Han er blot 17 år gammel.
Alligevel fik det danske supertalent Chido Obi-Martin i februar debut for Manchester United i Premier League.
Den unge dansker har gjort sig bemærket på det danske U18-landshold, men spørgsmålet er, om han ikke skal accelereres op i landsholdssystemet og eventuelt have debut på A-landsholdet, så han bliver spærret fra at kunne repræsentere Nigeria.
Dilemmaet var noget, landstræner Brian Riemer blev spurgt ind til, da han blev interviewet af Viaplay.
– Må jeg ikke starte med at sige, at jeg synes virkelig, at vi fortæller en fantastisk historie her. Prøv at tænke på, hvor mange gange vi har siddet med et dansk landshold og sagt: “Vi mangler spillere, hvornår kommer der nogle angribere?” Vi har så mange unge spillere, nogle af dem er måske lige unge nok til at bryde igennem, men hvor er det fedt, at vi har så mange, der banker på – det synes jeg er vigtigt at sige.
– Chido er en spiller, der har spillet på vores U18-landshold, så det er om noget gået endnu stærkere, så jeg tror lidt, at man skal sige, for at følge de rigtige forretningsgange, at vi lige skal sikre os, at vi gør det på den rigtige måde. DBU har været i kontakt med ham, U-landstrænerne har også været det. Jeg har ikke været det endnu, fordi det er ligesom om, at der skal et skridt mere på. A-landsholdet kræver lige et skridt mere – du skal gerne ind og spille mere fast, før A-landsholdet er en mulighed for dig. Det er svært at komme på, hvis du ikke spiller fast for dit klubhold.
Mika Biereth har også været en varm kartoffel i forhold til den kommende landsholdssamling, og landstræneren kan ikke helt undgå at sammenligne de to.
– Nu blev der snakket om Mika Biereth, lad os sige, at han skulle gå foran ham, men der snakker vi trods alt om en, der spiller fast i Monaco og laver mange mål. Altså, han er et sted nu, hvor det er sindssygt spændende, men han skal lave sit gennembrud nu. Det er det næste skridt, han skal fokusere på – at bryde igennem i Manchester United – og derfra er det en spiller, der ville være yderst interessant, siger han til Viaplay.
Chido Obi har spillet 29 danske ungdomslandskampe, hvor det er blevet til intet mindre end 17 scoringer for angriberen.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende skifte lurer
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART