Ring til José Mourinho nu!

José Mourinho skal ansættes som Portugals landstræner i stedet for Roberto Martínez, skriver mediet Record.



‘The Special One’

José Mourinho er et moderne trænerikon. Selv om han har passeret sit karrieremæssige peak, taler portugiserens trofæsamling for sig selv.

Fire gange verdens bedste træner, to Champions League-titler og tre Premier League-mesterskaber er bare en smule af det han har vundet.

Manden, der efterhånden har prøvet og vundet alt, har endnu ikke testet sig selv som landstræner. Men det skal han snart, hvis det står til Nuno Félix, der er klummeskribent på mediet Record.

– Nok er nok, vi har hørt rigeligt snak om ‘attitude’, ‘personlige fejl’ og ‘vi er ved at lære’. Kære Pedro Proença, nyvalgt præsident for det portugisiske fodboldforbund, tag telefonen og ring til José Mourinho, skriver han på bagkant af nederlaget til Danmark.

Portugal har haft sine problemer på det seneste, hvor de under Roberto Martínez ikke har scoret i halvdelen af de seneste 10 kampe, og han tilstod selv efter kampen mod Danmark, at det var den ringeste præstation af landsholdet i de seneste to år.

Der er heller ingen tvivl om, at han er manden, der kan genrejse Portugal.

– Landsholdet har brug for en leder med karisma og erfaring på højeste niveau – en træner, der ikke blot fokuserer på at ‘spille smukt’, men forstår, hvad det kræver at vinde, og som kan forvandle holdet til en velsmurt, konkurrencedygtig maskine.

– Mourinho er manden! Han har tidligere takket nej til landsholdet, men måske er tiden endelig inde. Hvis Proença vil sætte sit præg på sin embedsperiode, er det blot et opkald væk, skriver Nuno Felix i record.

José Mourinho er for tiden ansat i Fenerbahçe, hvor han forsøger at hente et mesterskab til storklubben, der er hægtet en smule af ærkerivalerne fra Galatasaray.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Det er et større problem for os’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’