Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Real Madrid-stjernen Antonio Rüdiger roser den tidligere AGF'er Yann Bisseck, der netop er blevet en del af Tysklands landsholdstrup.



Yann Bisseck var en kæmpestjerne i Aarhus og en stor profil i Superligaen.

Siden sit skifte til Inter er forsvarsspillerens himmelfart fortsat, hvilket har medført, at han i denne omgang er blevet udtaget til det tyske landshold – et kæmpe skulderklap for sine gode præstationer.

I den tyske trup er den tidligere AGF’er dog kommet i menneskehænder blandt verdensstjerner som Jamal Musiala, Joshua Kimmich og Antonio Rüdiger, og sidstnævnte har positive ord at sige om sin nye landsholdskollega.

– Han er et geni. Han blev student fra gymnasiet som 16-årig, så han er en klog og god fyr, fortæller Real Madrid-stjernen til Sport1 og fortsætter:

– Han skal forsøge at finde sig selv her i truppen, præcis som jeg selv gjorde. Selvfølgelig havde jeg nogle rollemodeller, men jeg ville altid gerne være den bedste udgave af mig selv her. Det er sådan, jeg er i dag, og det, jeg kan give videre til ham.

Yann Bisseck har altid set op til Antonio Rüdiger, og derfor er det helt specielt for ham, at han nu står på træningsbanen med forsvarsspilleren, der har vundet Champions League to gange i sin flotte karriere.

– Jeg vil ikke sige, at det er en drøm, der går i opfyldelse, men det er i hvert fald en cool ting. Han er en rigtig rar fyr, og man kan altid spørge ham til råds om forskellige ting. Jeg har haft nogle rigtig gode samtaler med ham, udtaler den tidligere Superliga-spiller.

Yann Bisseck har repræsenteret alle tyske ungdomslandshold fra U17 til U21, så han kan næsten få fuld plade, hvis han får debut i Tysklands kommende kampe mod Italien.

Han nåede at spille 68 kampe for ‘De Hviie’, inden han drog til støvlelandet.






MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Daniel Wass stopper karrieren om et år

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Silkeborg IF – FC København

Magiske Messi slår til igen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Klubboss raser efter skandalescener