Kasper Schmeichel har ufrivilligt været hovedperson i den danske fodbolddebat i denne uge, hvor målmanden i et par situationer ikke så godt ud i landsholdet 2-5-nederlag til Portugal.
Schmeichel blev i den forlængede spilletid tilsyneladende alvorligt skadet med et slag på skulderen i en situation, hvor dommerkvartetten først efter afslutningen dømte en tydelig offside på Portugal.
Efter kampen blev Schmeichel hårdt kritiseret i danske medier, blandt andet i Tipsbladet, for præstationen, og Ekstra Bladet vakte opsigt med en meget skarp kommentar, hvor Schmeichel blandt andet blev kaldt ‘kvabset’ og boksede som et ‘polioramt barn’.
Til et pressemøde fredag blev Celtics cheftræner Brendan Rodgers forholdt til den hårde kritik af Schmeichel, og her understregede Rodgers, at han har fuld tillid til den danske førstemålmand, der ser ud til at stå foran en skadespause.
– Vi ved ikke, hvor længe, han er ude. Vi venter stadig på at høre om det. Han har åbenlyst nogle udfordringer med hans skulder. Jeg talte med ham den anden dag, og han er ok. Han er selvfølgelig skuffet over, de tabte deres anden kamp. Men i det store hele er han ok, siger Brendan Rodgers til nyhedsbureauet PA Media.
– Jeg ved ikke, hvad der blev sagt. Det eneste, jeg ved, er hvor Kasper er, og at grunden til, at jeg hentede ham hertil, når jeg kender ham så godt, er fordi, at han stadig er en topklasse-målmand, siger Brendan Rodgers.
Celtic-cheftræneren har ikke sporet problemer i Schmeichels præstationer for Celtic, som Schmeichel skiftede til fra Anderlecht sidste sommer.
– Hvis man ser på niveauet i hans præstationer i løbet af sæsonen, han har været virkelig fremragende. I store kampe har han leveret store præstationer. Og for mig har han stadig sulten og lysten til at spille.
– Når man bliver kritiseret som træner eller spiller, er det nogle gange ikke så høfligt. Nogle gange er det desværre personligt. Men jeg kender hans karakter og mentalitet, og jeg ved, hvor målrettet han vil være på sin vej tilbage, siger Brendan Rodgers.
Celtic er trods et overraskende og skuffende nederlag i seneste runde til Rangers FC på en sikker førsteplads i den skotske Premier League med 13 point i forspring til netop Rangers.
Rodgers fortalte på fredagens pressemøde, at Kasper Schmeichel ikke står i weekendens kamp mod Hearts, hvor finske Viljami Sinisalo får debut i Celtics bur.
Brendan Rodgers og Kasper Schmeichel arbejdede sammen i Leicester, hvor Rodgers var cheftræner fra 2019 til 2023.
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER