Roser mulig dansk debutant: En stor og stærk dreng

Lars Knudsen har valgt at udtage den mulige debutant Rasmus Nicolaisen til de kommende Nations League-kampe mod Spanien og Schweiz, og det har også noget at gøre at gøre med, at en række danske spillere er i karantænefare, lyder det fra den vikarierende landstræner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu. 

Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort. 

Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen. 

– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.

– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen. 

Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin. 

– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.

– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen. 

Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen. 

Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe. 

– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen. 

Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober. 



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Andreas Christensen skriver snart under

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Neestrup reagerer på brudt aftale

City betaler 560 millioner for ny stjerne

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Stor ydmygelse

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Brentford har gjort det igen

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Wrexham slår Premier League-klub

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Rangers rundbarberer Dons igen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger