Rasmus Højlund sendte dansk stjerne til tandlægen

Ved et uheld fik en hårdhændet Rasmus Højlund slået et stykke af Mads Hermansens fortand i den danske landsholdslejr inden EM, lyder det fra Leicester-målmanden.



Han kom ikke i aktion under slutrunden, men Mads Hermansen kom alligevel galt af sted under EM i sommer.

Her fik Leicester-keeperen nemlig Rasmus Højlunds intense mentalitet at mærke på træningsbanen, hvor Mads Hermansen fik slået et stykke af sin fortand af efter en duel med Manchester United-angriberen. 

– Når du har dødboldstræning er det som målmand nogle gange sådan lidt: 'Okay, kører vi på 100 procent eller tager vi det lidt mere stille og roligt?' Vi var samlet med landsholdet lige før EM, og der var frivillig træning.

– Man kunne træne med, hvis man ville, og vi trænede så nogle hjørnespark. Og så kommer han bare ind i duellen med fuld skrue. Albuen direkte ind i min fortand, fortæller Mads Hermansen i podcasten Fozcast med den tidligere Watford- og Manchester United-målmand Ben Foster. 

Det var heldigvis ikke hele fortanden, der røg, understreger den tidligere Brøndby-profil. 

– Jeg fik slået hjørnen af min tand, da jeg var yngre, så det var bare det samme stykke plastic, siger Mads Hermansen i podcasten. 

Trods den hårdhændede behandling fra Rasmus Højlund bærer Mads Hermansen på ingen måde nag over episoden. 

– Som type er han sådan, og det elsker jeg ved ham. Han giver altid alt, og han har bare en exceptionel tilgang til at være professionel fodboldspiller, lyder det fra Mads Hermansen. 

Både Mads Hermansen og Rasmus Højlund forventes at komme i aktion i Premier League lørdag eftermiddag, hvor Leicester møder Southampton, mens Manchester United møder Brentford. 





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Lindstrøm skifter til Schalke

Speakman om transfer: En unik situation

Han er den nye Superliga-juvel!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

OB – Sønderjyske

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel