Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.
– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.
– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2.
Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg.
– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.
– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg.
Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.
Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien.
LIVE
LIVE: Er han verdens bedste målmand?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER