Riemer jubler: Det har altid været det største

DBU har netop bekræftet Brian Riemer som ny landstræner, og den tidligere Anderlecht-boss er selvsagt særdeles stolt over ansættelsen.



DBU har netop præsenteret Brian Riemer som ny landstræner for Danmark, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere torsdag

I en pressemeddelelse skriver DBU, at ansættelsen 'kommer efter en grundig rekrutteringsproces', hvor fodbolddirektør Peter Møller 'suppleret af ekstern bistand gennem længere tid har afsøgt det danske, skandinaviske og europæiske marked og ført samtaler med en række både danske og udenlandske kandidater'. 

Peter Møller glæder sig selvsagt over ansættelsen af Brian Riemer, der senest var i Anderlecht, hvor han blev fyret i september. 

– Med Brian Riemer får vi en træner med den energi, passion og det store engagement, som vi har søgt efter. Han deler vores syn på fodbold om at forsøge at dominere kampene og spille offensivt og teknisk fodbold.

– Samtidig har han stor erfaring med at arbejde med fodboldspillere fra øverste hylde og at være et sted, hvor det er afgørende hele tiden at skabe resultater og håndtere et stort pres udefra. Brian er også en person og træner, der kan få det bedste ud af sine spillere med både en kærlig og en fast hånd, som er vigtigt på et landshold, lyder det fra Peter Møller. 

For 46-årige Brian Riemer er udnævnelsen som landstræner selvfølgelig et stort øjeblik. 

– Landsholdet har altid været det største for mig, og jeg husker en masse store oplevelser som dreng og fan med landsholdet i Parken. At blive landstræner for Danmark er en stor drøm, der går i opfyldelse, og jeg er enormt stolt og beæret.

– Samtidig føler jeg mig helt klar til opgaven og er ekstremt motiveret. Jeg kommer til at give alt for det her fantastiske hold og land, og sammen med spillerne, staben og alle de danske fans vil vi kæmpe for at opnå noget stort sammen, lyder det fra Brian Riemer. 

Brian Riemer står første gang på sidelinjen som landstræner den 15. november, når Danmark møder Spanien i Parken i Nations League. 



Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mareridt for FC Augsburg

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Gigantisk nedslagtning

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Raser over Rasmus Højlund-episode

Arsenal ansætter dansk toptræner

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Går langt ned i løn

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’