Kasper Schmeichel har ufrivilligt været hovedperson i den danske fodbolddebat i denne uge, hvor målmanden i et par situationer ikke så godt ud i landsholdet 2-5-nederlag til Portugal.
Schmeichel blev i den forlængede spilletid tilsyneladende alvorligt skadet med et slag på skulderen i en situation, hvor dommerkvartetten først efter afslutningen dømte en tydelig offside på Portugal.
Efter kampen blev Schmeichel hårdt kritiseret i danske medier, blandt andet i Tipsbladet, for præstationen, og Ekstra Bladet vakte opsigt med en meget skarp kommentar, hvor Schmeichel blandt andet blev kaldt ‘kvabset’ og boksede som et ‘polioramt barn’.
Til et pressemøde fredag blev Celtics cheftræner Brendan Rodgers forholdt til den hårde kritik af Schmeichel, og her understregede Rodgers, at han har fuld tillid til den danske førstemålmand, der ser ud til at stå foran en skadespause.
– Vi ved ikke, hvor længe, han er ude. Vi venter stadig på at høre om det. Han har åbenlyst nogle udfordringer med hans skulder. Jeg talte med ham den anden dag, og han er ok. Han er selvfølgelig skuffet over, de tabte deres anden kamp. Men i det store hele er han ok, siger Brendan Rodgers til nyhedsbureauet PA Media.
– Jeg ved ikke, hvad der blev sagt. Det eneste, jeg ved, er hvor Kasper er, og at grunden til, at jeg hentede ham hertil, når jeg kender ham så godt, er fordi, at han stadig er en topklasse-målmand, siger Brendan Rodgers.
Celtic-cheftræneren har ikke sporet problemer i Schmeichels præstationer for Celtic, som Schmeichel skiftede til fra Anderlecht sidste sommer.
– Hvis man ser på niveauet i hans præstationer i løbet af sæsonen, han har været virkelig fremragende. I store kampe har han leveret store præstationer. Og for mig har han stadig sulten og lysten til at spille.
– Når man bliver kritiseret som træner eller spiller, er det nogle gange ikke så høfligt. Nogle gange er det desværre personligt. Men jeg kender hans karakter og mentalitet, og jeg ved, hvor målrettet han vil være på sin vej tilbage, siger Brendan Rodgers.
Celtic er trods et overraskende og skuffende nederlag i seneste runde til Rangers FC på en sikker førsteplads i den skotske Premier League med 13 point i forspring til netop Rangers.
Rodgers fortalte på fredagens pressemøde, at Kasper Schmeichel ikke står i weekendens kamp mod Hearts, hvor finske Viljami Sinisalo får debut i Celtics bur.
Brendan Rodgers og Kasper Schmeichel arbejdede sammen i Leicester, hvor Rodgers var cheftræner fra 2019 til 2023.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER