Polsk ekspert raser: Grabara fortjener det

Kamil Grabara fortjener at blive udtaget til det polske landshold, lyder det fra en af landets tidligere landsholdsmålmænd.



Kamil Grabara betragtes som en af Europas meget dygtige unge keepere, og det er svært at forestille sig hans stjerne blive lavere fremover. 

Alligevel er den nuværende FCK- og kommende Wolfsburg-keeper langt nede i køen, når det kommer til landsholdet. 

Grabara er ikke blandt landstræner Michal Probierz' tre udvalgte, og på et nyligt pressemøde kunne Probierz fortælle, at hans målmandshierarki står fast indtil afslutningen af EM, hvis Polen da kvalificerer sig, og at han ikke er en person, som kommer til at ændre noget. 

Dermed kan FCK-stjernens EM-drømme være meget langt væk. Det samme kan siges om Nice-keeperen Marcin Bulka, som kun er med til disse landskampe på et afbud. At se bort fra de to målmænd er ikke noget, som vækker begejstring hos den tidligere landsholdskeeper Radoslaw Majdan, som udtrykker stor kritik i mediet Super express.

– Marcin Bulka og Kamil Grabara fortjener at blive udtaget noget oftere, og det er et indiskutabelt faktum. Træneren modsiger sig selv. På den ene side siger han, at han allerede har etableret hierarkiet af målmænd, og på den anden side hævder han, at han udtager de angribere, som spiller for deres klubber og scorer mål. 

– Dette viste sig, da han ikke udtog Arek Milik. Når det kommer til at etablere et hierarki af målmænd, er det ikke helt rimeligt, fordi situationen er dynamisk, lyder det fra Majdan. 

Majdan er eksempelvis utilfreds med, at en målmand som Bartlomiej Dragowski normalt er blandt de tre målmænd, selv om han står i den italienske serie B. Eksempelvis kan Grabara prale af at stå på den største scene i Champions League, og Bulka har holdt ni clean sheets i 12 ligakampe for Nice i Ligue 1. 

– Bulka er fantastisk i Frankrig, og halvdelen af Europa taler om ham, for ingen har sådan en statistik i top fem-ligaerne. Derfor er det naturligt at udtage ham. Det vil være smart at have dem på landsholdslejrene for at se, hvordan Bulka og Grabara ser ud. Der skal også kæmpes om titlen som førstemålmand i den nærmeste fremtid, eftersom Wojciech Szczęsny overvejer at stoppe på landsholdet. 

Han slutter kritikken med at sige, at hvis dygtige målmænd som Bulka og Grabara ikke bliver udtaget, så må det betyde, at Polen er blandt de bedste i Europa på lige netop den position.





Jagter dansk erstatning




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

David Nielsen er stensikker

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

USA – Belgien

Portugal – Spanien