– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Stig Tøfting har længe været en fortaler for Brian Riemer, men nu siger Viaplay-eksperten, hvad der kan få ham til at skifte mening.



Tirsdag blev Herrelandsholdet udtaget til de altafgørende VM-playoffkampe, der spilles den 26. og 31. marts mod henholdsvis Nordmakedonien og enten Tjekkiet eller Irland.

Alt er med andre ord spændt helt op til forløsning eller fiasko for Danmark, der står foran sidste chance for at kvalificere sig til sommerens VM-slutrunde.

Brian Riemer har længe haft en støtte i Stig Tøfting på Viaplay Sport News, hvor den tidligere midtbanekriger flere gange har bakket op om den danske landstræner. Nu fortæller ‘Plæneklipperen’ dog, hvad der kan få den støtte til at vakle.

– Jeg må bare konstatere, at det er klart, at hans job kommer til debat, hvis de ikke kvalificerer sig. Hvis Danmark taber til Nordmakedonien, så tror jeg ikke, han har en fremtid som dansk landstræner, siger Stig Tøfting til Viaplay Sport News.

Stig Tøfting har selv stor erfaring fra landsholdet, hvor det blev til 41 landskampe for den hårdføre midtbanespiller. Derudover havde han en lang international karriere med ophold i blandt andet HSV og Bolton.

Brian Riemer har i sin trænerkarriere været assistenttræner i både FC København og Brentford, mens hans eneste cheftrænerjob uden for landsholdet kom i belgiske Anderlecht, hvor danskeren Jesper Fredberg var sportsdirektør i den tidligere danskprægede klub.

Landstræneren har stået i spidsen for Danmark siden oktober 2024 og har indtil videre ledet holdet i 12 kampe. Han har kontrakt med Danmark frem til sommeren 2028.





► LIVE

LIVE: AGF er voldsomt utilfredse

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Journalist åbner for chokskifte

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

FC Nordsjælland – OB

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Her er Kasper Hjulmands nye job

Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’

Kan BIF-stjerne ryge til vinter? ‘Prisen steget’

Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

AGF vil have mangemillionær på toppost

Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Victor Froholdt vinder endnu en pris

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger

SL-spiller missede transfer: ‘Dårlig stemning’

Disney præsenterer europæiske tv-profiler

Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson