
Danmark er langt væk hjemmefra og har krydset fem tidszoner for at komme til Kasakhstan, der grænser op til Asien. Her møder de til gengæld et hold, der i deres seneste fire kampe har tabt til Slovenien, De Forende Arabiske Emirater, Uzbekistan og Aserbajdsjan, så der er ingen undskyldninger. Danmark skal vinde, og det gør de også. 3-0 til Rasmus Højlund og holdkammeraterne. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Tæt på utrolig kamprekord

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

AGF og OB var enige om at spille søndag

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Hylder Manchester United-stjerne

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Officielt: Her spilles AGF-OB

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet

Hurtig franskmand kan drille Rønnow