Peter Bonde og Nils Nielsen bliver trænerdou i Kina

To af de tidligere landstrænere for Danmarks kvindelandshold, Peter Bonde og Nils Nielsen, skal nu være cheftræner og assistenttræner for det kinesiske U19-landshold.



I mellem 2006 og 2016 var Peter Bonde assistenttræner for Morten Olsen på det danske A-landshold, men nu venter noget helt andet for ham. Han skal nemlig være landstræner for Kinas U19-landshold for kvinder.

Det skriver Ekstra Bladet, der også har talt med Peter Bonde, der før sin tid som Olsens højre hånd selv var cheftræner for det danske kvindelandshold.

– Fodboldmæssigt er Kina et land på vej frem, men de har også tidligere lavet gode resultater på kvindesiden. Aktuelt ligger deres A-landshold nummer 13 på verdensranglisten, og Danmark er nummer 12. Så det viser meget godt niveauet, siger Peter Bonde.

Assistenten til Peter Bonde er også fundet i det danske, og det bliver såmænd Nils Nielsen, der i sommer stod i spidsen for det danske A-landshold for kvinder, der kom i finalen ved EM i Holland, hvorefter han forlod jobbet.

Dermed venter der de to trænere med en baggrund med kvindefodbold en ny udfordring. Den første store prøve bliver U20 VM i Frankrig i august, hvor de kinesiske kvinder allerede er kvalificeret.

Aftalen kom desuden på plads efter et par dage i december, hvor det hele faldt på plads, afslører Bonde, som endvidere kommer til at bo i Beijing i 2018, som kontrakten lyder på.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Det ser sort ud for B.93

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort