Rasmus Falk på landsholdet: Vi har alle set hans potentiale

Kasper Hjulmand roser Rasmus Falk, der er tilbage i landsholdstruppen.



Rasmus Falk var en af flere nye i den danske landsholdstrup, da Kasper Hjulmand mandag for første gang var træneren, der skulle udtage truppen.

FC København-kreatøren har tidligere spillet én landskamp tilbage i 2013, og nu kan Rasmus Falk muligvis spille sin anden kamp i den danske landsholdsdragt.

Det skyldes ikke mindst hans præstationer i slutningen af den forgangne sæson – både i Superligaen og i Europa League

Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup

– Han har været god de seneste to måneder. Han har også holdt højt niveau i Superligaen. Vi har alle set hans potentiale i de seneste 10 år i Superligaen, men den seneste tid har der været opsving. Han har selvtillid og har kunnet mærke, at han også kan gøre sine ting mod selv de bedste modspillere, siger Kasper Hjulmand efter landsholdsudtagelsen.

Rasmus Falk er desuden den eneste Superliga-spiller i den danske landsholdstrup, men Kasper Hjulmand vil ikke lukke døren for andre spillere fra den danske række.

– Har det ikke været sådan de seneste par år? Men der er helt klart mulighed for at komme på landsholdet, selv om man spiller i Superligaen, men hvis man er oppe imod konkurrenter, der spiller i udlandet, bliver det sværere. Og så er det en fordel, hvis man spiller europæiske kampe. Men der er mange dygtige spillere i Superligaen, siger landstræneren.

I den forbindelse er Casper Højer Nielsen en anden spiller, som kan være landsholdsaktuel. Venstrebacken er tæt på landsholdet, sagde Kasper Hjulmand mandag.

Hjulmand får landstrænerdebut den 5. september mod Belgien i Nations League i Parken. Få dage senere tager Danmark også imod England i turneringen.  

Læs også:Transferplanen: Vender Mathias Zanka Jørgensen hjem til FC København?




LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske