Rodgers reagerer på omstridt Schmeichel-sag

Celtic-cheftræner Brendan Rodgers forsvarer Kasper Schmeichel efter en uge med markant kritik af det danske landsholds førstemålmand.



Kasper Schmeichel har ufrivilligt været hovedperson i den danske fodbolddebat i denne uge, hvor målmanden i et par situationer ikke så godt ud i landsholdet 2-5-nederlag til Portugal.

Schmeichel blev i den forlængede spilletid tilsyneladende alvorligt skadet med et slag på skulderen i en situation, hvor dommerkvartetten først efter afslutningen dømte en tydelig offside på Portugal.

Efter kampen blev Schmeichel hårdt kritiseret i danske medier, blandt andet i Tipsbladet, for præstationen, og Ekstra Bladet vakte opsigt med en meget skarp kommentar, hvor Schmeichel blandt andet blev kaldt ‘kvabset’ og boksede som et ‘polioramt barn’.

Til et pressemøde fredag blev Celtics cheftræner Brendan Rodgers forholdt til den hårde kritik af Schmeichel, og her understregede Rodgers, at han har fuld tillid til den danske førstemålmand, der ser ud til at stå foran en skadespause.

– Vi ved ikke, hvor længe, han er ude. Vi venter stadig på at høre om det. Han har åbenlyst nogle udfordringer med hans skulder. Jeg talte med ham den anden dag, og han er ok. Han er selvfølgelig skuffet over, de tabte deres anden kamp. Men i det store hele er han ok, siger Brendan Rodgers til nyhedsbureauet PA Media.

– Jeg ved ikke, hvad der blev sagt. Det eneste, jeg ved, er hvor Kasper er, og at grunden til, at jeg hentede ham hertil, når jeg kender ham så godt, er fordi, at han stadig er en topklasse-målmand, siger Brendan Rodgers.

Celtic-cheftræneren har ikke sporet problemer i Schmeichels præstationer for Celtic, som Schmeichel skiftede til fra Anderlecht sidste sommer.

– Hvis man ser på niveauet i hans præstationer i løbet af sæsonen, han har været virkelig fremragende. I store kampe har han leveret store præstationer. Og for mig har han stadig sulten og lysten til at spille.

– Når man bliver kritiseret som træner eller spiller, er det nogle gange ikke så høfligt. Nogle gange er det desværre personligt. Men jeg kender hans karakter og mentalitet, og jeg ved, hvor målrettet han vil være på sin vej tilbage, siger Brendan Rodgers.

Celtic er trods et overraskende og skuffende nederlag i seneste runde til Rangers FC på en sikker førsteplads i den skotske Premier League med 13 point i forspring til netop Rangers.

Rodgers fortalte på fredagens pressemøde, at Kasper Schmeichel ikke står i weekendens kamp mod Hearts, hvor finske Viljami Sinisalo får debut i Celtics bur.

Brendan Rodgers og Kasper Schmeichel arbejdede sammen i Leicester, hvor Rodgers var cheftræner fra 2019 til 2023.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson svært utilfreds

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Overbevisende: To chok i Parken

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’