Brian Riemer har standbyliste klar

Landsholdets tre naturlige midtstoppere er alle i karantænefare. Brian Riemer har listen over afløsere klar.



Seks spillere på det danske fodboldlandshold ryger i karantæne, hvis de får et gult kort i fredagens Nations League-kamp mod Spanien.

Skulle Danmark rage en eller flere karantæner til sig, har landstræner Brian Riemer allerede en liste klar med spillere, han kan række ud til og indkalde, inden Danmark spiller en potentiel gruppefinale i Serbien på mandag.

Det siger landstræneren forud for mødet med de stærke spaniere.

– Selvfølgelig har jeg gjort mig tanker om, hvad der skal ske, hvis nogen får karantæne. Jeg er velforberedt. Alt efter hvem og hvilken position, der bliver ramt, så har vi en liste over, hvem der kan komme i spil til kampen mod Serbien, siger Brian Riemer.

Joachim Andersen, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Alexander Bah, Albert Grønbæk og Pierre-Emile Højbjerg er de seks spillere i karantænefare. Rasmus Nissen Kristensen er i princippet i samme situation, men er skadet og misser opgøret mod Spanien.

Brian Riemer vil ikke forsøge at lægge låg på sine spillere, fordi de har en potentiel karantæne hængende over hovedet.

– Vi ved, at vi skal spille op til vores bedste mod Spanien, hvis vi skal skabe det resultat, vi håber og tror på, vi kan opnå.

– Det kræver, at spillerne kan slippe sig løs på banen, så det vil være meget forkert, hvis jeg hang en masse restriktioner op på dem, siger Brian Riemer.

Pierre-Emile Højbjerg pointerer også, at man ikke må løbe rundt og være nervøs for at misse en kamp, for så ender man måske med at træffe dårlige beslutninger på banen.

– Jeg har prøvet at være i risiko før. Jeg kender konsekvensen af et gult kort, men hvis jeg skal klappe en ned, så er det ikke den bagtanke, der får mig til at holde igen. Jeg tænker ikke over at kunne få karantæne, det handler om at spille til.

– Men der er ingen grund til at fremprovokere et unødvendigt gult kort ved at lave små frispark eller tale bestemt til dommeren, men som spiller skal man ikke lægge låg på sig selv, fordi man eventuelt kan få karantæne, siger Højbjerg.

Tidligere i Nations League-gruppespillet har Morten Hjulmand og Victor Kristiansen afsonet karantæne.

Opgøret mellem Danmark og Spanien begynder fredag klokken 20.45.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Alexander Lind blæst bagover

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

– Glem 4-4-4-4-0

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Barcelona tager smal sejr

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Afslører vild transfer-historie

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag