Reagerer på Benzema-exit: Det er noget rod

Dagen efter Frankrigs VM-finalenederlag mod Argentina har Karim Benzema meddelt, at han stopper på landsholdet. Og ifølge en tidligere fransk landsholdsspiller er der noget besynderligt over hele situationen.



Der er noget mystisk ved Karim Benzemas landsholdsstop. 

Sådan lyder det fra den tidligere franske landsholdsspiller Eric Di Meco, efter at Benzema mandag har meddelt, at han stopper på Frankrigs landshold. 

– Der skete noget under det her VM. Vi får svaret en dag. Hans skade og måden, han forlod lejren på. Vi ved, at han havde et ønske om at blive i lejren og forsøge at blive spilleklar igen. Der går rygter om, at hans afsked ikke gjorde noget dårligt for holdånden i gruppen. Jeg er overbevist om, at der er sket noget, lyder det således fra Di Meco i RMC's Super Moscato Show

– Det er et kæmpe spild. En fyr, der spiller så meget for Real Madrid, som er så stærk og som har vundet Ballon d'Or, men som aldrig har været i stand til at udtrykke sig på det franske landshold. Han har også et ansvar, og det er godt, at han selv siger, at han har begået fejl. Men for mig at se er det noget rod for det franske landshold. 

Karim Benzema meddelte mandag sit landsholdsstop på Instagram, hvor Real Madrid-stjernen var kortfattet i sin begrundelse. 

– Jeg lagde et stykke arbejde, og jeg begik de fejl, der har gjort mig til den, jeg er i dag. Og det er jeg stolt af! Jeg har skrevet min historie, og vores slutter nu, har Benzema således skrevet. 

Karim Benzema nåede at score 37 mål i 97 kampe for Frankrig i en landsholdskarriere, der blev sat på pause fra 2015 til 2021, hvor angriberen var udelukket på grund af den meget omtalte afpresningssag, der involverede den tidligere franske landsholdsspiller Mathieu Valbuena. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’