Racisme mod United-spiller: Vil politianmelde det

Manchester United-talentet Anthony Elanga blev ifølge eget udsagn udsat for racisme i en U21-landskamp i går. Nu vil det svenske forbund politianmelde en modstander.



Tim Prica sikrede Sverige et enkelt point i tirsdagens U21-EM-kvalifikationskamp mod Italien, men det er en anden spiller med en Superliga-kending som far, der fylder mest i overskrifter her dagen derpå.

Anthony Elanga, der er søn af den tidligere Brøndby-spiller Joseph Elanga og til daglig er på kontrakt i Manchester United, blev ifølge eget udsagn udsat for racisme af en italiensk modstander. Det vil det svenske fodboldforbund ikke finde sig i.

Derfor agter det nu at politianmelde italieneren.

– Der er ingen tvivl om, hvordan han (Elanga, red.) har opfattet det, og det går vi selvsagt videre med. Vi er i gang nede i Italien nu. Jeg har kontakt med dele af ledelsen omkring holdet, som er dernede, og vi forsøger at indlevere en politianmeldelse hos italiensk politi.

– Vi forsøger at anmelde det i samme land, som forbrydelsen har fundet sted, hvilket er det, man skal gøre, siger Svenska Fotbollförbundets sikkerhedschef, Martin Fredman, til Fotbollskanalen.

Sikkerhedschefen vil ikke sige præcis, hvad den italienske spiller angiveligt har sagt. Han mener dog, at det er “langt over grænsen”. Han hævder også, at der er flere spillere end Anthony Elanga og den italienske spiller, der har hørt det.

Foruden det retslige efterspil forventer Martin Fredman, at der kommer til at køre en sag i UEFA-regi, efter dommeren og kampens UEFA-delegerede afleverer deres rapporter.





Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Speakman om transfer: En unik situation

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

OB – Sønderjyske

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Eriksen spottet – nu er der nyt

Stor ændring i AGF?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

‘Det ville være en katastrofe af rang’