‘The Special One’
José Mourinho er et moderne trænerikon. Selv om han har passeret sit karrieremæssige peak, taler portugiserens trofæsamling for sig selv.
Fire gange verdens bedste træner, to Champions League-titler og tre Premier League-mesterskaber er bare en smule af det han har vundet.
Manden, der efterhånden har prøvet og vundet alt, har endnu ikke testet sig selv som landstræner. Men det skal han snart, hvis det står til Nuno Félix, der er klummeskribent på mediet Record.
– Nok er nok, vi har hørt rigeligt snak om ‘attitude’, ‘personlige fejl’ og ‘vi er ved at lære’. Kære Pedro Proença, nyvalgt præsident for det portugisiske fodboldforbund, tag telefonen og ring til José Mourinho, skriver han på bagkant af nederlaget til Danmark.
Portugal har haft sine problemer på det seneste, hvor de under Roberto Martínez ikke har scoret i halvdelen af de seneste 10 kampe, og han tilstod selv efter kampen mod Danmark, at det var den ringeste præstation af landsholdet i de seneste to år.
Der er heller ingen tvivl om, at han er manden, der kan genrejse Portugal.
– Landsholdet har brug for en leder med karisma og erfaring på højeste niveau – en træner, der ikke blot fokuserer på at ‘spille smukt’, men forstår, hvad det kræver at vinde, og som kan forvandle holdet til en velsmurt, konkurrencedygtig maskine.
– Mourinho er manden! Han har tidligere takket nej til landsholdet, men måske er tiden endelig inde. Hvis Proença vil sætte sit præg på sin embedsperiode, er det blot et opkald væk, skriver Nuno Felix i record.
José Mourinho er for tiden ansat i Fenerbahçe, hvor han forsøger at hente et mesterskab til storklubben, der er hægtet en smule af ærkerivalerne fra Galatasaray.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER