Reagerer på Benzema-exit: Det er noget rod

Dagen efter Frankrigs VM-finalenederlag mod Argentina har Karim Benzema meddelt, at han stopper på landsholdet. Og ifølge en tidligere fransk landsholdsspiller er der noget besynderligt over hele situationen.



Der er noget mystisk ved Karim Benzemas landsholdsstop. 

Sådan lyder det fra den tidligere franske landsholdsspiller Eric Di Meco, efter at Benzema mandag har meddelt, at han stopper på Frankrigs landshold. 

– Der skete noget under det her VM. Vi får svaret en dag. Hans skade og måden, han forlod lejren på. Vi ved, at han havde et ønske om at blive i lejren og forsøge at blive spilleklar igen. Der går rygter om, at hans afsked ikke gjorde noget dårligt for holdånden i gruppen. Jeg er overbevist om, at der er sket noget, lyder det således fra Di Meco i RMC's Super Moscato Show

– Det er et kæmpe spild. En fyr, der spiller så meget for Real Madrid, som er så stærk og som har vundet Ballon d'Or, men som aldrig har været i stand til at udtrykke sig på det franske landshold. Han har også et ansvar, og det er godt, at han selv siger, at han har begået fejl. Men for mig at se er det noget rod for det franske landshold. 

Karim Benzema meddelte mandag sit landsholdsstop på Instagram, hvor Real Madrid-stjernen var kortfattet i sin begrundelse. 

– Jeg lagde et stykke arbejde, og jeg begik de fejl, der har gjort mig til den, jeg er i dag. Og det er jeg stolt af! Jeg har skrevet min historie, og vores slutter nu, har Benzema således skrevet. 

Karim Benzema nåede at score 37 mål i 97 kampe for Frankrig i en landsholdskarriere, der blev sat på pause fra 2015 til 2021, hvor angriberen var udelukket på grund af den meget omtalte afpresningssag, der involverede den tidligere franske landsholdsspiller Mathieu Valbuena. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Tullberg bekræfter FCM-skifte

‘Sort uheld’ i Viborg

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

“Det går over i historien”

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber