Roser mulig dansk debutant: En stor og stærk dreng

Lars Knudsen har valgt at udtage den mulige debutant Rasmus Nicolaisen til de kommende Nations League-kampe mod Spanien og Schweiz, og det har også noget at gøre at gøre med, at en række danske spillere er i karantænefare, lyder det fra den vikarierende landstræner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu. 

Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort. 

Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen. 

– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.

– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin. 

– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.

– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen. 

Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen. 

Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe. 

– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober. 






Lerager overrasket over én ting efter skifte




LIVE

TransferLIVE: FCM-spiller præsenteret i ny klub

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Jacob Rasmussen i chokskifte

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

Stjerne flirter med Brøndby

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

FCK-profil holder VM-drøm i live



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kan købes til spotpris

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben