Rasmus Falk var en af flere nye i den danske landsholdstrup, da Kasper Hjulmand mandag for første gang var træneren, der skulle udtage truppen.
FC København-kreatøren har tidligere spillet én landskamp tilbage i 2013, og nu kan Rasmus Falk muligvis spille sin anden kamp i den danske landsholdsdragt.
Det skyldes ikke mindst hans præstationer i slutningen af den forgangne sæson – både i Superligaen og i Europa League
Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup
– Han har været god de seneste to måneder. Han har også holdt højt niveau i Superligaen. Vi har alle set hans potentiale i de seneste 10 år i Superligaen, men den seneste tid har der været opsving. Han har selvtillid og har kunnet mærke, at han også kan gøre sine ting mod selv de bedste modspillere, siger Kasper Hjulmand efter landsholdsudtagelsen.
Rasmus Falk er desuden den eneste Superliga-spiller i den danske landsholdstrup, men Kasper Hjulmand vil ikke lukke døren for andre spillere fra den danske række.
– Har det ikke været sådan de seneste par år? Men der er helt klart mulighed for at komme på landsholdet, selv om man spiller i Superligaen, men hvis man er oppe imod konkurrenter, der spiller i udlandet, bliver det sværere. Og så er det en fordel, hvis man spiller europæiske kampe. Men der er mange dygtige spillere i Superligaen, siger landstræneren.
I den forbindelse er Casper Højer Nielsen en anden spiller, som kan være landsholdsaktuel. Venstrebacken er tæt på landsholdet, sagde Kasper Hjulmand mandag.
Hjulmand får landstrænerdebut den 5. september mod Belgien i Nations League i Parken. Få dage senere tager Danmark også imod England i turneringen.
Læs også:Transferplanen: Vender Mathias Zanka Jørgensen hjem til FC København?
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
