Optakt: Slovenien – Danmark

Danmark skal forsøge at holde fast i puljens førsteplads med en sejr over Slovenien.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Stadion Stožice, Ljubljana
Dommer: François Letexier, Frankrig
På TV: TV2 og TV2 Play
Hashtag: #fordanmark #landsholdet

Holdnyt:
Slovenien
Det slovenske landshold blev fredag besejret med 2-0 af Finland i Helsinki, hvilket var en streg i regningen efter en rigtig flot periode uden nederlag.

Havde man sejret over Finland, ville det have været den femte sejr på stribe for Slovenien, mens det samtidig havde været den niende kamp uden nederlag. Selvom nederlaget til Finland tager brodden af selvtilliden, så er det trods alt et landshold med vind i sejlene og point på kontoen.

Cheftræner Matjaž Kek må dog undvære flere af holdets profiler til opgøret mod Danmark. De er uden deres absolut største stjerne målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid, og derfor får Vid Belec formentlig chancen som mod Finland.

Veteranen Jasmin Kurtić er også fraværende på midtbanen på grund af en skade, hvilket vil give plads til yngre kræfter.

Danmark skal dog passe rigtig godt på supertalentet fra RB Salzburg Benjamin Sesko, som spiller i Sloveniens angreb.

Han har været tvivlsom forud for landsholdsterminen, men er dog lykkedes med at blive klar. Han bliver med sine knap to meter noget af en mundfuld for det danske forsvar.

Danmark
Nordirdland blev besejret, men store dele af vejen var det bestemt ikke kønt. Fiaskoen i Kasakhstan blev ikke for alvor vasket væk, men kan man både få tre point og spille overbevisende mod Slovenien, så vil skeptikerne blive færre og entusiamen større.

Selvom det ikke har været kønt siden jubeldagene under EM for to år siden, så er Danmark trods alt store favoritter mod Slovenien, som på papiret er en langt dårligere modstander.

Kasper Hjulmand har dog fået noget at tænke over, da hans foretrukne venstreback Joakim Mæhle ikke er til rådighed. Han pådrog sig et forstrukket ledbånd i foden mod Nordirdland, som holder ham ude mandag aften.

Det er første gang i mere end to år, at Kasper Hjulmand må undvære sin pålidelige back, der i truppen er blevet afløst af Victor Kristiansen. Det bliver formentlig rutinen i Jens Stryger Larsen, som får Mæhles startplads.

Yussuf Poulsen og Alexander Bah er med i truppen til kampen, selv om begge har døjet med skader i foråret.

Mohamed Daramy er ikke rejst med til Slovenien, mens Victor Nelsson tager plads på tribunen til opgøret.

Bud på startopstillinger:

Slovenien (4-3-3): Vid Belec – Zan Karnicnik, David Brekalo, Jaka Bijol, Jure Balkovec – Miha Zajc, Adam Cerin, Sandi Lovric – Petar Stojanovic, Andraz Sporar, Benjamin Sesko

Danmark (3-4-3): Kasper Schmeichel – Joachim Andersen, Simon Kjær, Andreas Christensen – Alexander Bah, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Jens Stryger Larsen – Andreas Skov Olsen, Rasmus Højlund, Jonas Wind

Dom:
Foran et toptændt hjemmepublikum kommer Slovenien til at angribe kampen med ild i øjnene. Omvendt skal Danmark være det bedre hold, men sådan er det bare ikke i øjeblikket, og derfor kan det nemt ende i en ny skuffelse. Buddet bliver, at Danmark rejser hjem med et enkelt point. 1-1 bliver kampen.

Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jakob Poulsen med dyster melding

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

FCK bød på landsholdsmålmand

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Det afgør Chido Obis United-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det er han ekstremt god til

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Falsk transferhistorie i omløb

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ny melding om fremtiden

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg