Kamil Grabara betragtes som en af Europas meget dygtige unge keepere, og det er svært at forestille sig hans stjerne blive lavere fremover.
Alligevel er den nuværende FCK- og kommende Wolfsburg-keeper langt nede i køen, når det kommer til landsholdet.
Grabara er ikke blandt landstræner Michal Probierz' tre udvalgte, og på et nyligt pressemøde kunne Probierz fortælle, at hans målmandshierarki står fast indtil afslutningen af EM, hvis Polen da kvalificerer sig, og at han ikke er en person, som kommer til at ændre noget.
Dermed kan FCK-stjernens EM-drømme være meget langt væk. Det samme kan siges om Nice-keeperen Marcin Bulka, som kun er med til disse landskampe på et afbud. At se bort fra de to målmænd er ikke noget, som vækker begejstring hos den tidligere landsholdskeeper Radoslaw Majdan, som udtrykker stor kritik i mediet Super express.
– Marcin Bulka og Kamil Grabara fortjener at blive udtaget noget oftere, og det er et indiskutabelt faktum. Træneren modsiger sig selv. På den ene side siger han, at han allerede har etableret hierarkiet af målmænd, og på den anden side hævder han, at han udtager de angribere, som spiller for deres klubber og scorer mål.
– Dette viste sig, da han ikke udtog Arek Milik. Når det kommer til at etablere et hierarki af målmænd, er det ikke helt rimeligt, fordi situationen er dynamisk, lyder det fra Majdan.
Majdan er eksempelvis utilfreds med, at en målmand som Bartlomiej Dragowski normalt er blandt de tre målmænd, selv om han står i den italienske serie B. Eksempelvis kan Grabara prale af at stå på den største scene i Champions League, og Bulka har holdt ni clean sheets i 12 ligakampe for Nice i Ligue 1.
– Bulka er fantastisk i Frankrig, og halvdelen af Europa taler om ham, for ingen har sådan en statistik i top fem-ligaerne. Derfor er det naturligt at udtage ham. Det vil være smart at have dem på landsholdslejrene for at se, hvordan Bulka og Grabara ser ud. Der skal også kæmpes om titlen som førstemålmand i den nærmeste fremtid, eftersom Wojciech Szczęsny overvejer at stoppe på landsholdet.
Han slutter kritikken med at sige, at hvis dygtige målmænd som Bulka og Grabara ikke bliver udtaget, så må det betyde, at Polen er blandt de bedste i Europa på lige netop den position.
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
– Vi tror på et godt resultat
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
TIPSBLADETS DOM