Tipsbladet i Helsingør
73 landskampe og 12 scoringer – og så har flere af dem endda været nogle rigtig vigtige af slagsen.
Yussuf Poulsen er en af de danske spillere, som har præget landsholdet gennem de seneste mange år, både med helhjertede præstationer og vigtige scoringer som eksempelvis mål mod Peru og Schweiz.
Man kan lede tankerne hen imod, at han har en helt særlig evne til at score vigtige mål – som han også gjorde det mod San Marino for en måneds tid siden, hvor han blev matchvinder i anden halvleg. Selv mener Yussuf Poulsen ikke, at det er en særlig evne, at han scorer vigtige mål på det danske landshold.
– Der har været nogle stykker, som har været rigtig vigtige. Om jeg har en evne til det, ved jeg ikke. Selvfølgelig er man super glad, når man får tre point, og det er det vigtigste i fodbold. Det gør, at vi står i en situation nu, hvor vi har en finale i Parken, og det havde vi ikke nødvendigvis haft, hvis det ikke var sket, siger han til Tipsbladet og de fremmødte medier fra landsholdslejren på Hotel Marienlyst i Helsingør.
Her er Poulsen en af de spillere, som har fået pressetjansen denne mandag. Her har han taget sig god tid, og han er den, som medierne får lov til at tale med.
Den snak udvikler sig hen imod, om fodboldspillere efterhånden bliver afskrevet for hurtigt, og helt konkret peger Yussuf Poulsen på, at det er noget, som medierne også har gjort imod ham, hvis han eksempelvis er gået glip af landskampe på grund af skader. Han mener da heller ikke, at han har noget at bevise på det danske landshold.
– Det synes jeg ikke, at jeg har. Jeg går heller aldrig ind til en fodboldkamp eller en samling, fordi jeg skal bevise noget for nogen som helst. Jeg ved, hvad jeg kan, og dem, der synes, det er godt nok, stiller mig på banen, og det er der relativt mange trænere, der gør. Hvis man synes noget andet, er det jo sådan.
– Jeg har været meget skadet i de perioder, der har været landsholdssamlinger, og det har været mange af grundene til, at jeg ikke har været med. Så ja, I er lidt hurtige til at afskrive folk engang imellem.
Har du følt dig afskrevet?
– Nu læser jeg ikke så mange medier, så jeg ved ikke, hvor meget I har skrevet om mig. Men nej. For mig er det også ligegyldigt, jeg går ikke så meget op i det, lyder det fra ham.
Den høje angriber er i godt humør. Flere gange kommer der en sjov kommentar fra ham, og det er tydeligt at mærke på ham, at han glæder sig til de kommende kampe. Særligt fredagens hjemmekamp mod Slovenien er noteret, for her kan Danmark kvalificere sig til EM med en sejr.
– Det bliver to fede kampe at spille, især den første. Jeg håber, at vi kan sikre EM-billetten i Parken – det vil være fedt! Det vil være første gang for mig. Jeg gider ikke gøre det oppe i det der Irland eller i Nordirland! Så lad os hellere gøre det i Parken, lyder det med et grin fra ham.
Han slår fast, at fodbold handler om at vinde, hvorfor han ikke er så bekymret over de ikke så prangende danske præstationer på det seneste.
Derudover siger han, at Danmark spillede tæt på verdens bedste kvalifikation til VM, og at det bliver svært at gøre det bedre end det.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF