Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Real Madrid-stjernen Antonio Rüdiger roser den tidligere AGF'er Yann Bisseck, der netop er blevet en del af Tysklands landsholdstrup.



Yann Bisseck var en kæmpestjerne i Aarhus og en stor profil i Superligaen.

Siden sit skifte til Inter er forsvarsspillerens himmelfart fortsat, hvilket har medført, at han i denne omgang er blevet udtaget til det tyske landshold – et kæmpe skulderklap for sine gode præstationer.

I den tyske trup er den tidligere AGF’er dog kommet i menneskehænder blandt verdensstjerner som Jamal Musiala, Joshua Kimmich og Antonio Rüdiger, og sidstnævnte har positive ord at sige om sin nye landsholdskollega.

– Han er et geni. Han blev student fra gymnasiet som 16-årig, så han er en klog og god fyr, fortæller Real Madrid-stjernen til Sport1 og fortsætter:

– Han skal forsøge at finde sig selv her i truppen, præcis som jeg selv gjorde. Selvfølgelig havde jeg nogle rollemodeller, men jeg ville altid gerne være den bedste udgave af mig selv her. Det er sådan, jeg er i dag, og det, jeg kan give videre til ham.

Yann Bisseck har altid set op til Antonio Rüdiger, og derfor er det helt specielt for ham, at han nu står på træningsbanen med forsvarsspilleren, der har vundet Champions League to gange i sin flotte karriere.

– Jeg vil ikke sige, at det er en drøm, der går i opfyldelse, men det er i hvert fald en cool ting. Han er en rigtig rar fyr, og man kan altid spørge ham til råds om forskellige ting. Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler med ham, udtaler den tidligere Superliga-spiller.

Yann Bisseck har repræsenteret alle tyske ungdomslandshold fra U17 til U21, så han kan næsten få fuld plade, hvis han får debut i Tysklands kommende kampe mod Italien.

Han nåede at spille 68 kampe for ‘De Hviie’, inden han drog til støvlelandet.








LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: FC København jagter Michael Parker

Premier League-dansker skal have ny manager

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

De 10 største stjerner, der misser VM

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner