I mellem 2006 og 2016 var Peter Bonde assistenttræner for Morten Olsen på det danske A-landshold, men nu venter noget helt andet for ham. Han skal nemlig være landstræner for Kinas U19-landshold for kvinder.
Det skriver Ekstra Bladet, der også har talt med Peter Bonde, der før sin tid som Olsens højre hånd selv var cheftræner for det danske kvindelandshold.
– Fodboldmæssigt er Kina et land på vej frem, men de har også tidligere lavet gode resultater på kvindesiden. Aktuelt ligger deres A-landshold nummer 13 på verdensranglisten, og Danmark er nummer 12. Så det viser meget godt niveauet, siger Peter Bonde.
Assistenten til Peter Bonde er også fundet i det danske, og det bliver såmænd Nils Nielsen, der i sommer stod i spidsen for det danske A-landshold for kvinder, der kom i finalen ved EM i Holland, hvorefter han forlod jobbet.
Dermed venter der de to trænere med en baggrund med kvindefodbold en ny udfordring. Den første store prøve bliver U20 VM i Frankrig i august, hvor de kinesiske kvinder allerede er kvalificeret.
Aftalen kom desuden på plads efter et par dage i december, hvor det hele faldt på plads, afslører Bonde, som endvidere kommer til at bo i Beijing i 2018, som kontrakten lyder på.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL
