BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu.
Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort.
Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen.
– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.
– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen.
Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin.
– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.
– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen.
Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen.
Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe.
– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen.
Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober.
LIVE
LIVE: Brøndby udtager 16-årig for første gang
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Farzam: En gave for FC København
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER