Pierre-Emile Højbjerg hylder dansk duo

Pierre-Emile Højbjerg er rigtigt godt tilfreds med den måde, Danmark kom tilbage i kampen mod Schweiz efter en svær start på anden halvleg.



Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.

– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.

– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2. 

Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg. 

– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.

– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.

Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Sean Dyche fyret

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Vild aften! Kun sket én gang før

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ekspert: Det mest positive for FCK

Nægtet Brøndby-skifte

Liverpool tager smal sejr



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Afslører “useriøst bud” fra FC København

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds