Rasmus Falk var en af flere nye i den danske landsholdstrup, da Kasper Hjulmand mandag for første gang var træneren, der skulle udtage truppen.
FC København-kreatøren har tidligere spillet én landskamp tilbage i 2013, og nu kan Rasmus Falk muligvis spille sin anden kamp i den danske landsholdsdragt.
Det skyldes ikke mindst hans præstationer i slutningen af den forgangne sæson – både i Superligaen og i Europa League
Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup
– Han har været god de seneste to måneder. Han har også holdt højt niveau i Superligaen. Vi har alle set hans potentiale i de seneste 10 år i Superligaen, men den seneste tid har der været opsving. Han har selvtillid og har kunnet mærke, at han også kan gøre sine ting mod selv de bedste modspillere, siger Kasper Hjulmand efter landsholdsudtagelsen.
Rasmus Falk er desuden den eneste Superliga-spiller i den danske landsholdstrup, men Kasper Hjulmand vil ikke lukke døren for andre spillere fra den danske række.
– Har det ikke været sådan de seneste par år? Men der er helt klart mulighed for at komme på landsholdet, selv om man spiller i Superligaen, men hvis man er oppe imod konkurrenter, der spiller i udlandet, bliver det sværere. Og så er det en fordel, hvis man spiller europæiske kampe. Men der er mange dygtige spillere i Superligaen, siger landstræneren.
I den forbindelse er Casper Højer Nielsen en anden spiller, som kan være landsholdsaktuel. Venstrebacken er tæt på landsholdet, sagde Kasper Hjulmand mandag.
Hjulmand får landstrænerdebut den 5. september mod Belgien i Nations League i Parken. Få dage senere tager Danmark også imod England i turneringen.
Læs også:Transferplanen: Vender Mathias Zanka Jørgensen hjem til FC København?
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
