Riemer jubler: Det har altid været det største

DBU har netop bekræftet Brian Riemer som ny landstræner, og den tidligere Anderlecht-boss er selvsagt særdeles stolt over ansættelsen.



DBU har netop præsenteret Brian Riemer som ny landstræner for Danmark, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere torsdag

I en pressemeddelelse skriver DBU, at ansættelsen 'kommer efter en grundig rekrutteringsproces', hvor fodbolddirektør Peter Møller 'suppleret af ekstern bistand gennem længere tid har afsøgt det danske, skandinaviske og europæiske marked og ført samtaler med en række både danske og udenlandske kandidater'. 

Peter Møller glæder sig selvsagt over ansættelsen af Brian Riemer, der senest var i Anderlecht, hvor han blev fyret i september. 

– Med Brian Riemer får vi en træner med den energi, passion og det store engagement, som vi har søgt efter. Han deler vores syn på fodbold om at forsøge at dominere kampene og spille offensivt og teknisk fodbold.

– Samtidig har han stor erfaring med at arbejde med fodboldspillere fra øverste hylde og at være et sted, hvor det er afgørende hele tiden at skabe resultater og håndtere et stort pres udefra. Brian er også en person og træner, der kan få det bedste ud af sine spillere med både en kærlig og en fast hånd, som er vigtigt på et landshold, lyder det fra Peter Møller. 

For 46-årige Brian Riemer er udnævnelsen som landstræner selvfølgelig et stort øjeblik. 

– Landsholdet har altid været det største for mig, og jeg husker en masse store oplevelser som dreng og fan med landsholdet i Parken. At blive landstræner for Danmark er en stor drøm, der går i opfyldelse, og jeg er enormt stolt og beæret.

– Samtidig føler jeg mig helt klar til opgaven og er ekstremt motiveret. Jeg kommer til at give alt for det her fantastiske hold og land, og sammen med spillerne, staben og alle de danske fans vil vi kæmpe for at opnå noget stort sammen, lyder det fra Brian Riemer. 

Brian Riemer står første gang på sidelinjen som landstræner den 15. november, når Danmark møder Spanien i Parken i Nations League. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Fredericia – OB

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg