PARKEN (Tipsbladet): Danmark er uden et par af sine største stjerner mod Protugal torsdag aften, når Andreas Christensen fra FC Barcelona og anfører Pierre-Emile Højbjerg fra Marseille er ude.
I stedet må andre spillere træde til, og Portugals landstræner, Roberto Martinez, er ikke et sekund i tvivl om, at Danmarks talentmasse nok skal klare det.
Ja, faktisk har Roberto Martinez kun kæmpe ros til overs for det danske talentarbejde, slår han fast på pressemødet med portugiserne onsdag aften.
– Det sker i fodbold (at der er skadede spillere, red.). Der er altid spillere, der mangler. Men når du ser på erstatninger…, siger Roberto Martinez og tilføjer:
– Jeg taler altid om portugisiske spillere, og at måden, vi udvikler spillere på, er utrolig i en befolkning på 10 millioner. Og den næstbedste nation til at udvikle spillere er Danmark. Den bedste måde at se dette på er at se på forholdet mellem antallet af minutter i Champions League og befolkningen. Der er Portugal bedst, Danmark er næstbedst.
For at understrege sin pointe fremhævede Martinez tre af de unge danskere i Brian Riemers landsholdstrup.
– Når man ser på talenter som (Gustav) Isaksen, (Mika) Biereth, Conrad Harder… De er fantastiske spillere og er klar til at vise den lysende fremtid, dansk fodbold har. Så der er spillere, der er ude (af torsdagens kamp, red.), men der er også spillere på vej, lyder det.
På pressemødet understregede Portugal-træneren også, at han ser frem til kampen i Danmark
– Vi har stor respekt for Danmark. Især på deres hjemmebane, er det virkelig et svært hold at møde, fordi Parken er et helt særligt sted. Der er altid en helt speciel atmosfære, som tilskuerne skaber fra tribunerne. Derfor kan jeg utroligt godt lide, at komme til Danmark for at spille kampe, siger Roberto Martinez.
Danmark og Portugal brager sammen klokken 20.45 torsdag aften i Parken. Der er returkamp i Portugal søndag.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
HELT VILDT
En voldsom ulighed
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE