Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 20.45
Spillested: Stadion Stožice, Ljubljana
Dommer: François Letexier, Frankrig
På TV: TV2 og TV2 Play
Hashtag: #fordanmark #landsholdet
Holdnyt:
Slovenien
Det slovenske landshold blev fredag besejret med 2-0 af Finland i Helsinki, hvilket var en streg i regningen efter en rigtig flot periode uden nederlag.
Havde man sejret over Finland, ville det have været den femte sejr på stribe for Slovenien, mens det samtidig havde været den niende kamp uden nederlag. Selvom nederlaget til Finland tager brodden af selvtilliden, så er det trods alt et landshold med vind i sejlene og point på kontoen.
Cheftræner Matjaž Kek må dog undvære flere af holdets profiler til opgøret mod Danmark. De er uden deres absolut største stjerne målmand Jan Oblak fra Atletico Madrid, og derfor får Vid Belec formentlig chancen som mod Finland.
Veteranen Jasmin Kurtić er også fraværende på midtbanen på grund af en skade, hvilket vil give plads til yngre kræfter.
Danmark skal dog passe rigtig godt på supertalentet fra RB Salzburg Benjamin Sesko, som spiller i Sloveniens angreb.
Han har været tvivlsom forud for landsholdsterminen, men er dog lykkedes med at blive klar. Han bliver med sine knap to meter noget af en mundfuld for det danske forsvar.
Danmark
Nordirdland blev besejret, men store dele af vejen var det bestemt ikke kønt. Fiaskoen i Kasakhstan blev ikke for alvor vasket væk, men kan man både få tre point og spille overbevisende mod Slovenien, så vil skeptikerne blive færre og entusiamen større.
Selvom det ikke har været kønt siden jubeldagene under EM for to år siden, så er Danmark trods alt store favoritter mod Slovenien, som på papiret er en langt dårligere modstander.
Kasper Hjulmand har dog fået noget at tænke over, da hans foretrukne venstreback Joakim Mæhle ikke er til rådighed. Han pådrog sig et forstrukket ledbånd i foden mod Nordirdland, som holder ham ude mandag aften.
Det er første gang i mere end to år, at Kasper Hjulmand må undvære sin pålidelige back, der i truppen er blevet afløst af Victor Kristiansen. Det bliver formentlig rutinen i Jens Stryger Larsen, som får Mæhles startplads.
Yussuf Poulsen og Alexander Bah er med i truppen til kampen, selv om begge har døjet med skader i foråret.
Mohamed Daramy er ikke rejst med til Slovenien, mens Victor Nelsson tager plads på tribunen til opgøret.
Bud på startopstillinger:
Slovenien (4-3-3): Vid Belec – Zan Karnicnik, David Brekalo, Jaka Bijol, Jure Balkovec – Miha Zajc, Adam Cerin, Sandi Lovric – Petar Stojanovic, Andraz Sporar, Benjamin Sesko
Danmark (3-4-3): Kasper Schmeichel – Joachim Andersen, Simon Kjær, Andreas Christensen – Alexander Bah, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Eriksen, Jens Stryger Larsen – Andreas Skov Olsen, Rasmus Højlund, Jonas Wind
Dom:
Foran et toptændt hjemmepublikum kommer Slovenien til at angribe kampen med ild i øjnene. Omvendt skal Danmark være det bedre hold, men sådan er det bare ikke i øjeblikket, og derfor kan det nemt ende i en ny skuffelse. Buddet bliver, at Danmark rejser hjem med et enkelt point. 1-1 bliver kampen.
Tidligere indbyrdes opgør, form og tabel:
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
MEDIE
22 millioner kroner!
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG