Han stod på sidelinjen i de to Nations League-kampe mod Spanien og Serbien i november, men Brian Riemer er stadig forholdsvist ny i jobbet som landstræner for Danmark.
Og for at blive klogere på Brian Riemers måde at være træner på, blev der i TV 2-programmet ‘Totalfodbold’ mandag opstillet flere hypotetiske scenarier, hvor landstræneren skulle svare på, hvordan han ville reagere i disse scenarier.
Et af de opstillede scenarier gik her på, hvordan Riemer vil reagere, hvis en spiller offentligt udtrykker utilfredshed over en udskiftning eller manglende spilletid. Her svarede landstræneren klokkeklart, da han blev spurgt, om en sådan opførsel vil betyde, at spilleren vil blive kaldt ind på kontoret.
– Ja. Der er jeg tilbage til det der med holdet. Det er noget af det, der kan pisse mig af. Jeg er meget tilhænger af, at vi vasker vores beskidte vasketøj inde i klubhuset. Det er ikke noget, vi hænger ud til tørre. Det gør man ikke som træner, og det gør man heller ikke som spiller. Der vil jeg sige, at hvis jeg er dybt utilfreds med vores spiller, så stiller jeg mig heller ikke op og giver ham… det fortæller jeg ham selv bagefter. Lige så vel som hvis spilleren mener, at jeg har lavet en fejl i forhold til en udskiftning, så hænger vi det ikke op til tørre på offentlige pladser.
– Så det der med at sætte sig over holdet… vi havde Garnacho i weekenden, eller midtugen var det vist… altså, det er jo helt forkert. Fordi du har dit hold, som er i krise, og en træner, der virkelig kæmper med at finde løsningerne, og så sætter du dig selv fuldstændigt over holdet. I øvrigt har han nok også rigeligt at kigge på i forhold til ham selv også. Det må jeg sige, for mig er det et ‘no-go’.
Det var i sidste uges Premier League-kamp mod Ipswich, at Alejandro Garnacho kom i negativt fokus, da Manchester United-cheftræner Ruben Amorim efter Patrick Dorgus røde kort valgte at udskifte argentineren lige inden pausen. Alejandro Garnacho gik efter udskiftningen direkte ned i omklædningsrummet.
Ruben Amorim udtalte efterfølgende, at Garnacho som straf skulle betale en middag for hele holdet, selvom træneren fik forklaret, at kantspilleren var gået i omklædningsrummet for at skifte sit våde tøj.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
AVIS