Riemer om Chido Obi: ‘Sindssygt spændende’

Den danske landstræner følger nøje med i udviklingen af det danske stortalent Chido Obi-Martin.



Han er blot 17 år gammel.

Alligevel fik det danske supertalent Chido Obi-Martin i februar debut for Manchester United i Premier League.

Den unge dansker har gjort sig bemærket på det danske U18-landshold, men spørgsmålet er, om han ikke skal accelereres op i landsholdssystemet og eventuelt have debut på A-landsholdet, så han bliver spærret fra at kunne repræsentere Nigeria.

Dilemmaet var noget, landstræner Brian Riemer blev spurgt ind til, da han blev interviewet af Viaplay.

– Må jeg ikke starte med at sige, at jeg synes virkelig, at vi fortæller en fantastisk historie her. Prøv at tænke på, hvor mange gange vi har siddet med et dansk landshold og sagt: “Vi mangler spillere, hvornår kommer der nogle angribere?” Vi har så mange unge spillere, nogle af dem er måske lige unge nok til at bryde igennem, men hvor er det fedt, at vi har så mange, der banker på – det synes jeg er vigtigt at sige.

– Chido er en spiller, der har spillet på vores U18-landshold, så det er om noget gået endnu stærkere, så jeg tror lidt, at man skal sige, for at følge de rigtige forretningsgange, at vi lige skal sikre os, at vi gør det på den rigtige måde. DBU har været i kontakt med ham, U-landstrænerne har også været det. Jeg har ikke været det endnu, fordi det er ligesom om, at der skal et skridt mere på. A-landsholdet kræver lige et skridt mere – du skal gerne ind og spille mere fast, før A-landsholdet er en mulighed for dig. Det er svært at komme på, hvis du ikke spiller fast for dit klubhold.

Mika Biereth har også været en varm kartoffel i forhold til den kommende landsholdssamling, og landstræneren kan ikke helt undgå at sammenligne de to.

– Nu blev der snakket om Mika Biereth, lad os sige, at han skulle gå foran ham, men der snakker vi trods alt om en, der spiller fast i Monaco og laver mange mål. Altså, han er et sted nu, hvor det er sindssygt spændende, men han skal lave sit gennembrud nu. Det er det næste skridt, han skal fokusere på – at bryde igennem i Manchester United – og derfra er det en spiller, der ville være yderst interessant, siger han til Viaplay.

Chido Obi har spillet 29 danske ungdomslandskampe, hvor det er blevet til intet mindre end 17 scoringer for angriberen.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Froholdt med vild hæder i Portugal

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FC København – Randers FC

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Ny offensiv transfer i FCN?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC Fredericia – Silkeborg IF

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester City vinder FA Cup

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring