Kamil Grabara betragtes som en af Europas meget dygtige unge keepere, og det er svært at forestille sig hans stjerne blive lavere fremover.
Alligevel er den nuværende FCK- og kommende Wolfsburg-keeper langt nede i køen, når det kommer til landsholdet.
Grabara er ikke blandt landstræner Michal Probierz' tre udvalgte, og på et nyligt pressemøde kunne Probierz fortælle, at hans målmandshierarki står fast indtil afslutningen af EM, hvis Polen da kvalificerer sig, og at han ikke er en person, som kommer til at ændre noget.
Dermed kan FCK-stjernens EM-drømme være meget langt væk. Det samme kan siges om Nice-keeperen Marcin Bulka, som kun er med til disse landskampe på et afbud. At se bort fra de to målmænd er ikke noget, som vækker begejstring hos den tidligere landsholdskeeper Radoslaw Majdan, som udtrykker stor kritik i mediet Super express.
– Marcin Bulka og Kamil Grabara fortjener at blive udtaget noget oftere, og det er et indiskutabelt faktum. Træneren modsiger sig selv. På den ene side siger han, at han allerede har etableret hierarkiet af målmænd, og på den anden side hævder han, at han udtager de angribere, som spiller for deres klubber og scorer mål.
– Dette viste sig, da han ikke udtog Arek Milik. Når det kommer til at etablere et hierarki af målmænd, er det ikke helt rimeligt, fordi situationen er dynamisk, lyder det fra Majdan.
Majdan er eksempelvis utilfreds med, at en målmand som Bartlomiej Dragowski normalt er blandt de tre målmænd, selv om han står i den italienske serie B. Eksempelvis kan Grabara prale af at stå på den største scene i Champions League, og Bulka har holdt ni clean sheets i 12 ligakampe for Nice i Ligue 1.
– Bulka er fantastisk i Frankrig, og halvdelen af Europa taler om ham, for ingen har sådan en statistik i top fem-ligaerne. Derfor er det naturligt at udtage ham. Det vil være smart at have dem på landsholdslejrene for at se, hvordan Bulka og Grabara ser ud. Der skal også kæmpes om titlen som førstemålmand i den nærmeste fremtid, eftersom Wojciech Szczęsny overvejer at stoppe på landsholdet.
Han slutter kritikken med at sige, at hvis dygtige målmænd som Bulka og Grabara ikke bliver udtaget, så må det betyde, at Polen er blandt de bedste i Europa på lige netop den position.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
– Det er et møghold!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Sendt hjem fra FC København-træning
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG