Lucas Andersen har taget hul på et nyt fodboldeventyr i udlandet og skal fremover tørne ud for Queens Park Rangers, der huserer i Englands næstbedste række, hvor London-klubben kæmper en hård kamp for overlevelse.
I den engelske hovedstad er Lucas Andersen blevet genforenet med sin tidligere AaB-chef Marti Cifuentes, der for tre måneder siden blev hyret som ny manager i Queens Park Rangers.
Jeg vil sige, det er win-win for alle parter med tanke på den situation, AaB er i
Marti CifuentesManager, QPR
Tipsbladet har talt med 41-årige Cifuentes, der rent faktisk ikke så ret meget til Lucas Andersen i løbet af det år, han stod i spidsen for AaB. Lucas Andersen var skadet det meste af tiden og spillede derfor kun et fåtal af kampe under Cifuentes.
Ikke desto mindre gav QPR-bossen sine varmeste anbefalinger, da Lucas Andersen blev et emne i London-klubben.
– Jeg har altid været en stor beundrer af Lucas, som har været en markant spiller i dansk fodbold i mange år. Da jeg kom til AaB, var han på vej tilbage fra en lang skadespause, men da han blev klar, præsterede han med det samme på et højt niveau, siger Marti Cifuentes til Tipsbladet og tilføjer:
– Lucas og jeg har altid haft en god relation på- og udenfor banen, og jeg er glad for, at han nu er her i Queens Park Rangers. Jeg vil sige, det er win-win for alle parter med tanke på den situation, AaB er i.

Sluttede som reserve i AaB
Den 29-årige dansker blev præsenteret som ny QPR-spiller i mandags, og han træner fuldt med i London-klubben. Han mangler dog stadig et par procenter, da han som bekendt kommer fra en lang kamppause i Aalborg.
Lucas Andersen har desuden været endnu længere tid fra banen, for han sluttede efterårssæsonen som bænkevarmer i AaB. De fem sidste kampe bød kun på samlet 27 minutters spilletid.
Marti, hvorfor tror du, at Lucas Andersen kan blive en forstærkning for QPR, når han til sidst ikke kunne komme på holdet for AaB i Danmarks næstbedste række?
– Man skal ikke vurdere en spiller ud fra de seneste tre måneder. Meget afhænger også af situationen i klubben. AaB spiller i den næstbedste række nu og har gang i et helt nyt projekt med en anden måde at spille på. Jeg kender Lucas' kvaliteter, og det er det, jeg fokuserer på. Jeg ved, at hvis han rammer sit topniveau, kan han blive en kæmpe spiller for os, siger Cifuentes og tilføjer:
– Han har haft nogle slemme skader tidligere i karrieren, men han har været skadesfri i 18 måneder nu, og når han er fit, er han én af de dygtigste spillere i dansk fodbold. Jeg synes ikke, det giver mening at sammenligne 17-årige Lucas Andersen med den 29-årige spiller, han er nu.

Marti Cifuentes fastslår, at Lucas Andersen var meget opsat på at komme til Queens Park Rangers, men kærligheden til AaB fejler ikke noget.
– Lucas har en kæmpe kærlighed til AaB og til Aalborg, og jeg er sikker på, at både klubben og byen altid vil tale varmt om ham. Jeg er sikker på, at han stadig vil følge klubben tæt og heppe på, at AaB vender tilbage til Superligaen, slutter QPR-bossen.
Lucas Andersen har skrevet en kontrakt på halvandet år med Queens Park Rangers.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Victor Froholdt bliver matchvinder
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
‘Schmedes er under pres’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
INTERVIEW
– Det er lort!
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER