Portugal-træner fremhæver tre danskere

Danmark er fremragende til at udvikle talenter, lyder rosen.



PARKEN (Tipsbladet): Danmark er uden et par af sine største stjerner mod Protugal torsdag aften, når Andreas Christensen fra FC Barcelona og anfører Pierre-Emile Højbjerg fra Marseille er ude. 

I stedet må andre spillere træde til, og Portugals landstræner, Roberto Martinez, er ikke et sekund i tvivl om, at Danmarks talentmasse nok skal klare det. 

Ja, faktisk har Roberto Martinez kun kæmpe ros til overs for det danske talentarbejde, slår han fast på pressemødet med portugiserne onsdag aften. 

– Det sker i fodbold (at der er skadede spillere, red.). Der er altid spillere, der mangler. Men når du ser på erstatninger…, siger Roberto Martinez og tilføjer: 

– Jeg taler altid om portugisiske spillere, og at måden, vi udvikler spillere på, er utrolig i en befolkning på 10 millioner. Og den næstbedste nation til at udvikle spillere er Danmark. Den bedste måde at se dette på er at se på forholdet mellem antallet af minutter i Champions League og befolkningen. Der er Portugal bedst, Danmark er næstbedst.

For at understrege sin pointe fremhævede Martinez tre af de unge danskere i Brian Riemers landsholdstrup. 

– Når man ser på talenter som (Gustav) Isaksen, (Mika) Biereth, Conrad Harder… De er fantastiske spillere og er klar til at vise den lysende fremtid, dansk fodbold har. Så der er spillere, der er ude (af torsdagens kamp, red.), men der er også spillere på vej, lyder det. 

På pressemødet understregede Portugal-træneren også, at han ser frem til kampen i Danmark  

– Vi har stor respekt for Danmark. Især på deres hjemmebane, er det virkelig et svært hold at møde, fordi Parken er et helt særligt sted. Der er altid en helt speciel atmosfære, som tilskuerne skaber fra tribunerne. Derfor kan jeg utroligt godt lide, at komme til Danmark for at spille kampe, siger Roberto Martinez. 

Danmark og Portugal brager sammen klokken 20.45 torsdag aften i Parken. Der er returkamp i Portugal søndag. 







LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Jagter dansk erstatning

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Scorer vanvittig løn i Premier League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA – Belgien

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”