Pierre-Emile Højbjerg hylder dansk duo

Pierre-Emile Højbjerg er rigtigt godt tilfreds med den måde, Danmark kom tilbage i kampen mod Schweiz efter en svær start på anden halvleg.



Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.

– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.

– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2. 

Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg. 

– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.

– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.

Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere FCK-spiller solgt

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

FCK-profil holder VM-drøm i live

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Froholdt med klar transfermelding

Stjerne flirter med Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Brian Riemer med dansk skrækmelding

– En sindssygt fed følelse

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter