Roser mulig dansk debutant: En stor og stærk dreng

Lars Knudsen har valgt at udtage den mulige debutant Rasmus Nicolaisen til de kommende Nations League-kampe mod Spanien og Schweiz, og det har også noget at gøre at gøre med, at en række danske spillere er i karantænefare, lyder det fra den vikarierende landstræner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu. 

Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort. 

Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen. 

– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.

– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin. 

– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.

– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen. 

Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen. 

Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe. 

– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober. 





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Bayern slår rekord i ny storsejr

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Blæst fuldstændig omkuld

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Afviser mesterskabssnak

1. divisionsstjerne med voldsomme tal



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Laver aftale med Frederik Birk

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation