Riemer afslører: Han bliver anfører

Brian Riemer fortæller, hvem der bliver anfører mod Portugal.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har fundet sin midlertidige anfører.  

Pierre-Emile Højbjerg er grundet en fodskade ikke med i de to landskampe mod Portugal, og der er derfor en anden, der skal bære anførerbindet.  

Det bliver Kasper Schmeichel, fortæller Brian Riemer i landsholdslejren tirsdag.  

– Det var vigtigt for mig, at det var den samme i begge kampe og en, der var på banen det meste af tiden. Det er der selvfølgelig flere, der kunne være. 

– Ham her er jeg 99,9 procent sikker på er det. Jeg synes, den her gruppe har mange ledere, og at alle har et ansvar, så giver det bedst mening, at Kasper bliver anfører.  

– Så synes jeg også, han har rigtig meget at give til de unge. Han er god til at tage den rolle, så i en samling hvor der også er flere nye, så giver det god mening, siger Brian Riemer.  

Ude på banen er det dog Christian Nørgaard, der tager dialogen med dommeren, da det kun er anføreren, der må snakke med dommeren – medmindre det er målmanden, så må der peges på en anden.  

– Ude på banen bliver det Christian Nørgaard, der skal tage dialogen med dommeren, for han har rutinen fra Premier League. Det er den højeste hylde, og han er vant til at skulle tage sig af den opgave i kraft af sin anførerrolle i Brentford, siger Riemer.  

Fravalg af Eriksen?  
I kampen mod Serbien, hvor Højbjerg også var ude med skade, bar Christian Eriksen anførerbindet, men der er ikke tale om et fravalg af Manchester United-spilleren.  

-Der er mange årsager til, hvorfor vi vælger en anden til denne samling. Vi har en mand i Kasper, der er rigtig dygtig til at have en lidt faderlig figur, og han kan rigtig godt lide at gøre det, så vi synes, han er et godt valg. Der er ikke tale om et fravalg (af Eriksen, red.), men et tilvalg af Kasper, siger Riemer.  

Den første kamp mod Portugal spilles torsdag inde i Parken.  





LIVE

LIVE: Dyster Hjulmand-melding

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kompany kommer Hjulmand til undsætning