Han er blot 17 år gammel.
Alligevel fik det danske supertalent Chido Obi-Martin i februar debut for Manchester United i Premier League.
Den unge dansker har gjort sig bemærket på det danske U18-landshold, men spørgsmålet er, om han ikke skal accelereres op i landsholdssystemet og eventuelt have debut på A-landsholdet, så han bliver spærret fra at kunne repræsentere Nigeria.
Dilemmaet var noget, landstræner Brian Riemer blev spurgt ind til, da han blev interviewet af Viaplay.
– Må jeg ikke starte med at sige, at jeg synes virkelig, at vi fortæller en fantastisk historie her. Prøv at tænke på, hvor mange gange vi har siddet med et dansk landshold og sagt: “Vi mangler spillere, hvornår kommer der nogle angribere?” Vi har så mange unge spillere, nogle af dem er måske lige unge nok til at bryde igennem, men hvor er det fedt, at vi har så mange, der banker på – det synes jeg er vigtigt at sige.
– Chido er en spiller, der har spillet på vores U18-landshold, så det er om noget gået endnu stærkere, så jeg tror lidt, at man skal sige, for at følge de rigtige forretningsgange, at vi lige skal sikre os, at vi gør det på den rigtige måde. DBU har været i kontakt med ham, U-landstrænerne har også været det. Jeg har ikke været det endnu, fordi det er ligesom om, at der skal et skridt mere på. A-landsholdet kræver lige et skridt mere – du skal gerne ind og spille mere fast, før A-landsholdet er en mulighed for dig. Det er svært at komme på, hvis du ikke spiller fast for dit klubhold.
Mika Biereth har også været en varm kartoffel i forhold til den kommende landsholdssamling, og landstræneren kan ikke helt undgå at sammenligne de to.
– Nu blev der snakket om Mika Biereth, lad os sige, at han skulle gå foran ham, men der snakker vi trods alt om en, der spiller fast i Monaco og laver mange mål. Altså, han er et sted nu, hvor det er sindssygt spændende, men han skal lave sit gennembrud nu. Det er det næste skridt, han skal fokusere på – at bryde igennem i Manchester United – og derfra er det en spiller, der ville være yderst interessant, siger han til Viaplay.
Chido Obi har spillet 29 danske ungdomslandskampe, hvor det er blevet til intet mindre end 17 scoringer for angriberen.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER