FCK-stjerne i chok: ‘Kunne ikke åbne Instagram’

FC København-stjernen Kevin Diks skal tørne ud for Indonesien, og det har været nogle vanvittige dage, siden nyheden kom ud.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvordan føles det at mærke kærligheden fra noget nær en kvart milliard mennesker? 

Det kan Kevin Diks svare på bedre end de fleste.

I sidste uge kom det frem, at FC København-spilleren har valgt at tørne ud for Indonesiens landshold, og dermed skal han repræsentere sit andet hjemland. Kevin Diks har tilbragt noget af landskampspausen i Asien for at tale med fodboldforbundet og få en fornemmelse af, hvad der venter ham

Og det bliver vildt. 

– Jeg traf min beslutning lige inden landskamspausen, og den traf jeg både med hjertet og fornuften. Hvis jeg skulle have været udtaget til det hollandske landshold, skulle det nok være sket, da vi spillede Champions League og gjorde det godt, men jeg hørte aldrig det mindste, siger Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige presse.

Siden meddelelsen om Kevin Diks og Indonesiens landshold kom i weekenden, er det gået fuldstændig amok på sociale medier. De seneste par dage har FCK fået 80.000 nye følgere på TikTok og 35.000 nye på Instagram.

Prøv så lige at forestil dig, hvordan det har set ud på Kevin Diks' private profiler.

– Det var helt vanvittigt, da billedet med Erick Thohir (formanden for Indonesiens fodboldforbund, red.) kom ud. Jeg kunne slet ikke åbne min Instagram, fordi det bare var for meget, siger Diks med et stort smil. 

– De bakker virkelig landsholdet op, og jeg er meget stolt over at skulle repræsentere Indonesien.

Artiklen fortsætter under billedet 

Fik taget billeder i security
Indonesien er nummer 129 på FIFA's verdensrangliste og har blot været med ved en enkelt VM-slutrunde i 1938, så det er ikke nogen fodboldmæssig mastodont, der venter Kevin Diks.

Tingene går dog den rette vej.

– Udviklingen er positiv og går den rette vej. Det er blevet meget mere professionelt, og jeg vil gerne bidrage til, at det fortsætter, fastslår FCK-spilleren, der også understreger, at det spillemæssige niveau ikke ligefrem er bjergtagende.

– Det er ikke det allerflotteste, og det er jeg selvfølgelig indstillet på. Jeg råbte og skreg bare af at se kampene på TV. Det bliver nok endnu vildere, når jeg selv er på banen. Jeg ser meget frem til det, og det bliver helt sikkert en god oplevelse. 

Indonesien er en tidligere hollandsk koloni, og derfor kan man opstøve en del hollændere med rødder i det asiatiske land. Blandt andet derfor har Kevin Diks spillet sammen med to indonesiske landsholdsspillere på de hollandske ungdomslandshold tilbage i tidernes morgen. 

Nu kan FCK-stjernen se frem til vilde oplevelser i Indonesien.

– Selv personalet i security i lufthavnen ville have billeder af mig. Det var vildt, men det var også en god følelse. Det viser bare, hvor meget de bakker os op. De elsker deres fodboldspillere, og det er jo en god ting, slutter FC Københavns kommende landsholdsspiller for Indonesien. 

De allersidste formaliteter mangler fortsat at falde på plads, men hvis alt går vel, kan Kevin Diks debutere for Indonesien i næste måned i VM-kvalifikationen. 





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Alle storroser Dario Osorio

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

– Det er så ringe, begge dele!

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Her trækkes der lod til VM

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Storklub meldes interesseret

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Skuffet Brian Riemer reagerer

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Skuffer igen

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’