Rice og Grealish gjorde det onde ved Irland

Under den midlertidige landstræner Lee Carsley vandt England 2-0 ude over Irland i Nations League.



Det engelske fodboldlandshold har sagt farvel til Gareth Southgate som landstræner, efter at han i midten af juli sluttede af med en tabt EM-finale til Spanien..

Næsten to måneder senere var England i aktion igen. Denne gang under den midlertidige landstræner Lee Carsley.

Southgates afløser førte lørdag England til en sejr på 2-0 ude over Irland i den første kamp i Nations Leagues B-lag. Målene blev scoret af Declan Rice og Jack Grealish.

Holdopstillingen hos England bar ikke præg af de store omvæltninger, men spillet på banen var energisk og tempofyldt fra start.

Efter 11 minutter hamrede midtbanespilleren Declan Rice til bolden, og den gik i netmaskerne til 1-0-føring.

Et kvarter senere leverede England et nydeligt opspil til 2-0-scoringen af Jack Grealish. Irerne lignede statister, mens englænderne spillede rundt om dem. Oplægget kom fra Rice, der generelt spillede en god kamp.

I første halvleg brændte angriberen Harry Kane et par store chancer, og irerne missede også enkelte muligheder for at få scoret.

Den irske midtbanespiller Jayson Molumby headede forbi mål i starten af kampen, mens angriberen Chiedozie Ogbene fik testet den engelske keeper Jordan Pickford fra distancen.

I anden halvleg faldt tempoet i spillet, og England havde vanskeligere ved at komme frem til store chancer.

Irland havde dog heller ikke det store at byde på rent offensivt, så det blev aldrig for alvor spændende.

I stedet fandt Lee Carsley plads til at skifte både Morgan Gibbs-White og Angel Gomes ind til debut for England.

Ud over England og Irland består gruppen af Grækenland og Finland, der skal i aktion senere lørdag aften.

/ritzau/





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’