Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Stadion Stožice, Ljubljana
Dommer: François Letexier, Frankrig
På TV: TV2 og TV2 Play
Hashtag: #fordanmark #landsholdet
Holdnyt:
Slovenien
Det slovenske landshold blev fredag besejret med 2-0 af Finland i Helsinki, hvilket var en streg i regningen efter en rigtig flot periode uden nederlag.
Havde man sejret over Finland, ville det have været den femte sejr på stribe for Slovenien, mens det samtidig havde været den niende kamp uden nederlag. Selvom nederlaget til Finland tager brodden af selvtilliden, så er det trods alt et landshold med vind i sejlene og point på kontoen.
Cheftræner Matjaž Kek må dog undvære flere af holdets profiler til opgøret mod Danmark. De er uden deres absolut største stjerne målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid, og derfor får Vid Belec formentlig chancen som mod Finland.
Veteranen Jasmin Kurtić er også fraværende på midtbanen på grund af en skade, hvilket vil give plads til yngre kræfter.
Danmark skal dog passe rigtig godt på supertalentet fra RB Salzburg Benjamin Sesko, som spiller i Sloveniens angreb.
Han har været tvivlsom forud for landsholdsterminen, men er dog lykkedes med at blive klar. Han bliver med sine knap to meter noget af en mundfuld for det danske forsvar.
Danmark
Nordirdland blev besejret, men store dele af vejen var det bestemt ikke kønt. Fiaskoen i Kasakhstan blev ikke for alvor vasket væk, men kan man både få tre point og spille overbevisende mod Slovenien, så vil skeptikerne blive færre og entusiamen større.
Selvom det ikke har været kønt siden jubeldagene under EM for to år siden, så er Danmark trods alt store favoritter mod Slovenien, som på papiret er en langt dårligere modstander.
Kasper Hjulmand har dog fået noget at tænke over, da hans foretrukne venstreback Joakim Mæhle ikke er til rådighed. Han pådrog sig et forstrukket ledbånd i foden mod Nordirdland, som holder ham ude mandag aften.
Det er første gang i mere end to år, at Kasper Hjulmand må undvære sin pålidelige back, der i truppen er blevet afløst af Victor Kristiansen. Det bliver formentlig rutinen i Jens Stryger Larsen, som får Mæhles startplads.
Yussuf Poulsen og Alexander Bah er med i truppen til kampen, selv om begge har døjet med skader i foråret.
Mohamed Daramy er ikke rejst med til Slovenien, mens Victor Nelsson tager plads på tribunen til opgøret.
Bud på startopstillinger:
Slovenien (4-3-3): Vid Belec – Zan Karnicnik, David Brekalo, Jaka Bijol, Jure Balkovec – Miha Zajc, Adam Cerin, Sandi Lovric – Petar Stojanovic, Andraz Sporar, Benjamin Sesko
Danmark (3-4-3): Kasper Schmeichel – Joachim Andersen, Simon Kjær, Andreas Christensen – Alexander Bah, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Jens Stryger Larsen – Andreas Skov Olsen, Rasmus Højlund, Jonas Wind
Dom:
Foran et toptændt hjemmepublikum kommer Slovenien til at angribe kampen med ild i øjnene. Omvendt skal Danmark være det bedre hold, men sådan er det bare ikke i øjeblikket, og derfor kan det nemt ende i en ny skuffelse. Buddet bliver, at Danmark rejser hjem med et enkelt point. 1-1 bliver kampen.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
EKSKLUSIVT
Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER