Rasmus Falk på landsholdet: Vi har alle set hans potentiale

Kasper Hjulmand roser Rasmus Falk, der er tilbage i landsholdstruppen.



Rasmus Falk var en af flere nye i den danske landsholdstrup, da Kasper Hjulmand mandag for første gang var træneren, der skulle udtage truppen.

FC København-kreatøren har tidligere spillet én landskamp tilbage i 2013, og nu kan Rasmus Falk muligvis spille sin anden kamp i den danske landsholdsdragt.

Det skyldes ikke mindst hans præstationer i slutningen af den forgangne sæson – både i Superligaen og i Europa League

Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup

– Han har været god de seneste to måneder. Han har også holdt højt niveau i Superligaen. Vi har alle set hans potentiale i de seneste 10 år i Superligaen, men den seneste tid har der været opsving. Han har selvtillid og har kunnet mærke, at han også kan gøre sine ting mod selv de bedste modspillere, siger Kasper Hjulmand efter landsholdsudtagelsen.

Rasmus Falk er desuden den eneste Superliga-spiller i den danske landsholdstrup, men Kasper Hjulmand vil ikke lukke døren for andre spillere fra den danske række.

– Har det ikke været sådan de seneste par år? Men der er helt klart mulighed for at komme på landsholdet, selv om man spiller i Superligaen, men hvis man er oppe imod konkurrenter, der spiller i udlandet, bliver det sværere. Og så er det en fordel, hvis man spiller europæiske kampe. Men der er mange dygtige spillere i Superligaen, siger landstræneren.

I den forbindelse er Casper Højer Nielsen en anden spiller, som kan være landsholdsaktuel. Venstrebacken er tæt på landsholdet, sagde Kasper Hjulmand mandag.

Hjulmand får landstrænerdebut den 5. september mod Belgien i Nations League i Parken. Få dage senere tager Danmark også imod England i turneringen.  

Læs også:Transferplanen: Vender Mathias Zanka Jørgensen hjem til FC København?




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Sonne vender tilbage

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kan få store konsekvenser for Eriksen