Riemer afslører: Han bliver anfører

Brian Riemer fortæller, hvem der bliver anfører mod Portugal.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har fundet sin midlertidige anfører.  

Pierre-Emile Højbjerg er grundet en fodskade ikke med i de to landskampe mod Portugal, og der er derfor en anden, der skal bære anførerbindet.  

Det bliver Kasper Schmeichel, fortæller Brian Riemer i landsholdslejren tirsdag.  

– Det var vigtigt for mig, at det var den samme i begge kampe og en, der var på banen det meste af tiden. Det er der selvfølgelig flere, der kunne være. 

– Ham her er jeg 99,9 procent sikker på er det. Jeg synes, den her gruppe har mange ledere, og at alle har et ansvar, så giver det bedst mening, at Kasper bliver anfører.  

– Så synes jeg også, han har rigtig meget at give til de unge. Han er god til at tage den rolle, så i en samling hvor der også er flere nye, så giver det god mening, siger Brian Riemer.  

Ude på banen er det dog Christian Nørgaard, der tager dialogen med dommeren, da det kun er anføreren, der må snakke med dommeren – medmindre det er målmanden, så må der peges på en anden.  

– Ude på banen bliver det Christian Nørgaard, der skal tage dialogen med dommeren, for han har rutinen fra Premier League. Det er den højeste hylde, og han er vant til at skulle tage sig af den opgave i kraft af sin anførerrolle i Brentford, siger Riemer.  

Fravalg af Eriksen?  
I kampen mod Serbien, hvor Højbjerg også var ude med skade, bar Christian Eriksen anførerbindet, men der er ikke tale om et fravalg af Manchester United-spilleren.  

-Der er mange årsager til, hvorfor vi vælger en anden til denne samling. Vi har en mand i Kasper, der er rigtig dygtig til at have en lidt faderlig figur, og han kan rigtig godt lide at gøre det, så vi synes, han er et godt valg. Der er ikke tale om et fravalg (af Eriksen, red.), men et tilvalg af Kasper, siger Riemer.  

Den første kamp mod Portugal spilles torsdag inde i Parken.  







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

FCK-direktør får job i West Ham



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans