Ring til José Mourinho nu!

José Mourinho skal ansættes som Portugals landstræner i stedet for Roberto Martínez, skriver mediet Record.



‘The Special One’

José Mourinho er et moderne trænerikon. Selv om han har passeret sit karrieremæssige peak, taler portugiserens trofæsamling for sig selv.

Fire gange verdens bedste træner, to Champions League-titler og tre Premier League-mesterskaber er bare en smule af det han har vundet.

Manden, der efterhånden har prøvet og vundet alt, har endnu ikke testet sig selv som landstræner. Men det skal han snart, hvis det står til Nuno Félix, der er klummeskribent på mediet Record.

– Nok er nok, vi har hørt rigeligt snak om ‘attitude’, ‘personlige fejl’ og ‘vi er ved at lære’. Kære Pedro Proença, nyvalgt præsident for det portugisiske fodboldforbund, tag telefonen og ring til José Mourinho, skriver han på bagkant af nederlaget til Danmark.

Portugal har haft sine problemer på det seneste, hvor de under Roberto Martínez ikke har scoret i halvdelen af de seneste 10 kampe, og han tilstod selv efter kampen mod Danmark, at det var den ringeste præstation af landsholdet i de seneste to år.

Der er heller ingen tvivl om, at han er manden, der kan genrejse Portugal.

– Landsholdet har brug for en leder med karisma og erfaring på højeste niveau – en træner, der ikke blot fokuserer på at ‘spille smukt’, men forstår, hvad det kræver at vinde, og som kan forvandle holdet til en velsmurt, konkurrencedygtig maskine.

– Mourinho er manden! Han har tidligere takket nej til landsholdet, men måske er tiden endelig inde. Hvis Proença vil sætte sit præg på sin embedsperiode, er det blot et opkald væk, skriver Nuno Felix i record.

José Mourinho er for tiden ansat i Fenerbahçe, hvor han forsøger at hente et mesterskab til storklubben, der er hægtet en smule af ærkerivalerne fra Galatasaray.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Harry Maguire i chok

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bayern München lurer på choktransfer

Brighton – Manchester United

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!