Lucas Andersen har taget hul på et nyt fodboldeventyr i udlandet og skal fremover tørne ud for Queens Park Rangers, der huserer i Englands næstbedste række, hvor London-klubben kæmper en hård kamp for overlevelse.
I den engelske hovedstad er Lucas Andersen blevet genforenet med sin tidligere AaB-chef Marti Cifuentes, der for tre måneder siden blev hyret som ny manager i Queens Park Rangers.
Jeg vil sige, det er win-win for alle parter med tanke på den situation, AaB er i
Marti CifuentesManager, QPR
Tipsbladet har talt med 41-årige Cifuentes, der rent faktisk ikke så ret meget til Lucas Andersen i løbet af det år, han stod i spidsen for AaB. Lucas Andersen var skadet det meste af tiden og spillede derfor kun et fåtal af kampe under Cifuentes.
Ikke desto mindre gav QPR-bossen sine varmeste anbefalinger, da Lucas Andersen blev et emne i London-klubben.
– Jeg har altid været en stor beundrer af Lucas, som har været en markant spiller i dansk fodbold i mange år. Da jeg kom til AaB, var han på vej tilbage fra en lang skadespause, men da han blev klar, præsterede han med det samme på et højt niveau, siger Marti Cifuentes til Tipsbladet og tilføjer:
– Lucas og jeg har altid haft en god relation på- og udenfor banen, og jeg er glad for, at han nu er her i Queens Park Rangers. Jeg vil sige, det er win-win for alle parter med tanke på den situation, AaB er i.

Sluttede som reserve i AaB
Den 29-årige dansker blev præsenteret som ny QPR-spiller i mandags, og han træner fuldt med i London-klubben. Han mangler dog stadig et par procenter, da han som bekendt kommer fra en lang kamppause i Aalborg.
Lucas Andersen har desuden været endnu længere tid fra banen, for han sluttede efterårssæsonen som bænkevarmer i AaB. De fem sidste kampe bød kun på samlet 27 minutters spilletid.
Marti, hvorfor tror du, at Lucas Andersen kan blive en forstærkning for QPR, når han til sidst ikke kunne komme på holdet for AaB i Danmarks næstbedste række?
– Man skal ikke vurdere en spiller ud fra de seneste tre måneder. Meget afhænger også af situationen i klubben. AaB spiller i den næstbedste række nu og har gang i et helt nyt projekt med en anden måde at spille på. Jeg kender Lucas' kvaliteter, og det er det, jeg fokuserer på. Jeg ved, at hvis han rammer sit topniveau, kan han blive en kæmpe spiller for os, siger Cifuentes og tilføjer:
– Han har haft nogle slemme skader tidligere i karrieren, men han har været skadesfri i 18 måneder nu, og når han er fit, er han én af de dygtigste spillere i dansk fodbold. Jeg synes ikke, det giver mening at sammenligne 17-årige Lucas Andersen med den 29-årige spiller, han er nu.

Marti Cifuentes fastslår, at Lucas Andersen var meget opsat på at komme til Queens Park Rangers, men kærligheden til AaB fejler ikke noget.
– Lucas har en kæmpe kærlighed til AaB og til Aalborg, og jeg er sikker på, at både klubben og byen altid vil tale varmt om ham. Jeg er sikker på, at han stadig vil følge klubben tæt og heppe på, at AaB vender tilbage til Superligaen, slutter QPR-bossen.
Lucas Andersen har skrevet en kontrakt på halvandet år med Queens Park Rangers.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
AC Horsens er tilbage i Superligaen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER