Riemer jubler: Det har altid været det største

DBU har netop bekræftet Brian Riemer som ny landstræner, og den tidligere Anderlecht-boss er selvsagt særdeles stolt over ansættelsen.



DBU har netop præsenteret Brian Riemer som ny landstræner for Danmark, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere torsdag

I en pressemeddelelse skriver DBU, at ansættelsen 'kommer efter en grundig rekrutteringsproces', hvor fodbolddirektør Peter Møller 'suppleret af ekstern bistand gennem længere tid har afsøgt det danske, skandinaviske og europæiske marked og ført samtaler med en række både danske og udenlandske kandidater'. 

Peter Møller glæder sig selvsagt over ansættelsen af Brian Riemer, der senest var i Anderlecht, hvor han blev fyret i september. 

– Med Brian Riemer får vi en træner med den energi, passion og det store engagement, som vi har søgt efter. Han deler vores syn på fodbold om at forsøge at dominere kampene og spille offensivt og teknisk fodbold.

– Samtidig har han stor erfaring med at arbejde med fodboldspillere fra øverste hylde og at være et sted, hvor det er afgørende hele tiden at skabe resultater og håndtere et stort pres udefra. Brian er også en person og træner, der kan få det bedste ud af sine spillere med både en kærlig og en fast hånd, som er vigtigt på et landshold, lyder det fra Peter Møller. 

For 46-årige Brian Riemer er udnævnelsen som landstræner selvfølgelig et stort øjeblik. 

– Landsholdet har altid været det største for mig, og jeg husker en masse store oplevelser som dreng og fan med landsholdet i Parken. At blive landstræner for Danmark er en stor drøm, der går i opfyldelse, og jeg er enormt stolt og beæret.

– Samtidig føler jeg mig helt klar til opgaven og er ekstremt motiveret. Jeg kommer til at give alt for det her fantastiske hold og land, og sammen med spillerne, staben og alle de danske fans vil vi kæmpe for at opnå noget stort sammen, lyder det fra Brian Riemer. 

Brian Riemer står første gang på sidelinjen som landstræner den 15. november, når Danmark møder Spanien i Parken i Nations League. 





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

FC København – Vejle Boldklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen