Han stod på sidelinjen i de to Nations League-kampe mod Spanien og Serbien i november, men Brian Riemer er stadig forholdsvist ny i jobbet som landstræner for Danmark.
Og for at blive klogere på Brian Riemers måde at være træner på, blev der i TV 2-programmet ‘Totalfodbold’ mandag opstillet flere hypotetiske scenarier, hvor landstræneren skulle svare på, hvordan han ville reagere i disse scenarier.
Et af de opstillede scenarier gik her på, hvordan Riemer vil reagere, hvis en spiller offentligt udtrykker utilfredshed over en udskiftning eller manglende spilletid. Her svarede landstræneren klokkeklart, da han blev spurgt, om en sådan opførsel vil betyde, at spilleren vil blive kaldt ind på kontoret.
– Ja. Der er jeg tilbage til det der med holdet. Det er noget af det, der kan pisse mig af. Jeg er meget tilhænger af, at vi vasker vores beskidte vasketøj inde i klubhuset. Det er ikke noget, vi hænger ud til tørre. Det gør man ikke som træner, og det gør man heller ikke som spiller. Der vil jeg sige, at hvis jeg er dybt utilfreds med vores spiller, så stiller jeg mig heller ikke op og giver ham… det fortæller jeg ham selv bagefter. Lige så vel som hvis spilleren mener, at jeg har lavet en fejl i forhold til en udskiftning, så hænger vi det ikke op til tørre på offentlige pladser.
– Så det der med at sætte sig over holdet… vi havde Garnacho i weekenden, eller midtugen var det vist… altså, det er jo helt forkert. Fordi du har dit hold, som er i krise, og en træner, der virkelig kæmper med at finde løsningerne, og så sætter du dig selv fuldstændigt over holdet. I øvrigt har han nok også rigeligt at kigge på i forhold til ham selv også. Det må jeg sige, for mig er det et ‘no-go’.
Det var i sidste uges Premier League-kamp mod Ipswich, at Alejandro Garnacho kom i negativt fokus, da Manchester United-cheftræner Ruben Amorim efter Patrick Dorgus røde kort valgte at udskifte argentineren lige inden pausen. Alejandro Garnacho gik efter udskiftningen direkte ned i omklædningsrummet.
Ruben Amorim udtalte efterfølgende, at Garnacho som straf skulle betale en middag for hele holdet, selvom træneren fik forklaret, at kantspilleren var gået i omklædningsrummet for at skifte sit våde tøj.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
DAGENS SPILFORSLAG
Østrig udnytter argentinsk akilleshæl
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Irak