Med 2-2 ude mod Schweiz står Danmark i en glimrende situation i Nations League, og efter landskampen i St. Gallen var den danske kaptajn Pierre-Emile Højbjerg i godt humør, selvom han også var godt forslået efter de 94 minutter.
– Nogle gange må man gå dybt, og nogle gange er der flere kampe i kampene. Jeg synes, at første halvleg var relativt lige. De fører 2-1, men vi kunne lige så godt have ført. Vi har nogle muligheder og nogle kontraangreb, hvor vi spiller os fint igennem. Vi ved, at Schweiz bringer mange folk med frem, når de presser, så hvis vi kunne spille igennem det, så var der relativt åbent til muligheder, specielt i første halvleg.
– I anden halvleg synes jeg, at de sidder fuldstændigt på os i de første 10-20 minutter, hvor vi faktisk ser dårlige ud. At vi kommer tilbage og tager fat i kampen, det synes jeg er imponerede, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg i et interview med TV 2.
Lars Knudsen valgte kort inde i anden halvleg at ændre hele Danmarks offensiv, hvor Jonas Wind og Andreas Skov Olsen kom ind, og særligt de to spillere fik efter kampen ros af Pierre-Emile Højbjerg.
– Igen må jeg bare rose de folk, der kommer ind. ‘Joni’ (Wind, red.), ‘Andy’ (Skov Olsen, red.) og Jens Stage også. Nu spillede de ikke mod Spanien i lørdags, men at de så er klar her sidst i samlingen og leverer sådan en præstation og tager holdet med i dag, er imponerende.
– Hvis jeg ikke tager helt fejl, så var det Andy, der lagde op til begge mål i Parken mod Schweiz. Det er sådan nogle ting, man har brug for. Hvis man vil være et godt hold, så er det ikke kun de 11, der starter, det er alle, der er med. Vi vil alle sammen godt starte, det kan jeg godt forstå, og man skal også være ærlig, når man ikke starter, men jeg må bare tage hatten af for Andy og Jonas for den måde, de kom ind på i dag, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg.
Med to spillerunder tilbage ligger Danmark på andenpladsen med syv point, mens Serbien ligger på tredjepladsen med fire point.
Dermed står Danmark med særdeles gode kort til at gå videre til Final Eight inden de sidste to spillerunder i november, hvor der venter kampe mod Spanien og Serbien.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
I svime over Højlund
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
Medie peger på FC København
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
Choktransfer?
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!