Riemer afslører: Han bliver anfører

Brian Riemer fortæller, hvem der bliver anfører mod Portugal.



HELSINGØR (Tipsbladet): Brian Riemer har fundet sin midlertidige anfører.  

Pierre-Emile Højbjerg er grundet en fodskade ikke med i de to landskampe mod Portugal, og der er derfor en anden, der skal bære anførerbindet.  

Det bliver Kasper Schmeichel, fortæller Brian Riemer i landsholdslejren tirsdag.  

– Det var vigtigt for mig, at det var den samme i begge kampe og en, der var på banen det meste af tiden. Det er der selvfølgelig flere, der kunne være. 

– Ham her er jeg 99,9 procent sikker på er det. Jeg synes, den her gruppe har mange ledere, og at alle har et ansvar, så giver det bedst mening, at Kasper bliver anfører.  

– Så synes jeg også, han har rigtig meget at give til de unge. Han er god til at tage den rolle, så i en samling hvor der også er flere nye, så giver det god mening, siger Brian Riemer.  

Ude på banen er det dog Christian Nørgaard, der tager dialogen med dommeren, da det kun er anføreren, der må snakke med dommeren – medmindre det er målmanden, så må der peges på en anden.  

– Ude på banen bliver det Christian Nørgaard, der skal tage dialogen med dommeren, for han har rutinen fra Premier League. Det er den højeste hylde, og han er vant til at skulle tage sig af den opgave i kraft af sin anførerrolle i Brentford, siger Riemer.  

Fravalg af Eriksen?  
I kampen mod Serbien, hvor Højbjerg også var ude med skade, bar Christian Eriksen anførerbindet, men der er ikke tale om et fravalg af Manchester United-spilleren.  

-Der er mange årsager til, hvorfor vi vælger en anden til denne samling. Vi har en mand i Kasper, der er rigtig dygtig til at have en lidt faderlig figur, og han kan rigtig godt lide at gøre det, så vi synes, han er et godt valg. Der er ikke tale om et fravalg (af Eriksen, red.), men et tilvalg af Kasper, siger Riemer.  

Den første kamp mod Portugal spilles torsdag inde i Parken.  





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen