Ousman Jallow-debut som 15-årig

Trods sine bare 20 år har Brøndbys Ousman Jallow allerede imponeret i årevis.



Havde det ikke været for reglerne omkring visum og arbejdstilladelse i England, ville Ousman Jallow med stor sandsynlighed være at finde i enten Arsenal eller Chelsea. Begge klubber har tidligere været ude efter angriberen, der kom til Brøndby til denne sæson og som nu har scoret i sine seneste fem kampe.

Ousman Jallow er fra Gambia og spillede her i Wallidan FC, der er den mest vindende klub i landet. Her startede han som 10-11-årig, men allerede som 15-årig var han så god på ungdomsholdene, at han blev krævet på seniorholdet.

– Selv spillerne fra førsteholdet krævede, at Ousman skulle med i truppen. Trænerne lagde også pres på, men jeg var usikker på, om det var en god ide. Jeg spurgte ham selv, og han ville meget gerne prøve at snuse til førsteholdet, så han blev rykket op og fik debut men spillede ikke fast i sin første sæson, fortæller O.B Conateh, der er både grundlægger og direktør i Wallidan FC til Tipsbladet.

O.B Conateh var manden, der hentede Ousman Jallow til Wallidan FC efter at den unge spiller havde udmærket sig ved forskellige lokale fodboldkampe men mest havde sin erfaring fra gadefodbold på bare tæer.

Ousman Jallow bombede løs for Wallidan FC og blev hurtigt en fast del af holdet, lige som han kom med på ungdomslandsholdene. Han var en af hovedkræfterne bag Gambias triumf på hjemmebane ved U/17 African Nations Cup i 2005.

To år senere blev dengang 18-årige Ousman Jallow topscorer ved U/20 African Nations Cup, men var på det tidspunkt for længst blevet hentet til Al Ain FC i de Forenede Arabiske Emirater, hvor Ousman Jallow i dag stadig har en stor stjerne efter 15 mål i 19 kampe i forrige sæson.

I Tipsbladet Indsigt kan du læse hele historien om Ousman Jallows karriere fra barndommen til Brøndby, hvor der bliver tegnet et godt billede af både den omsorgsfulde og ekstremt talentfulde side af den 20-årige angriber.

Få også adgang til bladet via e-avisen her!

Brøndby spiller i aften ude mod AaB – følg kampe på LIVECENTER HER!







LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Tager skylden for misset Champions League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie