Rasmus Højlund sendte dansk stjerne til tandlægen

Ved et uheld fik en hårdhændet Rasmus Højlund slået et stykke af Mads Hermansens fortand i den danske landsholdslejr inden EM, lyder det fra Leicester-målmanden.



Han kom ikke i aktion under slutrunden, men Mads Hermansen kom alligevel galt af sted under EM i sommer.

Her fik Leicester-keeperen nemlig Rasmus Højlunds intense mentalitet at mærke på træningsbanen, hvor Mads Hermansen fik slået et stykke af sin fortand af efter en duel med Manchester United-angriberen. 

– Når du har dødboldstræning er det som målmand nogle gange sådan lidt: 'Okay, kører vi på 100 procent eller tager vi det lidt mere stille og roligt?' Vi var samlet med landsholdet lige før EM, og der var frivillig træning.

– Man kunne træne med, hvis man ville, og vi trænede så nogle hjørnespark. Og så kommer han bare ind i duellen med fuld skrue. Albuen direkte ind i min fortand, fortæller Mads Hermansen i podcasten Fozcast med den tidligere Watford- og Manchester United-målmand Ben Foster. 

Det var heldigvis ikke hele fortanden, der røg, understreger den tidligere Brøndby-profil. 

– Jeg fik slået hjørnen af min tand, da jeg var yngre, så det var bare det samme stykke plastic, siger Mads Hermansen i podcasten. 

Trods den hårdhændede behandling fra Rasmus Højlund bærer Mads Hermansen på ingen måde nag over episoden. 

– Som type er han sådan, og det elsker jeg ved ham. Han giver altid alt, og han har bare en exceptionel tilgang til at være professionel fodboldspiller, lyder det fra Mads Hermansen. 

Både Mads Hermansen og Rasmus Højlund forventes at komme i aktion i Premier League lørdag eftermiddag, hvor Leicester møder Southampton, mens Manchester United møder Brentford. 





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brasilien – Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Historien taler for norsk triumf 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Brasiliansk boost før Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Dansker på blokken i ny storklub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Det er et angreb på FCK’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’