Riza Durmisi var med til at kvalificere Danmark til VM i Rusland, men daværende landstræner Åge Hareide valgte noget overraskende at vrage venstrebacken, da han udtog den endelige trup til slutrunden.
Åge Hareide var ikke begejstret for Durmisis defensive evner, og derfor valgte han at udtage Jonas Knudsen til VM, mens Riza Durmisi altså blev efterladt med en lang næse.
Ikke siden har venstrebacken været inde omkring det danske landshold.
Dengang i 2018 var Durmisi på toppen af karrieren i Real Betis, og den selvsamme sommer skiftede han til Lazio. Den tidligere Brøndby-profil har ikke ramt sit topniveau siden, og aktuelt er han at finde hos den polske bundprop LKS Lodz.
Vejen til det danske landshold kan synes umådelig lang for 30-årige Riza Durmisi her i 2024, men han nægter at give slip på drømmen om et opsigtsvækkende comeback i rødt og hvidt.
Det fastslår han i et interview med Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, der har stillet Riza Durmisi spørgsmål på vegne af Tipsbladet.
– Det er min drøm, siger Durmisi og sætter nogle ord på, da han blev vraget til VM i 2018 af Åge Hareide:
– Jeg var fast på landsholdet og var den spiller, der havde spillet sjetteflest minutter på landsholdet, men han besluttede sig for at udtage én, der aldrig havde spillet en officiel kamp for det danske landshold. Du må spørge træneren hvorfor. Det var hans beslutning, men det er lang tid siden, og jeg tænker ikke mere over det.
Han fastslår imidlertid, at det var en kæmpe skuffelse for ham ikke at få en VM-billet af landstræneren.
– Ja, for det var noget, jeg havde drømt om, siden jeg var barn. Jeg vil sige lidt mere om det, når min karriere er forbi, lyder cliffhangeren fra den nyslåede LKS Lodz-spiller.
Riza Durmisi er noteret for 23 A-landskampe for Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS