Seks spillere på det danske fodboldlandshold ryger i karantæne, hvis de får et gult kort i fredagens Nations League-kamp mod Spanien.
Skulle Danmark rage en eller flere karantæner til sig, har landstræner Brian Riemer allerede en liste klar med spillere, han kan række ud til og indkalde, inden Danmark spiller en potentiel gruppefinale i Serbien på mandag.
Det siger landstræneren forud for mødet med de stærke spaniere.
– Selvfølgelig har jeg gjort mig tanker om, hvad der skal ske, hvis nogen får karantæne. Jeg er velforberedt. Alt efter hvem og hvilken position, der bliver ramt, så har vi en liste over, hvem der kan komme i spil til kampen mod Serbien, siger Brian Riemer.
Joachim Andersen, Victor Nelsson, Jannik Vestergaard, Alexander Bah, Albert Grønbæk og Pierre-Emile Højbjerg er de seks spillere i karantænefare. Rasmus Nissen Kristensen er i princippet i samme situation, men er skadet og misser opgøret mod Spanien.
Brian Riemer vil ikke forsøge at lægge låg på sine spillere, fordi de har en potentiel karantæne hængende over hovedet.
– Vi ved, at vi skal spille op til vores bedste mod Spanien, hvis vi skal skabe det resultat, vi håber og tror på, vi kan opnå.
– Det kræver, at spillerne kan slippe sig løs på banen, så det vil være meget forkert, hvis jeg hang en masse restriktioner op på dem, siger Brian Riemer.
Pierre-Emile Højbjerg pointerer også, at man ikke må løbe rundt og være nervøs for at misse en kamp, for så ender man måske med at træffe dårlige beslutninger på banen.
– Jeg har prøvet at være i risiko før. Jeg kender konsekvensen af et gult kort, men hvis jeg skal klappe en ned, så er det ikke den bagtanke, der får mig til at holde igen. Jeg tænker ikke over at kunne få karantæne, det handler om at spille til.
– Men der er ingen grund til at fremprovokere et unødvendigt gult kort ved at lave små frispark eller tale bestemt til dommeren, men som spiller skal man ikke lægge låg på sig selv, fordi man eventuelt kan få karantæne, siger Højbjerg.
Tidligere i Nations League-gruppespillet har Morten Hjulmand og Victor Kristiansen afsonet karantæne.
Opgøret mellem Danmark og Spanien begynder fredag klokken 20.45.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
John Stones tager sydpå
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
NYHEDER