Havde det ikke været for reglerne omkring visum og arbejdstilladelse i England, ville Ousman Jallow med stor sandsynlighed være at finde i enten Arsenal eller Chelsea. Begge klubber har tidligere været ude efter angriberen, der kom til Brøndby til denne sæson og som nu har scoret i sine seneste fem kampe.
Ousman Jallow er fra Gambia og spillede her i Wallidan FC, der er den mest vindende klub i landet. Her startede han som 10-11-årig, men allerede som 15-årig var han så god på ungdomsholdene, at han blev krævet på seniorholdet.
– Selv spillerne fra
førsteholdet krævede, at Ousman skulle med i truppen. Trænerne lagde også
pres på, men jeg var usikker på, om det var en god ide. Jeg spurgte ham
selv, og han ville meget gerne prøve at snuse til førsteholdet, så han
blev rykket op og fik debut men spillede ikke fast i sin første sæson, fortæller O.B Conateh, der er både grundlægger og direktør i Wallidan FC til Tipsbladet.
O.B Conateh var manden, der hentede Ousman Jallow til Wallidan FC efter at den unge spiller havde udmærket sig ved forskellige lokale fodboldkampe men mest havde sin erfaring fra gadefodbold på bare tæer.
Ousman Jallow bombede løs for Wallidan FC og blev hurtigt en fast del af holdet, lige som han kom med på ungdomslandsholdene. Han var en af hovedkræfterne bag Gambias triumf på hjemmebane ved U/17 African Nations Cup i 2005.
To år senere blev dengang 18-årige Ousman Jallow topscorer ved U/20 African Nations Cup, men var på det tidspunkt for længst blevet hentet til Al Ain FC i de Forenede Arabiske Emirater, hvor Ousman Jallow i dag stadig har en stor stjerne efter 15 mål i 19 kampe i forrige sæson.
I Tipsbladet Indsigt kan du læse hele historien om Ousman Jallows karriere fra barndommen til Brøndby, hvor der bliver tegnet et godt billede af både den omsorgsfulde og ekstremt talentfulde side af den 20-årige angriber.
Få også adgang til bladet via e-avisen her!
Brøndby spiller i aften ude mod AaB – følg kampe på LIVECENTER HER!
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW