Ring til José Mourinho nu!

José Mourinho skal ansættes som Portugals landstræner i stedet for Roberto Martínez, skriver mediet Record.



‘The Special One’

José Mourinho er et moderne trænerikon. Selv om han har passeret sit karrieremæssige peak, taler portugiserens trofæsamling for sig selv.

Fire gange verdens bedste træner, to Champions League-titler og tre Premier League-mesterskaber er bare en smule af det han har vundet.

Manden, der efterhånden har prøvet og vundet alt, har endnu ikke testet sig selv som landstræner. Men det skal han snart, hvis det står til Nuno Félix, der er klummeskribent på mediet Record.

– Nok er nok, vi har hørt rigeligt snak om ‘attitude’, ‘personlige fejl’ og ‘vi er ved at lære’. Kære Pedro Proença, nyvalgt præsident for det portugisiske fodboldforbund, tag telefonen og ring til José Mourinho, skriver han på bagkant af nederlaget til Danmark.

Portugal har haft sine problemer på det seneste, hvor de under Roberto Martínez ikke har scoret i halvdelen af de seneste 10 kampe, og han tilstod selv efter kampen mod Danmark, at det var den ringeste præstation af landsholdet i de seneste to år.

Der er heller ingen tvivl om, at han er manden, der kan genrejse Portugal.

– Landsholdet har brug for en leder med karisma og erfaring på højeste niveau – en træner, der ikke blot fokuserer på at ‘spille smukt’, men forstår, hvad det kræver at vinde, og som kan forvandle holdet til en velsmurt, konkurrencedygtig maskine.

– Mourinho er manden! Han har tidligere takket nej til landsholdet, men måske er tiden endelig inde. Hvis Proença vil sætte sit præg på sin embedsperiode, er det blot et opkald væk, skriver Nuno Felix i record.

José Mourinho er for tiden ansat i Fenerbahçe, hvor han forsøger at hente et mesterskab til storklubben, der er hægtet en smule af ærkerivalerne fra Galatasaray.





TransferLIVE: Nøglefigur tæt på Liverpool-farvel




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Scorer kassen på dansk drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Afslører: Dolberg sat til salg

Arsenal-dansker vender hjem

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage