Seks spillere på det danske fodboldlandshold ryger i karantæne, hvis de får et gult kort i fredagens Nations League-kamp mod Spanien.
Skulle Danmark rage en eller flere karantæner til sig, har landstræner Brian Riemer allerede en liste klar med spillere, han kan række ud til og indkalde, inden Danmark spiller en potentiel gruppefinale i Serbien på mandag.
Det siger landstræneren forud for mødet med de stærke spaniere.
– Selvfølgelig har jeg gjort mig tanker om, hvad der skal ske, hvis nogen får karantæne. Jeg er velforberedt. Alt efter hvem og hvilken position, der bliver ramt, så har vi en liste over, hvem der kan komme i spil til kampen mod Serbien, siger Brian Riemer.
Joachim Andersen, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Alexander Bah, Albert Grønbæk og Pierre-Emile Højbjerg er de seks spillere i karantænefare. Rasmus Nissen Kristensen er i princippet i samme situation, men er skadet og misser opgøret mod Spanien.
Brian Riemer vil ikke forsøge at lægge låg på sine spillere, fordi de har en potentiel karantæne hængende over hovedet.
– Vi ved, at vi skal spille op til vores bedste mod Spanien, hvis vi skal skabe det resultat, vi håber og tror på, vi kan opnå.
– Det kræver, at spillerne kan slippe sig løs på banen, så det vil være meget forkert, hvis jeg hang en masse restriktioner op på dem, siger Brian Riemer.
Pierre-Emile Højbjerg pointerer også, at man ikke må løbe rundt og være nervøs for at misse en kamp, for så ender man måske med at træffe dårlige beslutninger på banen.
– Jeg har prøvet at være i risiko før. Jeg kender konsekvensen af et gult kort, men hvis jeg skal klappe en ned, så er det ikke den bagtanke, der får mig til at holde igen. Jeg tænker ikke over at kunne få karantæne, det handler om at spille til.
– Men der er ingen grund til at fremprovokere et unødvendigt gult kort ved at lave små frispark eller tale bestemt til dommeren, men som spiller skal man ikke lægge låg på sig selv, fordi man eventuelt kan få karantæne, siger Højbjerg.
Tidligere i Nations League-gruppespillet har Morten Hjulmand og Victor Kristiansen afsonet karantæne.
Opgøret mellem Danmark og Spanien begynder fredag klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Egypten – Iran
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger