Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Stadion Stožice, Ljubljana
Dommer: François Letexier, Frankrig
På TV: TV2 og TV2 Play
Hashtag: #fordanmark #landsholdet
Holdnyt:
Slovenien
Det slovenske landshold blev fredag besejret med 2-0 af Finland i Helsinki, hvilket var en streg i regningen efter en rigtig flot periode uden nederlag.
Havde man sejret over Finland, ville det have været den femte sejr på stribe for Slovenien, mens det samtidig havde været den niende kamp uden nederlag. Selvom nederlaget til Finland tager brodden af selvtilliden, så er det trods alt et landshold med vind i sejlene og point på kontoen.
Cheftræner Matjaž Kek må dog undvære flere af holdets profiler til opgøret mod Danmark. De er uden deres absolut største stjerne målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid, og derfor får Vid Belec formentlig chancen som mod Finland.
Veteranen Jasmin Kurtić er også fraværende på midtbanen på grund af en skade, hvilket vil give plads til yngre kræfter.
Danmark skal dog passe rigtig godt på supertalentet fra RB Salzburg Benjamin Sesko, som spiller i Sloveniens angreb.
Han har været tvivlsom forud for landsholdsterminen, men er dog lykkedes med at blive klar. Han bliver med sine knap to meter noget af en mundfuld for det danske forsvar.
Danmark
Nordirdland blev besejret, men store dele af vejen var det bestemt ikke kønt. Fiaskoen i Kasakhstan blev ikke for alvor vasket væk, men kan man både få tre point og spille overbevisende mod Slovenien, så vil skeptikerne blive færre og entusiamen større.
Selvom det ikke har været kønt siden jubeldagene under EM for to år siden, så er Danmark trods alt store favoritter mod Slovenien, som på papiret er en langt dårligere modstander.
Kasper Hjulmand har dog fået noget at tænke over, da hans foretrukne venstreback Joakim Mæhle ikke er til rådighed. Han pådrog sig et forstrukket ledbånd i foden mod Nordirdland, som holder ham ude mandag aften.
Det er første gang i mere end to år, at Kasper Hjulmand må undvære sin pålidelige back, der i truppen er blevet afløst af Victor Kristiansen. Det bliver formentlig rutinen i Jens Stryger Larsen, som får Mæhles startplads.
Yussuf Poulsen og Alexander Bah er med i truppen til kampen, selv om begge har døjet med skader i foråret.
Mohamed Daramy er ikke rejst med til Slovenien, mens Victor Nelsson tager plads på tribunen til opgøret.
Bud på startopstillinger:
Slovenien (4-3-3): Vid Belec – Zan Karnicnik, David Brekalo, Jaka Bijol, Jure Balkovec – Miha Zajc, Adam Cerin, Sandi Lovric – Petar Stojanovic, Andraz Sporar, Benjamin Sesko
Danmark (3-4-3): Kasper Schmeichel – Joachim Andersen, Simon Kjær, Andreas Christensen – Alexander Bah, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Jens Stryger Larsen – Andreas Skov Olsen, Rasmus Højlund, Jonas Wind
Dom:
Foran et toptændt hjemmepublikum kommer Slovenien til at angribe kampen med ild i øjnene. Omvendt skal Danmark være det bedre hold, men sådan er det bare ikke i øjeblikket, og derfor kan det nemt ende i en ny skuffelse. Buddet bliver, at Danmark rejser hjem med et enkelt point. 1-1 bliver kampen.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:

TransferLIVE: Superliga-kending skal på klubjagt

Kold krig i ni måneder

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

De dropper Højlund

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

‘En gennemsnitlig målmand’

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

AGF-millioner på vej?

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Martin Jørgensen scorer nyt job

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Afslører vanvittig kontrakt

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

– Det ville da være meget, meget underligt

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Makreller vinder derby i Göteborg

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker scorer ny kontrakt i Italien