Havde det ikke været for reglerne omkring visum og arbejdstilladelse i England, ville Ousman Jallow med stor sandsynlighed være at finde i enten Arsenal eller Chelsea. Begge klubber har tidligere været ude efter angriberen, der kom til Brøndby til denne sæson og som nu har scoret i sine seneste fem kampe.
Ousman Jallow er fra Gambia og spillede her i Wallidan FC, der er den mest vindende klub i landet. Her startede han som 10-11-årig, men allerede som 15-årig var han så god på ungdomsholdene, at han blev krævet på seniorholdet.
– Selv spillerne fra
førsteholdet krævede, at Ousman skulle med i truppen. Trænerne lagde også
pres på, men jeg var usikker på, om det var en god ide. Jeg spurgte ham
selv, og han ville meget gerne prøve at snuse til førsteholdet, så han
blev rykket op og fik debut men spillede ikke fast i sin første sæson, fortæller O.B Conateh, der er både grundlægger og direktør i Wallidan FC til Tipsbladet.
O.B Conateh var manden, der hentede Ousman Jallow til Wallidan FC efter at den unge spiller havde udmærket sig ved forskellige lokale fodboldkampe men mest havde sin erfaring fra gadefodbold på bare tæer.
Ousman Jallow bombede løs for Wallidan FC og blev hurtigt en fast del af holdet, lige som han kom med på ungdomslandsholdene. Han var en af hovedkræfterne bag Gambias triumf på hjemmebane ved U/17 African Nations Cup i 2005.
To år senere blev dengang 18-årige Ousman Jallow topscorer ved U/20 African Nations Cup, men var på det tidspunkt for længst blevet hentet til Al Ain FC i de Forenede Arabiske Emirater, hvor Ousman Jallow i dag stadig har en stor stjerne efter 15 mål i 19 kampe i forrige sæson.
I Tipsbladet Indsigt kan du læse hele historien om Ousman Jallows karriere fra barndommen til Brøndby, hvor der bliver tegnet et godt billede af både den omsorgsfulde og ekstremt talentfulde side af den 20-årige angriber.
Få også adgang til bladet via e-avisen her!
Brøndby spiller i aften ude mod AaB – følg kampe på LIVECENTER HER!
LIVE
Superliga-LIVE: Sender stjernefrø på bænken
MEDIE
‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer
EKSKLUSIVT
Rådgivet af flere SL-kendinge i sensationsskifte
NYHEDER
– Sker det ikke, er der stor krise i AGF
OPTAKT
Optakt: OB – FC København
INTERVIEW
Afslører: Dansk interesse i Brøndby-spiller
NYHEDER
Fredericia og AaB vinder i 1. division
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘NK’ ramt af stress midt i drømmeophold
Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”
TRANSFER
Medie sår tvivl om BIF-komets vilde FCK-afsløring
NYHEDER
Hylder Superligaklub: ‘De er kyniske’
OPTAKT
AGF – Silkeborg IF
LIVE
Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller
NYHEDER
– Jeg håber ikke, Victor får varige mén
HELT VILDT
Franculino får kongeløn i Trabzonspor
NYHEDER
José Mourinho forstår ingenting: ‘Helt ærligt..’
NYHEDER
Ud af det blå: Her er Bendtners nye job
INTERVIEW
Ny Superliga-spiller føler sig dårligt behandlet
MEDIE
Medie: Gabriel Pereira tæt på skifte
NYHEDER
Liverpool-boss stopper
EKSKLUSIVT
De er den store vinder i transfervinduet
FANKLUBBEN Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Profiler er gratis
HELT VILDT
Vanvittig pris på Franculino
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa – angriber fraværende
Hylder FCK-stjerne: ‘Han er jo luksus’
OPTAKT
Sønderjyske – AC Horsens
MEDIE
Vardy og Martial på blokken i PL-klub
Hvidovre holder trit med Vejle i toppen
NYHEDER
Froholdt båret fra banen – kørt til hospitalet
EKSKLUSIVT
De er den store taber i transfervinduet
AVIS
Afviste stort bud på FCK-ombejlet SL-profil
NYHEDER