Havde det ikke været for reglerne omkring visum og arbejdstilladelse i England, ville Ousman Jallow med stor sandsynlighed være at finde i enten Arsenal eller Chelsea. Begge klubber har tidligere været ude efter angriberen, der kom til Brøndby til denne sæson og som nu har scoret i sine seneste fem kampe.
Ousman Jallow er fra Gambia og spillede her i Wallidan FC, der er den mest vindende klub i landet. Her startede han som 10-11-årig, men allerede som 15-årig var han så god på ungdomsholdene, at han blev krævet på seniorholdet.
– Selv spillerne fra
førsteholdet krævede, at Ousman skulle med i truppen. Trænerne lagde også
pres på, men jeg var usikker på, om det var en god ide. Jeg spurgte ham
selv, og han ville meget gerne prøve at snuse til førsteholdet, så han
blev rykket op og fik debut men spillede ikke fast i sin første sæson, fortæller O.B Conateh, der er både grundlægger og direktør i Wallidan FC til Tipsbladet.
O.B Conateh var manden, der hentede Ousman Jallow til Wallidan FC efter at den unge spiller havde udmærket sig ved forskellige lokale fodboldkampe men mest havde sin erfaring fra gadefodbold på bare tæer.
Ousman Jallow bombede løs for Wallidan FC og blev hurtigt en fast del af holdet, lige som han kom med på ungdomslandsholdene. Han var en af hovedkræfterne bag Gambias triumf på hjemmebane ved U/17 African Nations Cup i 2005.
To år senere blev dengang 18-årige Ousman Jallow topscorer ved U/20 African Nations Cup, men var på det tidspunkt for længst blevet hentet til Al Ain FC i de Forenede Arabiske Emirater, hvor Ousman Jallow i dag stadig har en stor stjerne efter 15 mål i 19 kampe i forrige sæson.
I Tipsbladet Indsigt kan du læse hele historien om Ousman Jallows karriere fra barndommen til Brøndby, hvor der bliver tegnet et godt billede af både den omsorgsfulde og ekstremt talentfulde side af den 20-årige angriber.
Få også adgang til bladet via e-avisen her!
Brøndby spiller i aften ude mod AaB – følg kampe på LIVECENTER HER!
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Stort dansk flop sat til salg
Her kan du se AGF mod Sabah FK
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
FCM-transfer i fare
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER