Ousman Jallow-debut som 15-årig

Trods sine bare 20 år har Brøndbys Ousman Jallow allerede imponeret i årevis.



Havde det ikke været for reglerne omkring visum og arbejdstilladelse i England, ville Ousman Jallow med stor sandsynlighed være at finde i enten Arsenal eller Chelsea. Begge klubber har tidligere været ude efter angriberen, der kom til Brøndby til denne sæson og som nu har scoret i sine seneste fem kampe.

Ousman Jallow er fra Gambia og spillede her i Wallidan FC, der er den mest vindende klub i landet. Her startede han som 10-11-årig, men allerede som 15-årig var han så god på ungdomsholdene, at han blev krævet på seniorholdet.

– Selv spillerne fra førsteholdet krævede, at Ousman skulle med i truppen. Trænerne lagde også pres på, men jeg var usikker på, om det var en god ide. Jeg spurgte ham selv, og han ville meget gerne prøve at snuse til førsteholdet, så han blev rykket op og fik debut men spillede ikke fast i sin første sæson, fortæller O.B Conateh, der er både grundlægger og direktør i Wallidan FC til Tipsbladet.

O.B Conateh var manden, der hentede Ousman Jallow til Wallidan FC efter at den unge spiller havde udmærket sig ved forskellige lokale fodboldkampe men mest havde sin erfaring fra gadefodbold på bare tæer.

Ousman Jallow bombede løs for Wallidan FC og blev hurtigt en fast del af holdet, lige som han kom med på ungdomslandsholdene. Han var en af hovedkræfterne bag Gambias triumf på hjemmebane ved U/17 African Nations Cup i 2005.

To år senere blev dengang 18-årige Ousman Jallow topscorer ved U/20 African Nations Cup, men var på det tidspunkt for længst blevet hentet til Al Ain FC i de Forenede Arabiske Emirater, hvor Ousman Jallow i dag stadig har en stor stjerne efter 15 mål i 19 kampe i forrige sæson.

I Tipsbladet Indsigt kan du læse hele historien om Ousman Jallows karriere fra barndommen til Brøndby, hvor der bliver tegnet et godt billede af både den omsorgsfulde og ekstremt talentfulde side af den 20-årige angriber.

Få også adgang til bladet via e-avisen her!

Brøndby spiller i aften ude mod AaB – følg kampe på LIVECENTER HER!





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De er færdige i 1. division

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Mæhle kan hentes for spotpris

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Arne Slot fyret af Liverpool

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer