Riemer om Chido Obi: ‘Sindssygt spændende’

Den danske landstræner følger nøje med i udviklingen af det danske stortalent Chido Obi-Martin.



Han er blot 17 år gammel.

Alligevel fik det danske supertalent Chido Obi-Martin i februar debut for Manchester United i Premier League.

Den unge dansker har gjort sig bemærket på det danske U18-landshold, men spørgsmålet er, om han ikke skal accelereres op i landsholdssystemet og eventuelt have debut på A-landsholdet, så han bliver spærret fra at kunne repræsentere Nigeria.

Dilemmaet var noget, landstræner Brian Riemer blev spurgt ind til, da han blev interviewet af Viaplay.

– Må jeg ikke starte med at sige, at jeg synes virkelig, at vi fortæller en fantastisk historie her. Prøv at tænke på, hvor mange gange vi har siddet med et dansk landshold og sagt: “Vi mangler spillere, hvornår kommer der nogle angribere?” Vi har så mange unge spillere, nogle af dem er måske lige unge nok til at bryde igennem, men hvor er det fedt, at vi har så mange, der banker på – det synes jeg er vigtigt at sige.

– Chido er en spiller, der har spillet på vores U18-landshold, så det er om noget gået endnu stærkere, så jeg tror lidt, at man skal sige, for at følge de rigtige forretningsgange, at vi lige skal sikre os, at vi gør det på den rigtige måde. DBU har været i kontakt med ham, U-landstrænerne har også været det. Jeg har ikke været det endnu, fordi det er ligesom om, at der skal et skridt mere på. A-landsholdet kræver lige et skridt mere – du skal gerne ind og spille mere fast, før A-landsholdet er en mulighed for dig. Det er svært at komme på, hvis du ikke spiller fast for dit klubhold.

Mika Biereth har også været en varm kartoffel i forhold til den kommende landsholdssamling, og landstræneren kan ikke helt undgå at sammenligne de to.

– Nu blev der snakket om Mika Biereth, lad os sige, at han skulle gå foran ham, men der snakker vi trods alt om en, der spiller fast i Monaco og laver mange mål. Altså, han er et sted nu, hvor det er sindssygt spændende, men han skal lave sit gennembrud nu. Det er det næste skridt, han skal fokusere på – at bryde igennem i Manchester United – og derfra er det en spiller, der ville være yderst interessant, siger han til Viaplay.

Chido Obi har spillet 29 danske ungdomslandskampe, hvor det er blevet til intet mindre end 17 scoringer for angriberen.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis