Riemer kritiserer stjerne: ‘Det er helt forkert’

I TV 2-programmet 'Totalfodbold' har Brian Riemer gjort det helt klart, at han ikke tolererer spillere, der sætter sig over holdet.



Han stod på sidelinjen i de to Nations League-kampe mod Spanien og Serbien i november, men Brian Riemer er stadig forholdsvist ny i jobbet som landstræner for Danmark.

Og for at blive klogere på Brian Riemers måde at være træner på, blev der i TV 2-programmet ‘Totalfodbold’ mandag opstillet flere hypotetiske scenarier, hvor landstræneren skulle svare på, hvordan han ville reagere i disse scenarier.

Et af de opstillede scenarier gik her på, hvordan Riemer vil reagere, hvis en spiller offentligt udtrykker utilfredshed over en udskiftning eller manglende spilletid. Her svarede landstræneren klokkeklart, da han blev spurgt, om en sådan opførsel vil betyde, at spilleren vil blive kaldt ind på kontoret.

– Ja. Der er jeg tilbage til det der med holdet. Det er noget af det, der kan pisse mig af. Jeg er meget tilhænger af, at vi vasker vores beskidte vasketøj inde i klubhuset. Det er ikke noget, vi hænger ud til tørre. Det gør man ikke som træner, og det gør man heller ikke som spiller. Der vil jeg sige, at hvis jeg er dybt utilfreds med vores spiller, så stiller jeg mig heller ikke op og giver ham… det fortæller jeg ham selv bagefter. Lige så vel som hvis spilleren mener, at jeg har lavet en fejl i forhold til en udskiftning, så hænger vi det ikke op til tørre på offentlige pladser.

– Så det der med at sætte sig over holdet… vi havde Garnacho i weekenden, eller midtugen var det vist… altså, det er jo helt forkert. Fordi du har dit hold, som er i krise, og en træner, der virkelig kæmper med at finde løsningerne, og så sætter du dig selv fuldstændigt over holdet. I øvrigt har han nok også rigeligt at kigge på i forhold til ham selv også. Det må jeg sige, for mig er det et ‘no-go’.

Det var i sidste uges Premier League-kamp mod Ipswich, at Alejandro Garnacho kom i negativt fokus, da Manchester United-cheftræner Ruben Amorim efter Patrick Dorgus røde kort valgte at udskifte argentineren lige inden pausen. Alejandro Garnacho gik efter udskiftningen direkte ned i omklædningsrummet.

Ruben Amorim udtalte efterfølgende, at Garnacho som straf skulle betale en middag for hele holdet, selvom træneren fik forklaret, at kantspilleren var gået i omklædningsrummet for at skifte sit våde tøj.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Arbejder på Brøndby-exit

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Norges kronprins rejser til USA

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

Her er danskers millionløn i Lazio