FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvordan føles det at mærke kærligheden fra noget nær en kvart milliard mennesker?
Det kan Kevin Diks svare på bedre end de fleste.
I sidste uge kom det frem, at FC København-spilleren har valgt at tørne ud for Indonesiens landshold, og dermed skal han repræsentere sit andet hjemland. Kevin Diks har tilbragt noget af landskampspausen i Asien for at tale med fodboldforbundet og få en fornemmelse af, hvad der venter ham
Og det bliver vildt.
– Jeg traf min beslutning lige inden landskamspausen, og den traf jeg både med hjertet og fornuften. Hvis jeg skulle have været udtaget til det hollandske landshold, skulle det nok være sket, da vi spillede Champions League og gjorde det godt, men jeg hørte aldrig det mindste, siger Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige presse.
Siden meddelelsen om Kevin Diks og Indonesiens landshold kom i weekenden, er det gået fuldstændig amok på sociale medier. De seneste par dage har FCK fået 80.000 nye følgere på TikTok og 35.000 nye på Instagram.
Prøv så lige at forestil dig, hvordan det har set ud på Kevin Diks' private profiler.
– Det var helt vanvittigt, da billedet med Erick Thohir (formanden for Indonesiens fodboldforbund, red.) kom ud. Jeg kunne slet ikke åbne min Instagram, fordi det bare var for meget, siger Diks med et stort smil.
– De bakker virkelig landsholdet op, og jeg er meget stolt over at skulle repræsentere Indonesien.
Artiklen fortsætter under billedet
Fik taget billeder i security
Indonesien er nummer 129 på FIFA's verdensrangliste og har blot været med ved en enkelt VM-slutrunde i 1938, så det er ikke nogen fodboldmæssig mastodont, der venter Kevin Diks.
Tingene går dog den rette vej.
– Udviklingen er positiv og går den rette vej. Det er blevet meget mere professionelt, og jeg vil gerne bidrage til, at det fortsætter, fastslår FCK-spilleren, der også understreger, at det spillemæssige niveau ikke ligefrem er bjergtagende.
– Det er ikke det allerflotteste, og det er jeg selvfølgelig indstillet på. Jeg råbte og skreg bare af at se kampene på TV. Det bliver nok endnu vildere, når jeg selv er på banen. Jeg ser meget frem til det, og det bliver helt sikkert en god oplevelse.
Indonesien er en tidligere hollandsk koloni, og derfor kan man opstøve en del hollændere med rødder i det asiatiske land. Blandt andet derfor har Kevin Diks spillet sammen med to indonesiske landsholdsspillere på de hollandske ungdomslandshold tilbage i tidernes morgen.
Nu kan FCK-stjernen se frem til vilde oplevelser i Indonesien.
– Selv personalet i security i lufthavnen ville have billeder af mig. Det var vildt, men det var også en god følelse. Det viser bare, hvor meget de bakker os op. De elsker deres fodboldspillere, og det er jo en god ting, slutter FC Københavns kommende landsholdsspiller for Indonesien.
De allersidste formaliteter mangler fortsat at falde på plads, men hvis alt går vel, kan Kevin Diks debutere for Indonesien i næste måned i VM-kvalifikationen.
LIVE
TransferLIVE: Vejle sælger målmand
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TRANSFER