Rasmus Falk på landsholdet: Vi har alle set hans potentiale

Kasper Hjulmand roser Rasmus Falk, der er tilbage i landsholdstruppen.



Rasmus Falk var en af flere nye i den danske landsholdstrup, da Kasper Hjulmand mandag for første gang var træneren, der skulle udtage truppen.

FC København-kreatøren har tidligere spillet én landskamp tilbage i 2013, og nu kan Rasmus Falk muligvis spille sin anden kamp i den danske landsholdsdragt.

Det skyldes ikke mindst hans præstationer i slutningen af den forgangne sæson – både i Superligaen og i Europa League

Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup

– Han har været god de seneste to måneder. Han har også holdt højt niveau i Superligaen. Vi har alle set hans potentiale i de seneste 10 år i Superligaen, men den seneste tid har der været opsving. Han har selvtillid og har kunnet mærke, at han også kan gøre sine ting mod selv de bedste modspillere, siger Kasper Hjulmand efter landsholdsudtagelsen.

Rasmus Falk er desuden den eneste Superliga-spiller i den danske landsholdstrup, men Kasper Hjulmand vil ikke lukke døren for andre spillere fra den danske række.

– Har det ikke været sådan de seneste par år? Men der er helt klart mulighed for at komme på landsholdet, selv om man spiller i Superligaen, men hvis man er oppe imod konkurrenter, der spiller i udlandet, bliver det sværere. Og så er det en fordel, hvis man spiller europæiske kampe. Men der er mange dygtige spillere i Superligaen, siger landstræneren.

I den forbindelse er Casper Højer Nielsen en anden spiller, som kan være landsholdsaktuel. Venstrebacken er tæt på landsholdet, sagde Kasper Hjulmand mandag.

Hjulmand får landstrænerdebut den 5. september mod Belgien i Nations League i Parken. Få dage senere tager Danmark også imod England i turneringen.  

Læs også:Transferplanen: Vender Mathias Zanka Jørgensen hjem til FC København?




LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Randers FC – Silkeborg IF

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Gaveregn over FC Midtjylland

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket