Rice og Grealish gjorde det onde ved Irland

Under den midlertidige landstræner Lee Carsley vandt England 2-0 ude over Irland i Nations League.



Det engelske fodboldlandshold har sagt farvel til Gareth Southgate som landstræner, efter at han i midten af juli sluttede af med en tabt EM-finale til Spanien..

Næsten to måneder senere var England i aktion igen. Denne gang under den midlertidige landstræner Lee Carsley.

Southgates afløser førte lørdag England til en sejr på 2-0 ude over Irland i den første kamp i Nations Leagues B-lag. Målene blev scoret af Declan Rice og Jack Grealish.

Holdopstillingen hos England bar ikke præg af de store omvæltninger, men spillet på banen var energisk og tempofyldt fra start.

Efter 11 minutter hamrede midtbanespilleren Declan Rice til bolden, og den gik i netmaskerne til 1-0-føring.

Et kvarter senere leverede England et nydeligt opspil til 2-0-scoringen af Jack Grealish. Irerne lignede statister, mens englænderne spillede rundt om dem. Oplægget kom fra Rice, der generelt spillede en god kamp.

I første halvleg brændte angriberen Harry Kane et par store chancer, og irerne missede også enkelte muligheder for at få scoret.

Den irske midtbanespiller Jayson Molumby headede forbi mål i starten af kampen, mens angriberen Chiedozie Ogbene fik testet den engelske keeper Jordan Pickford fra distancen.

I anden halvleg faldt tempoet i spillet, og England havde vanskeligere ved at komme frem til store chancer.

Irland havde dog heller ikke det store at byde på rent offensivt, så det blev aldrig for alvor spændende.

I stedet fandt Lee Carsley plads til at skifte både Morgan Gibbs-White og Angel Gomes ind til debut for England.

Ud over England og Irland består gruppen af Grækenland og Finland, der skal i aktion senere lørdag aften.

/ritzau/







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Iran kommer med krav før VM