Pierre-Emile Højbjerg hylder dansk duo

Pierre-Emile Højbjerg er rigtigt godt tilfreds med den måde, Danmark kom tilbage i kampen mod Schweiz efter en svær start på anden halvleg.



Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.

– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.

– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2. 

Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg. 

– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.

– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.

Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Den første i næsten 40 år



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

UEFA med ny stor FC København-straf

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Færdig i FC Midtjylland?

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

OB straffer angriber

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Yoram Zague sigtet i Danmark

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop