‘The Special One’
José Mourinho er et moderne trænerikon. Selv om han har passeret sit karrieremæssige peak, taler portugiserens trofæsamling for sig selv.
Fire gange verdens bedste træner, to Champions League-titler og tre Premier League-mesterskaber er bare en smule af det han har vundet.
Manden, der efterhånden har prøvet og vundet alt, har endnu ikke testet sig selv som landstræner. Men det skal han snart, hvis det står til Nuno Félix, der er klummeskribent på mediet Record.
– Nok er nok, vi har hørt rigeligt snak om ‘attitude’, ‘personlige fejl’ og ‘vi er ved at lære’. Kære Pedro Proença, nyvalgt præsident for det portugisiske fodboldforbund, tag telefonen og ring til José Mourinho, skriver han på bagkant af nederlaget til Danmark.
Portugal har haft sine problemer på det seneste, hvor de under Roberto Martínez ikke har scoret i halvdelen af de seneste 10 kampe, og han tilstod selv efter kampen mod Danmark, at det var den ringeste præstation af landsholdet i de seneste to år.
Der er heller ingen tvivl om, at han er manden, der kan genrejse Portugal.
– Landsholdet har brug for en leder med karisma og erfaring på højeste niveau – en træner, der ikke blot fokuserer på at ‘spille smukt’, men forstår, hvad det kræver at vinde, og som kan forvandle holdet til en velsmurt, konkurrencedygtig maskine.
– Mourinho er manden! Han har tidligere takket nej til landsholdet, men måske er tiden endelig inde. Hvis Proença vil sætte sit præg på sin embedsperiode, er det blot et opkald væk, skriver Nuno Felix i record.
José Mourinho er for tiden ansat i Fenerbahçe, hvor han forsøger at hente et mesterskab til storklubben, der er hægtet en smule af ærkerivalerne fra Galatasaray.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT