PARKEN (Tipsbladet): Danmark er uden et par af sine største stjerner mod Protugal torsdag aften, når Andreas Christensen fra FC Barcelona og anfører Pierre-Emile Højbjerg fra Marseille er ude.
I stedet må andre spillere træde til, og Portugals landstræner, Roberto Martinez, er ikke et sekund i tvivl om, at Danmarks talentmasse nok skal klare det.
Ja, faktisk har Roberto Martinez kun kæmpe ros til overs for det danske talentarbejde, slår han fast på pressemødet med portugiserne onsdag aften.
– Det sker i fodbold (at der er skadede spillere, red.). Der er altid spillere, der mangler. Men når du ser på erstatninger…, siger Roberto Martinez og tilføjer:
– Jeg taler altid om portugisiske spillere, og at måden, vi udvikler spillere på, er utrolig i en befolkning på 10 millioner. Og den næstbedste nation til at udvikle spillere er Danmark. Den bedste måde at se dette på er at se på forholdet mellem antallet af minutter i Champions League og befolkningen. Der er Portugal bedst, Danmark er næstbedst.
For at understrege sin pointe fremhævede Martinez tre af de unge danskere i Brian Riemers landsholdstrup.
– Når man ser på talenter som (Gustav) Isaksen, (Mika) Biereth, Conrad Harder… De er fantastiske spillere og er klar til at vise den lysende fremtid, dansk fodbold har. Så der er spillere, der er ude (af torsdagens kamp, red.), men der er også spillere på vej, lyder det.
På pressemødet understregede Portugal-træneren også, at han ser frem til kampen i Danmark
– Vi har stor respekt for Danmark. Især på deres hjemmebane, er det virkelig et svært hold at møde, fordi Parken er et helt særligt sted. Der er altid en helt speciel atmosfære, som tilskuerne skaber fra tribunerne. Derfor kan jeg utroligt godt lide, at komme til Danmark for at spille kampe, siger Roberto Martinez.
Danmark og Portugal brager sammen klokken 20.45 torsdag aften i Parken. Der er returkamp i Portugal søndag.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
DAGENS SPILFORSLAG
Midtjyder i irsk skydetelt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER