Racisme mod United-spiller: Vil politianmelde det

Manchester United-talentet Anthony Elanga blev ifølge eget udsagn udsat for racisme i en U21-landskamp i går. Nu vil det svenske forbund politianmelde en modstander.



Tim Prica sikrede Sverige et enkelt point i tirsdagens U21-EM-kvalifikationskamp mod Italien, men det er en anden spiller med en Superliga-kending som far, der fylder mest i overskrifter her dagen derpå.

Anthony Elanga, der er søn af den tidligere Brøndby-spiller Joseph Elanga og til daglig er på kontrakt i Manchester United, blev ifølge eget udsagn udsat for racisme af en italiensk modstander. Det vil det svenske fodboldforbund ikke finde sig i.

Derfor agter det nu at politianmelde italieneren.

– Der er ingen tvivl om, hvordan han (Elanga, red.) har opfattet det, og det går vi selvsagt videre med. Vi er i gang nede i Italien nu. Jeg har kontakt med dele af ledelsen omkring holdet, som er dernede, og vi forsøger at indlevere en politianmeldelse hos italiensk politi.

– Vi forsøger at anmelde det i samme land, som forbrydelsen har fundet sted, hvilket er det, man skal gøre, siger Svenska Fotbollförbundets sikkerhedschef, Martin Fredman, til Fotbollskanalen.

Sikkerhedschefen vil ikke sige præcis, hvad den italienske spiller angiveligt har sagt. Han mener dog, at det er “langt over grænsen”. Han hævder også, at der er flere spillere end Anthony Elanga og den italienske spiller, der har hørt det.

Foruden det retslige efterspil forventer Martin Fredman, at der kommer til at køre en sag i UEFA-regi, efter dommeren og kampens UEFA-delegerede afleverer deres rapporter.







LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Portugal – Spanien

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Mexico – England