Riemer kritiserer stjerne: ‘Det er helt forkert’

I TV 2-programmet 'Totalfodbold' har Brian Riemer gjort det helt klart, at han ikke tolererer spillere, der sætter sig over holdet.



Han stod på sidelinjen i de to Nations League-kampe mod Spanien og Serbien i november, men Brian Riemer er stadig forholdsvist ny i jobbet som landstræner for Danmark.

Og for at blive klogere på Brian Riemers måde at være træner på, blev der i TV 2-programmet ‘Totalfodbold’ mandag opstillet flere hypotetiske scenarier, hvor landstræneren skulle svare på, hvordan han ville reagere i disse scenarier.

Et af de opstillede scenarier gik her på, hvordan Riemer vil reagere, hvis en spiller offentligt udtrykker utilfredshed over en udskiftning eller manglende spilletid. Her svarede landstræneren klokkeklart, da han blev spurgt, om en sådan opførsel vil betyde, at spilleren vil blive kaldt ind på kontoret.

– Ja. Der er jeg tilbage til det der med holdet. Det er noget af det, der kan pisse mig af. Jeg er meget tilhænger af, at vi vasker vores beskidte vasketøj inde i klubhuset. Det er ikke noget, vi hænger ud til tørre. Det gør man ikke som træner, og det gør man heller ikke som spiller. Der vil jeg sige, at hvis jeg er dybt utilfreds med vores spiller, så stiller jeg mig heller ikke op og giver ham… det fortæller jeg ham selv bagefter. Lige så vel som hvis spilleren mener, at jeg har lavet en fejl i forhold til en udskiftning, så hænger vi det ikke op til tørre på offentlige pladser.

– Så det der med at sætte sig over holdet… vi havde Garnacho i weekenden, eller midtugen var det vist… altså, det er jo helt forkert. Fordi du har dit hold, som er i krise, og en træner, der virkelig kæmper med at finde løsningerne, og så sætter du dig selv fuldstændigt over holdet. I øvrigt har han nok også rigeligt at kigge på i forhold til ham selv også. Det må jeg sige, for mig er det et ‘no-go’.

Det var i sidste uges Premier League-kamp mod Ipswich, at Alejandro Garnacho kom i negativt fokus, da Manchester United-cheftræner Ruben Amorim efter Patrick Dorgus røde kort valgte at udskifte argentineren lige inden pausen. Alejandro Garnacho gik efter udskiftningen direkte ned i omklædningsrummet.

Ruben Amorim udtalte efterfølgende, at Garnacho som straf skulle betale en middag for hele holdet, selvom træneren fik forklaret, at kantspilleren var gået i omklædningsrummet for at skifte sit våde tøj.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

De viser interesse for Lyngby-profil