Kasper Schmeichel har ufrivilligt været hovedperson i den danske fodbolddebat i denne uge, hvor målmanden i et par situationer ikke så godt ud i landsholdet 2-5-nederlag til Portugal.
Schmeichel blev i den forlængede spilletid tilsyneladende alvorligt skadet med et slag på skulderen i en situation, hvor dommerkvartetten først efter afslutningen dømte en tydelig offside på Portugal.
Efter kampen blev Schmeichel hårdt kritiseret i danske medier, blandt andet i Tipsbladet, for præstationen, og Ekstra Bladet vakte opsigt med en meget skarp kommentar, hvor Schmeichel blandt andet blev kaldt ‘kvabset’ og boksede som et ‘polioramt barn’.
Til et pressemøde fredag blev Celtics cheftræner Brendan Rodgers forholdt til den hårde kritik af Schmeichel, og her understregede Rodgers, at han har fuld tillid til den danske førstemålmand, der ser ud til at stå foran en skadespause.
– Vi ved ikke, hvor længe, han er ude. Vi venter stadig på at høre om det. Han har åbenlyst nogle udfordringer med hans skulder. Jeg talte med ham den anden dag, og han er ok. Han er selvfølgelig skuffet over, de tabte deres anden kamp. Men i det store hele er han ok, siger Brendan Rodgers til nyhedsbureauet PA Media.
– Jeg ved ikke, hvad der blev sagt. Det eneste, jeg ved, er hvor Kasper er, og at grunden til, at jeg hentede ham hertil, når jeg kender ham så godt, er fordi, at han stadig er en topklasse-målmand, siger Brendan Rodgers.
Celtic-cheftræneren har ikke sporet problemer i Schmeichels præstationer for Celtic, som Schmeichel skiftede til fra Anderlecht sidste sommer.
– Hvis man ser på niveauet i hans præstationer i løbet af sæsonen, han har været virkelig fremragende. I store kampe har han leveret store præstationer. Og for mig har han stadig sulten og lysten til at spille.
– Når man bliver kritiseret som træner eller spiller, er det nogle gange ikke så høfligt. Nogle gange er det desværre personligt. Men jeg kender hans karakter og mentalitet, og jeg ved, hvor målrettet han vil være på sin vej tilbage, siger Brendan Rodgers.
Celtic er trods et overraskende og skuffende nederlag i seneste runde til Rangers FC på en sikker førsteplads i den skotske Premier League med 13 point i forspring til netop Rangers.
Rodgers fortalte på fredagens pressemøde, at Kasper Schmeichel ikke står i weekendens kamp mod Hearts, hvor finske Viljami Sinisalo får debut i Celtics bur.
Brendan Rodgers og Kasper Schmeichel arbejdede sammen i Leicester, hvor Rodgers var cheftræner fra 2019 til 2023.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED