Portugal-træner fremhæver tre danskere

Danmark er fremragende til at udvikle talenter, lyder rosen.



PARKEN (Tipsbladet): Danmark er uden et par af sine største stjerner mod Protugal torsdag aften, når Andreas Christensen fra FC Barcelona og anfører Pierre-Emile Højbjerg fra Marseille er ude. 

I stedet må andre spillere træde til, og Portugals landstræner, Roberto Martinez, er ikke et sekund i tvivl om, at Danmarks talentmasse nok skal klare det. 

Ja, faktisk har Roberto Martinez kun kæmpe ros til overs for det danske talentarbejde, slår han fast på pressemødet med portugiserne onsdag aften. 

– Det sker i fodbold (at der er skadede spillere, red.). Der er altid spillere, der mangler. Men når du ser på erstatninger…, siger Roberto Martinez og tilføjer: 

– Jeg taler altid om portugisiske spillere, og at måden, vi udvikler spillere på, er utrolig i en befolkning på 10 millioner. Og den næstbedste nation til at udvikle spillere er Danmark. Den bedste måde at se dette på er at se på forholdet mellem antallet af minutter i Champions League og befolkningen. Der er Portugal bedst, Danmark er næstbedst.

For at understrege sin pointe fremhævede Martinez tre af de unge danskere i Brian Riemers landsholdstrup. 

– Når man ser på talenter som (Gustav) Isaksen, (Mika) Biereth, Conrad Harder… De er fantastiske spillere og er klar til at vise den lysende fremtid, dansk fodbold har. Så der er spillere, der er ude (af torsdagens kamp, red.), men der er også spillere på vej, lyder det. 

På pressemødet understregede Portugal-træneren også, at han ser frem til kampen i Danmark  

– Vi har stor respekt for Danmark. Især på deres hjemmebane, er det virkelig et svært hold at møde, fordi Parken er et helt særligt sted. Der er altid en helt speciel atmosfære, som tilskuerne skaber fra tribunerne. Derfor kan jeg utroligt godt lide, at komme til Danmark for at spille kampe, siger Roberto Martinez. 

Danmark og Portugal brager sammen klokken 20.45 torsdag aften i Parken. Der er returkamp i Portugal søndag. 







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slipper for stjerne

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’