‘The Special One’
José Mourinho er et moderne trænerikon. Selv om han har passeret sit karrieremæssige peak, taler portugiserens trofæsamling for sig selv.
Fire gange verdens bedste træner, to Champions League-titler og tre Premier League-mesterskaber er bare en smule af det han har vundet.
Manden, der efterhånden har prøvet og vundet alt, har endnu ikke testet sig selv som landstræner. Men det skal han snart, hvis det står til Nuno Félix, der er klummeskribent på mediet Record.
– Nok er nok, vi har hørt rigeligt snak om ‘attitude’, ‘personlige fejl’ og ‘vi er ved at lære’. Kære Pedro Proença, nyvalgt præsident for det portugisiske fodboldforbund, tag telefonen og ring til José Mourinho, skriver han på bagkant af nederlaget til Danmark.
Portugal har haft sine problemer på det seneste, hvor de under Roberto Martínez ikke har scoret i halvdelen af de seneste 10 kampe, og han tilstod selv efter kampen mod Danmark, at det var den ringeste præstation af landsholdet i de seneste to år.
Der er heller ingen tvivl om, at han er manden, der kan genrejse Portugal.
– Landsholdet har brug for en leder med karisma og erfaring på højeste niveau – en træner, der ikke blot fokuserer på at ‘spille smukt’, men forstår, hvad det kræver at vinde, og som kan forvandle holdet til en velsmurt, konkurrencedygtig maskine.
– Mourinho er manden! Han har tidligere takket nej til landsholdet, men måske er tiden endelig inde. Hvis Proença vil sætte sit præg på sin embedsperiode, er det blot et opkald væk, skriver Nuno Felix i record.
José Mourinho er for tiden ansat i Fenerbahçe, hvor han forsøger at hente et mesterskab til storklubben, der er hægtet en smule af ærkerivalerne fra Galatasaray.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Mexico er klar til ottendedelsfinalen
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker