FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvordan føles det at mærke kærligheden fra noget nær en kvart milliard mennesker?
Det kan Kevin Diks svare på bedre end de fleste.
I sidste uge kom det frem, at FC København-spilleren har valgt at tørne ud for Indonesiens landshold, og dermed skal han repræsentere sit andet hjemland. Kevin Diks har tilbragt noget af landskampspausen i Asien for at tale med fodboldforbundet og få en fornemmelse af, hvad der venter ham
Og det bliver vildt.
– Jeg traf min beslutning lige inden landskamspausen, og den traf jeg både med hjertet og fornuften. Hvis jeg skulle have været udtaget til det hollandske landshold, skulle det nok være sket, da vi spillede Champions League og gjorde det godt, men jeg hørte aldrig det mindste, siger Kevin Diks til Tipsbladet og den øvrige presse.
Siden meddelelsen om Kevin Diks og Indonesiens landshold kom i weekenden, er det gået fuldstændig amok på sociale medier. De seneste par dage har FCK fået 80.000 nye følgere på TikTok og 35.000 nye på Instagram.
Prøv så lige at forestil dig, hvordan det har set ud på Kevin Diks' private profiler.
– Det var helt vanvittigt, da billedet med Erick Thohir (formanden for Indonesiens fodboldforbund, red.) kom ud. Jeg kunne slet ikke åbne min Instagram, fordi det bare var for meget, siger Diks med et stort smil.
– De bakker virkelig landsholdet op, og jeg er meget stolt over at skulle repræsentere Indonesien.
Artiklen fortsætter under billedet
Fik taget billeder i security
Indonesien er nummer 129 på FIFA's verdensrangliste og har blot været med ved en enkelt VM-slutrunde i 1938, så det er ikke nogen fodboldmæssig mastodont, der venter Kevin Diks.
Tingene går dog den rette vej.
– Udviklingen er positiv og går den rette vej. Det er blevet meget mere professionelt, og jeg vil gerne bidrage til, at det fortsætter, fastslår FCK-spilleren, der også understreger, at det spillemæssige niveau ikke ligefrem er bjergtagende.
– Det er ikke det allerflotteste, og det er jeg selvfølgelig indstillet på. Jeg råbte og skreg bare af at se kampene på TV. Det bliver nok endnu vildere, når jeg selv er på banen. Jeg ser meget frem til det, og det bliver helt sikkert en god oplevelse.
Indonesien er en tidligere hollandsk koloni, og derfor kan man opstøve en del hollændere med rødder i det asiatiske land. Blandt andet derfor har Kevin Diks spillet sammen med to indonesiske landsholdsspillere på de hollandske ungdomslandshold tilbage i tidernes morgen.
Nu kan FCK-stjernen se frem til vilde oplevelser i Indonesien.
– Selv personalet i security i lufthavnen ville have billeder af mig. Det var vildt, men det var også en god følelse. Det viser bare, hvor meget de bakker os op. De elsker deres fodboldspillere, og det er jo en god ting, slutter FC Københavns kommende landsholdsspiller for Indonesien.
De allersidste formaliteter mangler fortsat at falde på plads, men hvis alt går vel, kan Kevin Diks debutere for Indonesien i næste måned i VM-kvalifikationen.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Storklub meldes interesseret
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Skuffer igen
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER