Riza Durmisi om Hareide: Det var en svinestreg

Den tidligere danske landsholdsspiller er stadig ærgerlig over, at han ikke kom med til VM i Rusland. Selv om han heller ikke er med i Qatar, føler han sig sikker på, at han snart er tilbage i rødt og hvidt.



Han har 23 landskampe på cv’et, men det er ved at være noget tid siden, at venstre back Riza Durmisi har trukket landsholdstrøjen over hovedet.

Den 28-årige back fra Leganes fortæller i et interview med Bech Bag Bolden om sin karrieres op- og nedture, og så fortæller han om det landshold, han arbejder for at komme tilbage på.

For Durmisis historie er, at han bragede ind på landsholdet og blev fast mand på venstrebacken under Morten Olsen. Det var han også, da Åge Hareide i 2016 overtog jobbet, men efter sit første år i spidsen for Danmark satte nordmanden Durmisi på bænken.

Det gik også sådan, at danskeren til sidst slet ikke blev udtaget, og sammen med Pierre Emile Højbjerg og Daniel Wass var han Danmarks største fravalg til VM i 2018.

Den knuste drengedrøm gør stadig ondt på Riza Durmisi, men han mener omvendt også, at han har en chance for at komme tilbage på landsholdet snart, da han nu spiller forholdsvis fast i Leganes.

– Selvfølgelig (var det) en skuffelse (at misse VM i Qatar, red.), men ikke som i ’18. For at sige det meget sødt var det en svinestreg, men det har jeg udtalt mig om. Det vil jeg ikke bruge mere tid på. Det, Åge gjorde, det har han sin ret til, men det var mangel på respekt, skulle jeg til at sige. Det var det stik modsatte af det, han havde gjort, mens han var træner for mig, mener Riza Durmisi i Bech Bag Bolden.

Han forklarer videre.

– Jeg kunne godt se, at det ville blive svært, og at jeg var en yderkandidat. Så det skulle være som en af de sidste, der skulle kaldes ind, på grund af den manglende spilletid.

– Men det var meget motiverende, da jeg snakkede med Hjulmand under mit ophold i Rotterdam (i foråret), hvor han sagde, jeg skulle fortsætte. Jeg fik mod på mere. Jeg er slet ikke færdig. Jeg håber, jeg bliver fast inventar på det danske landshold igen. Hvilket også er 120 procent mit mål, og det kommer til at ske inden for det næste stykke tid. Men nu håber jeg på, at drengene tager VM (pokalen) med hjem. Vi har en chance, siger Durmisi.

Venstrebacken kom frem i Brøndby IF, inden han i 2016 blev solgt til Real Betis på et tidspunkt, hvor Troels Bech var sportsdirektør i klubben fra den københavnske Vestegn. 

Siden kom han et par år senere videre til SS Lazio efter to gode sæsoner i Spanien, men tiden i Italien blev aldrig som håbet, og her fire år senere er Riza Durmisi udlejet for fjerde gang. Kontrakten med SS Lazio løber ud til sommer.

Åge Hareides fravalg af Durmisi, der ellers havde været en fast del af holdet, skyldtes, at nordmanden var utílfreds med backens defensive aktioner. 

– Hvad helvede laver Riza her? Er han helt blind eller hvad? Det er sgu ikke til at vide, hvad han tænker på. Han kan jo se ham hele vejen. Han skal ind her, sagde Åge Hareide i dokumentaren “Vi er Landsholdet”, hvor et tv-hold fulgte med, da Hareide og assistent Jon Dahl Tomasson analyserede en kamp mod Polen, som Danmark tabte 2-3.







Åge Hareide er alvorligt syg




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Skotland dummer sig i Grækenland

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Ny kæmpeklub er interesseret

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Riemer giver Højlund-opdatering

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

GOG buldrer forbi bundhold



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Peter Christiansen har fundet afløseren

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Her kan du se Danmark mod Belarus

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Superliga-profil får trænerlicens

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Chok i OB – siger op efter seks dage

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glimrende nyt om Chido Obi

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel