Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.
– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.
– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2.
Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg.
– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.
– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg.
Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.
Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien.

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-handel er gået i hårdknude

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afvist af United

Skandale! I har givet op, DBU

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Hård AGF-afsked

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afsløring: Horsens i millionhandel

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afviser millionbud fra Superliga-klub

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Kold krig i ni måneder

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’