Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Stadion Stožice, Ljubljana
Dommer: François Letexier, Frankrig
På TV: TV2 og TV2 Play
Hashtag: #fordanmark #landsholdet
Holdnyt:
Slovenien
Det slovenske landshold blev fredag besejret med 2-0 af Finland i Helsinki, hvilket var en streg i regningen efter en rigtig flot periode uden nederlag.
Havde man sejret over Finland, ville det have været den femte sejr på stribe for Slovenien, mens det samtidig havde været den niende kamp uden nederlag. Selvom nederlaget til Finland tager brodden af selvtilliden, så er det trods alt et landshold med vind i sejlene og point på kontoen.
Cheftræner Matjaž Kek må dog undvære flere af holdets profiler til opgøret mod Danmark. De er uden deres absolut største stjerne målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid, og derfor får Vid Belec formentlig chancen som mod Finland.
Veteranen Jasmin Kurtić er også fraværende på midtbanen på grund af en skade, hvilket vil give plads til yngre kræfter.
Danmark skal dog passe rigtig godt på supertalentet fra RB Salzburg Benjamin Sesko, som spiller i Sloveniens angreb.
Han har været tvivlsom forud for landsholdsterminen, men er dog lykkedes med at blive klar. Han bliver med sine knap to meter noget af en mundfuld for det danske forsvar.
Danmark
Nordirdland blev besejret, men store dele af vejen var det bestemt ikke kønt. Fiaskoen i Kasakhstan blev ikke for alvor vasket væk, men kan man både få tre point og spille overbevisende mod Slovenien, så vil skeptikerne blive færre og entusiamen større.
Selvom det ikke har været kønt siden jubeldagene under EM for to år siden, så er Danmark trods alt store favoritter mod Slovenien, som på papiret er en langt dårligere modstander.
Kasper Hjulmand har dog fået noget at tænke over, da hans foretrukne venstreback Joakim Mæhle ikke er til rådighed. Han pådrog sig et forstrukket ledbånd i foden mod Nordirdland, som holder ham ude mandag aften.
Det er første gang i mere end to år, at Kasper Hjulmand må undvære sin pålidelige back, der i truppen er blevet afløst af Victor Kristiansen. Det bliver formentlig rutinen i Jens Stryger Larsen, som får Mæhles startplads.
Yussuf Poulsen og Alexander Bah er med i truppen til kampen, selv om begge har døjet med skader i foråret.
Mohamed Daramy er ikke rejst med til Slovenien, mens Victor Nelsson tager plads på tribunen til opgøret.
Bud på startopstillinger:
Slovenien (4-3-3): Vid Belec – Zan Karnicnik, David Brekalo, Jaka Bijol, Jure Balkovec – Miha Zajc, Adam Cerin, Sandi Lovric – Petar Stojanovic, Andraz Sporar, Benjamin Sesko
Danmark (3-4-3): Kasper Schmeichel – Joachim Andersen, Simon Kjær, Andreas Christensen – Alexander Bah, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Jens Stryger Larsen – Andreas Skov Olsen, Rasmus Højlund, Jonas Wind
Dom:
Foran et toptændt hjemmepublikum kommer Slovenien til at angribe kampen med ild i øjnene. Omvendt skal Danmark være det bedre hold, men sådan er det bare ikke i øjeblikket, og derfor kan det nemt ende i en ny skuffelse. Buddet bliver, at Danmark rejser hjem med et enkelt point. 1-1 bliver kampen.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
LIVE
VM-LIVE: Historiske Messi slår sin anden rekord
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Her kan du se Argentina mod Østrig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Her kan du se Norge mod Senegal
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Conrad Harder får argentinsk chef
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Historisk Messi rykker forbi Klose
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Et skridt tættere Englands største stadion
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
OPTAKT
England – Ghana
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER