HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har fundet sin midlertidige anfører.
Pierre-Emile Højbjerg er grundet en fodskade ikke med i de to landskampe mod Portugal, og der er derfor en anden, der skal bære anførerbindet.
Det bliver Kasper Schmeichel, fortæller Brian Riemer i landsholdslejren tirsdag.
– Det var vigtigt for mig, at det var den samme i begge kampe og en, der var på banen det meste af tiden. Det er der selvfølgelig flere, der kunne være.
– Ham her er jeg 99,9 procent sikker på er det. Jeg synes, den her gruppe har mange ledere, og at alle har et ansvar, så giver det bedst mening, at Kasper bliver anfører.
– Så synes jeg også, han har rigtig meget at give til de unge. Han er god til at tage den rolle, så i en samling hvor der også er flere nye, så giver det god mening, siger Brian Riemer.
Ude på banen er det dog Christian Nørgaard, der tager dialogen med dommeren, da det kun er anføreren, der må snakke med dommeren – medmindre det er målmanden, så må der peges på en anden.
– Ude på banen bliver det Christian Nørgaard, der skal tage dialogen med dommeren, for han har rutinen fra Premier League. Det er den højeste hylde, og han er vant til at skulle tage sig af den opgave i kraft af sin anførerrolle i Brentford, siger Riemer.
Fravalg af Eriksen?
I kampen mod Serbien, hvor Højbjerg også var ude med skade, bar Christian Eriksen anførerbindet, men der er ikke tale om et fravalg af Manchester United-spilleren.
-Der er mange årsager til, hvorfor vi vælger en anden til denne samling. Vi har en mand i Kasper, der er rigtig dygtig til at have en lidt faderlig figur, og han kan rigtig godt lide at gøre det, så vi synes, han er et godt valg. Der er ikke tale om et fravalg (af Eriksen, red.), men et tilvalg af Kasper, siger Riemer.
Den første kamp mod Portugal spilles torsdag inde i Parken.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE