Riza Durmisi om Hareide: Det var en svinestreg

Den tidligere danske landsholdsspiller er stadig ærgerlig over, at han ikke kom med til VM i Rusland. Selv om han heller ikke er med i Qatar, føler han sig sikker på, at han snart er tilbage i rødt og hvidt.



Han har 23 landskampe på cv’et, men det er ved at være noget tid siden, at venstre back Riza Durmisi har trukket landsholdstrøjen over hovedet.

Den 28-årige back fra Leganes fortæller i et interview med Bech Bag Bolden om sin karrieres op- og nedture, og så fortæller han om det landshold, han arbejder for at komme tilbage på.

For Durmisis historie er, at han bragede ind på landsholdet og blev fast mand på venstrebacken under Morten Olsen. Det var han også, da Åge Hareide i 2016 overtog jobbet, men efter sit første år i spidsen for Danmark satte nordmanden Durmisi på bænken.

Det gik også sådan, at danskeren til sidst slet ikke blev udtaget, og sammen med Pierre Emile Højbjerg og Daniel Wass var han Danmarks største fravalg til VM i 2018.

Den knuste drengedrøm gør stadig ondt på Riza Durmisi, men han mener omvendt også, at han har en chance for at komme tilbage på landsholdet snart, da han nu spiller forholdsvis fast i Leganes.

– Selvfølgelig (var det) en skuffelse (at misse VM i Qatar, red.), men ikke som i ’18. For at sige det meget sødt var det en svinestreg, men det har jeg udtalt mig om. Det vil jeg ikke bruge mere tid på. Det, Åge gjorde, det har han sin ret til, men det var mangel på respekt, skulle jeg til at sige. Det var det stik modsatte af det, han havde gjort, mens han var træner for mig, mener Riza Durmisi i Bech Bag Bolden.

Han forklarer videre.

– Jeg kunne godt se, at det ville blive svært, og at jeg var en yderkandidat. Så det skulle være som en af de sidste, der skulle kaldes ind, på grund af den manglende spilletid.

– Men det var meget motiverende, da jeg snakkede med Hjulmand under mit ophold i Rotterdam (i foråret), hvor han sagde, jeg skulle fortsætte. Jeg fik mod på mere. Jeg er slet ikke færdig. Jeg håber, jeg bliver fast inventar på det danske landshold igen. Hvilket også er 120 procent mit mål, og det kommer til at ske inden for det næste stykke tid. Men nu håber jeg på, at drengene tager VM (pokalen) med hjem. Vi har en chance, siger Durmisi.

Venstrebacken kom frem i Brøndby IF, inden han i 2016 blev solgt til Real Betis på et tidspunkt, hvor Troels Bech var sportsdirektør i klubben fra den københavnske Vestegn. 

Siden kom han et par år senere videre til SS Lazio efter to gode sæsoner i Spanien, men tiden i Italien blev aldrig som håbet, og her fire år senere er Riza Durmisi udlejet for fjerde gang. Kontrakten med SS Lazio løber ud til sommer.

Åge Hareides fravalg af Durmisi, der ellers havde været en fast del af holdet, skyldtes, at nordmanden var utílfreds med backens defensive aktioner. 

– Hvad helvede laver Riza her? Er han helt blind eller hvad? Det er sgu ikke til at vide, hvad han tænker på. Han kan jo se ham hele vejen. Han skal ind her, sagde Åge Hareide i dokumentaren “Vi er Landsholdet”, hvor et tv-hold fulgte med, da Hareide og assistent Jon Dahl Tomasson analyserede en kamp mod Polen, som Danmark tabte 2-3.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Høgh hyldes af UEFA

Kærlige beskeder vælter ind

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Medie peger på FC København

Sæsonens hurtigste hattrick

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Rejser til Danmark for FC København-stjerne



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Sepp Piontek er død

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

OB straffer angriber

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’