Reagerer på Benzema-exit: Det er noget rod

Dagen efter Frankrigs VM-finalenederlag mod Argentina har Karim Benzema meddelt, at han stopper på landsholdet. Og ifølge en tidligere fransk landsholdsspiller er der noget besynderligt over hele situationen.



Der er noget mystisk ved Karim Benzemas landsholdsstop. 

Sådan lyder det fra den tidligere franske landsholdsspiller Eric Di Meco, efter at Benzema mandag har meddelt, at han stopper på Frankrigs landshold. 

– Der skete noget under det her VM. Vi får svaret en dag. Hans skade og måden, han forlod lejren på. Vi ved, at han havde et ønske om at blive i lejren og forsøge at blive spilleklar igen. Der går rygter om, at hans afsked ikke gjorde noget dårligt for holdånden i gruppen. Jeg er overbevist om, at der er sket noget, lyder det således fra Di Meco i RMC's Super Moscato Show

– Det er et kæmpe spild. En fyr, der spiller så meget for Real Madrid, som er så stærk og som har vundet Ballon d'Or, men som aldrig har været i stand til at udtrykke sig på det franske landshold. Han har også et ansvar, og det er godt, at han selv siger, at han har begået fejl. Men for mig at se er det noget rod for det franske landshold. 

Karim Benzema meddelte mandag sit landsholdsstop på Instagram, hvor Real Madrid-stjernen var kortfattet i sin begrundelse. 

– Jeg lagde et stykke arbejde, og jeg begik de fejl, der har gjort mig til den, jeg er i dag. Og det er jeg stolt af! Jeg har skrevet min historie, og vores slutter nu, har Benzema således skrevet. 

Karim Benzema nåede at score 37 mål i 97 kampe for Frankrig i en landsholdskarriere, der blev sat på pause fra 2015 til 2021, hvor angriberen var udelukket på grund af den meget omtalte afpresningssag, der involverede den tidligere franske landsholdsspiller Mathieu Valbuena. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Dansk stjerne i milliontransfer

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken