Rasmus Højlund sendte dansk stjerne til tandlægen

Ved et uheld fik en hårdhændet Rasmus Højlund slået et stykke af Mads Hermansens fortand i den danske landsholdslejr inden EM, lyder det fra Leicester-målmanden.



Han kom ikke i aktion under slutrunden, men Mads Hermansen kom alligevel galt af sted under EM i sommer.

Her fik Leicester-keeperen nemlig Rasmus Højlunds intense mentalitet at mærke på træningsbanen, hvor Mads Hermansen fik slået et stykke af sin fortand af efter en duel med Manchester United-angriberen. 

– Når du har dødboldstræning er det som målmand nogle gange sådan lidt: 'Okay, kører vi på 100 procent eller tager vi det lidt mere stille og roligt?' Vi var samlet med landsholdet lige før EM, og der var frivillig træning.

– Man kunne træne med, hvis man ville, og vi trænede så nogle hjørnespark. Og så kommer han bare ind i duellen med fuld skrue. Albuen direkte ind i min fortand, fortæller Mads Hermansen i podcasten Fozcast med den tidligere Watford- og Manchester United-målmand Ben Foster. 

Det var heldigvis ikke hele fortanden, der røg, understreger den tidligere Brøndby-profil. 

– Jeg fik slået hjørnen af min tand, da jeg var yngre, så det var bare det samme stykke plastic, siger Mads Hermansen i podcasten. 

Trods den hårdhændede behandling fra Rasmus Højlund bærer Mads Hermansen på ingen måde nag over episoden. 

– Som type er han sådan, og det elsker jeg ved ham. Han giver altid alt, og han har bare en exceptionel tilgang til at være professionel fodboldspiller, lyder det fra Mads Hermansen. 

Både Mads Hermansen og Rasmus Højlund forventes at komme i aktion i Premier League lørdag eftermiddag, hvor Leicester møder Southampton, mens Manchester United møder Brentford. 





‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

LIVE: Evander skriver MLS-historie

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sønderjyske – FC Midtjylland

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Randers kæmper sig tilbage to gange

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links