Riemer afslører: Han bliver anfører

Brian Riemer fortæller, hvem der bliver anfører mod Portugal.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har fundet sin midlertidige anfører.  

Pierre-Emile Højbjerg er grundet en fodskade ikke med i de to landskampe mod Portugal, og der er derfor en anden, der skal bære anførerbindet.  

Det bliver Kasper Schmeichel, fortæller Brian Riemer i landsholdslejren tirsdag.  

– Det var vigtigt for mig, at det var den samme i begge kampe og en, der var på banen det meste af tiden. Det er der selvfølgelig flere, der kunne være. 

– Ham her er jeg 99,9 procent sikker på er det. Jeg synes, den her gruppe har mange ledere, og at alle har et ansvar, så giver det bedst mening, at Kasper bliver anfører.  

– Så synes jeg også, han har rigtig meget at give til de unge. Han er god til at tage den rolle, så i en samling hvor der også er flere nye, så giver det god mening, siger Brian Riemer.  

Ude på banen er det dog Christian Nørgaard, der tager dialogen med dommeren, da det kun er anføreren, der må snakke med dommeren – medmindre det er målmanden, så må der peges på en anden.  

– Ude på banen bliver det Christian Nørgaard, der skal tage dialogen med dommeren, for han har rutinen fra Premier League. Det er den højeste hylde, og han er vant til at skulle tage sig af den opgave i kraft af sin anførerrolle i Brentford, siger Riemer.  

Fravalg af Eriksen?  
I kampen mod Serbien, hvor Højbjerg også var ude med skade, bar Christian Eriksen anførerbindet, men der er ikke tale om et fravalg af Manchester United-spilleren.  

-Der er mange årsager til, hvorfor vi vælger en anden til denne samling. Vi har en mand i Kasper, der er rigtig dygtig til at have en lidt faderlig figur, og han kan rigtig godt lide at gøre det, så vi synes, han er et godt valg. Der er ikke tale om et fravalg (af Eriksen, red.), men et tilvalg af Kasper, siger Riemer.  

Den første kamp mod Portugal spilles torsdag inde i Parken.  







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Diant Ramaj forhandler om et skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Argentina – Schweiz

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Et kæmpestort skifte’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Norge – England

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen