Rasmus Højlund sendte dansk stjerne til tandlægen

Ved et uheld fik en hårdhændet Rasmus Højlund slået et stykke af Mads Hermansens fortand i den danske landsholdslejr inden EM, lyder det fra Leicester-målmanden.



Han kom ikke i aktion under slutrunden, men Mads Hermansen kom alligevel galt af sted under EM i sommer.

Her fik Leicester-keeperen nemlig Rasmus Højlunds intense mentalitet at mærke på træningsbanen, hvor Mads Hermansen fik slået et stykke af sin fortand af efter en duel med Manchester United-angriberen. 

– Når du har dødboldstræning er det som målmand nogle gange sådan lidt: 'Okay, kører vi på 100 procent eller tager vi det lidt mere stille og roligt?' Vi var samlet med landsholdet lige før EM, og der var frivillig træning.

– Man kunne træne med, hvis man ville, og vi trænede så nogle hjørnespark. Og så kommer han bare ind i duellen med fuld skrue. Albuen direkte ind i min fortand, fortæller Mads Hermansen i podcasten Fozcast med den tidligere Watford- og Manchester United-målmand Ben Foster. 

Det var heldigvis ikke hele fortanden, der røg, understreger den tidligere Brøndby-profil. 

– Jeg fik slået hjørnen af min tand, da jeg var yngre, så det var bare det samme stykke plastic, siger Mads Hermansen i podcasten. 

Trods den hårdhændede behandling fra Rasmus Højlund bærer Mads Hermansen på ingen måde nag over episoden. 

– Som type er han sådan, og det elsker jeg ved ham. Han giver altid alt, og han har bare en exceptionel tilgang til at være professionel fodboldspiller, lyder det fra Mads Hermansen. 

Både Mads Hermansen og Rasmus Højlund forventes at komme i aktion i Premier League lørdag eftermiddag, hvor Leicester møder Southampton, mens Manchester United møder Brentford. 





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Scoringer i Seattle

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Lufter vild Ronaldo-teori

FCK går på rov i Viborg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Et skridt tættere Englands største stadion

Tjekkiet – Mexico

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet