Raser over Kylian Mbappé

Tidligere fransk profil opfordrer Didier Deschamps til at rive anførerbindet af Kylian Mbappé.



Kylian Mbappé er fransk fodbolds største stjerne – men lige nu er han ikke udelukkende populær i det fodboldgale land.

Real Madrid-stjernen har nemlig meldt fra til landsholdets kampe i den indeværende landskampstermin, selvom han vel at mærke startede inde for sin spanske klub i sidste weekend.

Da Frankrig så spillede mod Israel i Nations League torsdag aften, var Kylian Mbappé en smuttur i Stockholm.

Og det har skabt røre i det franske.

– Der er intet, der chokerer mig længere. Det eneste problem er, at Kylian Mbappé – men han er ikke den eneste – føler sig urørlig og hævet over alt, siger den tidligere franske landsholdsspiller Jerome Rothen ifølge RMC Sport.

Det er ikke, at Kylian Mbappé hygger sig i sine fridage, at Jerome Rothen er utilfreds med. Det er snarere de signaler, superstjernen sender.

– Du forklarer os, at du har brug for at hvile dig, og at du har brug for et pusterum, og så sender du beskeden til Didier Deschamps, til hele det franske hold og til alle franskmændene, at du på aftenen, hvor der spilles en kamp, er ligeglad, fordi du ikke ser den, siger han og slutter med en opfordring til landstræneren:

– Det, der skete, viser, at han er hævet over alt, endda over Didier Deschamps. Men jeg beder Didier Deschamps: Tag ansvar, og tag anførerbindet af ham!

Frankrig vandt den omtalte kamp 4-1 takket være scoringer af Eduardo Camavinga, Christopher Nkunku, Matteo Guendouzi og Bradley Barcola. 







LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

David Nielsen er stensikker

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Bellingham og Kane sender England videre

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Belgien i chok over Balogun-beslutning

‘Det er et angreb på FCK’

Ustoppelige Haaland skaber miraklet