Optakt: Kasakhstan – Danmark

En perfekt start på EM-kvalifikationen skal følges op langt østpå i Kasakhstan, hvor Danmark er storfavoritter.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 15.00
Spillested: Astana Arena 
Dommer: Novak Simovic, Serbien 
På TV: TV 2
Hashtag: #kasdan #fordanmark #landsholdet

Holdnyt:
Kasakhstan:
Kasakhstan er et gigantisk land arealmæssigt, men fodboldmæssigt er der tale om en lilleput. Nummer 115 på FIFA’s verdensrangliste har aldrig været i nærheden af en slutrunde og kommer det formentlig heller ikke.

Kasakherne indledte EM-kvalifikationen med et 1-2-nederlag på hjemmebane til Slovenien, og det var en bét for nationen, der henter stort set samtlige af de få point, det bliver til, hjemme på Astana Arena.

Kasakhstan fik for nyligt ny landstræner i form af russeren Magomed Adiev, og han er en udpræget 5-4-1-træner. Det vil med al sandsynlighed også være den formation, Danmark bliver mødt med.

Landets bedste resultat de senere år daterer sig tilbage til 2019, hvor holdet slog Skotland med 3-0 på hjemmebane i en EM-kvalifikationskamp.

Kasakhstan får Nuraly Alip retur fra karantæne, som han fik efter et rødt kort mod Azerbaijan i Nations League tilbage i september. Han starter formentlig inde foran Marat Bystrov i forsvaret.

Danmark:
EM-kvalifikationen startede perfekt for Danmark med en 3-1-sejr over Finland, og nationen har fået en ny darling i hattrickhelten Rasmus Højlund. 

Finland er på papiret den måske sværeste modstander for Danmark i en meget overkommelig gruppe, så det er lige før, at Kasper Hjulmands tropper allerede har taget et stort skridt mod slutrunden i Tyskland i 2024 alene ved at slå finnerne. Men det får man dem naturligvis ikke til at tale om nu.

Spillemæssigt var opgøret i Parken ikke det store sus, men der manglede også flere af de største stjerner, og så var der tale om den første kamp efter VM-fadæsen. Mon ikke, der har været nogle nerver hist og her. 

Andreas Christiansen har forladt den danske lejr med en skade, og han er blevet afløst af Mathias “Zanka” Jørgensen.

Karantæner:  
Kasakhstan: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Kasakhstan (5-4-1): Shatskiy – Gabyshev, Maliy, Alip, Marochkin, Vorogovskiy – Orazov, Darabaev, Tagybergen, Samorodov – Aymbetov

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Bah, Kjær, Nelsson, Mæhle – Højbjerg, Nørgaard, Jensen – Braithwaite, Højlund, Damsgaard

Dom:
Danmark er langt væk hjemmefra og har krydset fem tidszoner for at komme til Kasakhstan, der grænser op til Asien. Her møder de til gengæld et hold, der i deres seneste fire kampe har tabt til Slovenien, De Forende Arabiske Emirater, Uzbekistan og Aserbajdsjan, så der er ingen undskyldninger. Danmark skal vinde, og det gør de også. 3-0 til Rasmus Højlund og holdkammeraterne. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Stor profil glad for Brøndby

‘Vil du være multimillionær?’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Sendt hjem fra FC København-træning

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

‘Det er en gave for Danmark’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Højbjerg overvejer stor beslutning

– Hele holdet er trygge ved ham

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Spår: Her ender Mohamed Salah

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Her begynder næste sæson i Superligaen

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Ungarn slagter slovenere

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår