Roser mulig dansk debutant: En stor og stærk dreng

Lars Knudsen har valgt at udtage den mulige debutant Rasmus Nicolaisen til de kommende Nations League-kampe mod Spanien og Schweiz, og det har også noget at gøre at gøre med, at en række danske spillere er i karantænefare, lyder det fra den vikarierende landstræner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu. 

Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort. 

Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen. 

– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.

– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin. 

– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.

– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen. 

Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen. 

Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe. 

– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober. 







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Premier League-klub går all-in

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’