Kevin Diks er tirsdag landet i Jakarta og er stødt til den indonesiske landsholdslejr.
Samme dag havde han også sin første træning med sine nye holdkammerater, og fredag kan han så få debut, når Indonesien møder Japan i den asiatiske VM-kvalifikation.
Og debuten er faktisk allerede garanteret.
– Bare rolig. Han (Kevin Diks) vil med 100 procents sandsynlighed spille, siger landstræner Shin Tae Yong efter tirsdagens træning ifølge CNN i Indonesien.
Den alsidige FC København-spiller ser også selv frem til at kunne kalde sig landsholdsspiller og nyder støtten fra landets fodboldfans
– Jeg er meget taknemmelig over entusiasmen fra folket og deres støtte både, da jeg ankom i lufthavnen og på sociale medier. Jeg vil gerne takke alle for deres støtte. Jeg ser frem til at møde alle på fredag. Jeg glæder mig til jeres opbakning og er meget spændt, siger Kevin Diks til forbundets hjemmeside.
28-årige Kevin Diks har i sandhed kunnet mærke opbakning fra Indonesien, og han har også overfor Tipsbladet sat ord på den kærlighedsstorm, der er fløjet ind over ham fra den sydøstasiatiske øgruppe.
– Det var helt vanvittigt, da billedet med Erick Thohir (formanden for Indonesiens fodboldforbund, red.) kom ud. Jeg kunne slet ikke åbne min Instagram, fordi det bare var for meget, sagde FCK-forsvareren tilbage i oktober.
Justin Hubner, der ligesom Kevin Diks er født og opvokset i Holland, men siden har taget indonesisk pas, ser frem til at spille sammen med FC Københavns altmuligmand.
– Jeg ved ikke, hvilken spiller han er, da han spiller på mange forskellige positioner. Det er kun godt, da det gør det nemmere for holdet. Han har også en masse erfaring, siger centerforsvareren til CNN.
Kevin Diks står noteret for en del hollandske ungdomslandskampe, men har ikke hørt fra dem siden. Derfor valgte han for nyligt at forfølge drømmen om landsholdsfodbold for Indonesien.
Herunder kan du se en video fra, da Kevin Diks møder ind i den indonesiske landsholdslejr.
KAK KEV! 👋🤩
— Timnas Indonesia (@TimnasIndonesia) November 12, 2024
‣ #KitaGaruda pic.twitter.com/vvKJsF1Yir
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER