Det engelske fodboldlandshold har sagt farvel til Gareth Southgate som landstræner, efter at han i midten af juli sluttede af med en tabt EM-finale til Spanien..
Næsten to måneder senere var England i aktion igen. Denne gang under den midlertidige landstræner Lee Carsley.
Southgates afløser førte lørdag England til en sejr på 2-0 ude over Irland i den første kamp i Nations Leagues B-lag. Målene blev scoret af Declan Rice og Jack Grealish.
Holdopstillingen hos England bar ikke præg af de store omvæltninger, men spillet på banen var energisk og tempofyldt fra start.
Efter 11 minutter hamrede midtbanespilleren Declan Rice til bolden, og den gik i netmaskerne til 1-0-føring.
Et kvarter senere leverede England et nydeligt opspil til 2-0-scoringen af Jack Grealish. Irerne lignede statister, mens englænderne spillede rundt om dem. Oplægget kom fra Rice, der generelt spillede en god kamp.
I første halvleg brændte angriberen Harry Kane et par store chancer, og irerne missede også enkelte muligheder for at få scoret.
Den irske midtbanespiller Jayson Molumby headede forbi mål i starten af kampen, mens angriberen Chiedozie Ogbene fik testet den engelske keeper Jordan Pickford fra distancen.
I anden halvleg faldt tempoet i spillet, og England havde vanskeligere ved at komme frem til store chancer.
Irland havde dog heller ikke det store at byde på rent offensivt, så det blev aldrig for alvor spændende.
I stedet fandt Lee Carsley plads til at skifte både Morgan Gibbs-White og Angel Gomes ind til debut for England.
Ud over England og Irland består gruppen af Grækenland og Finland, der skal i aktion senere lørdag aften.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT