I mellem 2006 og 2016 var Peter Bonde assistenttræner for Morten Olsen på det danske A-landshold, men nu venter noget helt andet for ham. Han skal nemlig være landstræner for Kinas U19-landshold for kvinder.
Det skriver Ekstra Bladet, der også har talt med Peter Bonde, der før sin tid som Olsens højre hånd selv var cheftræner for det danske kvindelandshold.
– Fodboldmæssigt er Kina et land på vej frem, men de har også tidligere lavet gode resultater på kvindesiden. Aktuelt ligger deres A-landshold nummer 13 på verdensranglisten, og Danmark er nummer 12. Så det viser meget godt niveauet, siger Peter Bonde.
Assistenten til Peter Bonde er også fundet i det danske, og det bliver såmænd Nils Nielsen, der i sommer stod i spidsen for det danske A-landshold for kvinder, der kom i finalen ved EM i Holland, hvorefter han forlod jobbet.
Dermed venter der de to trænere med en baggrund med kvindefodbold en ny udfordring. Den første store prøve bliver U20 VM i Frankrig i august, hvor de kinesiske kvinder allerede er kvalificeret.
Aftalen kom desuden på plads efter et par dage i december, hvor det hele faldt på plads, afslører Bonde, som endvidere kommer til at bo i Beijing i 2018, som kontrakten lyder på.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
