Optakt: Slovenien – Danmark

Danmark skal forsøge at holde fast i puljens førsteplads med en sejr over Slovenien.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Stadion Stožice, Ljubljana
Dommer: François Letexier, Frankrig
På TV: TV2 og TV2 Play
Hashtag: #fordanmark #landsholdet

Holdnyt:
Slovenien
Det slovenske landshold blev fredag besejret med 2-0 af Finland i Helsinki, hvilket var en streg i regningen efter en rigtig flot periode uden nederlag.

Havde man sejret over Finland, ville det have været den femte sejr på stribe for Slovenien, mens det samtidig havde været den niende kamp uden nederlag. Selvom nederlaget til Finland tager brodden af selvtilliden, så er det trods alt et landshold med vind i sejlene og point på kontoen.

Cheftræner Matjaž Kek må dog undvære flere af holdets profiler til opgøret mod Danmark. De er uden deres absolut største stjerne målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid, og derfor får Vid Belec formentlig chancen som mod Finland.

Veteranen Jasmin Kurtić er også fraværende på midtbanen på grund af en skade, hvilket vil give plads til yngre kræfter.

Danmark skal dog passe rigtig godt på supertalentet fra RB Salzburg Benjamin Sesko, som spiller i Sloveniens angreb.

Han har været tvivlsom forud for landsholdsterminen, men er dog lykkedes med at blive klar. Han bliver med sine knap to meter noget af en mundfuld for det danske forsvar.

Danmark
Nordirdland blev besejret, men store dele af vejen var det bestemt ikke kønt. Fiaskoen i Kasakhstan blev ikke for alvor vasket væk, men kan man både få tre point og spille overbevisende mod Slovenien, så vil skeptikerne blive færre og entusiamen større.

Selvom det ikke har været kønt siden jubeldagene under EM for to år siden, så er Danmark trods alt store favoritter mod Slovenien, som på papiret er en langt dårligere modstander.

Kasper Hjulmand har dog fået noget at tænke over, da hans foretrukne venstreback Joakim Mæhle ikke er til rådighed. Han pådrog sig et forstrukket ledbånd i foden mod Nordirdland, som holder ham ude mandag aften.

Det er første gang i mere end to år, at Kasper Hjulmand må undvære sin pålidelige back, der i truppen er blevet afløst af Victor Kristiansen. Det bliver formentlig rutinen i Jens Stryger Larsen, som får Mæhles startplads.

Yussuf Poulsen og Alexander Bah er med i truppen til kampen, selv om begge har døjet med skader i foråret.

Mohamed Daramy er ikke rejst med til Slovenien, mens Victor Nelsson tager plads på tribunen til opgøret.

Bud på startopstillinger:

Slovenien (4-3-3): Vid Belec – Zan Karnicnik, David Brekalo, Jaka Bijol, Jure Balkovec – Miha Zajc, Adam Cerin, Sandi Lovric – Petar Stojanovic, Andraz Sporar, Benjamin Sesko

Danmark (3-4-3): Kasper Schmeichel – Joachim Andersen, Simon Kjær, Andreas Christensen – Alexander Bah, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Jens Stryger Larsen – Andreas Skov Olsen, Rasmus Højlund, Jonas Wind

Dom:
Foran et toptændt hjemmepublikum kommer Slovenien til at angribe kampen med ild i øjnene. Omvendt skal Danmark være det bedre hold, men sådan er det bare ikke i øjeblikket, og derfor kan det nemt ende i en ny skuffelse. Buddet bliver, at Danmark rejser hjem med et enkelt point. 1-1 bliver kampen.

Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:







NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Skuffer igen

– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Storklub meldes interesseret

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Her trækkes der lod til VM

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Her kan du se Skotland mod Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Steve Coopers højre hånd afviser

Vejen tilbage?

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Stor dansk chance!

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM