Brian Riemer har standbyliste klar

Landsholdets tre naturlige midtstoppere er alle i karantænefare. Brian Riemer har listen over afløsere klar.



Seks spillere på det danske fodboldlandshold ryger i karantæne, hvis de får et gult kort i fredagens Nations League-kamp mod Spanien.

Skulle Danmark rage en eller flere karantæner til sig, har landstræner Brian Riemer allerede en liste klar med spillere, han kan række ud til og indkalde, inden Danmark spiller en potentiel gruppefinale i Serbien på mandag.

Det siger landstræneren forud for mødet med de stærke spaniere.

– Selvfølgelig har jeg gjort mig tanker om, hvad der skal ske, hvis nogen får karantæne. Jeg er velforberedt. Alt efter hvem og hvilken position, der bliver ramt, så har vi en liste over, hvem der kan komme i spil til kampen mod Serbien, siger Brian Riemer.

Joachim Andersen, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Alexander Bah, Albert Grønbæk og Pierre-Emile Højbjerg er de seks spillere i karantænefare. Rasmus Nissen Kristensen er i princippet i samme situation, men er skadet og misser opgøret mod Spanien.

Brian Riemer vil ikke forsøge at lægge låg på sine spillere, fordi de har en potentiel karantæne hængende over hovedet.

– Vi ved, at vi skal spille op til vores bedste mod Spanien, hvis vi skal skabe det resultat, vi håber og tror på, vi kan opnå.

– Det kræver, at spillerne kan slippe sig løs på banen, så det vil være meget forkert, hvis jeg hang en masse restriktioner op på dem, siger Brian Riemer.

Pierre-Emile Højbjerg pointerer også, at man ikke må løbe rundt og være nervøs for at misse en kamp, for så ender man måske med at træffe dårlige beslutninger på banen.

– Jeg har prøvet at være i risiko før. Jeg kender konsekvensen af et gult kort, men hvis jeg skal klappe en ned, så er det ikke den bagtanke, der får mig til at holde igen. Jeg tænker ikke over at kunne få karantæne, det handler om at spille til.

– Men der er ingen grund til at fremprovokere et unødvendigt gult kort ved at lave små frispark eller tale bestemt til dommeren, men som spiller skal man ikke lægge låg på sig selv, fordi man eventuelt kan få karantæne, siger Højbjerg.

Tidligere i Nations League-gruppespillet har Morten Hjulmand og Victor Kristiansen afsonet karantæne.

Opgøret mellem Danmark og Spanien begynder fredag klokken 20.45.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Overraskende skifte lurer

Næste sæson skal vi i Europa

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

– Neestrup kan blive næste landstræner

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De vil gerne have Jens Jønsson



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’