DBU har netop præsenteret Brian Riemer som ny landstræner for Danmark, som Tipsbladet kunne afsløre tidligere torsdag.
I en pressemeddelelse skriver DBU, at ansættelsen 'kommer efter en grundig rekrutteringsproces', hvor fodbolddirektør Peter Møller 'suppleret af ekstern bistand gennem længere tid har afsøgt det danske, skandinaviske og europæiske marked og ført samtaler med en række både danske og udenlandske kandidater'.
Peter Møller glæder sig selvsagt over ansættelsen af Brian Riemer, der senest var i Anderlecht, hvor han blev fyret i september.
– Med Brian Riemer får vi en træner med den energi, passion og det store engagement, som vi har søgt efter. Han deler vores syn på fodbold om at forsøge at dominere kampene og spille offensivt og teknisk fodbold.
– Samtidig har han stor erfaring med at arbejde med fodboldspillere fra øverste hylde og at være et sted, hvor det er afgørende hele tiden at skabe resultater og håndtere et stort pres udefra. Brian er også en person og træner, der kan få det bedste ud af sine spillere med både en kærlig og en fast hånd, som er vigtigt på et landshold, lyder det fra Peter Møller.
For 46-årige Brian Riemer er udnævnelsen som landstræner selvfølgelig et stort øjeblik.
– Landsholdet har altid været det største for mig, og jeg husker en masse store oplevelser som dreng og fan med landsholdet i Parken. At blive landstræner for Danmark er en stor drøm, der går i opfyldelse, og jeg er enormt stolt og beæret.
– Samtidig føler jeg mig helt klar til opgaven og er ekstremt motiveret. Jeg kommer til at give alt for det her fantastiske hold og land, og sammen med spillerne, staben og alle de danske fans vil vi kæmpe for at opnå noget stort sammen, lyder det fra Brian Riemer.
Brian Riemer står første gang på sidelinjen som landstræner den 15. november, når Danmark møder Spanien i Parken i Nations League.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Monsterbud på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Brasiliansk VM-mavepuster
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED