BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu.
Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort.
Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen.
– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.
– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen.
Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin.
– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.
– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen.
Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen.
Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe.
– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen.
Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro