Raser over Kylian Mbappé

Tidligere fransk profil opfordrer Didier Deschamps til at rive anførerbindet af Kylian Mbappé.



Kylian Mbappé er fransk fodbolds største stjerne – men lige nu er han ikke udelukkende populær i det fodboldgale land.

Real Madrid-stjernen har nemlig meldt fra til landsholdets kampe i den indeværende landskampstermin, selvom han vel at mærke startede inde for sin spanske klub i sidste weekend.

Da Frankrig så spillede mod Israel i Nations League torsdag aften, var Kylian Mbappé en smuttur i Stockholm.

Og det har skabt røre i det franske.

– Der er intet, der chokerer mig længere. Det eneste problem er, at Kylian Mbappé – men han er ikke den eneste – føler sig urørlig og hævet over alt, siger den tidligere franske landsholdsspiller Jerome Rothen ifølge RMC Sport.

Det er ikke, at Kylian Mbappé hygger sig i sine fridage, at Jerome Rothen er utilfreds med. Det er snarere de signaler, superstjernen sender.

– Du forklarer os, at du har brug for at hvile dig, og at du har brug for et pusterum, og så sender du beskeden til Didier Deschamps, til hele det franske hold og til alle franskmændene, at du på aftenen, hvor der spilles en kamp, er ligeglad, fordi du ikke ser den, siger han og slutter med en opfordring til landstræneren:

– Det, der skete, viser, at han er hævet over alt, endda over Didier Deschamps. Men jeg beder Didier Deschamps: Tag ansvar, og tag anførerbindet af ham!

Frankrig vandt den omtalte kamp 4-1 takket være scoringer af Eduardo Camavinga, Christopher Nkunku, Matteo Guendouzi og Bradley Barcola. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

TV-ekspert chokerer på direkte tv

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sverige – Tunesien

Lurer på PSG-stjerne