Rasmus Højlund sendte dansk stjerne til tandlægen

Ved et uheld fik en hårdhændet Rasmus Højlund slået et stykke af Mads Hermansens fortand i den danske landsholdslejr inden EM, lyder det fra Leicester-målmanden.



Han kom ikke i aktion under slutrunden, men Mads Hermansen kom alligevel galt af sted under EM i sommer.

Her fik Leicester-keeperen nemlig Rasmus Højlunds intense mentalitet at mærke på træningsbanen, hvor Mads Hermansen fik slået et stykke af sin fortand af efter en duel med Manchester United-angriberen. 

– Når du har dødboldstræning er det som målmand nogle gange sådan lidt: 'Okay, kører vi på 100 procent eller tager vi det lidt mere stille og roligt?' Vi var samlet med landsholdet lige før EM, og der var frivillig træning.

– Man kunne træne med, hvis man ville, og vi trænede så nogle hjørnespark. Og så kommer han bare ind i duellen med fuld skrue. Albuen direkte ind i min fortand, fortæller Mads Hermansen i podcasten Fozcast med den tidligere Watford- og Manchester United-målmand Ben Foster. 

Det var heldigvis ikke hele fortanden, der røg, understreger den tidligere Brøndby-profil. 

– Jeg fik slået hjørnen af min tand, da jeg var yngre, så det var bare det samme stykke plastic, siger Mads Hermansen i podcasten. 

Trods den hårdhændede behandling fra Rasmus Højlund bærer Mads Hermansen på ingen måde nag over episoden. 

– Som type er han sådan, og det elsker jeg ved ham. Han giver altid alt, og han har bare en exceptionel tilgang til at være professionel fodboldspiller, lyder det fra Mads Hermansen. 

Både Mads Hermansen og Rasmus Højlund forventes at komme i aktion i Premier League lørdag eftermiddag, hvor Leicester møder Southampton, mens Manchester United møder Brentford. 







LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona