FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvordan føles det at mærke kærligheden fra noget nær en kvart milliard mennesker?
Det kan Kevin Diks svare på bedre end de fleste.
I sidste uge kom det frem, at FC København-spilleren har valgt at tørne ud for Indonesiens landshold, og dermed skal han repræsentere sit andet hjemland. Kevin Diks har tilbragt noget af landskampspausen i Asien for at tale med fodboldforbundet og få en fornemmelse af, hvad der venter ham
Og det bliver vildt.
– Jeg traf min beslutning lige inden landskamspausen, og den traf jeg både med hjertet og fornuften. Hvis jeg skulle have været udtaget til det hollandske landshold, skulle det nok være sket, da vi spillede Champions League og gjorde det godt, men jeg hørte aldrig det mindste, siger Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige presse.
Siden meddelelsen om Kevin Diks og Indonesiens landshold kom i weekenden, er det gået fuldstændig amok på sociale medier. De seneste par dage har FCK fået 80.000 nye følgere på TikTok og 35.000 nye på Instagram.
Prøv så lige at forestil dig, hvordan det har set ud på Kevin Diks' private profiler.
– Det var helt vanvittigt, da billedet med Erick Thohir (formanden for Indonesiens fodboldforbund, red.) kom ud. Jeg kunne slet ikke åbne min Instagram, fordi det bare var for meget, siger Diks med et stort smil.
– De bakker virkelig landsholdet op, og jeg er meget stolt over at skulle repræsentere Indonesien.
Artiklen fortsætter under billedet
Fik taget billeder i security
Indonesien er nummer 129 på FIFA's verdensrangliste og har blot været med ved en enkelt VM-slutrunde i 1938, så det er ikke nogen fodboldmæssig mastodont, der venter Kevin Diks.
Tingene går dog den rette vej.
– Udviklingen er positiv og går den rette vej. Det er blevet meget mere professionelt, og jeg vil gerne bidrage til, at det fortsætter, fastslår FCK-spilleren, der også understreger, at det spillemæssige niveau ikke ligefrem er bjergtagende.
– Det er ikke det allerflotteste, og det er jeg selvfølgelig indstillet på. Jeg råbte og skreg bare af at se kampene på TV. Det bliver nok endnu vildere, når jeg selv er på banen. Jeg ser meget frem til det, og det bliver helt sikkert en god oplevelse.
Indonesien er en tidligere hollandsk koloni, og derfor kan man opstøve en del hollændere med rødder i det asiatiske land. Blandt andet derfor har Kevin Diks spillet sammen med to indonesiske landsholdsspillere på de hollandske ungdomslandshold tilbage i tidernes morgen.
Nu kan FCK-stjernen se frem til vilde oplevelser i Indonesien.
– Selv personalet i security i lufthavnen ville have billeder af mig. Det var vildt, men det var også en god følelse. Det viser bare, hvor meget de bakker os op. De elsker deres fodboldspillere, og det er jo en god ting, slutter FC Københavns kommende landsholdsspiller for Indonesien.
De allersidste formaliteter mangler fortsat at falde på plads, men hvis alt går vel, kan Kevin Diks debutere for Indonesien i næste måned i VM-kvalifikationen.
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Skidt melding
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER