Reagerer på Benzema-exit: Det er noget rod

Dagen efter Frankrigs VM-finalenederlag mod Argentina har Karim Benzema meddelt, at han stopper på landsholdet. Og ifølge en tidligere fransk landsholdsspiller er der noget besynderligt over hele situationen.



Der er noget mystisk ved Karim Benzemas landsholdsstop. 

Sådan lyder det fra den tidligere franske landsholdsspiller Eric Di Meco, efter at Benzema mandag har meddelt, at han stopper på Frankrigs landshold. 

– Der skete noget under det her VM. Vi får svaret en dag. Hans skade og måden, han forlod lejren på. Vi ved, at han havde et ønske om at blive i lejren og forsøge at blive spilleklar igen. Der går rygter om, at hans afsked ikke gjorde noget dårligt for holdånden i gruppen. Jeg er overbevist om, at der er sket noget, lyder det således fra Di Meco i RMC's Super Moscato Show

– Det er et kæmpe spild. En fyr, der spiller så meget for Real Madrid, som er så stærk og som har vundet Ballon d'Or, men som aldrig har været i stand til at udtrykke sig på det franske landshold. Han har også et ansvar, og det er godt, at han selv siger, at han har begået fejl. Men for mig at se er det noget rod for det franske landshold. 

Karim Benzema meddelte mandag sit landsholdsstop på Instagram, hvor Real Madrid-stjernen var kortfattet i sin begrundelse. 

– Jeg lagde et stykke arbejde, og jeg begik de fejl, der har gjort mig til den, jeg er i dag. Og det er jeg stolt af! Jeg har skrevet min historie, og vores slutter nu, har Benzema således skrevet. 

Karim Benzema nåede at score 37 mål i 97 kampe for Frankrig i en landsholdskarriere, der blev sat på pause fra 2015 til 2021, hvor angriberen var udelukket på grund af den meget omtalte afpresningssag, der involverede den tidligere franske landsholdsspiller Mathieu Valbuena. 





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Transferbombe i Manchester United

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er jeg træt af’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’