Riemer kritiserer stjerne: ‘Det er helt forkert’

I TV 2-programmet 'Totalfodbold' har Brian Riemer gjort det helt klart, at han ikke tolererer spillere, der sætter sig over holdet.



Han stod på sidelinjen i de to Nations League-kampe mod Spanien og Serbien i november, men Brian Riemer er stadig forholdsvist ny i jobbet som landstræner for Danmark.

Og for at blive klogere på Brian Riemers måde at være træner på, blev der i TV 2-programmet ‘Totalfodbold’ mandag opstillet flere hypotetiske scenarier, hvor landstræneren skulle svare på, hvordan han ville reagere i disse scenarier.

Et af de opstillede scenarier gik her på, hvordan Riemer vil reagere, hvis en spiller offentligt udtrykker utilfredshed over en udskiftning eller manglende spilletid. Her svarede landstræneren klokkeklart, da han blev spurgt, om en sådan opførsel vil betyde, at spilleren vil blive kaldt ind på kontoret.

– Ja. Der er jeg tilbage til det der med holdet. Det er noget af det, der kan pisse mig af. Jeg er meget tilhænger af, at vi vasker vores beskidte vasketøj inde i klubhuset. Det er ikke noget, vi hænger ud til tørre. Det gør man ikke som træner, og det gør man heller ikke som spiller. Der vil jeg sige, at hvis jeg er dybt utilfreds med vores spiller, så stiller jeg mig heller ikke op og giver ham… det fortæller jeg ham selv bagefter. Lige så vel som hvis spilleren mener, at jeg har lavet en fejl i forhold til en udskiftning, så hænger vi det ikke op til tørre på offentlige pladser.

– Så det der med at sætte sig over holdet… vi havde Garnacho i weekenden, eller midtugen var det vist… altså, det er jo helt forkert. Fordi du har dit hold, som er i krise, og en træner, der virkelig kæmper med at finde løsningerne, og så sætter du dig selv fuldstændigt over holdet. I øvrigt har han nok også rigeligt at kigge på i forhold til ham selv også. Det må jeg sige, for mig er det et ‘no-go’.

Det var i sidste uges Premier League-kamp mod Ipswich, at Alejandro Garnacho kom i negativt fokus, da Manchester United-cheftræner Ruben Amorim efter Patrick Dorgus røde kort valgte at udskifte argentineren lige inden pausen. Alejandro Garnacho gik efter udskiftningen direkte ned i omklædningsrummet.

Ruben Amorim udtalte efterfølgende, at Garnacho som straf skulle betale en middag for hele holdet, selvom træneren fik forklaret, at kantspilleren var gået i omklædningsrummet for at skifte sit våde tøj.





LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

‘Et kæmpestort skifte’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

PSG meldes enig med Barca-profil

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bestemmer Messi selv

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Pressede på for FC København-exit

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Argentina – Schweiz