Opdateret 25. marts
Når FIFA den 31. marts udgiver en verdensrangliste, vil den fortælle, om det danske fodboldlandshold bliver topseedet til vinterens VM-slutrunde eller ej.
Verdensforbundet FIFA har netop fastslået, at det bliver marts-verdensranglisten, der afgør, hvordan de 32 VM-nationer bliver seedet til Qatar-slutrunden.
Og for Danmark er det interessant, da man som minimum er sikret en plads i 2. seedningslag og stadig har en – omend spinkel – mulighed for at komme med i øverste seedningslag. Bliver man topseedet, undgår man at møde lande som Argentina, Brasilien, Frankrig og England, og det er klart at foretrække.
Men skal Danmark i første seedningslag, kræver det stadig noget i de kommende dage, efter det faktisk er gået Danmarks vej de seneste dage.
Tipsbladet gennemgår her, hvordan topseedningen kan sikres.
Øjne på Portugal
Italien er sendt ud af VM-kvalfiikationen, og det er godt nyt for Danmark. Hvis Danmark skal topseedes til VM, kræver det nu, at Portugal taber hjemme til Nordmakedonien – som slog Italien ud på udebane – i den afgørende kamp tirsdag. Hvis Portugal sendes ud, er vejen banet for Danmark, men det kræver stadig gode resultater i de kommende to testkampe mod Holland og Serbien. Det skriver journalisten Dale Johnson på Twitter.
Få et godt resultat i Holland
Hvis vi går ud fra, at Nordmakedonien sender Portugal ud, skal Danmark holde øje med Holland, Tyskland samt Mexico og USA. Det er dem, der kan tage den sidste plads i første seedningslag.
Danmark ligger aktuelt nummer ni på verdensranglisten, mens Holland er nummer 10, og der er under et point mellem Danmark og Holland. Den kroatiske professor og sportsøkonom Tomislav Globan, der også er ekspert i ranglister og point til verdensranglisterne, fortæller til Tipsbladet, at vinderen af opgøret mellem Holland og Danmark får fem point til ranglisten, mens taberen mister fem. Holland kan altså gå forbi Danmark med en sejr i Amsterdam.
Spilles der uafgjort mod Holland, er kampen mod Serbien i næste uge vigtig for danskerne, da man får fire point for en sejr, minus et for uafgjort og minus seks for et nederlag. Sejr er derfor påkrævet.
Også Tyskland er tæt på Danmark på ranglisten, men uafgjort i Holland og en dansk sejr over Serbien vil stille Danmark godt i forhold til tyskerne, der møder Holland i næste uge. Men vinder hollænderne i Tyskland, ja så kan der være ballade.
Håb på dårlige resultater for Mexico og USA
Skulle det lykkes Danmark at holde både Holland og Tyskland bag sig, er det mod Nordamerika, der skal kigges.
Både Mexico og USA spiller tre kvalifikationskampe i marts, så der er dels en ekstra kamp til at score point i, dels tæller kvalifikationskampe pointmæssigt mere end testkampe. Men de to lande spillede torsdag 0-0 – et perfekt resultat for Danmark, da det ikke giver en pointforskydning – og dermed er der kun to kvalifikationskampe tilbage at score point.
Danmark vil – hvis Portugal sendes ud og man selv slår både Holland og Tyskland – blive førsteseedet. Det er sikkert. Men spiller man uafgjort i Holland, skal man muligvis bruge pointtab fra Mexico og måske også USA i de kommende par kampe, landene spiller.
Men det mest afgørende er altså tirsdag, hvor Portugal skal i aktion mod Nordmakedonien. Kommer Portugal til EM, kan Danmark ikke topseedes, mens et nederlag betyder, at Danmarks muligheder er i live.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
