Rodgers reagerer på omstridt Schmeichel-sag

Celtic-cheftræner Brendan Rodgers forsvarer Kasper Schmeichel efter en uge med markant kritik af det danske landsholds førstemålmand.



Kasper Schmeichel har ufrivilligt været hovedperson i den danske fodbolddebat i denne uge, hvor målmanden i et par situationer ikke så godt ud i landsholdet 2-5-nederlag til Portugal.

Schmeichel blev i den forlængede spilletid tilsyneladende alvorligt skadet med et slag på skulderen i en situation, hvor dommerkvartetten først efter afslutningen dømte en tydelig offside på Portugal.

Efter kampen blev Schmeichel hårdt kritiseret i danske medier, blandt andet i Tipsbladet, for præstationen, og Ekstra Bladet vakte opsigt med en meget skarp kommentar, hvor Schmeichel blandt andet blev kaldt ‘kvabset’ og boksede som et ‘polioramt barn’.

Til et pressemøde fredag blev Celtics cheftræner Brendan Rodgers forholdt til den hårde kritik af Schmeichel, og her understregede Rodgers, at han har fuld tillid til den danske førstemålmand, der ser ud til at stå foran en skadespause.

– Vi ved ikke, hvor længe, han er ude. Vi venter stadig på at høre om det. Han har åbenlyst nogle udfordringer med hans skulder. Jeg talte med ham den anden dag, og han er ok. Han er selvfølgelig skuffet over, de tabte deres anden kamp. Men i det store hele er han ok, siger Brendan Rodgers til nyhedsbureauet PA Media.

– Jeg ved ikke, hvad der blev sagt. Det eneste, jeg ved, er hvor Kasper er, og at grunden til, at jeg hentede ham hertil, når jeg kender ham så godt, er fordi, at han stadig er en topklasse-målmand, siger Brendan Rodgers.

Celtic-cheftræneren har ikke sporet problemer i Schmeichels præstationer for Celtic, som Schmeichel skiftede til fra Anderlecht sidste sommer.

– Hvis man ser på niveauet i hans præstationer i løbet af sæsonen, han har været virkelig fremragende. I store kampe har han leveret store præstationer. Og for mig har han stadig sulten og lysten til at spille.

– Når man bliver kritiseret som træner eller spiller, er det nogle gange ikke så høfligt. Nogle gange er det desværre personligt. Men jeg kender hans karakter og mentalitet, og jeg ved, hvor målrettet han vil være på sin vej tilbage, siger Brendan Rodgers.

Celtic er trods et overraskende og skuffende nederlag i seneste runde til Rangers FC på en sikker førsteplads i den skotske Premier League med 13 point i forspring til netop Rangers.

Rodgers fortalte på fredagens pressemøde, at Kasper Schmeichel ikke står i weekendens kamp mod Hearts, hvor finske Viljami Sinisalo får debut i Celtics bur.

Brendan Rodgers og Kasper Schmeichel arbejdede sammen i Leicester, hvor Rodgers var cheftræner fra 2019 til 2023.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

De jagter Henrik Meister

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’