Portugal-træner fremhæver tre danskere

Danmark er fremragende til at udvikle talenter, lyder rosen.



PARKEN (Tipsbladet): Danmark er uden et par af sine største stjerner mod Protugal torsdag aften, når Andreas Christensen fra FC Barcelona og anfører Pierre-Emile Højbjerg fra Marseille er ude. 

I stedet må andre spillere træde til, og Portugals landstræner, Roberto Martinez, er ikke et sekund i tvivl om, at Danmarks talentmasse nok skal klare det. 

Ja, faktisk har Roberto Martinez kun kæmpe ros til overs for det danske talentarbejde, slår han fast på pressemødet med portugiserne onsdag aften. 

– Det sker i fodbold (at der er skadede spillere, red.). Der er altid spillere, der mangler. Men når du ser på erstatninger…, siger Roberto Martinez og tilføjer: 

– Jeg taler altid om portugisiske spillere, og at måden, vi udvikler spillere på, er utrolig i en befolkning på 10 millioner. Og den næstbedste nation til at udvikle spillere er Danmark. Den bedste måde at se dette på er at se på forholdet mellem antallet af minutter i Champions League og befolkningen. Der er Portugal bedst, Danmark er næstbedst.

For at understrege sin pointe fremhævede Martinez tre af de unge danskere i Brian Riemers landsholdstrup. 

– Når man ser på talenter som (Gustav) Isaksen, (Mika) Biereth, Conrad Harder… De er fantastiske spillere og er klar til at vise den lysende fremtid, dansk fodbold har. Så der er spillere, der er ude (af torsdagens kamp, red.), men der er også spillere på vej, lyder det. 

På pressemødet understregede Portugal-træneren også, at han ser frem til kampen i Danmark  

– Vi har stor respekt for Danmark. Især på deres hjemmebane, er det virkelig et svært hold at møde, fordi Parken er et helt særligt sted. Der er altid en helt speciel atmosfære, som tilskuerne skaber fra tribunerne. Derfor kan jeg utroligt godt lide, at komme til Danmark for at spille kampe, siger Roberto Martinez. 

Danmark og Portugal brager sammen klokken 20.45 torsdag aften i Parken. Der er returkamp i Portugal søndag. 





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Frygter Christian Eriksen-problem

– Det var en af de værste dage

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..