Pierre-Emile Højbjerg hylder dansk duo

Pierre-Emile Højbjerg er rigtigt godt tilfreds med den måde, Danmark kom tilbage i kampen mod Schweiz efter en svær start på anden halvleg.



Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.

– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.

– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2. 

Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg. 

– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.

– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.

Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien. 





Afsløring: Randers køber Benjamin Örn




LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Brøndby præsenterer ny profil

AGF var klar med rekordbeløb

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Danskerklub fyrer træneren

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker