Roser mulig dansk debutant: En stor og stærk dreng

Lars Knudsen har valgt at udtage den mulige debutant Rasmus Nicolaisen til de kommende Nations League-kampe mod Spanien og Schweiz, og det har også noget at gøre at gøre med, at en række danske spillere er i karantænefare, lyder det fra den vikarierende landstræner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu. 

Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort. 

Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen. 

– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.

– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin. 

– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.

– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen. 

Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen. 

Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe. 

– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober. 







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Cooper gav hård og ærlig besked

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona klager til UEFA

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Nu er han tilbage for Brøndby

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

‘Jeg er rørt og glad’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

AGF snubler i guldkampen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Hård kritik af FCM-profil

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale