Racisme mod United-spiller: Vil politianmelde det

Manchester United-talentet Anthony Elanga blev ifølge eget udsagn udsat for racisme i en U21-landskamp i går. Nu vil det svenske forbund politianmelde en modstander.



Tim Prica sikrede Sverige et enkelt point i tirsdagens U21-EM-kvalifikationskamp mod Italien, men det er en anden spiller med en Superliga-kending som far, der fylder mest i overskrifter her dagen derpå.

Anthony Elanga, der er søn af den tidligere Brøndby-spiller Joseph Elanga og til daglig er på kontrakt i Manchester United, blev ifølge eget udsagn udsat for racisme af en italiensk modstander. Det vil det svenske fodboldforbund ikke finde sig i.

Derfor agter det nu at politianmelde italieneren.

– Der er ingen tvivl om, hvordan han (Elanga, red.) har opfattet det, og det går vi selvsagt videre med. Vi er i gang nede i Italien nu. Jeg har kontakt med dele af ledelsen omkring holdet, som er dernede, og vi forsøger at indlevere en politianmeldelse hos italiensk politi.

– Vi forsøger at anmelde det i samme land, som forbrydelsen har fundet sted, hvilket er det, man skal gøre, siger Svenska Fotbollförbundets sikkerhedschef, Martin Fredman, til Fotbollskanalen.

Sikkerhedschefen vil ikke sige præcis, hvad den italienske spiller angiveligt har sagt. Han mener dog, at det er “langt over grænsen”. Han hævder også, at der er flere spillere end Anthony Elanga og den italienske spiller, der har hørt det.

Foruden det retslige efterspil forventer Martin Fredman, at der kommer til at køre en sag i UEFA-regi, efter dommeren og kampens UEFA-delegerede afleverer deres rapporter.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: De lurer på FCM-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Paraguay – Frankrig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Argentina – Kap Verde