BRØNDBY (Tipsbladet): Det gik over alle forventninger, da Lars Knudsen i september gav landsholdsdebut til Albert Grønbæk og Patrick Dorgu.
Og frem mod kampene mod Spanien og Schweiz i oktober kan endnu en spiller få debut for Danmark, idet Lars Knudsen har valgt at inkludere Toulouse-spilleren Rasmus Nicolaisen i den 25 mand store trup, der i dag blev offentliggjort.
Mandag eftermiddag mødte Lars Knudsen pressen i Brøndby, hvor den vikarierende landstræner forklarede valget af Rasmus Nicolaisen.
– Rasmus har gjort det godt i lang tid. Han er anfører i den bedste franske liga i sin klub, og han er en stærk forsvarsspiller. Han har et godt venstreben, et godt hovedspil og han er dygtig til at forsvare feltet, så vi tror helt sikkert, at Rasmus kan bidrage positivt til vores gruppe.
– Det er nogle af hans spidskompetencer. Og så er han også en personlighed og en karakter. Han fylder noget, og han er en stor og stor stærk dreng, lød det her fra Lars Knudsen.
Landstræneren blev herefter spurgt, om udtagelsen af den tidligere FC Midtjylland-spiller hænger sammen med, at Jannik Vestergaard udgør en risiko på skadesfronten, idet Leicester-spilleren ikke har været i aktion siden den seneste landsholdstermin.
– Nej, det gør det ikke. Jannik er fuldstændigt klar. Han har haft en mindre skade, men han er klar igen. Men der er selvfølgelig nogle overvejelser i forhold til karantænereglerne i Nations League, idet man kun skal have to gule kort for faktisk at være ude med karantæne.
– Vi har allerede en god håndfuld spillere, som allerede har fået et gult kort, så hvis vi skulle få nogen, der røg i karantæne efter den første kamp allerede, så vil vi gerne være godt forberedt på den måde, at de spillere, vi kunne forestille os at kalde ind, dem vil vi godt have med i forberedelsen hele ugen fra start. Så det er egentlig derfor, lød det fra Lars Knudsen.
Seks spillere i karantænefare
De seks danske spillere, der er i karantænefare, er Joachim Andersen, Victor Kristiansen, Albert Grønbæk, Pierre-Emile Højbjerg, Morten Hjulmand og Jannik Vestergaard. Beslutningen om at udtage 25 mand skal ses i lyset af risikoen for karantæner, understregede Lars Knudsen.
Landstræneren føler sig overbevist om, at Jannik Vestergaard er helt oppe i omdrejninger til de kommende landskampe.
– Jannik har haft en fuld pre-season, hvor han har spillet i starten i Premier League. Han har spillet to fulde kampe for os for nyligt, så han er faktisk et fint sted rent fysisk. Han har haft et lidt mindre afbræk og har ikke fået så mange minutter på det seneste, men han er klar til at konkurrere om spilletid igen i weekenden, lød det fra Lars Knudsen.
Danmark spiller mod Spanien i Murcia lørdag den 12. oktober, hvorefter der venter en udekamp mod Schweiz den 15. oktober.
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
NYHEDER
Går langt ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
TRANSFER