Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.
– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.
– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2.
Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg.
– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.
– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg.
Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.
Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien.
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
Trist melding om Emil Højlund
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
Barcelona sejrer i lokalopgør
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
NYHEDER