FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvordan føles det at mærke kærligheden fra noget nær en kvart milliard mennesker?
Det kan Kevin Diks svare på bedre end de fleste.
I sidste uge kom det frem, at FC København-spilleren har valgt at tørne ud for Indonesiens landshold, og dermed skal han repræsentere sit andet hjemland. Kevin Diks har tilbragt noget af landskampspausen i Asien for at tale med fodboldforbundet og få en fornemmelse af, hvad der venter ham
Og det bliver vildt.
– Jeg traf min beslutning lige inden landskamspausen, og den traf jeg både med hjertet og fornuften. Hvis jeg skulle have været udtaget til det hollandske landshold, skulle det nok være sket, da vi spillede Champions League og gjorde det godt, men jeg hørte aldrig det mindste, siger Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige presse.
Siden meddelelsen om Kevin Diks og Indonesiens landshold kom i weekenden, er det gået fuldstændig amok på sociale medier. De seneste par dage har FCK fået 80.000 nye følgere på TikTok og 35.000 nye på Instagram.
Prøv så lige at forestil dig, hvordan det har set ud på Kevin Diks' private profiler.
– Det var helt vanvittigt, da billedet med Erick Thohir (formanden for Indonesiens fodboldforbund, red.) kom ud. Jeg kunne slet ikke åbne min Instagram, fordi det bare var for meget, siger Diks med et stort smil.
– De bakker virkelig landsholdet op, og jeg er meget stolt over at skulle repræsentere Indonesien.
Artiklen fortsætter under billedet
Fik taget billeder i security
Indonesien er nummer 129 på FIFA's verdensrangliste og har blot været med ved en enkelt VM-slutrunde i 1938, så det er ikke nogen fodboldmæssig mastodont, der venter Kevin Diks.
Tingene går dog den rette vej.
– Udviklingen er positiv og går den rette vej. Det er blevet meget mere professionelt, og jeg vil gerne bidrage til, at det fortsætter, fastslår FCK-spilleren, der også understreger, at det spillemæssige niveau ikke ligefrem er bjergtagende.
– Det er ikke det allerflotteste, og det er jeg selvfølgelig indstillet på. Jeg råbte og skreg bare af at se kampene på TV. Det bliver nok endnu vildere, når jeg selv er på banen. Jeg ser meget frem til det, og det bliver helt sikkert en god oplevelse.
Indonesien er en tidligere hollandsk koloni, og derfor kan man opstøve en del hollændere med rødder i det asiatiske land. Blandt andet derfor har Kevin Diks spillet sammen med to indonesiske landsholdsspillere på de hollandske ungdomslandshold tilbage i tidernes morgen.
Nu kan FCK-stjernen se frem til vilde oplevelser i Indonesien.
– Selv personalet i security i lufthavnen ville have billeder af mig. Det var vildt, men det var også en god følelse. Det viser bare, hvor meget de bakker os op. De elsker deres fodboldspillere, og det er jo en god ting, slutter FC Københavns kommende landsholdsspiller for Indonesien.
De allersidste formaliteter mangler fortsat at falde på plads, men hvis alt går vel, kan Kevin Diks debutere for Indonesien i næste måned i VM-kvalifikationen.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TRANSFER