Rasmus Højlund sendte dansk stjerne til tandlægen

Ved et uheld fik en hårdhændet Rasmus Højlund slået et stykke af Mads Hermansens fortand i den danske landsholdslejr inden EM, lyder det fra Leicester-målmanden.



Han kom ikke i aktion under slutrunden, men Mads Hermansen kom alligevel galt af sted under EM i sommer.

Her fik Leicester-keeperen nemlig Rasmus Højlunds intense mentalitet at mærke på træningsbanen, hvor Mads Hermansen fik slået et stykke af sin fortand af efter en duel med Manchester United-angriberen. 

– Når du har dødboldstræning er det som målmand nogle gange sådan lidt: 'Okay, kører vi på 100 procent eller tager vi det lidt mere stille og roligt?' Vi var samlet med landsholdet lige før EM, og der var frivillig træning.

– Man kunne træne med, hvis man ville, og vi trænede så nogle hjørnespark. Og så kommer han bare ind i duellen med fuld skrue. Albuen direkte ind i min fortand, fortæller Mads Hermansen i podcasten Fozcast med den tidligere Watford- og Manchester United-målmand Ben Foster. 

Det var heldigvis ikke hele fortanden, der røg, understreger den tidligere Brøndby-profil. 

– Jeg fik slået hjørnen af min tand, da jeg var yngre, så det var bare det samme stykke plastic, siger Mads Hermansen i podcasten. 

Trods den hårdhændede behandling fra Rasmus Højlund bærer Mads Hermansen på ingen måde nag over episoden. 

– Som type er han sådan, og det elsker jeg ved ham. Han giver altid alt, og han har bare en exceptionel tilgang til at være professionel fodboldspiller, lyder det fra Mads Hermansen. 

Både Mads Hermansen og Rasmus Højlund forventes at komme i aktion i Premier League lørdag eftermiddag, hvor Leicester møder Southampton, mens Manchester United møder Brentford. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Martin Jørgensen lander nyt job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!