Han har 23 landskampe på cv’et, men det er ved at være noget tid siden, at venstre back Riza Durmisi har trukket landsholdstrøjen over hovedet.
Den 28-årige back fra Leganes fortæller i et interview med Bech Bag Bolden om sin karrieres op- og nedture, og så fortæller han om det landshold, han arbejder for at komme tilbage på.
For Durmisis historie er, at han bragede ind på landsholdet og blev fast mand på venstrebacken under Morten Olsen. Det var han også, da Åge Hareide i 2016 overtog jobbet, men efter sit første år i spidsen for Danmark satte nordmanden Durmisi på bænken.
Det gik også sådan, at danskeren til sidst slet ikke blev udtaget, og sammen med Pierre Emile Højbjerg og Daniel Wass var han Danmarks største fravalg til VM i 2018.
Den knuste drengedrøm gør stadig ondt på Riza Durmisi, men han mener omvendt også, at han har en chance for at komme tilbage på landsholdet snart, da han nu spiller forholdsvis fast i Leganes.
– Selvfølgelig (var det) en skuffelse (at misse VM i Qatar, red.), men ikke som i ’18. For at sige det meget sødt var det en svinestreg, men det har jeg udtalt mig om. Det vil jeg ikke bruge mere tid på. Det, Åge gjorde, det har han sin ret til, men det var mangel på respekt, skulle jeg til at sige. Det var det stik modsatte af det, han havde gjort, mens han var træner for mig, mener Riza Durmisi i Bech Bag Bolden.
Han forklarer videre.
– Jeg kunne godt se, at det ville blive svært, og at jeg var en yderkandidat. Så det skulle være som en af de sidste, der skulle kaldes ind, på grund af den manglende spilletid.
– Men det var meget motiverende, da jeg snakkede med Hjulmand under mit ophold i Rotterdam (i foråret), hvor han sagde, jeg skulle fortsætte. Jeg fik mod på mere. Jeg er slet ikke færdig. Jeg håber, jeg bliver fast inventar på det danske landshold igen. Hvilket også er 120 procent mit mål, og det kommer til at ske inden for det næste stykke tid. Men nu håber jeg på, at drengene tager VM (pokalen) med hjem. Vi har en chance, siger Durmisi.
Venstrebacken kom frem i Brøndby IF, inden han i 2016 blev solgt til Real Betis på et tidspunkt, hvor Troels Bech var sportsdirektør i klubben fra den københavnske Vestegn.
Siden kom han et par år senere videre til SS Lazio efter to gode sæsoner i Spanien, men tiden i Italien blev aldrig som håbet, og her fire år senere er Riza Durmisi udlejet for fjerde gang. Kontrakten med SS Lazio løber ud til sommer.
Åge Hareides fravalg af Durmisi, der ellers havde været en fast del af holdet, skyldtes, at nordmanden var utílfreds med backens defensive aktioner.
– Hvad helvede laver Riza her? Er han helt blind eller hvad? Det er sgu ikke til at vide, hvad han tænker på. Han kan jo se ham hele vejen. Han skal ind her, sagde Åge Hareide i dokumentaren “Vi er Landsholdet”, hvor et tv-hold fulgte med, da Hareide og assistent Jon Dahl Tomasson analyserede en kamp mod Polen, som Danmark tabte 2-3.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Tottenham præsenterer ny træner
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Kæmpe stjerne besøger København
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Joakim Mæhle åbner op
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK