Han er blot 17 år gammel.
Alligevel fik det danske supertalent Chido Obi-Martin i februar debut for Manchester United i Premier League.
Den unge dansker har gjort sig bemærket på det danske U18-landshold, men spørgsmålet er, om han ikke skal accelereres op i landsholdssystemet og eventuelt have debut på A-landsholdet, så han bliver spærret fra at kunne repræsentere Nigeria.
Dilemmaet var noget, landstræner Brian Riemer blev spurgt ind til, da han blev interviewet af Viaplay.
– Må jeg ikke starte med at sige, at jeg synes virkelig, at vi fortæller en fantastisk historie her. Prøv at tænke på, hvor mange gange vi har siddet med et dansk landshold og sagt: “Vi mangler spillere, hvornår kommer der nogle angribere?” Vi har så mange unge spillere, nogle af dem er måske lige unge nok til at bryde igennem, men hvor er det fedt, at vi har så mange, der banker på – det synes jeg er vigtigt at sige.
– Chido er en spiller, der har spillet på vores U18-landshold, så det er om noget gået endnu stærkere, så jeg tror lidt, at man skal sige, for at følge de rigtige forretningsgange, at vi lige skal sikre os, at vi gør det på den rigtige måde. DBU har været i kontakt med ham, U-landstrænerne har også været det. Jeg har ikke været det endnu, fordi det er ligesom om, at der skal et skridt mere på. A-landsholdet kræver lige et skridt mere – du skal gerne ind og spille mere fast, før A-landsholdet er en mulighed for dig. Det er svært at komme på, hvis du ikke spiller fast for dit klubhold.
Mika Biereth har også været en varm kartoffel i forhold til den kommende landsholdssamling, og landstræneren kan ikke helt undgå at sammenligne de to.
– Nu blev der snakket om Mika Biereth, lad os sige, at han skulle gå foran ham, men der snakker vi trods alt om en, der spiller fast i Monaco og laver mange mål. Altså, han er et sted nu, hvor det er sindssygt spændende, men han skal lave sit gennembrud nu. Det er det næste skridt, han skal fokusere på – at bryde igennem i Manchester United – og derfra er det en spiller, der ville være yderst interessant, siger han til Viaplay.
Chido Obi har spillet 29 danske ungdomslandskampe, hvor det er blevet til intet mindre end 17 scoringer for angriberen.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT